Volný čas a praktické rady

Záleží na tom, jestli budute volný čas trávit ve městě, nebo se rozjedete mimo něj. Městaká lákaldla můžete vyčerpat v krátké době, pokud si nevyberete pravidelné navštěvování kina, divadla, nebo knihovny na Náměstí Revoluce, z níž se knihy domů nepůjčují, protože se vedení bojí krádeží. Krasnojarsk není moc příhodný ani na prosté procházky středem města. S Irkutskem se nedá srovnat. Zcela jinak je to v přírodě. Bylo by zbytečné vypisovat všechno. Máte-li čas a peníze a taky někoho z ruských kamarádů s sebou, ihned jeďte a nečekejte. Je zarážející, jak málo všechny ty možnožnosti využívají sami Rusové. Cestovaní je tu považováno za téměř něco zbytečného, čím se jen ztrácí čas, který by bylo výhodné strávit v nějakém městě, nejlépe evropském, naložit se do bazenu a pak si zajít do restaurace. Bez povšimnutí tu leží ohromné prostory řek, jezer, hor a lesů. Najdou se vyjímky lidí, kteří někde byli a mohou povyprávět, ale jsou skutečně řídké.

Kam v Krasnojarsku

někam pryč z města… Na kraji města začíná známá skalní rezervace Stolby. Tam se vyplatí zajet i několikrát. Univerzita je obklopena lesem, který není moc pěkný, ale terén je kopcovitý a dají se najít vyhlídky do krajiny. Všude je mnoho potulných psů, někdy až vlků, ale jsou neškodní. Kousek za městem(40km) je obří vodní elektrárna 6000MW a s tim spojená vodní nádrž. Vyplatí se tam zajet se podívat, či zakempovat. Jinak široko daleko nic neni…. Další zajímavé věci se dají najít tak 400km od města

Pro mě Krasnojarsk určitý půvab měl. Hlavně když se člověk zajímá trochu o kulturu, tak divadla, koncerty a podobně tu ve směs stojí za to. Zeptejte se kamarádů a známých kam zajít a na pár hezkých míst narazíte. Praha, Řím či Paříž Krasnojarsk rozhodně neni, ale tak to po něm ani nikdo nechce.

Kam v Rusku

Upřednostnil bych asijskou část. Je to tam takové příjemnější a dobrodružnější. Z Krasnojarsku je to blízko(cca 1000km) na Bajkal, Altaj i Sajany. Všude jezdí vlaky hodně pomalu ale dovezou vás na čas a je v nich příjemně. Celý jih krasnojarského kraje a sousední republika Chakasia také stojí za návštěvu, nejlíp ale s někým, kdo to tam zná. Z těch dalších destinací bych určitě doporučil Kavkaz a Kamčatku. Na Kavkaz se dá letět celkem levně(mimo hlavní letní sezonu). Na Kamčatku je to složitější, musí se bud přes Moskvu, nebo jet vlakem až skoro do Vladivostoku a pak letět. Taková Jakutie taky určitě bude zajímavá. Vždy je lepší jezdit s někým kdo to tam zná, ale s tim budete mít problém, rusové totiž sami necestují. Když už někde byly tak jedině s cestovkou. Turistika na jakou jsme zvyklý v Evropě v Rusku není. Všechno je jinak, ale o to je to zajímavější.. Na internetu se dá v ruštině mnohé zjistit o zajímavých místech a trasách pro pěší několikadenní výlety.. Já nejsem člověk co by rád cestoval po městech a ty ruská mě v tom utvrdila. Nic zajímavého jsem v nich nenašel

Když se rozhodnete někam vyrazit sami, tak nezoufejte když nebudete schopní na internetu najít informace a když v průvodci také píšou jen 5,5 slov. Nejdřív se zeptejte kamarádů, jestli znají kamaráda kamaráda který v oblasti bydlí, určitě vám pomůžou, poradí a někdy i všechno naplánují. Jestli pak dorazíte na nějaké trochu turistické místo, tak jedinou otázkou v obchodě seženete bydlení u srdečných lidí, tipy na výlety, zajímavosti a podobně. I organizovaný vyjíždky na koních, na raftech a podobně by nám na příklad na Altaji místní zprostředkovali během několika minut.

Pokud se chcete vydat do pohraniční zóny, tak to musíte plánovat hodně do předu. O povolení že tam smíte jet musíte jako cizinci žádat minimálně 60 dní dopředu. Bohůžel jsou často nejzajímavější místa v pohraniční zóně, tak určitě cestování začnětě řešit dřív než já!

Lze si i vypůjčit auto. Není to úplně levná sranda a každá půjčovna má své podmínky a věkové hranice, ale i cestování autem po Rusku je zážitek vzhledem k tomu že kolikrát pojedete po silnici posypanou štěrkem i desítky kilometrů. Ale na řízení ve městě si asi taky netroufne úplně každý.

Kam mimo Rusko

Mongolsko a Čína.. Určitě se vyplatí. Já byl jen v Číně, zato dvakrát. Určitě doporučuju… Vizum lze zařídit na ambasádách v Praze, Moskvě, nebo v Khabarovsku.. Do Mongolska je to ještě jednodušší, stačí zajet do Irkutsku na konzulát. Střední Asie taky určitě stojí za návštěvu, apson pro dobrodruhy. Co se týče dopravy, tak letecky je to snadné, ale ne zrovna levné.. Přeshraniční vlaky jsou taky drahé a jezdí málo… Až k hranicím dojet vlakem problém nikdy neni, pak ale musíte nějakým přeshraničním busem, kterým jezdí rusové hlavně nakupovat(čína). A pak lze zase pokračovat vlakem.

Poznámka k výjezdu do Číny:

Získat víza do Číny naopak není vůbec žádný problém, když jeho řešení odložíte až do Mongolska. Do Číny se totiž dobře dostanete právě jízdou přes Ulanbátár, kde je fajn udělat několikadenní výletní zastávku. Víza do Mongolska bez problémů získáte v s Krasnojarskem sousedícím Irkutsku.

Víza do Číny získáte v Mongolsku na základě vstupní a výstupní jízdenky / letenky a pozvání, které vám na mail pošle každý druhý hostel v Číně. Na čínské ambasádě problémy nedělali, všechno proběhlo hladce a dokonce ve výborné angličtině.

Jenom si nezapoměňte v Krasnojarsku registraci, taky by vás nemuseli pustit ven z Ruska (i když pustili).

Sport, kultura

Při SFU je taky fakulta tělesné výchovy a sportu, kde je možnost dělat téměř jakýkoliv sport na dost vysoké úrovni a zdarma. Pro začátečníky je to složitější, ale možný je všechno. Ruští studenti často chodí hrát basket, fotbal nebo volejbal do školní tělocvičny, stačí se s nima seznámit a problém neni… Co se týče kultury, tak Krasnojarsk nabízí všechno možné od multikin přes divadlo, filharmonii k opeře nebo baletu. Stojí také za návštěvu. Co se týče populární a podobné hudby, dají se najít koncerty místních kapel apod. Ve městě je celkem dost klubů, kde se platí vstup a hraje reprodukovaná hudba a jsou tam různý soutěže…

Také je možné obrátit se na člověka co se stará o sporty. Na každé budově kolejí by měl být minimálně jeden. Ten Vám je schopen opatřit seznam sportů. Naprostá většina je zadarmo (až na plavání, lezení a možná ještě něco). Výkonnostní sporty jsou pod obdobou naší FTVS. My jsme s nimi chodili na orienťák (спортивное ориентироване) a do klubu turistiky.

Turistika Pokud se chcete podívat třeba do Sajan, tak je dobré se do klubu turistiky propracovat co nejdřív. Do Sajan se jezdí na podzim a na jaře. http://tourism.sfu-kras.ru -plán pochodů. Pochody se hodnotí obtížností 1 až 5 kde 1 je nejlehčí. Pro srovnání obtížnost lehčí dva by byl výstup na Mt Blank normálkou přes Gouter. 4 a 5 jsou výstupy na 7000 v Pamíru, třeba Pik Komunismu. Sajany jsou vedeny jako výukový a není to nic výkonnostně náročného. Naučíte se používat mačky a základní lanovou techniku. Celé I s dopravou na 10 dní to vyjde na cca 4000 kč. Turisti jsou rozděleny na sportovní a pochodové. Ti co dělají pochody jezdí do Sajan a mají běhavě-lezecí tréninky přes týden. Běhat jsem s nimi nebyl a v lezení se všichni pohybují kolem 6 UIAA. Ze začátku jsem trénoval se sportovními turisty a ti chodí od pondělí do pátku běhat úseky od 6 do 12 km rozumným tempem. O víkendech mívají závody, obdoba survivalů které jsou v Čr. Na závody se dostanete jen když máte prohlídku od ruského doktora, kterou jsem neměl. Orienťák Před novým rokem se tréninky přerušili, takže jsem se připojil k Alešovi a začal běhat s orienťákama. Do -20°C se běhá venku, jinak v tělocvičně (třeba hodinu dokola, nic moc). Pokud neumíte v mapě, ale chcete se to naučit a běháte na roumné rychlosti, nebojte se připojit k nim. Tréninky jsou každý den, o víkendech závody (na ty může každý). Před novou sezonou začnou být tréninky dvoufázově. Buď se běhají oběmy od 10 do 20 km, nebo třeba do kopce, případně úseky na rychlost. Na jaře se začne jezdit hodně na soustředění, na které Vás rádi vezmou. Já se zúčastnil jednoho a nemůžu než doporučit. Jak orienťáci, tak turisti chodí jednou týdně do bani, takže se k nim můžete připojit. Baňa je 10 minut pěšky od kolejí a je na dobré úrovni.

Lezení krasrocks.ru, tam naleznete dost informací. Já jsem se chtěl věnovat hlavně lezení. SFU má stěnu v hale polytechu kde je I 25 metrů bazén. 1 vstup je za 60 rub, měsíční za 500 rub. Stěna je vysoká cca 20 metrů a cesty jsou od 6 do 8- UIAA. Byla tam i 8+ ve stropě, ale tu sundali. Cesty se mění jen občas a je jich cca 20. Jedna stěna je na rychlost a tam sou cesty kolem 4-5 UIAA. Tréninky bývají každý den večer kromě neděle. Můžete přijít I sami, vždy je někdo s kdo si s Vámi zaleze. Lano a presky jsou erární. Mají I pár sedáků na půjčení. Pokud chcete na boulder, tak nejbližší je na Televizorní (3 zastávky dolů z kopce). Stačí obejít trhový kvartál z prava až dozadu a když budete dobře koukat tak to uvidíte. Jmenuje se boulderklub Skála. Vstup stojí 150 rub jeden, případně 500 rub 5 vstupů. Nebo 1000 rub na měsíc, ale od roku 2011 se to možná změní. Otevřeno je každý den od asi 10 do 22 a v neděli od 17 do 22. Po 17 hodině je tam vždy trenér (v ceně) který Vám vymyslí cesty a případně poradí jak je přelezete. Úroveň trenérů je francouzské od 7b do 8b (Sergej, ale nevím jestli bude I příští rok). Závody se pořádají na ostrově oddycha, a větší boulder je naproti Aerokosu. Letos ale při broušení desek chytly piliny a celý vyhořel a ještě ho nezprovoznili. Tam se můžete pravděpodobně setkat s Krasnojarsku lezeckou špičkou. Stolby Lezení na Stolbách je tradičně pouze solo, takže doporučuji vyrazit s někým místním. Leze se solo i v zimě v pohorách, případně mačkách. Dolů se většinou dostává komínem na rozpor. Pokud už se jistí, tak se váže kolem pasu na dračák a jistič to má hozené přes rameno a je zapřen. Moc jsem tomu nevěřil, ale minimálně 2-krát mi to zachránilo život. Já jsme na Stolby jezdil s Radíkem, majitel boulderu Skala. Jezdil jsem 2 krát do měsíce, protože se mi častěji nechtělo riskovat život. Pokud chcete lést na laně venku tak něco je na Kitajske stene a ještě někde vedle. Obtížnost 5 až 8. Na Kitajce se dělá i dry-tooling.

Alpinisti Jsou pravděpodobně na fakultě tělesné výchovy, určitě mají chatu nedaleko od Bobrového logu, pod Kitajskou stěnkou. Doptat se dá i v boulderklubu Skála Plavání Když budete studenti Aerokosu tak dostanete vstup do 50 metrového bazénu zadarmo. My jsme chodili vždy po hodinách ruštiny. Za 150 rub / hodina se dá zaplatit trenér který se Vám bude věnovat. Já se ani za půl roku nenaučil uspokojivě kraul, takže jsem to pak vzdal. Nicméně bazén je standardní úrovně. Plavat se v týdnu dá chodit až od 18 do 21 hodin. Vstup do 25m bazénu polytechu stojí 80 rub.

Skialpy V září jsem si přivezl skialpy, ale trochu jsem to neodhadl. Většina lidí tady neví co to je, takže jsem neměl s kým někam vyrazit. Zkoušel jsem chodit po okolí ale terény jsou nevyhovující. Ideální by bylo vyrazit do Sajan-Jergak. Je to 10 hodin busem, ale sám jsem se bál. V klubu turistů jsem se ptal jestli ví co je to pípák. Znal ho jen trenér, ale nepoužívají ho, protože je to moc drahé. Takže jsem skialpy na vánoce zase odvezl.Běžky Po vánocích jsem si přivezl běžky, protože jsou zde kvalitní okruhy, dobře upravované hned vedle školy. Bohužel celková délka tratí je kolem 15km, ale profily jsou hodně výživné. Pokud rádi chodíte na běžky po lese, tak pochodoví turisti jezdí každou neděli někam za město. Já preferuji bruslení, takže jsem se motal akorát u nás. Delší okruhy by snad měli být asi 2 km od SFU u zemědělské university. U našich tratí je i biatlonová střelnice.

Lyže Lyžovat se dá buď v bobrovém logu, ale tam to stojí jako ve Špindlu a kvalita sjezdovek není rozhodně adekvátní. Vleky mají nové sedačkové, ale sjezdovky jsou krátké. Cena se liší podle teploty, mělo by být možné pořídit i studentskou slevu. Nebo je možnost jít na sopku. Ta je hned vedle školy. Je to levné a krátké, ale na chvíli se tam zabavíte. Dobré sjezdovky za přijatelné ceny jsou v Divnogorsku, vedle přehrady.

Volejbal Co jsem zjišťoval tak volejbal se tu dá hrát buď na vyloženě rekreační úrovni, nebo je tu družstvo co hraje na úrovni českého kraje. Tréninky mají v tělocvičně polytechu. Možná jsou ve městě i další družstva.

Posilovna Jedna je v korpuse K, jedna v tělocvičně Fakulty sportu a jedna v tělocvičně polytechu. Všechny jsou zdarma. Jen si musíte zjistit kdy mají otevřeno. Všechny jsou dobře vybaveny, ale stroje už něco pamatují.

Nová posilovna byla v roce 2011 otevřena v Fakultě plynu a nafty. Všechno je nové. Posilovna je výborně vybavena nejen pro mužstkou část návštěvníků. Problémem je velké množství lidí, kteří tam chodí. Proto je lepší navštěvovat posilovnu v pozdějších hodinách. Vstup je zdarma.

Praktické rady z pobytu 2016/2017

Každé pondělí je v нет проблем baru je English day. Tam chodí zahraniční studenti, kterých je v Krasnojarsku dost málo. Zařiďte si VK (obdobu FB), tam najdete pozvánku. Je možný chodit na lezení na stěnu. Mají dost dobrou úroveň, ale lezou tam i začátečníci. Napište na VK trenérovi – Sergey Donets, nebo tam najděte skupinu ЭКС-СКАЛАторы. Tréningy jsou každé úterý, čtvrtek a sobotu. Přijít můžete na hodinu dle náladu, jednou nebo i třikrát týdně. Hodina stojí 300 rublů nebo je možné si předplatit 8 tréninků za 2 000 rublů. Určitě doporučuju.

Hned v Krasnojarsku začíná obrovský přírodní park Stolby. Tam se dá být pořád, i v zimě. Hned u kolejí je Sopka s krásnou přírodou, kam můžete chodit na procházky.

Pořiďte si do mobilu mapy 2GIS a nějakou aplikaci, kde uvidíte polohu MHD autobusu (stáhnete na Google play např: KrasBus, яндекс транспорт). Jízdní řády nefungují, takže bez toho nikam nedojedete :D V noci už nic nejezdí, všichni používají Yandex taxi nebo Uber. Je to mnohem levnější než volat taxi mobilem.

Každý čtvrtek od 20:00 je v čajovně Юртa (adresa мира площадь 1/1) večer, kde je možné si zahrát na bubny, zatancovat. Je tam moc příjemná atmosféra, určitě doporučuju. Zajet můžete na Krasnojarské moře, které je za Krasnojarskem. My byli lyžovat v Šeregeši. Zaplatili jsme si něco jako zájezd v kterém byla cesta z Krasnojarsku a ubytování za 6 000 rublů (na VK si najděte skupinu KRAS-BUS | КРАСНОЯРСК – ШЕРЕГЕШ). Dá se tam jezdit na sjezdovkách, my ale celou dobu jezdili lesem v prašanu mim sjezdovky. Je to opravdový freerideový ráj. (takhle ho popsali nějací češi co tam taky byli http://cestovani.idnes.cz/lyzovani-v-seregesi-daleko-na-sibiri-dvj-/lyze.aspx?c=A151207_225407_lyze_ptp) Doporučuju rovnou půjčit freeridový lyže – v Krasnojarsku levně v půjčovně снег сибири.

Zařiďte si už na začátku, aby jste byli registrovaní v univerzitě SFU a ne SIBGAU. Zaprvé do SIBGAU kvůli každé kravině budete muset přes hodinu jet. Za druhé tam je ženská, Ekaterina Fibikh, která si chtěla krýt vlastní záda, takže nám třeba měsíc držela pas, aby jsme nemohli opustit Krasnojarsk. Pokud jedete mimo krasnojarský kraj je nutné povolení univerzity. Na SIBGAU bylo vydání tohohle povolení neuvěřitelnej problém. Pak jsme přešli na SIBFU a vždycky to bylo za minutu vyřešený. Doporučuju se naučit Rusky a trávit čas s rusy. Budete pak chodit pořád k někomu na návštěvy a poznáte Rusko úplně jinak. Já se právě kvůli tomu, že jsem se rusky celkem naučila, dostala do ruské kultury tak moc, jak jsem ani nečekala. A bylo to perfektní. Doporučuji si koupit zimní bundu už v čechách, tam jsou dost drahý. A vzhledem k tomu, že tam bývá i -30 C ji fakt budete potřebovat.

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

Měna je rubl, kurs se pohyboval od 0,5 do 0,7 koruny za rubl. Banky jsou na každém rohu a dá se v nich měnit euro nebo dolar… Bankomaty jsou také všude, jen mají omezené výběry pro zahraniční karty a to maximálně 10 000 rublů a často i méně. Byl nám nabízen ruský účet na který bychom dostávali stipendium od ruské školy, ale radši jsme to dostávali v hotovosti. Kartu stejně berou jen ve větších obchodech a nějakou hotovost člověk musí mít pořád u sebe. V bankách bývají často fronty a to dlouhé…

Práce

Se studijním vízem oficiálně nelze, ale to vůbec nic neznamená. Málem jsme dělali učitele českého jazyka v jedné jazykové škole, ale nakonec to padlo. Výdělky nejsou velké a člověk si tam radši ten čas užije jinak, než aby chodil do práce, prostě vzhledem k výši stipendia to není třeba, pokud člověk nechce žít v luxusu..

Učit se dá v mnoha soukromých školách, kde stačí pouze zavolat a práci pro vás budou hledat už oni. V Krasnojarsku je překvapivě hodně lidí, kteří k tomu mají, z nejrůznějších důvodů, zájem. My učili ve škole Broadway poblíž stadionu Lokomotiv. Kontakt +79029906626 - domluvit je možné i anglicky. Výplata je 300rublů za 60minut času. Hlavní odměnou, ale nejsou peníze, jako spíš zkušenosti s vysvětlování vlastního jazyka a konfrontace s lidmi, které velice zajímá česká kultura a jazyk a jsou tomu schopni obětovat hodiny studia. My se takto seznámili s několika zajímavými lidmi a s nimi jsme poté trávili čas i mimo školu (například se skupinou kajakerů jsme vyrazili na divokou vodu apod.). Jednoznačně tuto zkušenost doporučuji.

Co, jak a kde koupit

ryby, zeleninu, ovoce, cokoliv do kuchyně na trhu.. Je jich po městech spousty a najdete tam všechno. Ve městě jinak funguje několik sítí supermarketů, kde koupíte cokoliv. Je tam jedno obří nákupní centrum na kraji města, kde mají úplně všechno a pak několik menších nákupních center ve městě. Všelijakých dalších obchodů je všude spousta. Na pultový prodej potravin taky často narazíte. Když něco potřebujete, zeptejtese místních, poradí kde to sehnat levněji. Jídlo je poměrně kvalitní, ale hlavně v malých obchodech si dávejte pozor na čerstvost. Několikrát nám prodali na příklad již plesnivý sýr. Také se často stává že věci prostě docházejí. Tak buď překopat plány a nebo zajít do vedlejšího obchodu.

Praktické odkazy

Tak do téhle kategorie nelze napsat nic.. Snad jen www.2gis.ru kde stáhnete zdarma nejlepší mapu Krasnojarsku, ale i jiných velkých ruských měst.

 
russia/sfu/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/03/05 17:36 autor: danekaleStarší verze