Cesta tam a zpět

Máte-li trpělivost, doporučuju cestu po kolejích. Zážitky z vlaku se pro vás satnou nezapomenutelnými a nezřídka potkáte i lidi, kteří s radostí pomáhají cizincům. Pak s nimi můžete popíjet čaj přelitý horkou vodou ze samovaru v čele vagonu. Týká se to zajména cesty „na plackartě“, je levnější než kupe a mnohem příjmnější pokud se rádi bavíte s domorodci. Pohled na krajinu z vašeho místa vás také neomrzí a časový posun ani nepostřehnete.

Pro ty co se nechtějí trmácet skoro týden vlakem je tu letadlo. Z Moskvy do Krasnojarsku létá denně asi 5 společností a cena je hlavně přes zimu hodně lákavá(až 2500 RUB = 1700 Kč za jednu cestu s 20kg batohem) Let trvá 5 hodin a plus další 4 je posun. Staré obávané TU 154 M už na této trase nelétají. Letenky se kupují přes internet pohodlně jako jinde v Evropě. Lístky na vlak se také dají koupit přes internet, ale s českou platební kartou na 99% nezvládnete zaplatit. Jinak jde koupit i letenka z Prahy až do Krasnojarsku s aeroflotem s přestupem v Moskvě, je ale dražší. Let do Moskvy trvá ani ne 3 hodiny, ale vyplatí se letět z Berlína, Vídně či Mnichova.

My jsme letěli z Brna přes Moskvu až do Krasnojarsku s UTair a naprostá spokojenost. Hlavně nám dovolili vpodstatě jakékoli příruční zavazadlo a počtem to také neomezili, takže kufr sice mohl mít jen 20 kilo, ale zbylých 20 jsme pohodlně provezli v kabině. S ostatními společnostmi na to ale rozhodně nespoléhejte- 20 kilo na kufr a 6.8 na příruční zavazadlo bývá dost striktních a cena za kila navíc je opravdu vysoká (i 20 euro za kilo), takže doporučuju ještě doma kufr zvážit, abyste se pak nedivili- 20 kilo je rozhodně míň, než si myslíte :-)

Já jsem letěla zpátky s Aeroflotem a tam byla výhoda že povolených je 23kg v hlavním zavazadle. Příruční mi nevážili. Jestli chcete jet vlakem, tak jeďte spíš ve více lidech. Osobně jsem to nevyszkoušela, ale prý to zas tak velká zábava ty poslední dny není, když jede člověk sám v kupé.

Jízda vlakem

Vlak do Moskvy se dá pořídit i s rezevací lůžka jednoduše na pokladně ČD. My jeli rychlíkem Vltava, který jezdí každý den v 23:00 z Prahy, jede 31 hodin a v Moskvě je v 8:48 místního času (což se dá vykoukat na IDOSu, na infolince ČD nám to řekli špatně).

Koupit lístek z Moskvy do Krasnojarsku je už trošku složitější. Dá se koupit přes internet na stránkách RŽD (rzd.ru), ale zaplatit lze pouze ruskou kreditní kartou, což je problém. My sehnali člověka, který nám to zaplatil. Netroufli jsme si kupovat lístky na místě (v Moskvě). Vyprodanost ruských vlaků je totiž poměrně nepředvídatelná. V době naší cesty byly lístky díky nějaké akci RŽD extrémně laciné, takže jsme jeli za nějakou hrozně nízkou cenu (nepamatuju si). Jinak standardně stojí cca 8000 rublů kupé a 2500 rublů plackart (otevřené vagóny). Cestra trvá přibližně 64 hodin, v závislosti na konkrétním vlaku.

Cestování vlakem je poměrně příjemné, pokud nemáte velikou smůlu na spolucestující (z vojny se vracející vojáky, například). Pokud si koupíte kupé, pojedete většinou s normálními lidmi z ruské střední třídy, takže není problém.

Ve vlaku se dá sehnat i něco k snědku, bez problémů pak na nádražích, kde vám bábušky lecos prodají. Ale vyplatí se řádně zásobit čaji a instantními polívkami, protože ty na nástupištích nejsou nejlevnější. Ve vagónech teče voda (dokonce i teplá), takže se dá v pohodě ošplouchat vodou, záchodo-koupelny mají odtokové kanálky.

Pokud pojedete plackartem, dávejte si velký pozor na osobní věci. Ačkoliv se prý v Rusku moc nekrade, není to tak zcela pravda a můj MP3 přehrávač už asi používá nějaký ruský ex-soldát Kolja.

Celkově je cestování vlakem docela sranda, alespoň poprvé. Až najezdíte po Rusku tisíce kilometrů, trošku ze svého kouzla to ztratí. Dobré je to ale především pro ty z vás, co si neumí zabalit kufr a jejich zavazadla váží celkem někam k 60 kg. Pro ruské železnice to není problém.

Pokud máte možnost vybrat si na plackartě určité místo, není to od věci- na plackartu se vejde 54 lůžek- ty nad 38 jsou z obou stran ukončené zdí, což při mé výšce 186 cm a délce lůžka asi 175 nebyl zrovna med. Pak se nevplytí místo na konci vagonu u záchodů- stálé práskání dveřmi po dobu tří dnů rozdýchá jen málokdo. Můžete si také vybrat z horního nebo dolního- dolní je rozhodně lepší- můžete si do něj schovat i cennější věci, protože na nich spíte není pravděpodobné, že by vám je ukradli a navíc tam není takové vedro jako nahoře. My jsme jeli v mínus dvaceti a i tak jsme vevnitř i v tílku a kraťasech umírali.

Procedůra na hranicích - co mít u sebe

Pas s vizem stačí, pokud jedete do Moskvy kratší ale dražší cestou přes Bělorusko, musíte mít ještě běloruské vizum. Při přejezdu hranice se musí vyplnit ještě migrační karta, kterou pak nesmíte ztratit.

Nečekané změny

Tak ty jsou v Rusku na denním pořádku, na to si budete muset zvyknout. Nic se k tomu ale poradit asi nedá

 
russia/sfu/cesta_tam_a_zpet.txt · Poslední úprava: 2012/07/11 12:57 autor: dittrsilStarší verze