Před odjezdem

Zvláštní rady, které se týkají doby před odjezdem, neznám. Snad jen učit se rusky, opravdu učit. Cizí jazyky tu studenti zapravidla neznají. Najdou se výjimky, ale jde většinou o samostatnou snahu učit se cizí řeči. Jak říkal jeden z mých kamrádů Artěm „Učil jsem se po krupici“. Jsou však také lidé, kteří s vámi mohou promluvit kromě ruštiny i v jazycích našemu uchu vzdálených. Na prvém místě čínština a pak jazyky sibiřských národů. Slyšeli jste někdy jazyk Tuvinců nebo Jakutů ? Setkání s nimi je pro Evropana skutečně exotikou. Rusko je jedna ze zemí, která se nebojí s cizinci hovořit ve svém jazyce a monopol angličtiny tu ještě tento zvyk nezničil. Pokud poznají že vládnete jejich řečí, otevřou se vám jiné dveře a mnohem přátelštější přijetí. Vedle toho si před odjezdem ještě prostudujte mapu. I to se vám může hodit. Nic dalšího mě opravdu nenapadá. Pokud jsi v ruštině začátečník, je dobré, alespoň semestr, začít chodit na volitelnou ruštinu, kterou si na fakultě jistě najdeš. Naučíš se alespoň azbuku, která se ti bude ze začátku hodně hodit (B.)

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Přesto že CHCEŠ studovat na SFU, podáváš přihlášku na SIBGAU. To je zpočátku dost zmatečné. Komunikace pak probíhá také s mezinárodním oddělením na SIBGAU. Po příjezdu se už vše řeší na SFU (B.)

Žádost o vízum

Potom co konečně přijde poštou oficiální pozvání (zvací dopis), si každý dojde sám na Ruské vízové centrum (www.vhs-czech.com) a jednovstupové vízum platné na 90 dní dostane do deseti dnů. Když se do víza uvede cíl výjezdu „studijní stáž“, mělo by být bezplatné. Tak se dyštak u přepážky ozvi, kdyby po tobě něco chtěli :). V Rusku pak vízum prodlouží do konce semestru a už je mnohavstupové. Cena za prodloužení je 1600 rublů.

V Ruském vízovém centru se bez problémů česky domluvíte.

Formality na ČVUT

Vše nám bylo řečeno i posláno mailem. Problémy žádné.

Očkování

Proti klíšťatům je nutné, zvláště na letní semestr. Dá se ale udělat na místě celkem pohodlně a levněji než v ČR. Klíšťat je hodně a jsou nakažená. Je možnost i sjednat speciální pojištění na klíšťata na místě. Měli jsme i očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Dál to záleží také na tom, kam chcete pak cestovat a jak jste ochotný riskovat. Dobré je si zkontrolovat platnost tetanu, popř. přeočkovat. Orientační cena těchto tří očkování je 5000,-

Na očkování jo dobré myslet dostatečně před odjezdem (cca 2 měsíce), protože encefalitida i žloutenka je na víc dávek.

Pojištění

Pojištění by asi každý měl mít, ale i tak se u doktora vše platí. Jsou nemocnice kde vás vezmou zadarmo, ale kvalita péče je tam hodně špatná. My jsme většinou měli pojištění k platební kartě, to platí ale jen 90 dní. Jako nejvýhodnější se ukázalo pojištění k ISICu, které bylo celosvětové a stálo okolo 2800Kč. Léčebné výlohy byly srovnatelné s ostatními pojišťovnami. (B.)

Co s sebou

Oblečení na sport a na zimu(-40) Lyže nemá smysl tahat. Notebook. Jinak mě nic zvláštního nenapadá. Pokud plánujete pobyt v zimním semestru, teplé oblečení je opravdu zapotřebí. Oblečení je většinou stejně drahé jako v ČR, ale výběr je vzhledem k neznalosti nákupních míst menší. Mrkněte na stránky Sportmaster (alternativa českého Sportisima). Také nemá smysl deka nebo podobné teplé věci na doma- na kolejích a obecně všude vevnitř včetně školy mají v Rusku někdy až nepříjemně teplo. My jsem si i přes zimu na koleji vystačili s trikem s krátkým rukávem. Jen bych chtěla ještě upozornit na to, že především slečny často velice dbají na svůj vzhled. V pohorách a lyžařské bundě budete dost nápadné, jestli si ale chcete užít i přírody, tak asi to bude lepší volba. I když některé rusky to vidí jinak a i na výlety volí deseticentimetrové podpatky. Nezapomeňte ale, že Sibiř neznamená jenom zima. V červnu bylo několik týdnů v kuse přes třicet a i letní oblečení přijde rozhodně vhod. Chybějící oblečení se dá ale celkem v pohodě dokoupit za normální ceny.

Finance

Za 11 měsíců jsem utratil 200 000 Kč. Cestoval jsem hodně a daleko(Kavkaz 2x, Evropa 3x, Čína 2x, Kamčatka,…). Dříve se dostávalo ještě ruské stýpko, to už je ale minulostí, proto nepočítejte s finanční pomocí z Ruské strany. Kolej nestojí téměř nic. Jídlo se dá sehnat levněji než u nás, ale musíte se přizpůsobit ruské kuchyni. Peníze jsme vybírali z bankomatu bez větších problémů. Kurs se dost měnil, z původních 36 Kč za 100 rublů v září jsme se v únoru dostali na 45 Kč za 100 rublů (2016/2017).

Za mě, jsme od českého stýpka nedostali dále nic. Ale ikdyž se cestuje (Bajkal, okolí Krasnojarsku, Moskva), tak to stačí. Ubytko stálo 1100 r/měsíc (cca 350 Kč) a bylo naprosto luxusní! Mobilní tarif u Megafonu stál 250 r/měsíc. Jako nejvýhodnější způsob výběru je myslím jednorázový výběr hotovosti (max. 10000 r). Kurz je lepší, než u bank, které mají výběry bezplatné (Unicredit) a poplatek za výběr (cca 100Kč) se rozpočte. Za nás byl kurz cca 40Kč za 100 rublů (zimní semestr 2015/2016) (B.)

Fotografie

Těch si přpravte štosy a noste je pořád s sebou a taky musí být většinou matné… A když už je mít nebudete, tak si j nechte přidělat v nějaké zapadlejší uličce a ne na hlavní třídě- je to levnější a bývá tam milejší obsluha. Je to na každém, ale dnešní telefony jsou myslím dostačující :) (B.)

Kvalitní průkazové foto je možné pořídit i přímo ve škole. Je to hned vedle menzy ve škole u knihovny. Po vyfocení provedou i základní retuš.

Slovník

Stáhněte si něco do mobilu i do notebooku, pomůže to dost. V papírové podobě se jich dá u nás sehnat spousta, na místě výkladový nebo ruskoanglický seženete, ale dost těžko. Papírový slovník mi přišel jako zbytečná zátěž- s tím v notebooku jsme si vystačili.

Něco na sebe

Bývá tam opravdu zima, hlavně první a poslední týden v lednu. Od května začíná být ale teplo které přejde do července v tropická vedra, letos až +37. V říjnu začíná sněžit..

 
russia/sfu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/03/04 13:32 autor: danekaleStarší verze