Volný čas a praktické

Kam v Limě

Lima je 9 milionová metropole, takže vám nabízí řadu aktivit. Je zde řada zajímavých muzeí. Většina velkých neziskových organizací působících v Peru a většina velkých universit má v Limě svá kulturní centra, která nabízí výstavy, divadelní představení a večírky za malé vstupné nebo zdarma. Barů a klubů je nepřeberná řada, jako v každém velkém městě.

Honza 2012: Město samo o sobě nic moc, ale měl jsem to tam rád, hlavně tedy kvůli spostě skvělých lidí, které jsem poznal. Míst kam vyrazit je spousta.

Michal 2013: Lima má jedny z nejlepších surfařských podmínek po celý rok. Přímo na pláži Macaja (Makaha), je možné zapůjčit vybavení (surf+wetsuit, zvlášť v zimním období, kdy má voda 16° je to dobré) za cca 20-25 Solů na cca 1 a půl hodiny. Samozřejmě za příplatek i s instruktorem. Doporučuji stánek Pukana Surf, sympatický personál a po čase jsme se dostali na cenu 15 Solů.

Kam v Peru

Peru je geograficky velmi rozmanitá země a nabízí k vidění pobřeží, Andy a džungli. Opravdu nepřeberné přírodní a kulturní bohatství. Peru je velká země, takže počítejte s mnohem delšími dobami přejezdů.

Lukáš 2011: Z Limy do Cusca, mesto ktere je u Maccu Picchu cca 21 hodin v autobuse. Nedoporučuji z vlastní zkušenosti přejezd Ayacucho → Cusco 414km 22 hodin.

Honza 2012: Já bych doporučil Cusco a Muchu Picchu, Arequipa a kaňon Colca, Oxapampa a okolí, Huacachina, Lago Titicaca (jezero samotné, Puno je hrozná díra), Marcahuasi.. Iquitos mi nevyšlo, ale je hodně oblíbené, stejně jako Huaraz.

Michal 2013: Kromě výše zmíněných bych ještě doporučil v zimním období sever, Trujillo nebo třeba Mancora, která má pověst peruanské Ibizy.

Kam mimo Peru

Doporučovala bych Bolívii, Ekvádor - dá se tam dojet autobusem. Procestovala jsem Bolívii, která je nádherná a ještě levnější než Peru, takže s batohem tam cestujete opravdu za levno.

Honza 2012: Také doporučuji Bolívii, ale více se mi líbil Ekvádor. Cestuje se celkem za levno a to autobusama. Existujou i různý noční busy, kde se dá i celkem dobře vyspat.

Sport, kultura

PUCP má své sportovní centrum - nabízí celou řadu aktivit. Je to dobře vybavená sportovní hala s menšími tělocvičnami, fitness a fotbalovým venkovním hřištěm. Ke škole také patří taneční centrum - výuka baletu, peruánských tanců, salsy apod. Běžné sporty jako fotbal, futsal, volejbal, basketbal jsou zdarma a po domluvě s učitelem/trenérem není žádný problém se této volitelné výuky účastnit. Ostatní se platí (kurz salsy - 3 měsíce, jednou týdně 90 minut nás stál 150 solů). PUCP má také v centru Limy vlastní kulturní centrum.

Honza 2012: Já osobně jsem chodil hrát s kamarádama voleybal a fotbal. Různě po městě je hodně hřišť, který jsou někdy i zadarmo, nebo se dají celkem levně pronajmout. Co se kulturních akcí týče, pořád se něco děje - různé tématické festivaly, muzea, koncerty…

Michal 2013:Klidně již před příjezdem je dobré stát se členem FB skupiny What To Do, Lima, která sdružuje jak zahraniční studenty tak místní a organizuje různé výlety po okolí, informuje o ubytování a umožňuje vstupy zdarma do nejlepších klubů v Limě. https://www.facebook.com/groups/apuevents/ … sport-výše zmíněný surfing

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

Peruánská měna je Nuevo Sol. Když jsem do Peru přijela 1 Sol = 5,5 kč. V průběhu roku se ale kurz měnil a dosáhl maxima 1 Sol = 7,2 kč. Mám embosované karty s čipem od České Spořitelny a od ČSOB. Karty obou bank mi zde fungovali - jak výběr z bankomatu, tak platba kartou v obchodě. Maximální částka, kterou je možné vybrat, se liší podle toho, které bance bankomat patří. Já jsem mohla nejvíce vybírat u Scotiabank a to 1000 Solů. Scotiabank mě žádný poplatek nestrhávala, ale mé české banky vždy poplatek za výběr v zahraničí a to okolo 120 korun. Platba kartou v obchodě je samozřejmě bez poplatků. Pokud si v Čechách založíte účet u Mbank, zde poplatky za výběr v zahraničí platit nebudete. Nebo si také můžete založit účet v Peru, což jsem já ani nikdo z mých kamarádu neudělali, takže nevím, jestli je to výhodné.

Honza 2012: Bankovatů bylo ve městech dost (na vekově je to samozřejmě horší), v lepších obchodech se dá platit kartou. Otravné jsou poplatky za výběr, které vás u některých bank můžou potkat. Dá se vybírat i platit i v USD.

Michal 2013: S sebou jsem měl jen menší hotovost v USD. Vyplatí se udělat si VISA u mBank, která má výběry nad 100€ zdarma (méně jak 100€ pak za 35Kč), což je výhodnější než u KB, kde u G2 konta máte 1 výběr měsíčně zdarma, pak po 100 Kč. Kurz KB je však lepší než u mBank, takže se vyplatí platit kartou KB a u výběru menších částek používat mBank. Také je vhodné mít jak MasterCard, tak Visa, která je obecně více akceptovaná. Nejvyšší výběr jsem našel u bankomatu BCP a to 700 PEN (cca 5000,-Kč), bez poplatku místní bance.

Práce

Pracovat při studiu se (podle mě) nevyplatí. V oboru, protože nemáte ukončenou universitu, naleznete jen praxi - neplacenou, nebo placenou jen špatně.

M a M: taky jsme nepracovaly a ani nevíme, jak by to bylo s povolením.

Honza 2012: CO já vím, tak s turistickým vízem žádnou legální práci ani nedostanete. Navíc za ty peníze co platí, (z doslechu - když máte 14 000 Kč/měsíc za full time job, ta máte ještě štěstí) se snad ani nevyplatí ztrácet prací (pokud to tedy něco o co opravdu stojíte) čas.

Michal 2013: Klasické brigádnické práce asi nemá cenu hledat, i na fulltime nebude lehké sehnat něco za víc než 700-800 Solů. Oficiálně to ani vízum neumožňuje.

Co, jak a kde koupit

V Limě jsou supermarkety, na které jsme zvyklí z Čech. Zeleninu, ovoce a sýry bych doporučovala nakupovat na trhu, vyplatí se to. Maso a ryby ale ne - nemají chladící zařízení. Až si váš žaludek trochu zvykne, doporučuji i jíst na trhu, obzvláště při cestování. Je to velmi levné a chutné. Pokud maté zájem o levné značkové oblečení a boty doporučuji Polvos Azules. Peruánci jsou mistři v kopírování a rozdíl ve většině případů nepoznáte. Seženete zde také obrovský výběr DVD (kus za 3 soly;)).

Honza 2012: Doporučuji nakupovat na trzích, je to o hodně levnější než ostatní obchody a táké čerstvější a chutnější. Supermarkety májí téměř vše, ale některé, samozřejmě dovážené věci, jsou někdy až přehnanědrahé. Jíst s mísními se vyplatí co se úspory peněz týče, někdy je to i velmi chutné, ael jíst pořád rýži a hrnolky nejde :-D.

Michal 2013: Značkové oblečení se asi nejvíc vyplatí v centru Gamarra. Překvapivě i malé večerky mají někdy lepší ceny než supermarkety.

Praktické odkazy

Web s některýma trasama busů MHD. http://transportelima.com/

mapa ulic Limy: http://www.guiacalles.com/calles/newcalles.htm?ID=2322

typy na krátké výlety v okolí Limy: http://mochilerosenlima.blogspot.com/2008/05/cataratas-de-palacala.html

Slovník obsahující i „jerga peruana“: http://www.rae.es/rae.html

aktuální kurz měny: http://finance.yahoo.com/currency-converter#from=PEN;to=CZK;amt=1

některé ze společností autobusů operujících po Peru: http://www.transporteslinea.com.pe/ http://www.perubus.com.pe/ http://www.civa.com.pe/principal.php http://www.cruzdelsur.com.pe/inicio_2.php http://www.moviltours.com.pe/

informace pro zahraniční studenty, sice od jiné university v Limě, ale velmi praktické: http://www.up.edu.pe/internacional/c.php?s=126&n=3&id=407

 
peru/pucp/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2013/08/30 12:27 autor: kerplmicStarší verze