Před odjezdem

Kdo program nabízí

Tento program je alternativou pro klasický exchange. Je nabízen speciálně školou ITESM konrétně na kampusu Ciudad de México. O tomto kampusu se v kuloárech traduje, že je jedním z nejtěžších kampusů v rámci univerzity. Kampus najdete na jihu Mexico City, v místě vzdálenému městskou dopravou zhruba hodinu od historického centra města.

Kampus je skvěle vybaven jak pro techniky, tak pro ekonomy (stránky kampusu: http://www.ccm.itesm.mx/micampus/. A informace pro zahraniční studenty obecně najdete zde: http://www.ccm.itesm.mx/internacional/. Jejím obsahem jsou i předměty, které budou nabízet, ty vám však před semestrem budou zasílat v nové a plné verzi slečny z jejich international office.

Studentů je zahraničních na kampusu z mé zkušenosti poměrně dost. Zimní semestr šlo o 70 (já zůstala i na semestr letní a to šlo o 150.)

Více o programu

Program je semestrální a je určen pro 2 studenty z každé z přijíždějících univerzit (tzn. ČVUT - 2, Univerzita Karlova - 2). Tyto dvě univerzity jsou jediné české, v rámci nichž je možno na program vyjet.

V rámci tohoto programu dostáváte měsíční stipendium na místo od ČVUT, právě od samotného kampusu. Jde o 5000 pesos měsíčně (cca 7 500 Kč). V rámci tohoto stipendia pracujete semestr na projektu, jehož téma si navrhujete sami.

Téma projektu

Očekává se, že téma projektu bude nějakou formou spojovat ČR a Mexiko a ideálně půjde o ekonomickou spolupráci popřípadě návrh na dovoz či vývoz typických výrobků. Úspěch měly i projekty návrhu na kulturní centra v Mexiku apod. Čím konkrétnější téma projektu, tím lépe. O projekt typu: vývoj bilaterálních vztahů ČR-Mexiko, po dvou letech fungování tohoto projektu, již nikdo nestojí. Je možné přijít s nápadem a ten posléze měnit nebo upravovat.

Vedoucí projektu Dr. Panich se tímto programem prezentuje po kampusech TECu a také je program formou spolupráce s ambasádami zúčastněných států. Program je tedy každým semestrem prestižnější a akce jako číše vína s velvyslanci a dokonce členy vlády Mexika nejsou výjimkou. Také finální prezentace projektu probíhají před velvyslanci.

Téma projektu je z výše zmíněných důvodů vhodně dobře promyslet. Nejlépe kontaktovat ještě před příjezdem do Mexika Českou ambasádu v Mexiku (zde: http://www.mzv.cz/mexico, odkázat se na tento program a na Dr. Paniche (program na ambasádě znají již z předchozích semestrů) a zkonzultovat potenciální téma projektu s nimi. V zimním semestru 2010/2011 dokonce jedna ze studentek ČVUT spolupracovala na projektu se zástupkyní CZECH TRADE v Mexiku.

Časová náročnost programu

Řekněme, že projekt by měl mít okolo 20-30 stran A4. Ale více, než počet stránek, je důležitý jeho přínos. Měli byste se mu samozřejmě věnovat celý semestr, pakliže chcete, aby byl kvalitní. K ruce vám bude několik mexických studentů na pomoc, jak pro komunikaci s místními podniky, tak na případnou opravu pravopisu v závěrečném projektu.

Pakliže alespoň trochu mluvíte španělsky, je lepší projekt psát ve španělštině, popřípadě se s některým ze svých pomocníků domluvit na překladu.

Dr. Panich vám doporučí, abyste si k projektu zapsali jen několik předmětů (ideálně 3), abyste na projekt ale také na cestování a poznávání Mexika měli dost času.

Já jsem měla zapsané předměty 4 (v angličtině) a k tomu španělštinu a zvládnout se to dalo. Pakliže budete mít náročnější předměty a ve španělštině, pak opravdu 3-4 jsou lepší (předměty ve španělštině jsou zpravidla o něco náročnější). Předměty v Mexiku jsou bodovány 5 ETCS, ale protože semestry tam začínají mnohem dříve než ty české, je dobré, zajistit si sylaby českých předmětů dopředu (prosinec-leden), ať nejste v polovině roku (březen) překvapení, že Vám fakulta odmítne uznat polovinu z toho, co jste si už před půl rokem zapsali a pilně studujete.

Osobní doporučení před odjezdem

Připravte se na nezapomenutelný zážitek, na semestr plný přátel, milých lidí, salsy a TACOS. Proto, jestli dbáte na linii, doporučuji před odletem tak 5kilo zhubnout, abyste měli prostor pro nabírání :-D.

A pro naladění se na mexickou vlnu několik písní znějících z rádií: http://www.youtube.com/watch?v=v_VNUm_ZNrk, http://www.youtube.com/watch?v=4DO8GsIYfhQ nebo http://www.youtube.com/watch?v=3vZMYxuF5iY.

Žádost o vízum

Ve zprávě z klasického pobytu na ITESM najdete informaci, že se dá do země vstoupit, jako turista. Já bych osobně, bych to nedoporučovala, resp. nemám s tím zkušenost, nedokážu si představit kolik pobíhání je s tím spojeno v Mexiku.

Jiná studentka měla problémy s vyřízením víza, do země přijela jako turista, cena je pak vyšší za další správní poplatky aj. Celou dobu se dá využít služeb právníků, ale je to zpoplatněno. V prvním roce/ semestru bylo lidem z proyecto propláceno pojištění a výdaje za vízum, od LS 2011 už tomu tak nebylo.

Pakliže máte jistý výjezd v rámci tohoto programu (program Dr. Paniche) zažádejte si o vízum na Mexické ambasádě v ČR. Domluvte si schůzku předem, dokonce na konzulátu bude někdo, kdo hovoří česky :-D. Stránky ambasády:http://www.sre.gob.mx/republicacheca.

Ve všech případech je potřeba vyplnit před schůzkou žádost o víza: http://portal.sre.gob.mx/republicacheca/pdf/Formulariovisa.pdf. Jaké přesně budete potřebovat dokumenty na konzulát se zeptejte po telefonu na +420 283061530, kde vám případně řeknou, na koho jiného se obrátit.

Dr. Panich, vedoucí projektu, na ambasádu také posílá oficiální žádost pro pana velvyslance o udělení víz studentům, kteří jsou vybrání do tohoto programu. Může se stát, že na ambasádě se setkáte s konzulem, který není tak milý jako samotný velvyslanec, velmi si potrpí na znalost španělštiny a je dobré mít s sebou aktuální fotku (mě jako tmavovlasou odmítl vzít starší snímek s melírem a o půl páte večer mě poslal se fotit, mimochodem hned u metra národní třída je fotograf). Dále jsem musela tiskou výpis z účtu za poslední jeden rok - pana konzula zajímalo, jestli budu mít i na jiné útraty než na ubytování a stravu, které je „slíbené“ pokrýt stipendiem.

Po získání víz do pasu na naší ambasádě vám všechny další informace poskytnou na škole během OW.

V rámci programu s panem Dr. Panichem víza jen zaplatíte (cca 1000 pesos tzn. něco přes 1500 Kč, berte to jen orientačně) a škola se postará o vše ostatní. My jsme na imigrační úřad nemuseli ani jedenkrát (zimní semestr 2010).

Formality na ČVUT

Na ČVUTu musíte jako každý vyjíždějící student ukázat schválený studijní plán ze své fakulty. Pakliže by po vás někde (ambasáda, rektorát) chtěli pojištění, nenechte se zviklat, pojištění TEC de Monterrey vyžaduje uzavřít u konkrétní mexické pojišťovny, jinak vás nenechá studovat. Tzn. jakékoliv pojištění, které uzavřete tady před odjezdem vám bude později na nic. Proto doporučuji si např. u VZP uzavřít pojištění jen na první týden (OW) a na celý semestr zaplatit pojištění dle instrukcí školy během Orientation Week.

Stipendium máte od školy v Mexiku, tzn. podepisování darovací a přijímací smlouvy na stipendium odpadá.

Očkování

Letenka

Viz zpráva z Mexika ITESM: http://reports.cvut.cz/doku.php/mexico/itesm/pred_odjezdem (Letenka)

Studenti na LS 2011 jsme letěli na Silvestra, cena letenky byla poloviční oproti těm v termínu „více odpovídajícímu“ začátku OW.

V roce 2011 šlo letět mezi Evropou a Mexikem za 249 EUR jednosměrně. Doporučuji se podívat na zatím nejkompletnější průzkum levných letů který vypracoval student ČVUT

Pojištění

Byly jsme nuceni koupit pojištění od mezinárodní společnosti Chartis Seguros. Kompletně můžete počítat něco méně jak 300 USD za pojištění na jeden semestr, které platí po celé latinské Americe s výjimkou Kuby. Určitě doporučuji, je dost dobré. Já osobně jsem ho využil až tři krát. I když je jich třeba trochu popohnat v práci (jsou to Mexičani) vždy mi proplatili všechny moje výdaje na zdravotní starostlivost, které celkově mohli dosahovat výšky okolo 10.000 MXN. — michama5 2012/01/31 17:54

Co s sebou

Zásuvky v Mexiku používají jiné, tzn. jestliže nechcete po příjezdu shánět adaptér na zásuvku, mrkněte po redukcích už tady v Čechách. A doporučuji koupit alespoň 2. Nebo prodlužovačku …

Takhle vypadá redukce, kt. v Mexiku potřebujete:

Martin(Ciudad de México, D.F., 2011/12): Za sebe bych mohl doporučit:

michama5 2012/01/31 17:55

Finance

Peníze vám kampus přislíbí již v prvním týdnu, nicméně jste v Mexiku, takže minimálně na první měsíc počítejte s tím, že budete peníze potřebovat své.

Za ubytování blízko kampusu dáte zhruba 3000 pesos (4500 Kč). Pakliže se uskromníte a tolik vám nezáleží na kvalitě ubytování popřípadě najdete někoho, kdo s vámi bude v jednom pokoji, budou náklady nižší- cca 2000- 2500 pesos (3000- 3800 Kč). Avšak díky tomu, kde se univerzita nachází většina bytů, které vám nabídnou bude okolo zmíněnách 3000 pesos a výše!

Náklady na jídlo: cca 200 pesos denně (300 Kč denně). Pakliže si ale budete chtít zajít na jídlo do klasické restaurace nebo si dát pizzu oboje vás vyjde alespoň na 120 pesos. Ve zmíněných 230- 300 počítám snídani doma, oběd ve formě menu někde poblíž kampusu (50- 70 pesos (70-100 Kč), nějaké tacos k večeři (50- 70 pesos 70- 100Kč) a pití přes den. V Mexico City NENÍ pitná voda z vodovodu, je třeba počítat, že člk. utratí i za vodu.

Náklady na dopravu: Na městskou dopravu jsou náklady minimální- autobus 6 Kč, metro 6Kč atp. Taxi jsou mnohem levnější než v Čechách. Pakliže ráno či večer jedete ze nebo do školy, bezpečnější je jet taxíkem. Pakliže budete bydlet blízko školy, půjde cca o 15- 25pesos (22- 35Kč) za jednu cestu. Je třeba pomýšlet i na zácpy a s nimi rostoucí cenu. Bezpečnost je často zmiňované téma, hlavně pokud se budete pohybovat s notebookem.

Náklady na zábavu: Kino je levnější než u nás - za lístek klasický cca 80- 90 Kč, za lístek během různých akcí to může být i méně. Pakliže půjdete do jakéhokoliv klubu počítejte, že utratíte více než v Čechách. V některých klubech nabízejí „open bar“, vstupy jsou pro holky většinou bez poplatků a pánové od 0-?, podle úrovně klubu.

 
mexico/proyecto/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2012/01/31 17:57 autor: michama5Starší verze