Před odjezdem

Před odjezdem se především potřebujete rozhodnout jestli to opravdu myslíte vážně. Ale když už jste nastoupili do vlaku nebo letadla, většinou už si to nerozmyslíte. Každopádně Rusko doporučuji, plno zážitků, kamarádů, naučíte se rusky,.. poznáte kus světa.

Nejlepší je se naučit aspoň základy ruštiny, minimálně azbuku a pár základních vět, dost se to hodí a vzhledem k tomu, že jako češi budete v rámci jazykových kurzů posláni do lepšich skupin, tak aspoň nebudete tak zmateni na začátku.

A největší výhoda Ruska však podle mě spočívá v tom, že nás Rusové mají rádi :-)

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Přihlášku je potřeba podat včas, jelikož proces vyřizování je na ruské straně slušně řečeno velmi vláčný. Na základě přihlášky mi bylo posláno pozvání. Dále je nutné se do určitého termínu přes web TPU přihlásit do předmětů. Edit po letním semestru 2017: Stačí vyplnit přihlášku online, kde se vypisují i předměty, které chcete na TPU studovat. Pak už se případné změny řeší emailem a nikde neprobíhá nějaké online přihlašování na předměty (aspoň pokud studujete v angličtině).

Žádost o vízum

K žádosti o vízum potřebujete pozvání (originál). To s největší pravděpodobností přijde na poslední chvíli. V ČR jsou tři místa, kde můžete o vízum požádat. Praha, Brno a Karlovy Vary. Pokud na stránkach vízového centra (http://vhs-czech.com/) (http://www.vfsglobal.com/russia/czech-republic/) vyplníte vízový formulář a objednáte se na konkretní čas, je to bez front a čekání.

Pokud pojedete vlakem přes Bělorusko, nezapomeňte na běloruské tranzitní vízum. (20 eur)

Formality na ČVUT

Jelikož jsem doktorand, formality byly pravděpodobně poněkud odlišné. Obecně řečeno jsem potřeboval posbírat podpisy školitele, vedoucího katedry, proděkana pro vědu a výzkum, vše oznámit na studijním oddělení. Co a jak vám nejlépe poradí na rektorátu.

Nejprve je nutná přihláška, po přijetí pak najít předmětu. Musíte mít srovnávací arch s předměty za požadované množství kreditu schválený fakultou a podepsaný learning agreement. Já jsem se ještě musel zapsat na nějaký bezvýznamný předmět na své fakultě, abych tu oficiálně zůstal studentem.

Očkování

Doporučné očkování vám nejlépe poradí ve specializovaných ordinacích. Mě doporučili očkování proti klíšťové encefalitidě, vzteklině a břišnímu tyfu. Skutečnost je taková, že každý s očkováním straší, ale drtivá vetšina rusů žádné nemá a žijí normální život.

Ještě bych zmínil, jestli chcete cestovat do dalších zemí (Thajsko, Kambodža,…) po skončení semestru, doporučuji se nechat očkovat v ČR. Třeba očkování na břišní tif v půlmilionovým městě není k sehnání a kvůli tomu se musíte trmácet do pár set km vzdálených měst.

Osobně jsem využil služeb této firmy. Stav se tam úplně nejpozději měsíc před odjezdem. Některá očkování jsou na více dávek a jiná se nedají v určitém časovém odstupu kombinovat. https://www.ockovacicentrum.cz/cz

Edit po letním semestru 2017: Žádné speciální očkování jsem před odjezdem neabsolvovala. Myslím, že pokud pak člověk nemá v plánu cestovat někde do rizikových oblastí, tak není potřeba.

Letenka, jízdenky

Edit po letním semestru 2017: Nekupovala jsem si zpáteční letenku, protože jsem nevěděla, kdy přesně pojedu zpět. Cestou tam jsem letěla s Aeroflotem z Prahy, přes Moskvu do Tomsku. Zpět jsem připlácela kufr navíc a vyšlo mě to nejlevněji z Tomsku do Moskvy a pak do Vídně s S7.

Chcete-li letět, pak doporučuji kouknout na klasické stránky skyscenner.com a nebo kiwi.com. Letenku možno pořídit v ideálním případě do 7000 kč. Jedna z nejevnějších variant je letět z Prahy buď přímo a nebo přes Moskvu do Novosibirsku a pak z Novosibirsku buď autobusem http://avtobus.tomsk.ru/ a nebo autem http://blablacar.ru/ přímo do Tomsku

Taktiež je možné použiť vyhľadávač www.dohop.com — vyhľadáva vo veľkom množstve leteckých spoločností.

Existuje však ještě jedna mnohem poetičtější možnost a tou je vlak. Já osobně jel po trase Praha-Kyjev-Moskva-Tomsk, přičemž jsem dopředu koupil lístek Praha-Kyjev a ostatní řešil operativně cestou. Pozor, přímý vlak Moskva-Tomsk jede jednou za dva dny. Jízní řád ruských vlaků je na www.poezda.net

Oficiálna stránka Ruských železníc, www.rzd.ru, obsahuje veľa užitočných informácií. Jej použitie však môže byť mierne užívateľsky neprívetivé.

Každopádně jestli vlakem tak si koupit jízdenku v ČR pouze do Moskvy a pak dále plackartou :-) Za ten zážitek to stojí, projet se pěkne Sibiří, vidět milióny bříz.

Cestovné lístky Moskva–Tomsk predajú aj v Prahe, ale nepredajú plackart vagon, foto. Ten je možné kúpiť iba prostredníctvom РЖД.

ZS 2014: vlak: pořád platí, že plackartné lístky jdou koupit jen online. Celková cena 8660Kč včetně Běloruského víza.

Pojištění

Pojištění se vším všudy (tedy i pro případný převoz domů) je poněkud dražší, jelikož se jedná o kategorii „Svět“ Vyřídí ho jakákoliv pojišťovna v ČR (v mém případě VZP cca 10tis/rok) Druhou možností je pořídit ho až na místě v Tomsku (pomůžou s tím na universitě), zahrnuje ovšem jen lékařskou péči v Rusku(cca 1000 rur/ semestr).

Úplne stačí poistenie, ktoré je ku platobnej karte. Po skončení jeho platnosti sa môže online kúpiť poistenie u nás. Každopádne odporúčam si kúpiť ruské poistenie lebo ho všade akceptujú a nieje problem pri preplácaní.

Doporučuji využít nějakého levného cestovního připojištění k platební kartě na 90 dní a poté si na místě udělat ruskou pojistku, na univerzitě to jedna osoba přímo zprostředkovává, ale doporučuji se informovat sám a vybrat si nejvíce vám vyhovující variantu, protože zmíněná slečna se na nic neptá a něco vám prostě vyhotoví. Spolu s ruskou pojistkou si udělejte také za pár rublů pojištění proti klíšťatům, mají to tu odděleně.

Další variantou je cestovní pojiětění na rok s ISIC kartou. Cena se pohybuje od 2700 Kč do 4300 Kč na celý rok. http://www.isic.cz/pojisteni/isic-rocni-pojisteni-s-dlouhodobymi-vyjezdy/

Plná moc

Doporučuji tu nechat notářsky ověřenou plnou moc. Osobně jsem napsal generální na rodiče a na všechny úkony spojené se studiem na kolegu ze školy.

Mezinárodní řidičák

Je hotový na počkání na městském úřadě za 50Kč.

Druhá platební karta

Když jsem já odjížděl, nabízela ČS k debetní kartě ještě kreditní zdarma. Má to hned několik výhod. Visa mi několikrát nefungovala. Naopak ta druhá MasterCard fungovala vždy. Když jednu ztratíte, máte ještě jednu.

K mému účtu u KB je též možné mit 2 karty. Jednu Visu a MasterCard. A mě naopak uplně v pohodě fungovala Visa a naopak s MasterCard jsem měl v Rusku problémy.

Co s sebou — finance ...

V Tomsku bez problémů funguje platba kartou a bankomaty. Vřele doporučuji nezapomenout před odjezdem zvýšit limit výběru z bankomatu. Obyčejně jeden výběr stojí okolo 120 Kč. Taktiež je dobré nezabudnúť napríklad na internetové bankovníctvo a dočasne si nedeaktivovať telefónne číslo, na ktoré sú zasielané potvrdzujúce SMS správy (s kódom). A jeste dostanete stipendium cca 2000 rub na mesíc. - V letním semestru 2016/17 se žádné stipendium od TPU nedostávalo.

 
russia/tpu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/08/23 17:18 autor: muzakmarStarší verze