Volný čas a praktické

Kam v Tomsku

Tomsk je v podstatě malinké město. Ač skoro půl milionu obyvatel, míst kam zajít není tak mnoho. Největší ulicí je Prospekt Lenina, na kterém je všechno co potřebujete z životu. Stojí za to zajít do Dramatického divadla na náměstí Lenina (lístek do 150 rublů) a do Filharmonie (koncert 50 rublů, balet 300 rublů). Zaujímavé je taktiež bábkové divadlo, http://www.2ky.tomsk.ru.

Театр живых кукол

Kdo je milovník jídla měl by se vydat do restaurace Kedr, která je nedaeko od Tomsku (300 rublů za taxi). Zde si nechte přinést maso z medvěda.

Сибирский ботанический сад

Сибирский ботанический сад Ti, kteří se chtějí v zimě ohřát {třeba ∆t ~ 55 °C (–40 °C ⇒ +15 °C)}, můžou zajít do botanické zahrady ТГУ ( Сибирский ботанический сад). Doporučuji s sebou (místní) studentský průkaz, na který bude sleva na vstupu. Zahrada se pyšní některými (přinejmenším sibiřskými) „nej“, ale tím se vám jistě sami pochlubí.

Kam v Rusku

Země veliká, možností nepřeberně. Každopádně pokuste se navštívit okolní města. Novosibirsk je nové šedivé veliké město, to si je možné vynechat. Ale Krasnojarsk stojí za to, a jestli zbyde čas určitě nezapomeňte Ulan Ude, centrum buddhismu v Rusku. A samozřejmě Bajkal.

Kdo rád v zimě sportuje, mohu doporučit lyžařské středisko Sheregesh. Cca 15h vlakem od Tomsku. Co se týče sjezdovek, přirovnal bych to asi nejlépe k českému lyžařskému centru v Peci pod Sněžkou.

30086173.jpg Красноярск, Енисей, Красноярские Столбы

Pokud pojedete domů vlakem, zastavte se na pár dní v S. Peterburgu (3 dny jsou tak tak), v Moskvě se nemá cenu příliš zdržovat. Velké město, ale vše podstatné je okolo Kremlu. Důležitá informace ve čtvrtek je Kreml vždy zavřený. Mausoleum je zavřeno v pátek. V jiné dny otevřeno pouze 4 hodiny, nutné přijít včas – strašné fronty.

Další možností na výlet je dálný východ (Chabarovsk, Vladivostok, Komsomolsk na Amure…). Asi bych nejvíce doporučil Vladivostok.

Mně osobně se hodně líbilo pohoří Altaj. Nejvíce krajina kolem Телецкого озера.

LS 11/12: z měst se mi líbilo nejvíce v Krasnojarsku a Irkutsku. Novosibirsk je špinavá průmyslová díra, v Ulan-Ude také nic není, na východě se mi nejvíce líbil Vladivostok, ale ten už je trochu z ruky. Z přírody doporučuji určitě Bajkal (Listvjanka,Ostrov Olchon) a z pohoří Altaj (byl jsem v oblasti Aktru a očarovalo mě to tam), špatné nemusejí být také Jergaky na jih od Krasnojarsku. Z lyžařských oblastí doporučuji výše zmíněný Šeregeš, jel jsem tam na 4 dny se zájezdem autobusem přímo z Tomsku.

2014/2015 Z měst bych doporučil nejvíc Kazaň, která se liší od ostatních ruských měst historii a penězi. Už na první pohled jde vidět, že se tam točí peníze, je tam čisto atd. Za sebe mohu doporučit cestování autostopem. Je to vcelku jednoduché. Pár tisíc kilometrů a nikdy jsem nečekal déle než půl hodiny. Doporučuji také couchsurfing. Je to velmi snadné, málo turistů na milionové města…

2016/2017 Určitě zajeďte na Bajkal. Olchon a po cestě do Irkutsku, Krasnojarsku, Ulan-ude. Navíc jsem ještě v půlce pobytu letěla do Kazaně - pěkné celkem evropské město, málo turistů, hodně parků - musí tam být nejpěkněji na podzim, na jaře.

Kam mimo Rusko

Není potřeba jezdit mimo, v Rusku je všechno :-) Někteří kolegové navštívili Kazachstán: je nutné vizum a pro jeho získání pozvání – nejlépe zařít přes cestovní agenturu nebo najít na koleji kazašku, která Vás pozve :-) (pozvání ale není nutné, podle oficálních stránek Kazach. ambasády v ČR, ale my ho měli)

Slovenští kamarádi z Baťovi univerzity ve Zlíně si udělali dvoutýdení výlet do Mongolska, taky možnost, taky super, a taky jsopu potřeba víza.

V určitém období (nejčastěji od podzimu do jara) se da z Novosibirsku odletět charterovými lety na 1-2 týdny do Vietnamu či Thajska za velice levné ceny!

Sport, kultura

Tomský fotbalový klub Tom hraje nejvyšší ruskou fotbalovou soutěž. Lístky stojí od 150 do 400 rublů. Při troše štěstí můžete vidět velikány evropského fotbalu (Zenit, Dynamo, CSKA, Spartak…)

Muzea: v Tomsku je jich mnoho. Mě nejvíce zaujalo muzeum lesa, které je asi půl hodinky od tomsku na maršrutce. Ptejte se místních. Nečekejt nic velkého, ale věřte, že vycpanýho medvěda tam najdete…

Divadlo: již zmíněné Dramatické divadlo a Filharmonie stojí za návštěvu. Kluby: Ruská mládež je miluje. Bohužel styl muziky je v nich poněkud jednotvárný. Také je potřeba být připraven na poměrně zvláštní facecontrol. Několikrát byla na obtíž i národnost (česká, německá, francouzská, obecně ne ruská). Toto dle mého názoru není zcela validní informace. Jestli někde byl problém, tak to byl pravděpodobně dress-code, nikoliv facecontrol. Ruské mládeži hodně záleží na oblečení a nejvíce je to vidět v klubech. Já osobně jsem nikdy neměl problém se vstupem a moji přátelé také ne. To, že jsem se pohyboval se skupinkou cizinců, bylo spíše plus. V jednom z klubů, byl například pro cizince vstup volný a celkově se k nám všichni chovali velmi přátelsky. Důvod je ten, že cizinců se v Tomsku moc nevyskytuje, takže budete populární :-).

Sport: z bazénů doporučuji ten v TGU. Je poněkud zvláštní (například tím, že je ve druhém patře) ale je v něm slaná a relativně čistá voda. Párkrát jsem se pokusil o badminton a jednou o lezení na stěnu. Ale měl jsem strach. Nicméně ostatní byli odvážnější. Jinak běhat se dá bez problémů do mínus 15 °C. Také je možnost půjčit kolo, kolečkové brusle, v zimě běžky a brusle (vždy pod holým nebom, v Tomsku nemajú krytý zimný štadión). Pokud se alespoň trochu zajímáte o lezení je zde docela dobrý klub. Bližší informace získáte v 19 korpuse místnost 419 (jedna z pracovnic se jmenuje Naďa - její muž je hlavou klubu). Tato stěna byla celý zimní semestr 09/10 v rekonstrukci, nyní by prý měla být otevřena, ale kdo ví. 2016/2017 - TPU má nový bazén a GYM cca 5 minut chůze od kolejí A. Ivanova - doporučuju.

Sport (LS2012): Po celý semestr jsem navštěvoval univerzitní horolezecký klub Ariadna, 2x týdně jsme chodili na umělou stěnu a středy bývalo setkání v jejich klubovně, o víkendy jsme byli na jaře několikrát na skalách za Tomskem či se pořádaly posezení u táboráku. Poznal jsem zde velkou spoustu moc fajn a milých lidí, mohl potrénovat ruštinu a také jsem se díky nim dostal na úžasné pohoří Altaj.

Pamětníky, pomníky, desky,…

K místní (ruské) kultuře bezpochyby patří pamětníky. Jeden, asi ve městě ten největší, nejnavštěvovanější, nej… jsem přiložil.

29966594.jpg

Лагерный сад зимой

Jinými slovy: Udělat si výlet po městě za pomníky a monumenty není na jeden den a pořád je co objevovat.

МКЦ — Международный культурный центр ТПУ

Концерт «Нам подарен этот мир», посвященный творчеству Леонида Дербенева

Mezinárodní kulturní centrum ТПУ (МКЦ) je dalším místem, kde se „kulturně vyžít“. Pořádají se zde různé kulturní akce více či méně spjaté s univerzitou s nulovým či nenulovým vstupným. Ať už se jedná o „realizaci“ samotných studentů (viz foto — vzpomínka na Леонида Дербенева(70. a 80. léta)) nebo kulturní akce kateder, fakult či vztažené kupř. k roční době, řkel bych, že stojí za to na některou z akcí přijít. Člověku se alespoň o kousek rozšíří obzory…

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

Karty fungují bez problémů jak při přímém placení tak při výběrech. Některé bankomaty nechtějí vydat více než 6000 rublů. Jiné nemají problém s částkou 40 000 rur. Jestli povezete Euro nebo Dollary pořádně je prohlédněte. Ve směnárnách nevezmou staré, popsané, ušmudlané, natržené či jinak poškozené bankovky.

Práce

Je možnost přivydělat si výukou českého jazyka. Já tu drzost neměl, ale pár odvážlivců se našlo. /Nešlo o žádnou drzost, ale o výpomoc a nějaký ten rubl se taky hodil a hlavně i veliká zkušenost./ A to i v řadách majitelů slovenského pasu. Počítejte, že Vaše cena se pohybuje okolo 600 rublů za lekci (90 minut).

Co, jak a kde koupit

Jídlo: V rusku je stále tradice pultového prodeje. Proto jestli máte problém s jazykem, použite magický prst, aneb ukazovací metodu. Funguje. Ale i do Tomsku dorazila kultura supermarketů. 15 minut od koleje na ulici Učebnaja jsou dva, kde koupíte vše za rozumné peníze.

Oblečení: A teď trochu reklamy: Zima byla tuhá. Ale jak se na sibiři říká:“Siberjak není ten, kdo se nebojí zimy, ale ten, kdo se teple obléká!“ Proto jsem za péřovou bundou (7000 rur) a ušankou (1500 rur) vyrazil do obchodu Columbia, který se nachází kde jinde, než na Prospektu Lenina, nedaleko od obchodního domu TSUM (ЦУМ).

Centrální rynek: Kdo se nebojí levných věcí může zajít na centrální rynek. Od zápalek přes „značkové“ oblečení po kožichy. Je zde také velká hala, kde je možné koupit maso všeho druhu. Pravda, hygiena je na trochu jiné úrovni, ale já nikdy problém neměl. Kdo se nerad dívá na maso, nedělá mu dobře pohled na prasečí rypáčky, ouška, játra, polovinu krávy a podobné lahůdky nechť se tomuto stavení vyhne velkým obloukem.

//Pokud nakupujete oblečení a obuv na rynku, určitě smlouvejte a nedejte se, pokud poznají, že jste cizinci, okamžitě vám nadhodí až několikanásobné ceny.

Internet

Jedena z drobných vad na kráse Tomska.

Na koleji: Připojení na A.Ivanova 8 je možné, na každém pokoji je UTP zásuvka. Připojení poskytuje Výpočetní centrum. Můžete platit za tzv bezlimitku = 500 RUR měsíčně a máte 256 kbps linku ven a 100 Mbit/s po Tomsku. Když se CISCO zblázní, docela se hodí linky dole, hlavně ICQ proxy, aby člověk nebyl tak sám .)

Nebo platit za data Stažení 1MB ze světového netu stojí 2 ruble!! (cena nepříliš příznivá). Připojení do místního, tomského, netu stojí 3 ruble/den. Pokud chcete alespoň něco málo zadarmo, koukněte se na tomskou stránku besplatno.net, pro připojení do ICQ jsem používal Proxy [(host: besplatno.tomsk.ru, port: 8080, typ: HTTP(S)]. Ve městě je mnoho firem, které nabízejí levnější připojení, bohužel Výpočetní centrum všechny potřebné porty a ostatní poskytovatele blokuje - prostě má monopol.

Ve škole: v 19 korpusu je počítačová učebna, PC stará a pomalá. Doporučuji chodit do přízemí 8. korpusu (křížem přes ulici), kde jsou služby o řád lepší. Nyní možnost wi-fi v 19.korp, hlavní budově a knihovně, nevíme jak spolehlivě to funguje.

Co se týče připojení na koleji A. Ivanova, tak nyní můžete vybírat z několika tarifů. Automaticky dostanete ten zmíněný tarif, ale můžete ho změnit. Potřebujete však prokázat, že jste studenti, nebo tak něco. V reálu na to potřebujte studentský průkaz, ale zvládli jsme to i s kolejenkou, kterou dostanete hned na rozdíl od studentského průkazu :-)

Mrkněte zde: http://www.runnet.tomsk.ru/price.htm

           http://www.runnet.tomsk.ru/
           

také je možné pořídit si levně přenosný USB modem se SIM kartou od MTS operátora, viz. www.mts.ru

Praktické odkazy

 
russia/tpu/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/07/24 12:42 autor: stojazdeStarší verze