Před odjezdem

Některé texty byly převzaty, upraveny z [http://reports.cvut.cz/doku.php/russia/tpu/pred_odjezdem TPU]. Děkuji autorům. Před odjezdem se především potřebujete rozhodnout jestli to opravdu myslíte vážně. Ale když už jste nastoupili do vlaku nebo letadla, většinou už si to nerozmyslíte. Každopádně Rusko doporučuji, plno zážitků, kamarádů, naučíte se rusky,.. poznáte kus světa.

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Přihlášku jestli, si dobře vzpomínám, je potřeba podat včas, jelikož proces vyřizování je na ruské straně slušně řečeno velmi vláčný. Na základě přihlášky, kterou jsem vyřizoval na Rektorátu mi bylo posláno pozvání.

Žádost o vízum

K žádosti o vízum potřebujete pozvání. To s největší pravděpodobností přijde na poslední chvíli. V ČR jsou tři místa, kde můžete o vízum požádat. Praha, Brno a Karlovy Vary. Vyřízeno do týdne až 10 dnů.

Když už budete na ambasádě, tak doporučuji si zjistit, kde se stojí fronta na vyřízení víz. Na ambasádě jsem už byl několikrát a vždy je to ta o poznaně kratší fronta, ale nebývá to pravidlem, protože Rusům pojem fronta nic neříká, jak se taky sami přesvědčíte v Rusku.

Jinak doporučuji se dostavit na ambasádu tak 10 až 20 minut před otevřením.

Formality na ČVUT

Tady je potřeba mít schválený studijní plán (formulář si vyžádejte na rektorátu). To je podle mě jedna z nejtěžších fází, protože vybrat předměty v zahraničí není lehké, navíc, když přesně neznáte, co se bude v daném roce vyučovat. Pravidlo, čím více předmětů, tím lépe a potom na místě si můžete vybrat další. Já jsem odjížděl sice jenom se 4 předměty, ale tady jsem jich měl podstatně víc (8).

Očkování

Doporučené očkování vám nejlépe poradí ve specializovaných ordinacích. Já z osobních zkušeností vřele doporučuji klíšťovou encefalitidu (těch malých otravných zvířátek je tu požehnaně), vzteklinu (je tu spousta potulných psů a není výjimkou že občas přátelsky chňapnou po lýtku) a HLAVNĚ žloutenku A i B!!!

Letenka, pojištění

Letenku jsem zakoupil u společnosti KD Avia, která bohužel nevydržela finanční krizi. Proto na zpáteční cestě pravděpodobně poletím se společnosti [http://www.uralairlines.ru/ ural airlines] jedna z nejlevnějších a nabízí přímý let z Ekatěrinburgu do Prahy (na letiště jezdí autobusy a nebo se s někým domluvíte).

Rovněž je možné použít vyhledávač [www.dohop.com] .

Existuje však ještě jedna mnohem možnost a tou je vlak. [www.poezda.net]

Oficiálna stránka Ruských železníc, www.rzd.ru, obsahuje veľa užitočných informácií.

Pojištění

Jednou z možností je si pořídit pojištění u nás v ČR (cena přibližně 10 000Kč/rok). Já jsem si ale pojištění nechal udělat přes vedoucího mezinárodního oddělení Sergeje Ivánoviče Morozova, kde se cena pohybovala 1200rub/3 měsíce (výlohy do 30 000 dolarů + repatriace). (Vyřídil mi ho před před příjezdem a odeslal mi kopii. Po příjezdu jsem danou částku zaplatil .-) ).

Co s sebou - finance ...

Je dobré si ze začátku vzít s sebou finanční hotovost v eurech (pro všechny případy), co je ale hlavní, tak je lepší mít bankovky s hodnotou NE větší než 50€ (lepší 20€), protože pak vám je nebudou chtít směnit.

Co se týče platebních karet, tak jsem měl 2, ČSOB a mBank (obě VIZA) a neměl jsem žádný problém s výběrem v bankomatech ani při platbách v obchodě. Stipendium je tady velice malé po srovnáním s českým a činí okolo 1500rub (částka se mění v závislosti na inflaci).

 
russia/jsu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2010/10/01 09:00 autor: bilekto6Starší verze