Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

  • Přihlášky a výběrové řízení (update 2011/2012 psán kurzivou)

Přihlášky do výběrového řížení je možné si podat v předcházejícím akademickém roce, než chcete vycestovat. Bližší informace naleznete na stránkách zahraničního oddělení RČVUT. Informace o a podmínky RČVUT

Doporučuji se na výběrové řízení patřičně připravit. Žádostí na tuto školu je velmi mnoho a budete se nacházet ve velmi kompetitivním prostředí. Studentů přijatých/vyslaných je naopak málo.

Jen ještě malou poznámku k přihlášce. Ačkoliv škola používá strukturované studium, (tzn. undergraduate = bakalářský stupeň a graduate = magisterský a PhD) rád bych i studentům magisterského stupně doporučil vyjíždět jako undergraduate. Má to hned několik výhod.

1. Vaše šance na získání ubytování na kampusu se zvyšují.

2. Daleko méně byrokracie při zápisování předmětů. (Sustém podobný kosu, který ale není určen pro graduate. Musíte si vše podávat pomocí formuláře. Tím pádem si ušetříte obíhání kanceláří a nervy.)

(2014/15) Jako graduate navíc musíte mít zapsané minimálně dva (v případě coursework) nebo jeden (v příp. research) graduate předmět. Já osobně jsem neměl s přihlašováním předmětů větší problém (stačilo prostě poslat e-mail na správnou osobu, tou byla Caroline Tan na graduate student office spadající pod celou NTU – jako exchange graduate student spadáte pod tuhle office a ne pod jednotlivé školy, jako je třeba EEE).

  • Potvrzení přihlášek

Potvrzení přihlášek ze strany NTU bylo při nejmenším dost pomalé a zavánělo byrokracií. Všechny dokumenty byly potvrzeny až dva týdny!!! před odletem (situace před zimním semestrem 2014/2015). Po příjezdu do Singapuru jsem slyšel podobné věci i od jiných studentů. Proto radím nečekat na papíry od NTU, vsadit na, to že jste vybráni a jednat podle toho (hlavně při nákupu letenek)

Také nečekejte na nějaký balíček nebo dopis, škola vše řeší elektronicky přes e-mail!

Ano - připravte se na opravdu těžkou byrokracii. Překvapí to i toho, kdo to čeká. Jestli jste ti, co mají rádi vše v pořádku a s předstihem, čekejte perné chvilky. Jakmile ale jste již v Singapuru tak už jde vše relativně hladce a bez problémů. Vyměnných studentů přijímají opravdu hodně (cca 700) a jsou na to připraveni.

Z mé zkušenosti to tak hladce nejde, ale o tom až později. Pokuď vyjedete jako graduate, tak musíte o zápis předmětů, které jsou undergraduate, žádat osobně v kanceláři studijního oddělení. (veliká bílá budova uprostřed kampusu) Tam pracují brigádně studenti, kteří se prakticky pořád zaučují a i s tím nejmenším problémem si vetšinou neví rady. Jediný kdo vám dokáže situaci objasnit a pomoci vám je Audrey. To je člověk, který to nakonec schvaluje a dává rozvrh do systému. Proto je nejrychlejší jednat přímo s ní.

Mějte na zřeteli, že předměty potvrzené ve zvacím dopise neznamenají, že všechny budete studovat. Oni jen potvrzují že na tyhle předměty můžete chodit, že máte splněné všechny prerekvizity. Jsou ale klidně schopni vám dát dva předměty, kterým se pak překrývá rozvrh.

Pro PhD. studenty: Musíte si najít svého školitele, který má něco společného s vaším zaměřením. Najít ho musíte sami. Prohlédněte si stránky NTU, najděte příslušné pracoviště, na něm příslušnou osobu a její jméno vyplníte do přihlášky. O nic dalšího se starat nemusíte, protože studijní oddělení už to pořeší za vás. Je však velmi vhodné předem (nebo souběžně) danou osobu kontaktovat, vysvětlit jí o co jde a domluvit se na spolupráci, aby nedošlo k nedorozumění nebo aby vás ve chvíli, kdy ji studijní oddělení osloví, osoba nezamítla.

2014 - léto: S byrokracií jsem neměl problém. Vyjížděl jsem jako undergraduate i když jsem studoval u nás již druhý magisterský obor. Většina záležitostí ohledně zápisu se dala vyřešit dle zaslaných návodů. V připadě, že jste něčemu nerozuměli, popřípadě jste měli problémy se zapsáním předmětu o který jste opravdu stáli a ve skupině již nebylo místo, v kanceláři mezinárodních vztahů vás poslali za správnou osobou a většinou jste nakonec dosáhli úspěšně toho, čeho jste chtěli. Campus je poměrně rozsáhlý a ze začátku se nebudete orientovat, takže je možné, že se u vyřizování těchto formalit trochu naběháte.

2013/2014 GRADUATE: Budou (když jste ještě doma) po vás budou chtít abyste vybrali předměty z nějakého divného seznamu (předpokládam, že to jsou předměty o které studenti NTU velký zájem neprojevili). Něco si odtamtud vyberte i když se vám nic líbit nebude vůbec. Je to vlastně uplně jedno co si vyberete. Hlavní je aby vám schválili zápis. Když přijedete do SG tam už si budete moct si zapsat jiné Graduate předměty, které jsou na stránkách jednotlivých fakult. Když přijdete na Graduate office zeptat se, které předměty si můžete zapsat zase vám vydají ten blbý seznam, ze kterého si nic vybrat nedá. Doporučují si vybrat cokoliv se vám z vašeho Graduate programu libí a poslat na Graduate office takový ten papír, žádost na zapsání předmětu a nebojte se, že to, co jste vybrali není na tom seznamu co vám pořad cpou. Já jsem to takhle dělala 2 semestry po sobě a vždycky mi všechno co jsem chtěla schválili a žádné problémy jsem neměla.

2014 - Jako součást přihlašovacího procesu si musíte na semestr vybrat 10 předmětů o které máte zájem, s tím, že vám některé z nich možná přidělí už tehdy, a zbytek se řeší na místě. Pokud máte zájem o předměty z NBS tak si je navolte už v tomto kroku, a ostatní nechte na pozdější registraci. O NBS je vesměs největší zájem, takže čím dřív se o ně začnete ucházet tím lépe. Waitlisty čítající desítky lidí nejsou ničím vyjímečným během standardního zapisování předmětů. Některé profilované year 4 předměty na druhou stranu si opravdu zapisujte až přes SOLAR (registrační systém), vzhledem k tomu, že o ně nebývá zas tak velký zájem.

2015 Research - Do singapuru jsem jel psát svou diplomovou práci. Nejdůležitější je najít si v SGP supervisora. Se svým profesorem jsem byl v kontaktu přes email, ale přihlášku jsem vyplňoval jako ostatní přes webový portál NTU. Musíte vyplnit věci jako: jak dlouho váš výzkum potrvá, jaké je téma vaší práce, jméno vašeho vedoucího. Jelikož tyto věci ještě ani nemusíte vědět, doporučuji to před uploadnutím zkonzultovat s vaším vedoucím, minimálně proto aby o tom věděl. Když ho pak třeba budou kontaktovat ze studijního tak to potvrdí. Já téma mé práce po příjezdu stejně musel změnit.

Žádost o vízum

Vízum není do Singapuru pro české občany potřeba pro pobyty kratší 90 dní. Takže do země bude vstupovat jen na váš cestovní pas, nebyly potřeba ani žádné papíry od školy. Když jsem jim ale řekl že jedu studovat na NTU, chtěli se na papír podívat. Studijní víza a singapurskou identifikační kartičku dostanete po příjezdu od imigračních úředníku, kteří navštíví školu v prvním týdnu semestru. Kartička má platnost o něco delší něž je semestr a dá se s výhodou použít při opouštění a znovu vstupování do Singapuru na hranicích.

Důležité ale bylo mít u sebe letenku ven ze Singapuru!!! Jinak vás nepustí na palubu letadla. Nemusí být zpáteční, ale prostě ven ze Singapuru, nemusí být ani datovaná do těch 30 bezvízových povolených dní. (Čerpám z osobní zkušenosti s nákupem letenky Singapur - Manila (Filipíny) na Frankfurtském letišti necelé dvě hodiny před odjezdem. Důvod byl jednosměrná letenka).

V roce 2010 už po mě nic takového nechtěli. Letěl jsem do Singapuru z Taipei (Taiwan) na jednosměrnou letenku a nebyl žádný problém.

Letenky při vstupu do letadla se kontrolují pravděpodobně jen např. z Evropy. Pokud přelétáte z nějaké asijské země, tak nikdo nic nekontroluje. Já letěl z Hong Kongu a zpáteční letenku jsem neměl. Také je už jiná vízová situace. V Singaporu může občan ČR zůstat bez víza 90 dní. Před odjezdem je vždy lepší zkontrolovat stránky MZV u nás a podívat se na dobu pobytu bez víz v jednotlivých zemích.

V roce 2012 žádné problémy nebyly, po příjezdu jste povinni zúčastnit se na univerzitě procedur, které vám víza zajistí na celou dobu vašeho pobytu (budete muset zaplatit, viz. postup přijímacího řízení).

2013: klasické turistické vízum je na 90 dní

2014 - léto: klasické turistické vízum je sice pro občany ČR v Singapuru na 90 dní, ale na toto vízum tam nemůžete studovat. Po příjezdu obdržíte po několika procedurách na campusu studentský pas, který vás bude opravňovat k pobytu na délku určenou ke studiu plus nějaké drobné. Budete-li si chtít pobyt prodloužit máte dvě možnosti. Buď budete cestovat a odjedete a zase přijedete. Tentokráte již jako turista a hezky ve frontě, anebo v případě, že se Singapur nechystáte opustit, zajdete na imigrační, kde vám vystaví dočasný dokument opravňující k pobytu. Je nicméně ale na nich, na jak dlouho. Na půl roku to určitě fungovat nebude. Vydáním studentského pasu jste tedy student a máte status residenta, který vás například na letišti opravňuje využívat odbavovací přepážku pro občany Singapuru bez imigračních procedur. Prostě jen přijdete na latiště, nascanujete pas a vualá; Bon Voyage Mr. Novak. Mezitím na vás koukají stovky lidí, kteří musí čekat ve frontě nalevo. Nicméně zpět k příletu, ještě než studentský pas s vaším singapurským identifikačním číslem obdržíte, musíte si na letišti potvrdit formulár, který vám z imigračního pošlou předem. Nezapomeňte na to, jinak vás pustí klasicky jako turistu a budete muset razítko imigračního úředníka na potvrzení shánět zpetně bůhvíkde.

2015 - Od školy dostanete emailem IPA (In Principle Approval). Po příletu na letišti stačí IPA ukázat. Pokud ho mít nebudete, do Singapuru vás stejně vpustí (vízum 90 dní, viz výše) a ve škole si na začátku semestru vyřídíte STUDENT PASS. Jděte na orientační schůzku, tam na Vás budou dobře připraveni, jen postupně obejdete stoly v pořadí podle písmenek a máte většinu vyřizování za sebou.

Formality na ČVUT

Spolupráce se zahraničním oddělením byla na výbornou jako obvykle. To samé nemusí vždy platit o pedagogickém oddělení vaší fakulty.

Před odjezdem potřebujete mít potvrzené předměty, které budete na přijímací instituci studovat, a k nim přiřazené ekvivalenty, za které tyto předměty budou po návratu uznány. Oběhat všech 10 předmětů standardně může být dost problém, já jsem to udělal tak, že jsem si nechal potvrdit přímo od vyučujících pouze ty co jsem měl povinné, zbytek jsem šel za vedoucím mé katedry a nechal si je potvrdit jen předběžně jako volitelné. Sice to pak člověk musí oběhnout znova až se vrátí, ale vzhledem k tomu, že drtivou většinu stejně člověk nedostane, tak to ušetří běhání víc než dost ;-).

Několik měsíců před samotným odjezdem budete vyplňovat přihlášku od NTU, kde uvedete údaje o sobě, o tom co studujete atd. Mimo jiné, si taky vyberete 10 předmětů, které byste chtěli studovat, ty si nechte potvrdit, viz předchozí odstavec.

Jestli už jste ukončili bakalářské studium a studujete již pátým rokem, máte nárok se stát gradudate studentem. Hlavní výhodou, je že si můžete zapisovat jak undergraduate předměty, tak graduate předměty. Dá se to i obráceně (jste undergrad a zapisujete si předmětu z grad, ale je to trochu víc lítaní a spoléhání na to, že bude volná kapacita - tyto informace nejsou z mé vlastní zkušenosti). Další rozdíl je v ubytovaní a hlavně penězích za něj, ale o tom až v dalších sekcích.

Toto neplatí na NBS - Nanyang Business School!!! Graduate výměna není na business MBA school povolená . Pokud chcete jet studovat právě tam, určitě jeďte jako UNDERGRADUATE, ušetříte si tím spoustu starostí a komplikací.

Na NBS není povolená výměna jen v graduate programu a to z toho důvodu, že výměnný semestr se neshoduje se semestry vyjíždějících studentů. Výuka probíhá podle trimestrů. Proto je možné studovat bakalářské předměty, nikoli však magisterské.

2014 - léto: pro všechny, kteří chtějí studovat nějaké předměty a nepracovat na projektu (PhD studenti), doporučuji vyjet jako undergraduate. Všechno zařizování je nastavené pro undergraduate a nebudete mít žádné problémy. Navíc portfolio undergraduate předmětů je opravdu široké na rozdíl od graduate předmětů. Zajímá vás proč? V Singapuru většina studentů končí bakalářským studiem a jde potom pracovat. Graduate studentů je na škole poskrovnu a většina přitom ještě pracuje, takže se všechny graduate předměty konají pozdě večer.

2014 - MUVS (undergraduate) - Pokud vyjíždíte z MUVSu, a nechcete prodlužovat studium, tak důrazně doporučuji 3. nebo 4. semestr. Důvod je prostý, předměty na MUVSu se zpravidla vypisují jen jednou za AR, a pokud na NTU neseženete vhodný ekvivalent, tak se chybějící předmět možná povede zapsat až o 2 semestry později. Tip pro vyjíždějící v 5. semestru: Vyhledávání v databázích se v 6. semestru dá absolvovat s prvákem z personalistiky, ale je potřeba si o to zažádat formou ISP.

ZS 2015 - Na ČVUT jsem vyjížděl po bakalářském studiu, na NTU jsem mohl studovat ale pouze Undergraduate předměty. Potřebujete si nechat od garanta oboru potvrdit studijní plán (předměty se můžou na zahr. univerzitě ještě změnit) a já byl domluvený, že až budu mít v Singapuru uzavřený zápis, tak studijní plán pošlu mailem ke schválení ještě v konečné podobě.

Očkování

V době když jsem vyrážel já (2014), tak žloutenka A+B, břišní tifus. Žloutenku B má v SG každý 35.(v porovnání s okolím nízké číslo). V SG malárie není, v okolí ano. V případě, že člověk jede studovat na více než semestr, musí projít vstupní zdravotní prohlídkou na NTU (ta obsahuje i test na AIDS). Tuším že pokud člověk neprojde, jede domů.

Hepatitida A, B, tifus, žlutá zimnice, meningokok a taky si vzít antimalarika. Pro bližší informace kontaktujte příslušného lékaře. V Singapore je zdravotní péče na velmi dobré úrovní a NTU má své praktické lékaře i lékárnu, přesto nic nenechte náhodě a zajděte včas na očkování a konzultaci s odborníkem na cestovní medicínu. Očkování a antimalarika se liší destinace od destinace.

Doporučuji si co nejvíce plánovaných cest ověřit doma v Česku. Školní lékaři jsou sice vždycky k dispozici a jsem za to rád. Se vší úctou se mi ale zdálo, že si tam dělají nějakou praxi spíše začínající doktoři. Nebyli si úplně jisti radami co mi dávali - jeden, že mám nosit dlouhý rukáv proti komárům bílé barvy, že je světlá odpuzuje, druhý říkal za zásadně černou. Nevím. Může se také lehce stát, že když jedete do oblasti, kde se v Česku doporučují malarika, doktor doporučí jet bez malarik, že on je také nepoužívá. Možná jsme přecitlivělí v Evropě, ale na to abyste si je mohli vůbec koupit, potřebujete předpis - od něho. Doporučuji tedy co nejvíce věcí zjistit v Evropě, ne jen očkování. Když pochopitelně budete lék chtít, napíší vám ho. Vše si platí pacient tak jako tak.

ZS_2013: Do Singapuru, jako takového dle mého soudu není potřeba v podstatě žádné očkování - hygienické standardy jsou na špičkové úrovni, město je až extrémě čisté a voda v kohoutku je pitná (i když ne moc dobrá). Něco jiného jsou pak cesty po okolních zemích, jako je Kambodža, Laos apod, zde se očkování na hepatitis A, B a tyfus určitě hodí. Antimalarika jsou pak vhodná do vnitrozemských oblastí s džunglí a to především v obdobích dešťů. V pobřežních oblastech malárie viceméně nehrozí. Ve městech pak hrozí horečka dengue (v Singapuru byl v roce 2013 velmi vysoký počet nakažených, asi trojnásobek oproti předchozím letem), nicméně žádná prevence proti ní neexistuje, takže doufejte, že ji nechytnete. Před odletem si vše proberte s lékařem.

2014 - léto: Doporučuji žloutenku a vzteklinu. Žloutenkou vás u nás naočkují výhodně hned proti oběma typům - A,B. Pokud budete cestovat uvidíte hodně nemocných psů (vzteklina, svrab apod.), např. Myanmar snad 100 procent. Psi jsou sice zvyklí na lidi a nejsou agresivní,ale nikdy nevíte. Navíc očkování proti vzteklině stojí pár stovek, takže určitě dobrá investice, neboť na vzteklinu se umírá. Budete-li přijíždět do Singapuru z Afriky a některých dalších regionů, budou po vás vyžadovat očkováni proti žluté zimnici. Nás by se to týkat nemělo:)Je to preventivní opatření, aby si žlutou zimnici do Singapuru nezavlekli. Co se týká antimalarik, tak na malárii po tolika pobytech v malarických oblastech snad už ani nevěřím. Když se zeptáte místních, tak vám všude řeknou, že tady malárie není, že to je možná tam vedle. Kolik je na tom pravdy nevím, ale z osobních zkušeností můžu říct, že tolik zřejmě opravdu nehrozí. Antimalarika si tedy můžete přibalit s sebou pro případ, že ji chytnete. Potom vám už jsou k ničemu :)

2015 - Dívejte se na to tak, že Singapore téměř jako Praha, akorát mnohem čistější. Pokud se plánujete podívat do dalších zemí, tak záleží kam pojedete. Já měl očkování na žloutenky A + B, tetanus. Na očkovacím mi nabízeli ještě břišní tyfus a meningokoka, ale nebral jsem to. Ve chvílích volna jsem se podíval do Malajsie, Vietnamu a Thajska a jsem zcela v pořádku. I tak, vodu z kohoutku doporučují pít pouze v Singapuru, jinak balenou.

ZS 2015: Měl jsem očkování na žloutenku A + B, tetanus a břišní tyfus. Při cestování po Filipínách jsem užíval antimalarika (levnější asi za 30 SGD, ke koupi v lékárnách Watsons).

Letenka, pojištění

Letenka je asi nejdražší věc na celém pobytu, tedy hned po parting v Singapuru a potápění :-). Kupujte měsíc dva s předstihem. Hledejte na www.kayak.com pro lety do Singapuru s „normal-cost“ operátory.

Z Londýna se dá s AirAsia letět do Kuala Lumpur. Letadlo je pohodlné jako každé jiné a v roce 2009/2010 to byla jedna z nejlevnějších variant. Z K.L. se pak busem nebo dalším low-cost letem za pár stovek dostanete do Singapore. Autobusy jezdí z Puduraya terminálu uprostřed města, cesta trvá asi 6 hodin a stojí okolo 40RM (Maljský Ringit). Další „loukosťák“ je Airberlin, který líta z Berlína do Bangkoku a z Bangkoku se už do Singapuru dostanete za celkem fér částky např. s AirAsia, Tiger Airways a nebo Jet Star.

Doporučuji koupit obousměrnou letenku, vyjde to o dost levněji než dvě jednosměrné. Lety z Frankfurtu, Vídně, Mnichova jsou asi nejlevnější.

Přeji příjemný 12 hodinový let :-)

ZS2016: V mém případě jsem dostal oficiální potvrzení o přijetí cca 2 měsíce před odletem. Pár dní po té jsem kupoval i letenku. Nejlevnější varianty vycházely na 18000 s přestupem v Londýně nebo Helsinkách a asi o 10 hodin delší čekání na letišti. Nakonec jsem se rozhodl připlatit si 3000 za Emirates a letět do SG s přestupem v Dubaji. Můžu jen doporučit. Cesta proběhla naprosto bez problémů a vyzkoušíte si také letět největším dopravním letadlem světa.

2016/17: Já kupovala letenky od Finnair s krátkou zastávkou v Helsinkách. Jednosměrná za cca 8000 (včetně 2×23 kg zavazadel). Tato cena platí myslím do 26-ti let.

Co s sebou - finance ...

Vzhledem k tomu, že Singapur leží v rovníkové oblasti a teploty téměř nikdy neklesají pod 29ºC a je hodně vlhko a deštivo, tak si vemte něco, co dobře saje pot, rychle schne, sandále, plavky, sluneční brýle, opalovák, prostě jak na dovolenou :-). Žádné oficiální oblečení nebylo požadováno, takže sako a košili nemusíte vláčet s sebou. Vyjímkou jsou párty a podobná místa kde jsou pro pány vyžadovány jakékoli dlouhé kalhoty.

V zásadě nedoporučuji s sebou tahat žádné mikiny či svetry (až na jeden kus do letadla) ani kalhoty až na jedny slušnější džíny (pro muže), pokud budete chtít chodit na party do klubů. Teplé věci na víc jsou zbytečná zátěž a nenajdete pro ně vůbec žádné využití. Pokud se budete chtít účastnit nějakých sportovních aktivit, kterých je na NTU mnoho, tak doporučuji sportovní obuv, kraťasy a nějaké tričko odvádějící pot.

Doporučuji si s sebou vzít pár slabších mikin nebo svetříků. V učebnách a přednáškovkách je většinou zima.

Pokud plánujete účastnit se na škole například důležitých zkoušek nebo konferencí (PhD.) a ne jen se válet u bazénu, košili a kalhoty samozřejmě přibalte, v Singapuru jsou na dress code poměrně citliví.

Po příjezdu na vás bude čekat prázdná postel bez polštáře a bez přikrývky. Takže spacák by nemusel být marný. Mě se do báglu nevešel, tak jsem zval staré prostěradlo, které jsem tam po pobytu nechal, a spal pod ním. Polštář koupíte za 90 Kč v Jurong Point Mallu, který je asi 15 min od školy busem.

Pozor na 20 kg limit na téměř všech linkách z Evropy do Asie.

Emiráty, Turci, China Airlines - 30 kg.

Po příjezdu budete potřebovat slušnou sumu peněz. Budete muset zaplatit ubytování dopředu na 3 měsíce + 1 měsíc nájemného jako kauci (= 360 SGD) (letní semestr 2009), pak nějaké poplatky, víza, easylink (kredit na autobus), možná učebnice (většinou nejsou povinné), ono se to nastřádá… Suma sumárum budete potřebovat v prvním týdnu asi 1800 SGD (letní semestr 2009). Pak jsou náklady daleko menší cca (jídlo počítejte tak 15 SGD na den, ale dá se jíst i levněji, oběd na campusu vás vyjde na 2-3 SGD). Bankomaty jsou všudy přítomné, i na kampusu naproti McDonald's, pod Cantine A jsou tři. Jestli s sebou povezete hotovost berte si eura nebo americké dolary. Českou republiku tam pár lidí zná, Českou korunu ne. (to platí pro celý region). K těm dolarům a eurům, lepší jsou s větší hodnotou (50, 100), je na ně lepší kurz, dobře se dá měnit v Little India u obchodního domu Mustafa, stačí to tam trochu obejít.

2010 - Pokud budete zůstávat mimo campus tak ceny privátního ubytování se pohybují kolem 300-500 SGD na osobu, s tím, že pokoj budete mít ještě s někým dalším. Dobré je vybrat si místo s AirConem, ale pak to svádí ho mýt pořád zapnutý a elektřina není levná (cca 100SGD na měsíc). Dobré místo pro nakoupení věcí do domácnosti (pokoje) je IKEA, asi jako u nás. Je levná a není tak daleko.

Další update je o cenách a jídle. Ceny obecně jsou tu podobné jako u nás. Něco je však výrazně dražší a výrazně levnějších věcí jsem moc neviděl :( Jíst levněji se dá, ale určitě bych počítal s útratou kolem 5SGD za oběd s něčím k pití. Pro toho kdo má rád sýry, jogurty atd. není Singapore optimální, ale jinak je tu nabídka jídla a pití daleko lepší než v ČR. Ani se to nedá srovnávat, jen si dejte pozor na duriany…zákazová cedule před vstupem do metra (které se mimochodem jmenuje SMRT) s přeškrtnutým durianem mluví za vše

2014 - léto: Letenku najdete kdekoliv. Na našem trhu se teď prodávají zpáteční letenky s konkrétním datem příletu nazpět, který si můžete posléze za mírný poplatek změnit, cca 100 USD. Tedy již ne roční či půlroční otevřené letenky. Lepší, když si koupíte letenku na celou cestu u jednoho prodejce a o velký kufr se nebudete muset starat během přestupu. Přestup budete mít z Prahy minimálně jeden. Byli i tací, kteří celou cestu z Evropy poskládali z nízkonákladových společností na pětkrát a přes Sibiř. Prý se to vyplatí :)Takže kdo se toho nebojí a rád tráví noci na letišti, může projevit svou kreativitu. Co se táká pojištění, měl jsem u Kooperativi, zhruba za 7000 na půl roku. Doporučuji zvážit aktuální nabídky na trhu. Na campusu budete muset koupit ještě jejich pojištění, které není tak drahé, a tedy ani tak účinné. Doporučuji mít tedy oboje.

2014 - Ubytování je záhodno řešit s dostatečným předstihem a nespoléhat se na to, že vám přidělí místo na kampusu. Na Facebooku je plejáda skupin pro exchange studenty v Singapuru, tak tam rozhoďte sítě a případně doporučuji se i podívat do nabídek bydlení přes portál NTU (v application portálu, kde se registrují předměty, atp. je odkaz)

2015: Roční pojištění od ISIC/Uniqa vyjde na 2700 Kč. Léčebné výlohy po doložení dokladů proplatili bez problémů. Uplatňovat náhradu zároveň u obou pojišťoven by nešlo, všude chtějí originály dokladů.

2015 - Každý student NTU musí na začátku semestru zaplatit za povinné pojištění od školy. Já měl navíc roční celosvětové cestovní pojištění od české pojišťovny asi za 3400 (musíte hodně tlačit a říct jim ať hodně ořežou věci které nepotřebujete. Já třeba nedoporučuji assistenční služby, v dnešní době internetu nemocnici najde a domluví se každý.) Dále jsem měl roční pojištění od Alpenvereinu za 600. Skoro těch peněz lituju, protože se mi nic nestalo :o). Pojištění si určitě nějaké zařiďte.

 
singapore/ntu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/07/13 13:07 autor: nguyeph3Starší verze