Bakalářské/Magisterské studium

Studuji stavební inženýrství - vodní stavby. Předměty se do velké míry překrývají z našima na SI-oboru z prvních dvou let. Pokud uvažujete o studiu na této škole tak bych doporučil si nezapisoval některé předměty z prvních dvou let studia a zapsal bych si je až v Singapuru. Samozřejmě, je to risk protože problémy se zapisováním jsou na této škole opravdu značné. Každopádně byste si museli udělat individuální plán a odložit si kontrolu dvouletého bloku studia (viz. studijní). Odměnou vám pak může být větší množství uznaných kreditů. S předměty po dvouletém bloku studia bývá větší problém, protože jsou více specifické. Nicméně si myslím, že pokud tomu dáte dost času, vždy něco najdete. Uznávání na naší fakultě funguje přes proděkany oborů, alespoň ve většině případů. Tím se situace značně zjednodušuje. Studenti z jiných fakult mívají větší problémy. K předmětům co jsem studoval: (k nim vždy čvut ekvivelenty)

Foundation engineering - Základy staveb -Téměř každý obor na naší fakultě má tenhle předmět, přednášky byli dobře zpracované a porozumitelné, profesoři mluvili dobrou angličtinou (tohle oceníte až časem v Singapuru)

Water supply engineering - Vodní hospodářství 1 & 2 - Velmi zajímavý předmět, určtitě doporučuji zapsat už jenom kvůli tomu, že v Singapuru jsou v této oblasti nejvyspělejší na světě.

Probability & statistics - Pravděpodobnost a mat. statistika - také téměř na každém oboru, zkouška je o trochu lehčí v porovnání s jinýma

Professional communication - Komunikační dovednosti - Lehký předmět bez zkoušky, výstupem je case study s prezentací

Chinese Level 1 -neuznají na fakultě za nic ale je sranda se spolu s ostatníma zahraničníma studentama trápit nad čínštinou

Spanish Level 1 -Zapsal jsem si jenom kvůli mé následující stáži v Mexiku, učitelka byla rodilá mluvčí

Všeobecně bych doporučil si zapsal si nějaký z jazyků, jsou na vysoké úrovni a je to zadarmo. Pro exchange studenty platí pravidlo maximálně šest předmětů a z toho maximálně dva cizí jazyky.

Reinforced concrete design - Betonové konstrukce 1 - dost věcí už jsem slyšel a znal z NNK, ale tady se to naučíte trochu jiným způsobem a samozřejmě se dozvíte trochu víc.

Structural Analysis III - Analýza konstrukcí - Skvělí profesoři; zejména deformační metoda v mnoha aplikacích, stabilita a metoda konečných prvků. Doporučuji průběžně procvičovat příklady, neděláte žádné průběžné úkoly, které by vás donutili k procvičování

Advanced steel design - Ocelové konstrukce 1 - Zde byl malý problém s uznáním prerekvizit z NNK. Budete skoro jistě muset psát odvolání a chce to pečlivě napsat. Z NNK ale nakonec znáte skoro vše potřebné, profesoři jsou případně chápaví a pomohou.

Na většině těchto předmětů je super, že se píšou 2 průběžné testy, které mají váhu 40 procent výsledné známky

ZS 2015:

Na konci semestru píšete v období 3 týdnů zkoušky. Termíny zkoušek jednotlivých předmětů jsou dané už při zápisu a nesmí se křížit. Na každý předmět máte 1 pokus a zkouška má většinou váhu 60 %, zbylých 40 % tvoří testy psané v průběhu semestru (většinou 2) nebo prezentace/úkoly.

Environmental Engineering - předmět se zabýval především vodním hospodářstvím (konkrétně procesy během úpravy vody a čištění odpadních vod), okrajově odpadovým hospodářstvím a ochranou ovzduší, během semestru psány 4 testy (4 x 10 %)

Engineers and Society - přednášky o Singapuru (historie, ekonomika, mezinárodní vztahy, obrana atd.), na cvičeních se v týmech prezentují témata navázaná na látku z přednášek

Engineering Economics and Finance - časová hodnota peněz, hodnocení a srovnávání investic, základy účetnictví, atd., během semestru 2 testy (2 x 20 %)

Essentials of Project Management - projektový management podle učebnice Gray, Larson: Project Management, přednášky kvalitní a zajímavé, cvičení formou diskuze nad otázkami k aktuálnímu tématu, během semestru 2 testy (2 x 20 %)

Traffic Engineering - předmět určený spíše pro studenty Dopravní fakulty, obsah: statistika, výpočet a návrh křižovatek, úseků silnic atd., během semestru 2 testy (2 x 20 %)

Chinese, Level 1 - výuka základů čínštiny s rodilou mluvčí, během semestru psány 2 testy

Magisterské studium

Já studuji obor Architektura a stavitelství. Předně je nutno říci, že na NTU se nestuduje architektura. Je zde několik volitelných předmětů na škole umění a designu, ale ateliérovou tvorbu by jste tam hledali těžko. Proto je vhodné se zaměřit na předmětu stavařského charakteru, které se vyučují na škole Stavitelství a enviromentalistiky. Sami zjistíte, že pokuď vyjedete jako graduate, tak je výběr přímo zapsatelných magisterských předmětů na škole velmi malý. Z cca. 10 předmětů se nám hodí do studia tak maximálně 2. Předpokládám, že nikdo nechce studovat předměty tipu Offshore structures. :-). Já jsem nakonec studoval 6 předmětů a z toho pouze jeden byl z magisterského stupně. Čímž narážíme na fakt, že se (vzhledem k byrokratickým komplikacím se zápisem a schvalováním předmětů) vůbec nevyplatí přihlašovat na NTU jako graduate.

Z pohledu jazykových schopností. I když se považujete za člověka, který mluví plynně anglicky, budete mít v Singapuru pravděpodobně problém. Je zde spousta lidí z Číny, nebo z čínsky mluvící populace (to platí i pro profesory), kteří se mezi sebou baví výhradně čínsky. Profesoři jsou na tom lépe, ale jejich angličtina je s tak silným přízvukem, že jsem jim začal rozumnět asi až tak po 2-3 přednáškách. :-)

Zkoušky jsou koncipovány (vhledem k velikosti školy) jako písemné ve formě esejí. Odpovídáte na dané otázky, nebo píšete elaborát na dané téma. Obtížnost je různá, ale dá se říci že podobná jako na CVUT. Hlavním rozdílem je, že si potrpí na množství stran textu. Buďte připraveni napsat běhěm 2 hodin i 16 stran A4.

Obor L - Příprava, realizace a provoz staveb

Svůj exchange v Singapuru jsem si naplánoval na semestr, kdy jsem začínal magisterské studium. Možnost výběru ekvivalentních předmětů na ČVUT je v takovém případě širší než při studiu druhého semestru. Velmi nečekaná a dobrá zpráva se objevila hned při registraci na NTU. Jelikož jsem se hlásil necelý rok předem ke studiu na NTU a musel jsem uvádět aktuální informace, což bylo před státními bakalářskými zkouškami, zapsali si mě jako Undergraduate. Ve výsledku mi bylo umožněno studovat Postgraduate kurzy a platit poplatky jako Undergraduate. Myslím, že jsem takto ušetřil S$170. Souhlasím, že výběr z vyučovaných předmětů nebyl velký. Asi mluvím za všechny, že bych byl radši, když bych viděl tento seznam již při výběru školy. I když jim pošlete email, kde máte najít nabízené předměty, přijde vám odkaz na spoustu předmětů, ale nakonec nejsou otevřené nebo nejsou povoleny pro zahraničáky. Asi z 20 žádostí o předmět mi vyhověli v jednom případě a zbytek se dodělal na místě.

  1. Project Management: Předmět z oboru Maritime Studies, ale toho se týkají pouze poslední tři přednášky. Ostatní je teorie řízení projektů. Přednášky byly nabité, trvaly 160min s jednou přestávkou.
  2. Construction Technology: Velmi obsáhlý předmět, jen prvních 6 prezentací obsahovalo po cca 250 slidech. Profesoři se vystřídali tři a ke konci už ubývalo obsahu a více se pracovalo na společných projektech.
  3. International Construction & Marketing: Pro studenty ze stavební fakulty musím tento kurz doporučit. Výborný přehled o problematice.
  4. Air Quality Management: Tento předmět je mimo obor stavebnictví. Pouze jediná přednáška se týkala prostředí uvnitř budov. Spousta chemie, spíše pro životkáře.
  5. Engineers & Society (undergraduate): Prezentace na různá témata, od historie S'poru až po inženýrskou etiku. Studenti mají výbornou šanci si vyzkoušet prezentování v angličtině před třídou. Poslední věta profesora: „Everybody pass this course.“

Zkoušky jsou náročné. Zaprvé obsah každého předmětu je velký a detailní. A zadruhé zkouška trvá 2,5h nebo 3h. Nicméně 0% dostanete pouze pokud nic nenapíšete.

2015 RESEARCH - V Singapuru jsem psal svou diplomovou práci. Práce byla zapsána na ČVUT a v singapuru jsem jakoby „konzultoval“. Práci jsem sice psal v SPG, ale odevzdávat jsem ji musel na ČVUT. Byl jsme vedený jako research student a dost to i odpovídalo. Dostal jsem čipovou kartičku a můj vlastní stůl v jedné z kanceláří spolu s dalšími místními PHD studenty. Kancelář byla pěkná s klimatizací a nebylo tam ani moc studentů tak byl klid. Párkrát jsem tam i přespával (protože jsem bydlel mimo kampus). Přístup jsem dostal i do počítačových učeben, pár metrů od mé kanceláře, skoro nikdo tam nechodí a tak jsem na konci semestru používal 6 počítačů najednou na mé simulace. Také jsme s místními kolegy dělali hodně testů v laboratořích. Peněz mají dost a na ničem se moc nešetří. Se svým singapurským vedoucím jsem se viděl často - každý týden byl meeting s celou jeho výzkumnou grupou a diskutovali se věci jako disertační práce ostatních studentů, výlety do japonských společností, různé přednášky a papery dokonce i finance a to velmi otevřeně. Občas si někdo musel připravit i prezentaci a občas přišel přednášet i někdo cizí, bylo to hodně zajímavé a hodně jsem se tam naučil (néjen z mého oboru).

Doktorské studium

Je to velmi individuální v závislosti na tom, jakého vylosujete školitele. Obecně nelze podat žádné bližší informace. Vše záleží na vzájemné dohodě, na vaší práci a na jejím souladu s aktivitami vašeho školitele. Nutno říci, že na NTU jsou školitelé velmi otevření (a vytížení), takže jsou nakloněni jakékoliv diskuzi. Můžete se věnovat buď vaší práci, nebo se můžete zapojit do aktivit svého školitele, které nemusí vysloveně být s vaším zaměřením v souladu, ale mohou být velmi zajímavé.

Může se také stát, že na NTU školitele nenajdete. V takovém případě nevíme, jak se postupuje (my jsme s tím problém neměli). Tak jen je třeba se připravit i na tuto variantu a být ochotni přizpůsobit svou práci na NTU nabídce.

Po dohodě je možné navštěvovat i libovolné kurzy z bakalářského a magisterského programu. Tuto možnost doporučujeme využít. Zároveň doporučujeme využít možností mnoha exkurzí, které na NTU probíhají (NEWater, Spalovny, Elektrárny, dopravní stavby atd.)

Každý PhD. student dostane na NTU svou kancelář, takže má kde pracovat.

Kancelář má většinou formu velké místnosti se zhruba 40 stoly pro 40 studentů, takže moc soukromí nečekejte. Dobré ale je, že místnost je otevřena 24 hodin denně a to i během víkendu a v případě potřeby v ní můžete i přespat. K dispozici dostanete stůl, židli, zamykatelné zásuvky a skříňku (zhruba tak na velikost příručního zavazadla). Nechcete-li se připojovat přes pomalejší wifi, doporučuji si přibalit krátký síťový kabel. Lze jej ovšem bez obtíží zakoupit i na campusu.

S potvrzením o pobytu na NTU, které vyžaduje rektorát, si na NTU nevědí moc rady a přehazují si vás jako horký brambor. Doporučujeme tedy jeho potvrzení řešit mírně s předstihem, primárně v International Office, kde vás pravděpodobně odkážou na někoho jiného. Budou se vás snažit odbít tím, že daný formulář nepotvrzují a že vám zašlou jejich vlastní domů. Trvejte na tom, že potřebujete potvrdit ten váš, protože jejich, který vám zašlou je něco trošku jiného a když budete dostatečně tlačit, oni vám ten váš potvrdí.

V prosinci 2015 s potvrzením nebyl sebemenší problém. Dokument od ČVUT mi v International Office bez problému potvrdili.

Olí (2013) Zapsala jsem si předměty 3. Dva z nich se týkaly globalizace: CV0001-CIVIL ENG & SUSTAIN BUILT ENVIRONMENT což byl předmět pro první ročníky a nebyl až tak co platný. HU9001-INTRODUCTION TO ENVIRONMENT & URBAN STUDYIS magisterský předmět, který mi doporučil můj supervizor, který byl zároveň jedním z přednášejících. 3. měl být architektonický na fakultě „Art and Studie“. Ten byl ale nakonec ve finále zrušen a nahrazen předmětem DD9011-BRITISH ART: 1839 -1939. Vyučující je Michael John Křik Walsu, autor neměla knih o umění literatuře a architektuře a jeho přednášku nemůžu jinak než doporučit. Pakliže jste na Research, zápis předmětů je na osobním vyjednávání na studijním oddělení a osobním jednání s kantory.

Jindra (ZS_2013): S nalezením školitele pro research project na PhD jsem na NTU neměl problém. První oslovený profesor mě sice odmítl, nicméně na podruhé to již vyšlo. Na NTU jsem pracoval na projektu, který byl sice velmi zajímavý, ale ne až tak blízký tématu mé disertace. Počítejte s tím, že i toto se může stát. Práce na projektu probíhala v normálním tempu a se svým školitelem jsem se scházel přibližně jednou za dva týdny. Na závěr jsem pak vypracoval zprávu o výsledcích mého projektu.

 
singapore/ntu/fsv.txt · Poslední úprava: 2016/06/12 15:46 autor: halapet1Starší verze