Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště a zo stanice

Aj na letisko aj na železničnú stanicu vás prijde vyzdvihnúť niekto z univerzity a privezie vás na kolej. Dostanete čas na vybalenie, „aklimatizáciu“ a možno ešte v ten deň vám pomôže vybaviť rôzne formality.

Možnost vyzvednutí je i z Novosibirsku a to za poplatek 900 rublů, což je celkem rozumná cena za kterou se normálně cestuje. TPU nabízí výměnným studentům vyzvednutí na letišti, nebo nádraží a odvezou vás na vaší kolej. Během prvního dne vás kontaktuje vám přidělený buddy a pomůže vám vyřídit veškeré formality a ukáže vám vše důležité v okolí.

Ubytování

Bydlel jsem na koleji Usova – levnější koleje než Arkadia s více ruskými studenty = víc ruštiny pro Vás. Obě koleje jsou otevřeny v podstatě 24 hod denně. Bydlí se v 2 nebo 3 lůžkových pokojích. Na chodbě společný záchod a sprcha pro 10 lidí (4 pokoje), kuchyňka pro 1/2 patra. Úklid chodby v podstatě každý den, praní možné ve 6 pračkách, dále je možné využít nedalekou prádelnu. Menza je v přízemí budovy.

Vybrala jsem si koleje A. Ivanova (letní semestr 16/17) a byla to dobrá volba, full servis, cena kolem 2700 RUB (dvojlůžák), spolubydlící se mi za semestr vyměnily dvě - aspoň člověk pozná nové lidi. Navíc většina zahraničních studentů TPU (kromě hlavně indů) bydlí na téhle koleji, tak není problém se kdykoliv kdekoliv sejít a něco podniknout. Ale na druhou stranu pro toho, kdo se chce družit hlavně s rusi, tohle není ta pravá kolej :)

Cena pokojů na Arkadie Ivanova se každý semestr mění, takže je nutné se informovat. Arkadie Ivanova je kolej pro exchange studenty a je dost luxusní. Já však jsem bydlel na Usově, kterou můžu hodnotit jedině pozitivně. Ať už z hlediska financí (350rb - 2lůžkový pokoj/měsíc) tak z hlediska ubytovaných studentů. I když je tady dost asiatů, s Rusy co tady jsou není problém se seznámit. Obě koleje jsou otevřené 24h/denně.

Já jsem také bydlela na Usové, ale sama bych příště bydlela na nějaké ruské koleji - Kirova nebo Veršinina.

Po příjezdu se dá přestěhovat. Na koleji vám možná budou tvrdit, že to nejde, ale jde to. Někteří se stěhovali i na úplně jiné koleje, které jsou normálně čistě ruské.

Registrace na univerzitě, úřadech — poplatky, postupy, kontaky

Nejdůležitější místo je kabinetu ve třetím patře hlavního korpusu, č. 327. Komunikuje bez problémů i v angličtině. Všechno poradí, pomůže, řekne kde, co a jak. Povinnou registraci vyřídí universita. Jenom je potřeba se nahlásit hned po příjezdu (19 korpus) řeší vše s tím spojené velice rychle. Jestli zapomenete hrozí vám pokuta 2000 rublů, spoustu nepříjemností, den na policii a podmínečné vyhoštění. Se mnou ti

Po delším čase je potřeba prodloužit vízum, to stálo 400rub, nyní 1000rub a 6 fotografií matné černobílé. Také se šířili zprávy o placení za registraci 2rub/den. Tyto ceny jsou nepotvrzené, bylo by dobré to ověřit u lidí, kteří tam nyní jsou. Od 1.2.2010 byt zaveden poplatek 2rub/den.

Edit: letní sem. 16/17 - za prodloužení víza se platilo tuším 800RUB a byla potřeba jedna fotka, kterou není problém pořídit v Tomsku - používají jiný formát.

V podstatě vše důležité pomohou vyřídit koordinátoři, musíte sice mít trpělivost, ale když si zvyknete, tak vás touto byrokracií provedou v celku bezbolestně. Po příjezdu budete muset odevzdat pas, aby vám udělali registraci v Tomsku, nicméně bez pasu si nezařídíte místní SIM kartu. Je proto vhodné zvážit, jestli si ji budete zařizovat ještě před odevzdáním pasu, nebo budete čekat cca týden na pas. Tarify jsou ve srovnání s ČR velmi levné, nicméně je potřeba mít na paměti, že u mnohých z nich při cestování mimo Tomskou oblast budete platit roaming. EDIT: já měla např. tarif od YOTY za 350RUB/měsíc a platilo to po celém Rusku neomezeně :)

Zápis předmětů

Pro mě jako doktoranda byl největší oříšek sehnat školitele. Ale nakonec se mne ujal skvělý moudrý člověk, který mě zasypával nepřeberným množstvím informací a nechával mi veškerou volnost. Zápis předmětů se obecně řeší v kanceláři 405 v 19. korpusu. (Žena jménem Jevgenia, její email začíná del@tpu…, což je pro komplikace zápisů docela výstižné). Mezi studenty jsme jí přezdívali Factor Evgenia (normalni cas krat F. E. = za jak dlouho to bude) Není třeba se bát o svou ruštinu. Automaticky vám jí zapíšou a to minimálně 3-5×100 minut týdně. Předměty si zapište v ruštině! Dozvíte se víc a naučíte se rusky. Jde to rychleji, než si myslíte.

Ešte pred odjazdom si skúste overiť, či predmety vami vybrané (vo formulári vami odoslanom do Tomsku) budú otvorené. Môže to zjednodušiť vašu situáciu a je to priestor pre komunikáciu s učiteľmi na ČVUT (ohľadne možností uznania predmetov).

No zápis předmětů, je kapitola sama pro sebe. Nějaké ověřování mi vůbec nepomohlo. Připravte se na to, že vše budete řešit na místě a klidně 14 dní. Některé předměty jsou vypsány opravdu v jiný semestr. Předměty v angličtině, jsou v ruštině, ale to zjistíte až po první návštěvě :-) atd. Ale jinak se všichni snaží vyjít vstříc. Pokud chcete nějaké předměty, které nejsou v nabídce pro studentskou výměnu je to trochu problém. Pokud máte ověřeno, že předmět před vámi někdo studoval, tak si trvejte na svém, po určité chvíli to půjde, nenechte se odradit. Pamatujte všechno chce svůj čas. Tyto předměty je lepší studovat v ruštině, je lehčí najít paralelku a úroveň je značně vyšší.

Pre cudzincov otvárajú predmety po anglicky. Môže sa stať, že na predmete budete sami alebo vo veľmi malej skupinke ľudí. Tým pádom sa dá všetko dohodnúť tak, aby to sedelo do rozvrhu, resp. rozvrh predmetu vám prispôsobia. Treba dodať, že úroveň angličtiny niektorých učiteľov je žalostná. Každopádne môžete si zapísať aj predmety po rusky, kde budete chodiť s ruskými študent(k)ami. Pokiaľ viete trochu rusky je to dobrá voľba.

Jelikož jsem se zapsala na studijní program, který se normálně nenabízí zahraničním studentům, tak jsem měla úplně individuální přístup. Už z ČR jsem si se svým koordinátorem z katedry aplikované fyziky mailovala ohledně toho, jaké předměty máme my a jaké mohu studovat tam. Po příjezdu jsme si vyjasnili, co tedy budu studovat a co ne. Každopádně jsem studovala v ruštině, což byla velká výhoda, protože jsem na jednu přednášku chodila s ruskými studenty a zbytek jsem měla zapsaný jako jediný student.

 
russia/tpu/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/07/22 21:49 autor: stojazdeStarší verze