Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Po podaní přihlášky v mobility ti všechny dokumenty přijdou na email. Stačí jen vyplnit a odnést na rektorát

Žádost o vízum

Vízum vám vystaví do týdne po předložení všech dokumentu. viz http://www.vhs-czech.com/ K žádosti o vízum potřebuje dvě průkazové fotografie, zvací dopis, který Vám bude po přijetí na univerzitu doporučeně zaslán od Vaší univerzity (vystavení a doručení může trvat až 2 měsíce takže doporučuji podat přihlášku co nejdříve) a platný cestovní pas, který musí být platný o půl roku déle než je Vaše plánovaná cesta do zahraničí + test na HIV ne starší než měsíc. Vízum se vydává na 90 dní, je pouze jednovstupové, a v Rusku je nutné si ho prodloužit. Pokud budete také studovat International Business Semester, tak zaplatíte v rámci celého programu přibližně 3500 RUR a o všechno se Vám lidé ze školy, kteří Vás mají na starosti postarají. Pokud nestudujete Bussiness semestr, ale normální program s Ruskými studenty, platili jsme za nové multivízum 1200, vše řešíte v kanceláší 218 (a registrační kanceláří č.112). Nevýhodou je (v každém případě), že udělání multivíza trvá minimálně 4 týdny (4-6 týdnů) a v tomto období nemůžete z Ruska vycestovat, protože původní víza byla pouze jednovstupová.

ZS 2016/2017

Vše ohledně víz je napsáno výše. Když jsem byl v Rusku, tak nás rozdělili do několika skupin cca po 10 lidech a i když vytvoření multivíza trvá 4-6 týdnů, tak já jsem ho dostal poslední den vypršení mého jednovstupového víza (tedy 90.den). Multivízum dostanete určitě před Vánocema, takže není problém jet domů na svátky. Jinak řešit nemusíte prakticky nic a hlavně se tím nestresujte - slečny z international office Vám pošlou email, kdy a co máte přinést (fotografie, okopírovaný pas a 1000 RUR) a vše za Vás vyřídí. Vy si potom jen příjdete pro hotové multivízum.

Formality na ČVUT

Po přijetí rektorátem se odevzdávají další vyplněné formuláře, vše je celkem jednoduché. Jediná složitá věc, která je potřeba vyřídit před podepsáním finanční dohody na rektorátu, je předběžný seznam předmětů, podepsaný vaší fakultou (dvojice předmět na zahraniční universitě – předmět za který bude uznán na ČVUT). Seznam předmětů z Petrohradské university by vám měli v předstihu zaslat, vy si musíte zvolit preferovanou katedru a mít většinu předmětů na této katedře. Pokud chcete studovat v ruštině a ne angličtině stačí ruskou referentku požádat o seznam. Obecně ale doporučuji se s tím moc nestresovat, vše si vyberete po příjezdu. V podstatě mužete chodit bez zápisu kam chcete, stačí se jen u profesora nahlásit.

Pokud studujete International Business Semester dostanete předem seznam povinných předmětů, které byste měli absolvovat a také seznam volitelných. Ke všem předmětům jsou sylaby i další potřebné informace. Po příjezdu je samozřejmě možné zvolené předměty ještě upravit.

ZS 2016/2017

Univerzita Vám zašle katalog předmětů, který se v mém případě na místě ještě změnil. Některé předměty se nakonec ani nevyučovaly. Nicméně nic není problém a doporučuji ze začátku navštívit všechny kurzy a pak si vybrat, co se Vám líbí nebo co potřebujete. Na ČVUT potom zašlete aktualizovaný/změněný seznam předmětů a vše je v pořádku.

Očkování

Očkování není potřeba, jen test na HIV je třeba k žádosti o vízum. Za 500 Vám udělají certifikát, který je potřeba přiložit k vízu. Já si to nechal udělat v Praze nedaleko Florence

Letenka, pojištění

Nejsnadnější způsob dopravy do Petrohradu je společností Rossiya - aeroflot (ČSA nedává oběd a je dražší). Zpáteční letenka vychází přibližně na 5500 Kč. Je možnost také cesty po zemi vlakem přes Bělorusko ale k té je potřeba tranzitní vízum. Pokud jedete na půl roku, doporučují pojištění, které se dá sjednat ke kartě ISIC a platí do 180 dní souvislého pobytu. Pravděpodobně by šlo využít i na roční výjezd, pokud se na Vánoce vrátíte domu (ale to je potřeba si ověřit).

Co s sebou - finance ...

Na palubě letadla do Ruské federace dostanete k vyplnění migrační kartu (malý lístek), který musíte mít spolu s vízem a pasem stále u sebe(měli by jste ;-). Finance doporučuji mít pro začátek u sebe pár tisíc vyměněných rublů a platební kartu platnou v zahraničí. Ne všechny bankomaty mi přijímaly platební kartu, ale podle zkušeností mohu doporučit bankomaty sítě CITY Bank, kde šla vybrat maximální částka 15 000 rublů.

Nejjednodušší je jednou za čas udělat větší výběr z bankomatu, a popřípadě se v obchodech snažit platit platební kartou. Ne všechny obchodu přijímají platební karty, ale větší obchody většinou ano. Já jsem měla problém si v Praze dobře vyměnit ruble, v mnoha směnárnách neměli, a všude mají dost špatný kurz, proto doporučuji si vyměnit velice málo (na dopravu ke škole-koleji pomocí MHD je do 100 rublů, taxík minimálně 800) a potom si vybrat z bankomatu, nebo vyměnit. Nejvýhodnější je měnit Euro nebo Dolar.

Osobně jsem si před cestou nakoupil 10000 RUB ve směnárně Eurochange Opletalova bylo to akorát do začátku a vyšlo to lépe než měnit eura v Petrohradu

Ve všech supermarketech můžete platit kartou. Také najem v IMOPu je možné uhradit kartou. Z restauraci kartu berou např. Frikaděky nebo Idealnaja Čaška.

Kartou je možné platit snad všude (kromě malých obchodů a stánků), pouze bych doporučila dát si pozor na potvrzení částky, kterou platíte, protože několika kamarádům strhli více než měli platit, protože si nezkontrolovali placenou sumu.

ZS 2016/2017

Doporučuju si udělat kartu s výběry zadarmo v zahraničí - např. Unicredit má takový studentský účet - možno vybírat v jakémkoliv bankomatu, jak často chcete. Bankomaty lze najít všude - metro, supermarkety, pobočky bank,.. V bankomatech VTB Bank lze vybrat až 50 000 RUR, v ostatních je maximální limit většinou 5 000 RUR.

Jinak já jsem měl 2 karty - VISA i MasterCard. Vetšinou berou obě, ale i tak jsem měl občas problém s tím, že jedna z nich nefungovala. Ostatní měli jen jednu a bez problémů.

Pro začátek doporučuji si vzít alespoň nějaké peníze s sebou - 10 000 RUR je akorát, protože ze začátku alespoň budete mít na bus a metro, případně na taxi. Zároveň si můžete koupit něco k jídlu a v prvních dnech je potřeba zaplatit poplatek 3 000 RUR v IMOPu za Studentský tiket, vstupní kartu, orientation week, atd.

 
russia/spstu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/02/03 11:59 autor: tabormatStarší verze