Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu a organizace studia

So všetkým vám poradia v kancelárií na rektoráte. Tam získate potrebné informácie o dokumentoch, ktoré musíte vyplniť a dodať. Zahŕňajú: prihlášku, formulár o ubytovaní, kópiu pasu a 4 fotky (akejkoľvek veľkosti). Ďalej budete potrebovať nasledujúce dokumenty, ktoré Vám vystavia na študijnom oddelení: „Absolvované predmety studenta“ a „Confirmation of studies“. Takúto prihlášku a ostatné náležitosti potom prinesiete na rektorát, odkiaľ sa vyšlú na zahraničnú univerzitu. Hoci všetky formality s PUCP zariadi ČVUT, odporúčam, aby ste boli v kontakte s PUCP tiež. Hlavne kvôli predmetom, ktoré tam budete chcieť študovať. Domáci študenti majú totiž zápis o týždeň skôr, čo môže spôsobiť, že predmet, ktorý by ste radi absolvovali už bude plný a v niektorých prípadoch Vám kapacitu bohužiaľ nenavýšia. Pokiaľ sa však s fakultou vopred dohodnete, nemal by to byť problém a miesto Vám „rezervujú“. Takto to funguje hlavne na fakulte komunikácií. (Inak je možné kombinovať predmety z rozličných fakúlt, nie je nevyhnutné študovať na jednej fakulte.) Nestretla som sa s predmetom, ktorý by bol vyučovaný v angličtine, všetky sú v španielčine. Jazyky sú na univerzite neni povinné, preto škola síce sprostredkuváva jazykové kurzy, ale za poplatok. Tak je to aj so španielčinou. Ani pre zahraničných študentov neexistuje žiaden nespoplatnený kurz. Po príchode na PUCP absolvujete niekoľko informačných schôdzok na jednotlivých fakultách (sú dobrovolné), ale získate tak prehľad o voľných kurzoch a ich obsahových náplniach. Prvý týždeň školy môžte asistovať na hodinách ktoréhokoľvek predmetu, čo je súčasťou rozhodovacieho procesu pre zápis predmetov. Zapísané predmety ide do určitého dátumu ešte anulovať, dodatočne však zapisovať (navyšovať počet predmetov) nejde. Ak ste si vo výbere predmetov neni istí, odporúčam zapísať si na začiatku radšej viac - aby ste neskôr nemali problémy s kreditmi.

Žádost o vízum

Anna 2017: Jela jsem na jeden semestr na turistická víza, na letišti jsem řekla, že jedu studovat na půl roku a dostala jsem vízum na 180 dní, což akorát stačilo. Žádnou Tarjeta de Migración jsem nedostala, později se na ní ptali v různých hostelech apod. ale nikdy nebyla opravdu potřeba. Když jsem pak jela do Bolívie a vracela se busem „po zemi“ tak už jsem Tarjeta de Migración dostala, ale stejně nikoho při odletu z Peru domů nezajímala… takže s tím bych si hlavu nedělala. A když jsem se vracela z Bolívie, tak jsem dostala nové turistické vízum na 90 dní. Takže stačí odjet na výlet a je zas na chvíli vystaráno.

Nyní všichni vstupují do země jako turisté a pak dle potřeby s nimi škola řeší změnu. Tedy co se týče prodlužování (změnu na studentské) škola vše administrativně zastřešuje. Většina studentů jezdí do Peru pouze na turistické vízum a toto vízum již poté na studentské nemění, protože je to komplikovanější a také se platí nějaký poplatek. Jestli to tedy chcete také dělat stejným způsobem, tak doporučuji při příjezdu na letišti říci, že plánujete zůstat v Peru zhruba 4 měsíce, tak jestli by vám nemohli dát vízum na 180 dní, to je dostatek na jeden semestr bez nutnosti opustit zemi. Když ale to děláte tak, že v Peru budete pobývat na turistické vízum, tak na letišti nebo na hranicích se radši neprořekněte a neřikejte, že studujete v Limě. Vystavujete se tak komplikacím.

Olga 2014: V skole hneď prvý týžden bude prednáška o vybavovaní viza pre študentov…zo všetkých študentov, čo som tam spoznamala, 99% nemali študentské víza. Je to komplikované a zdĺhavé vybavovanie. S turistickými vizami nie je problém, ak máš málo dní, jednoducho vycestuješ z krajiny a pri návrate do Peru ti zvona dajú razítko s novým počtom dní. Pozor na týchto pasových úradníkov, často záleží na ich nálade alebo ako je mu človek sympatický, koľko dní pobytu ti pridelia. Na letiskách radšej hovoriť, že cestuješ po krajine.

Honza: Pokud není možnost vycestovat, vpodstatě to neznamená žádnou další komplikaci.Pouze za každý den, o který je překročen limit turistického víza (výše zmíněných 183 dní) je třeba zaplatit 1USD. Platí se při odjezdu ze země.

Lukas 2011: Je pravda, že se dá zůstat po vypršení a za každý den zaplatit dollar ale maximum je 47 dní po vypršení platnosti. Všechny informace má Oficina de Movilidad.

Další formalita, která s vízy přímo nesouvisí, ale dokáže pěkně potrápit je tzv. Tarjeta de Migración, kterou dostanete při příjezdu s doporučením neztratit. Toho se držte, jelikož je vyžadována při opouštění území Perú. Je v ní zaznamenáno datum příjezdu, od kterého se počítají dny turistického víza. Pokud ji nebudete mít při výjezdu se země, vystavujete se tím zbytečným problémům.

Miroslav 2017: Stále platí výše popsané. Opravdu je vhodné ihned po příletu informovat, že jste zde na studijní pobyt, jinak dostanete víza pouze na 90 dní. S případným placením za překročení limitu je to složitější. Zaplacení a prodloužení víza trvalo několik hodin.

Hned v úvodu jste ze strany Univerzity informováni o možnosti zřízení studentských víz, ale sami to nedoporučují. Stojí to cca. 50 USD a vyřízení trvá několik týdnů.

Tarjeta de Migración, kterou jsem obdržel při vstupu do země dále nikdo nevyžadoval.

Formality na ČVUT

Žaneta 2011-2012 LS V mojom prípade, som v čase vycestovania mala absolvovať svoj posledný semester magisterského štúdia. Tým sa predpokladá, že pobyt zahŕňa aj písanie diplomovej práce. Z tohto dôvodu sa nevyžaduje excelentná znalosť španielskeho jazyka s možnosťou štúdia v angličtine. (V reále na PUCP však nie vždy otvárajú predmety v AJ, prípadne to rozhodne nemusia byť tie, ktoré očakávate) Preto formality v mojom prípade zahŕňali odovzdanie prihlášky k pobytu, schválenie študijného plánu prodekanom pre pedagogickú činnosť, potvrdenie o znalosti anglického jazyka (na základe písomného testu). Nasledoval pohovor v anglickom jazyku. Po odoslaní dokumentov do Limy príde na rektorát potvrdenie o štúdiu, spolu s ďalšími praktickými informáciami (začiatok a koniec semestra, atď.)

Odevzdání přihlášky k pobytu, schváleného studijního plánu proděkanem pro pedagogickou činnost a potvrzení o znalosti jazyka. Výběr přihlášených proběhl na základě těchto dokumentů (bez komise, bez zkoušek). Po odeslání dokumentů do Peru přišlo cca za měsíc potvrzení o přijetí z PUCP a s ním i další informace (kdy začíná semestr, apod.).

Honza 2012: K tomu co napsala Žaneta nemám moc co dodat. Nejdříve výběrové řízení na ČVUT včetně ověření znalosti jazyka - v mém případě potvrzení od p. Mgr. Menclové - španělština na FSv. Poté čekání na vyjádření PUCP. Vyplnění opapírů, co poslali a pak jen čekání na potvrzení a zvací dopis. Jinak komunikace s jejich koordinátorem probíhala poměrně dobře.

Očkování

Martin 2014: Povinné očkování není, pokud přiletíte z Evropy a ne z Afriky. Chtělo by to, abyste měli naočkován tetanus, hepatitidu A,B, břišní tifus a také žlutou zimnici, pokud chcete do pralesa. Na malárii jsem očkování neměl, ale měl jsem s sebou antimalárika. Preventivně jsem je ale nebral.

Olga 2014: Dať sa zaočkovať proti žltej zimnici - „Fiebre amarilla“ - je možné napr. v „Hospital Santa Rosa, Av. Simon Bolivar, Pueblo Libre, Lima“, zadarmo. Aj cudzinci. Vyskúšané.

Žaneta 2011-2012 LS Riziko nákazy malárie je vo všetkých oblastiach do nadmorskej výšky 2 000 metrov vrátane miest Puerto Maldonado a Iquitos. Výskyt je hlásený v pohraničných oblastiach s Bolíviou, Brazíliou, Kolumbiou, Ekvádorom. Riziko nákazy maláriou nehrozí v Lime a vo vyššie položených turistických oblastiach.

Pro vstup do země není nutné předložit očkovací průkaz. Na ZU Praha (ockovani.zahranici@zupraha.cz) mi doporučili očkovat se proti virovým žloutenkám typu A a B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Proti zimnici a tyfu je nutné očkovat se minimálně 2 týdny před odletem, u žloutenky jsou nutné vakcíny dvě a to s měsíčním intervalem. Cena všech vakcín je dohromady cca 4000 kč. Antimalarika doporučuji radši přivést již z Evropy, pokud plánjete výlet do Iquitos, atd. V Peru jsme měli problém je sehnat. Antimalarika jsou velkou zátěží pro organismus a pokud riziko malárie nehrozí, není nutné je brát. Antimalarika je v tomto případě lepší nahradit vitamínem B, který odpuzuje hmyz. Vakcínu vitaminu B vám bezplatně aplikují taktéž ve školní klinice. Pokud víte, že se budete pohybovat v chudých částech země, je lepší očkovat se i proti vzteklině.

Michal 2013: Je dobré se zeptat u pojišťovny na případné proplacení. U ČPZP je to do 1 000,-Kč na cestovatelské očkování.

Miroslav, 2017: Při očkování mne doktorka informovala, že není povinné mít očkování při příjezdu do země. Nicméně při případných přejezdech mezi zeměmi Jižní Ameriky, kde je pravděpodobnost nákazy vyšší je nutné mít s sebou očkovací průkaz s potvrzením o očkování. Opět nikdo nic ale nekontroloval.

Letenka, pojištění

Co s sebou - finance ...

Letenka: druhý semestr začíná začátkem srpna, první v polovině března. Kdo poletí v srpnu musí počítat s drahou letenkou - v Peru je v červenci a srpnu největší turistická sezóna a tedy i drahé letenky. Navíc budete potřebovat letenku s půlroční či roční platností, tedy větší než obyklou (2 nebo 3 měsíce), což se také odrazí na ceně. Já letěla z Frankfurtu se společností TAM (přestup v Sao Paulu), letenku jsem zakoupila u Student Agency, odlétala jsem v srpnu, letenka mě stála 30 tisíc kč a měla roční platnost. Pro návštěvu jsme letenky zakoupili na pelikan.cz od společnosti American Airlines, let byl z Prahy (přestup v New Yorku), odlétali v lednu a letenka stála 20 tisíc korun a měla dvoumesíční platnost. Občas se objeví výhodné přímé lety z Madridu a Paříže se společnostmi Air France, Iberia, KLM a Air Comet (ten je velmi levný, ale velmi často má overbooking a nechá vás pak den dva čekat na letišti).

M a M: Letenky jsme zakoupily s tříměsíčním předstihem u GTS, a to zpáteční s pevnými daty odletů Praha - Brusel - New York - Lima s ČSA a Continetal Airlines. Vzhledem k tomu, že jsme se vracely v srpnu, letenka stála 28 tisíc Kč, přes Houston by byla asi o 2 tisíce levnější, my jsme se ale při cestě nazpátek v New Yorku na 5 dní zastavily, což je již při koupi letenky možné zařídit. Také jsme si mohly vzít dvě zavazadla do 23 kg.

Honza: Absolvoval jsem let Frankfurt-Caracas-Lima (Lufthansa/TACA) za 32000,- (zpáteční letenka; odlet-srpen, přílet-únor) s možností 2 zavazadel do 23 kg (což se na půlroční pobyt docela hodí). Letenka se dá sehnat i mnohem levněji. Kamarád, který za mnou letěl v únoru platil 18000,- (zpáteční letenka) na trase München-Atlanta-Lima (Delta). V souvislosti s lety přes území USA bych rád varoval před několika věcmi: v zájmu bezpečnosti USA vám může být prohledáno zavazadlo, přičemž nikdo nenese zodpovědnost za zničení zavazadla, nebo ztrátu věcí při kontrole. Přes USA také nelze letět (a to ani tranzitně) bez nového pasu s biometrickými údaji.

Pojištění: před odjezdem doporučuji zjistit aktuální ceny u všech pojišťoven, je možné, že se objeví sleva pro studenty. Já měla pojištění u Vitalitas za 8 tisíc kč na půl roku. Pozdě jsem zjistila, že Generali nabízí půl roční pojištění pro studenty za 5 tisíc kč.

Zpáteční letenku jsem našel v květnu za 11,5 tisíc. Byl dost omezený výběr datumů. Copa Air Lima → Panama City, Condor (nemecka spolecnost) Panama → Frankfurt. Najít se dá na http://matrix.itasoftware.com/ Koupit ji pak lze v některých agenturách (student agency, letuska, superletuska…).

Sebou jsem si bral 500 dollarů cash a kreditní karty. Jestli patříte ke skupině noha 11 a větší nebo 185cm a vyšší hodí se vám vzít si dost oblečení, těžko se tu shání. Maximální výber z bankomatu je 700 soles což je podle kurzu kolem 4 tisíc. Bankomaty jenom jednoho typu dají 700 na jeden výběr, ostatní dávají 500 a méně.

Honza 2012: Nejlevnější zpáteční letenka co jsem sehnal asi měsíc před odletem vyšla celkem draho - 28 000 Kč. Pojištění na PUCP vyžadují. Já měl něco od DirectPlus - když jsem si v Bolívii zlomil klíční kost a zůstal jsem několik dní v nemocnici, tak jsem za něj byl rád. S platbou nebyl problém. Jinak v mém případě život v Peru nebyl nijak levný, celkové náklady stipendium (10 000/měsíc) pokrývalo tak z 65%.

Michal 2013: Určitě se vyplatí sledovat akce společností na webech jako www.cestujlevne.com; www.akciletenky.com; flyfromeurope.com atp. Návštěvě jsem tak sehnal letenku za 12 000 PRG-BCN-LIM-LHR-PRG. Sám jsem letěl PRG-Rio de Janeiro a zpět LIM-MAD za 14 571Kč. (Přípoj ze španělska pak BCN-PRG s ČSA za 2 650 Kč). Z Ria jsem pak cestoval cca měsíc po zemi do Limy (cca 22 000 Kč – doprava, ubytování, jídlo, vstupy, zábava). Pojištění jsem měl zdarma prvních 60 dní ke kartě KB, konto G2. Zbytek pobytu pak přes Pojišťovnu Union, 129 dní – 2786 Kč. (platba za doktora (cestovní průjem) v Aguas Calientes 150 USD, byla zpětně po doložení dokumentů proplacena bez problémů (KB). Ošetření na soukromé klinice San Felipe (urinální zánět) + antibiotika cca. 10 000 Kč opět po doložení dokumentů bude proplacena (UNION).

Miroslav, 2017: Letenky jsem sledoval na portálech, které jsou zmíněné výše. Žádná akce do doby mého odletu nebyla, takže jsem cca. měsíc předem koupil zpáteční letenku z Vídně do Limy za 18 000Kč. Pojištění je povinné zaslat Univerzitě ještě před odjezdem. Pojištění jsem měl od Equabank za 49Kč měsíčně. Naštěstí se mi nic nestalo, takže jsem nemusel zkoušet, jestli za tuto částku pojištění kryje vše nezbytné. Univerzitě to každopádně stačilo.

 
peru/pucp/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/10/12 20:49 autor: lounmiroStarší verze