Alina

Queretaro : Univerzita je obrovska, ma hodne relaxacnich mist ( bazen, kort pro tenis, futbol, posilovna , kavarna atd) Muzete chodit na sportovni lekce tancovani, box, hip-hop. Jestli vas zajima otazka ohledne traveni volneho casu ve meste, tak bych doporucila jit do centra , jsou tam bary, muzea, obchodni centra. Doporucila bych cestovat do San Migule de Allenda, Guadalajara, Pena de Bernal o vikendu.

Volný čas a praktické

Kam v Monterrey (nebo jiný campus)

Za zábavou se v Monterrey vyráží do Barrio Antiguo, což je „historická“ čtvrť se spoustou barů, diskoték a hudebních klubů a opravdu to tam žije. Dostanete se tam od kampusu taxíkem asi za 30pesos. Vyhlášeným lokálem pro mezinárodní studenty byl i Don Quitin hned naproti kampusu.

Určitě se taky vyplatí navštívit Paseo Santa Lucia (umělý vodní kanál, který je v noci krásně nasvícen) v centru města a dojít podél něj až do parku Fundidora. Tenhle park je úžasný v tom, že se jedná o využité brownfields bývalých (asi) oceláren, takže se můžete povalovat na trávníku hned vedle tavících pecí a jiných strojů, které teď slouží jako zajímavé skulptury.

Pokud budete mít možnost vyjet s kamarády do pouště nebo do hor, tak si to nenechte ujít. Dobrou rozcvičkou na horské túry může být výšlap na Cerro de la Silla, která kraluje Monterrey.

Poblíž Monterrey jsem navštívila ještě vodopády Cola de Caballo, kde si můžete i za velice výhodnou cenu skočit bungee.

Guadalajara

Určitě navštivte krásné centrum Guadalajary s katedrálou a spoustu fontán. Centrum Zapopanu je také pěkné a najdete tam i zoologickou zahradu. Určitě navštivte romantickou čtvrť Tlaquepaque, která je krásná, historická se spoustu obchůdků s designem, nábytkem a trhy s artesanía (umělecká řemesla) za dobré ceny.

Noční vyžití: Noční vyžití v Guadalajaře je opravdu hojné. Je tu spoustu barů, klubů a party pořádaných v halách nebo pod širým nebem. Každý víkend se pořádá mnoho party všech žánrů, přijíždí známé kapely a Djs. International office vás vždycky bude informovat o akcích pro mezinárodní studenty a bude rozdávat lístky zdarma. Z komerčnějších klubů (disco) byste měli navštívit Wall Street a Chess. Vstup je pro holky většinou zdarma a dostanou kupóny na konzumaci a kluci platí 100-250 pesos s konzumací ve stejné hodnotě v ceně. Noční život se točí kolem proslulé třídy Av.Chapultepec, kde nejdete spostu barů a kaváren. Pokud máte rádi elektronickou muziku, navštivte Aposento, Bar Américas o La Santa. Vstup se většinou neplatí. Pokud chcete tančit salsu, je zde mnoho míst, nejznámější je Mutualist. Přehled barů a klubů nejdete na stránce http://www.baresyantros.com, přehled akcí zde http://www.proyectogdl.com. Mnoho akcí je zdarma nebo za minimální kounzumaci 50 pesos. Důležité párty stojí 100-300 pesos, v případě známých kapel i více. V neposlední řadě se pořádá spoustu „soukromých“ party u někoho ve velkém domě a v Mexiku platí, že všichni jsou zvaní, takže příjdou kamarádi od kamarádů kamarádů kamarádů.. :) ale nakonec zjistíte, že se stejně vlastně všichni znáte :) Autobusy končí ve 22 hodin, ale budete mít spoustu bohatých kamarádů z TECu, co mají auta.

Restaurace a kavárny: Najdete zde restaurace všech druhů a chutí. Americké restaurace (Wings army, Apple bees, Out back), italské (např.La Tratoría, Italianiss), brazilské (Scratch do ouro) a spoustu restaurací se sushi. Sushi je zde levné (30-60 pesos jeden závitek=asi 6 plátků), ale má jen málo společného s opravdovým sushi. Najdete tu spoustu míst, které mají buffet což znamená, že zaplatíte fixní částku u vstupu a můžete sníst, co chcete :) Cena je kolem 100 pesos a v akcích i 55 pesos. Existuje buffet mexického jídla, brazilského i sushi. Pití není v ceně. Z mexických restaurací doporučuji Los Itacates, kde mají výborné chiles en nogada, La Chata (tradiční mexická kuchyně) a Taqueiro (tacos). Pokud chcete popít a poslouchat mariachi (typičtí hudebníci a žpěváci), zajděte do Casa mariachi. Podávají mexické jídlo (hlavně masa) a mívají výhodně akce pro skupiny láhev alkoholu+jídlo. Dobré saláty a sandwiche mají v Super Salads, kde mívají akce a dá se najíst velmi chutně za rozumnou cenu. Jsou tu 4 vegetariánské restauranty - viz. www.happycow.net/north_america/mexico/guadalajara. Samozřejmně najdete na každém rohu levné stánky s tacos nebo hot dogy, ale buďte opatrní, kvalita a hygiena není vždy nejlepší a jídlo bývá hodně mastné.

Mnoho kaváren je na Av.Chapultepec. Kvalitní kávu mají v Black Coffee, což je levnější mexická napodobenina Starbucksu. Čajovny tu nejsou moc obvyklé, 2 však můžete najít poblíž Chapultepec (Porcelain a Café Caligari) a řetězec Chai, která je na 5 různých místech. Existuje také jedna libanonská restaurace, kde podávají vodní dýmky (Av.Lopéz Mateos a Lazáro Cárdenes).

Parky: Největší park ve městě je park Colomos. Zde se můžet procházet, odpočívat, jsou tu běžecké trati a několik posilovacích strojů, jezírka a taky projížďky na koních. Park Metropolitano je také dobrý pro odpočinek nebo běhání. Park Agua Azul má krásné prostředí s pěšinkami a jezírky a můžete tu vidět voliéru s ptáky, rostliny a motýly.

Hned u Guadalajary je velká rezervace les Primavera, kde si můžete udělat piknik, kempovat a také se vykoupat v teplé minerální říčce, co jím protéká.

Výlety: Guadalajara má dobrou pozici pro mnoho výletů do okolí:

  • Pěkný výlet je na jezero Chapala, největší jezero v Mexiku. Zajděte tam do restaurace a obědnejte si ceviche (marinovaný ryba v citrónové štávě se zeleninou), které tam mají za výhodnou cenu. Stojí za to také zajet do přilehlé vesničky Ajijic.
  • Na západ od Guadalajary jsou malé pyramidy Guachicmonton
  • Východně od Guadalajary můžete najít biorezervaci s vodopády Huaxtla
  • Samozřejmně si nesmíte ujít výlet do Tequily a zajít do místní palírny, poznat postup výroby tequily a ochutnat :)
  • Puerto Vallarta je přímořská destinace místních. Moře u města není nejčistčí (vtéká do něj řeka), ale pokud zajedete kousek z města a nebo na ostrůvky Las Marietas, najdete křišťálově průsvitné moře a bílý písek. Městečko je pěkné, historické a proslulé svým divokým nočním životem.
  • Asi 3 hodiny cesty je malé historické městečko Aguas Calientes
  • Asi 6 hodin autobusem je Guanajuato, krásné malé historické městečko. Nejlepší doba pro návštěvu je období festivalu Cervantino, což je přehlídka divadelních umění.
  • Na día de muertos byste měli navštívit malý ostrůvek Janitzio v jezeře Patzcuaro, je to tradice. Poblíž je město Morelia, které vás překvapí hezkým, historickým prostředím.
  • Hezký víkendový výlet je také do Manzanillo, kde si užijete pláží. Nepatří mezi nejhezčí, zato kolem města Colima se prodávají ty největší a nejchutnější kokosy v zemi.
  • Nejkrásnější a moje neoblíbenější pláž je Palma sola, která je na pobřeží státu Michoacán. Je to soukromá pláž, kde můžete stanovat. Jeďte po pobřeží směr Ciudad Lázaro Cárdenas a řiďte se ukazateli „Playa azul.“ Nachází se asi 500m před pláží Llorona, která je proslulá povídkou o Lloroně.

TEC také nabízí řadu výletů, které obsahují ubytování v hotelech a stravování typu buffet, cenově ale vyjdou mnohem dráž než cestovat na vlastní pěst. Další výlety a akce pořádá www.conexiongdl.com

Sightseeing v Mexico City

Roman (Ciudad de México aka DF, 2011/12): - Pokud se chystáte na Sightseeing, určitě s sebou noste kartičku TECu. Doslova otvírá dveře.

  • Zocalo - Zocalo je obecné slovo pro centrální náměstí, najdete ho tudíž v každém mexickém městě a potažmo v každé čtvrti DF. V DF je ale ještě centrální Zocalo (Placa de la Constitucion). Najdete zde:
    • velkou Katedrálu, vybudovanou na vrcholku pyramidy (Templo major). Pyramida je pod úrovní současného města.
    • Prezidentský palác (Palacio Nacional) s tolik typickými nástěnnými malbami Diega Rivery
    • malou katedrálu
    • indigenos předvádějící tradiční indiánské tance (+ prodávající všemožné cetky)
    • Shopping street Madeiro vedoucí k Bellas Artes
  • Bellas Artes - kulturní centrum s Galerií a nástěnnými malbami, postavené za dob strašlivého diktátora Porfiria Diaze.
  • Torre LatinoAmericana - Hned naproti Bellas Artes. Svého času nejvyšší stavba Latinské Ameriky. Na vrcholku je observatoř s parádním výhledem.
  • Hlavní pošta (Palacio de los Correos) - Nádherná budova s velmi zajímavým muzeem v podkroví.
  • Museo Antropologico - Sbírky artefaktů indiánských civilizací od prstýnku až po celé chrámy. Za jeden den ho neprojdete. (Metro Auditorio)
  • Castillo de Chapultepec, Monument de Ninos Heroes, Bosque de Chapultepec - Palac s výhledem na město a slavnou malbou Ninos Heroes. (Blízko Museo Antropologico, Metro Chapultepec)
  • La Reforma, Monumento El Angel, Zona Rosa - Reforma je známá shopping street. Zona Rosa - Gay/Lesbian čtvrť se spoustou malých uliček a zajímavých obchůdků. (Blízko Bosque de Chapultepec, Metro Insurgentes)
  • Presidente Masaryk - Ano, v DF mají hlavní ulici pojmenovanou po prezidentu Masarykovi i s jeho sochou. Je nacpaná luxusními obchody a diskotékami. (Metro Polanco)
  • San Angel - Malebná čtvrť s koloniálními budovami, parádním rokokním klášterem a hlavně pouličními trhy s uměním. Trhy je nejlepší navštívit v sobotu dopoledne. Je tu i zastřešená tržnice, kde mají páté přes deváté. Ochutnejte Gorditas a Tamales. (Z metra Tasqena jezdí pesero směr San Angel.)
  • Coyoacán - Lepší městská čtvrť. O něco méně zajímavá než San Angel, ale o to proslavenější. Za pozornost stojí zocalo a jeho okolí. V restauracích v okolí si můžete vychutnat skutečnou tureckou kávu. Je tu i jeden obchod, kde kávu přímo praží, vypadá nevábně, ale nádherně voní. Ve stáncích okolo doporučuji typické „čůros“.
  • Parque Ecologico de Xochimilco - Nečekejte stromovku ani petřínské zahrady, ale přesto stojí za návštěvu spojenou s piknikem.
  • Trajineras de Xochimilco - Lodičky vhodné na příjemný sobotní chillout. (Chce to domluvit skupinu tak deseti lidí.)
  • Centro Tlalpan - Uvidíte, že i Tlalpan má malé přijemné centrum a ne jen špinavé Periferico.
  • Bruslení v Gran Cenral de Sur - Uvnitř obchodního domu mají malé klužiště, které stojí za navštěvu zvláště s vašimi Mexickými přateli, kteří led v životě neviděli :-) Do bruslí vás nepustí bez ponožek. Nejdřív koupit lístek u kasy. Potom dolů přezout a pak zas nahoru v bruslích a hurá na led.

Další informace:

Puebla

Bydlela jsem v Cholule, takže do Puebly to bylo cca 35 minut autobusem (cena 7.5 pesos). Autobusy jezdily přibližně mezi 6 a 22 hodinou, ale nikde neexistují jízdní řády, takže někdy je docela dobrodružství se někam vydat. Na internetu najdete sem tam alespoň různé trasy, ale ani ty často neplatí a rozhodně nejsou všechny. V Cholule je toho ale i tak dost k vidění - určitě oblast kolem Zocalo San Pedro nebo Pyramide. Noční život se odehrává zde, v Cholule, nemusíte vůbec brát taxík, naprosto stačí zajít na 14 Oriente, neboli Party Mile, a prostě si vybrat z tisíce a jednoho baru, které se zde nachází. Přímo z Choluly jezdí autobusy do DF (asi 2 hodiny, cena 120 pesos na TAPO). Rozhodně doporučuji výlet na Iztaccihuatl, což je vyhaslá sopka hned vedle Popocatepetlu. Jezdí tam colectivos, cesta trvá asi dvě hodiny. Autem se lze dostat do výšky kolem 3500 m n.m. a pak hurá nahoru :). Pokud chcete zdolat vrchol, je nutné vybavení a dva dny na výstup, takže se pořádně připravte. Další krátké výlety jsou třeba do Atlixca, Veracruzu, různých pueblos mágicos (Cuetzalan, Zacatlan), ohromující pyramidový komplex Teotihuacan, dále třeba Xochimilco.

Pepa(ZS 2016)- Pokud chcete vylézt na nějaký vulkán, rozhodně Malince nebo Izta stoji za to. Jestli však nemáte Mexičana s autem, připravte se, že cesta pomocí kolektiv trvá z Puebly cca 2-3 hodiny.

Iztaccihuatl

  1. koletivo z Choluly (Combis suburbanos, křížení ulic 5 Norte s 7 Poniente) do San Nicolas de Los Ranchos ($12mxp)
  2. koletivo z San Nicolas de Los Ranchos do Paso de Cortez(podle lidí, víc jak $100mxp určitě neplaťte).
  3. Z Paso de Cortez už si musíte někoho stopnout do La Joya (3999mnm). Aut jezdí dost.

Na cestu zpátky je asi někoho stopnout přímo z La Joya až do Puebly. Bacha na předraženou přepravu mezi Paso de Cortez a La Joya, fér cena je $30mxp, ale je lepší si stoupnout turisty. Pokud plánujete dvoudenní výlet, ve výšce 4800 je přístřešek (Mountain shelter) asi pro 25 lidí. Cesta z La Joya do přístřešku trvá 4-6 hodin, dle rychlosti. Je proto lepší vyrazit dříve a nespěchat, kvůli výškové nemoci. Ja už někdo napsal, k zdolání vrcholu je potřeba vybavení, ale do výšky 5000m se dá dostal i v riflích(viz Miky).

Malinche - Hezký výšlap na vrchol během jednoho dne. Půlka je zalesněná, druhá je holá. Pokud plánujete dostat se na vrchol za svítání, je možnost přespat v Centro Vacacional IMSS Malintzi, ale cenu neznám. Z vrcholu je výhled jak na Popo a Iztu tak na Pico de Orizaba. Oproti Iztě sem chodí víc lidí, je to jak u nás na Sněžku.

Kam v Mexiku

Na závěr si nechte určitě nějaký ten čas na poznání krás země. A klidně víc jak měsíc, Mexiko je obrovské a má co nabídnout.

Určitě se vyplatí cestovat po jihu, pokud vás zajímá původní kultura, pyramidy, prales a nádherné moře. Je to nejchudší část Mexika, což s sebou přináší ještě přátelštější lidi, velice nízké ceny a více dobrodružství.

Nesmíte si nechat ujít:

  • Oaxaca krásné malé městečko se spostu tradicí a trhami. Udělejte výlet na pyramidy Monte Albán a velikánský strom El Tule. Poblíž můžete dostat ochutnávku a nakoupit velmi levně Mezcal. V Oaxace byste měli ochutnat omáčku mole, čokoládu a chapulin (pražená kobylky)
  • Cañon Sumidero Projížďka lodí kaňonem nedaleko Tuxtly stojí za to. Kromě vysokého kaňonu uvidíte krokodýly, opice a další zajímavosti.
  • San Cristobal de las Casas Vysoce položené horské městečko kde se míchá indiánská kultura s návštěvníky z celého světa.
  • Lagunas de Montebello Téměř 60 několika jezer krásné průsvitné tyrkysové barvy.
  • Cascadas de Agua Azul Nádherné vodopády
  • Palenque Ruiny uprostřed pralesu.
  • Cancún Americké středisko zábavy nabízí rušný noční život a krásné pláže s tyrkysovou vodou. Zajeďte na Isla Mujeres, kde se můžete potápět za výhodné ceny.
  • Playa del Carmen Pláže stejné kvality jako Cancún, avšak zde si odpočiněte od bohatých američanů. Tohle je městečko mladých se spousty party. Zvažte výlet na ostrov Cozumel.
  • Tulum Ruiny na pobřeží nádherného moře.
  • Costa de OaxacaPuerto escondido, Mazunte, Zipolite rozhodne stoji za to

Cestu na jih za celkem výhodnou cenu pořádá z Guadalajary www.conexiongdl.com. Já jsem cestu podnikla sama. Měsíční cesta skrz celý jih Mexika mi vyšla na 12000 pesos (cesty autobusem+přívozy 1800, letenka Cancún-Monterrey-Guadalajara 2200, vstupy a prohlídky 1000, 8 nocí v hostelech 900 (zbytek u kamarádů), místní transport (včetně někdy nutných taxi) 700, jídlo a pití (převážně venku) 5300).

Oblast středního Mexika vám nabízí Mexico City a spoustu dalších koloniálních měst, které pamatují španělskou nadvládu, ale i revoluci za nezávislost.

Jan: Během letního semestru je během Semany Santy týdenní volno, které se dá využít s trochou štěstí k dvou až třítýdennímu výletu. O víkendech škola nabízí výlety do okolních měst, což není špatné, když ještě nemáte kamarády se kterými byste jezdili individuálně. Po skončení semestru jsem cca 3 měsíce cestoval po poušti (San Luis Potosi, určitě si nenechte ujít), jihu Mexika a Guatemale. Fotky a povídání z cest jsou na www.homzik.blogspot.com , www.homze.rajce.net .

Na severu Mexika se nachází poušť Sonora. Známá je Baja California, která je známé letovisko holiwoodských hvězd. Baja California znamená suchou „pouštní“ zemi, ale nabízí krásné pláže (ovšem nedají se porovnávat s Cancúnem, voda není tak průsvitná a je studenější). Známé města jsou Cabo San Lucas, San Jodé del Cabo (zde je spoustu nádherných galerií s uměním) a La Paz. Přes zimu až do dubna zde můžete vidět velryby. Přívoz do Baja California vyjde draho www.bajaferries.com

Co se týče autobusů, je možné využít dražší luxusnější linky (viz níže), nebo cestovat mnohem levnějšími, pomalejšími, ale zato mexičtějšími a zábavnějšími linkami. Do těch sice občas zatéká a občas se rozbijí, odměnou vám však bude zaručená zábava se spolucestujícími a lepší poznání místního koloritu. Jen pro představu z Chiapasu do Oaxacy (cca 10) hodin jsme jeli za 100 pesos.

Osobní vlaky téměř neexistují až na trať v Barranca del Cobre na severu (tuším Sonora)která určitě bude stát zato.

Průvodce je praktický, ale ne nutný, vždy najdete to co potřebujete a někdy ještě víc! Vyplatí se ptát se a ptát se! Verbální přenos informací je lejlepší a téměř jediný zdroj informací v Mexiku! (Pokud se ale ptáte na cestu, ptejte se 2-3x a porovnejte výsledky, můžou se lišit). Dobrý průvodce je od Lonely Planet, doporučuji.

Autobusy první třídy jsou v Mexiku jsou velmi levné a ještě pohodlnější než od Student Agency (např. mají často pánský i dámský záchod). Lístky při odjezdu z Monterrey si můžete koupit i v kampusu v Centro Estudiantil.

Vnitrostátní lety vyjdou trochu dráž, ale zase vám ušetří spoustu času.

Lucie: Autobusy první třídy nejsou zas tak levné, ale pokud využijete studentskou slevu, budete platit 50% z ceny. Slevu dostanete po ukázání studentské kartičky TEC (ISIC tu nic neznamená) a platí jen v období oficiálních školních prázdnin. Nízkonákladová letecká společnost Viva aerobus mívá poustu akcí a cestování je s ní levné. Sledujte www.vivaaerobus.com.

Autobusy(první třída): www.ticketbus.com.mx, www.primeraplus.com.mx, www.ado.com.mx, http://www.odm.com.mx, www.tap.com.mx.

Martina Oaxaca, Chiapas (San Cristobal de las Casas, Agua Azul, Misol-ha, Palenque, Canon Sumidero, Lagunas de Montebello), samozřejmě poloostrov Yucatan, ale to je na delší dobu (Isla Mujeres, Holbox, Merida, Valladolid, Chichen Izta - příšerně turistický, spíš doporučuju Uxmal, Tulum,…), potom rozhodně Guadalajara, Tequila,… Mým nejoblíbenějším městem se stalo Guanajuato, blízko je San Miguel de Allende… Pokud narazíte na levné letenky, rozhodně si zaleťte na Baja California - Los Cabos jsou moc pěkné, i když hodně turistické, ale spíš si nechte čas na La Paz, pláže jsou fantastické, líbily se mi víc než ty na Yucatanu. Za 800 pesos je možné sehnat celodenní výlet na Isla Espirito Santo, součástí je plavání se žralokem obrovským a lachtany, výlet na samotný ostrov, který je v UNESCU a kam je problém dostat se jinak, rozhodně ale stojí za to.

Pepa (ZS 2016) Surfování - Puerto Esconido, La punta- Obrovské vlny, půjčovné prkna cca $150 den, lekce $400 za 2-3 hodiny. Spousty hostelů u pláže $150-200/den. (V Mazunte a zipolite se dá přespat jen v hamaku na pláži za $30). Pokud nechcete utrácet je možné i dobrovolničit/vařit třeba v hostelu Frutas y venduras. Nejlevnější způsob jak se tam dostat je z Mexico city s vivaaerobus(od $450)

Ale v porovnání s ostrovem Chacahua stojí Puerto Escondído za zlámanou grešli. Ostrov Chacahua (Parque Nacional Lagunas de Chacahua) je vzdálen 2-3 hodiny od Escondida. Je možné se tam dostat pomocí dvou koletiv(dohromady max $100), následně lodním kolektivem(30$ nebo 100$ s cestou přes mangrovy) Pozor, poslední lodní kolektivo odjíždí v 6 večer. Cesta s místními lodí je pak mnohem dražší. Potom už je jen potřeba přejet na druhou stranku ostrova, pokud jste jeli přes mangrovy jste přímo u pláže. Vyplatí se nakoupit si nějaké jídlo a pití předem. Samoobsluha i tortillerija na ostrovu funguje dobře, ale ceny jsou vyšší. Zvlášť u piva.

Většina restaurací vás ubytuje zdarma ve stanu/ hamaku přímo na pláži, pod podmínkou, že u nich budete aspoň jednou denně jíst. Dobrá večeře stojí $120. Teď to hlavní, oproti Escondidu na ostrově skoro nikdo není. Vlny jsou ideální pro začátečníky. Jsou po celém pobřeží a chodí v krátkých intervalech. Prkno je možné půjčit za $150/24hodin.

Pokud plánujete přejezd do města Oaxaca, jezdí mezi Puertem Escondidem a Oaxacou koletiva(cca 6x denně) za $220. Cesta trvá 6 hodin a je dost klikatá, doporučuji si udělat v půlce denní pauzu v horském městečku San Jose del Pacifico. V San José se dá přespat za $25 v společné místnosti, za $50 v samostatné pokoji, ale pozor na blechy. Čím víc do kopce půjdete od zastávky kolektiva, tím lepší ubytování, s lepším výhledem a levnější najdete.

Část mexika okolo Canúnu a Quiantana Roo je přeplněná turisty. Pokud hledáte něco klidného, doporučuji Puerto Morelos. Akumal je peklo, je tam víc lidí, než želv. Kolem Tulumu je spoustu cenostes, ve kterých se dá šnorchlovat, dobrá je Grand cenote a Dos Ojos. Ostrov Isla Consumel se dá objet na kole a je tam spousta míst na šnorchlování.

Kam mimo Mexiko

Mně Mexiko vystačilo na celou dobu a stejně nemám pocit, že jsem viděla dost… Každopádně do USA to budete mít skok, pokud vás láká. Guatemala bude určitě stejně úchvatná jako Chiapas, prostě pyramidy a prales.

Jan: Z mexika jsem jel jen do Guatemaly, která mi připomínala trochu Rumunsko nebo bohatší Albánii. V Guatemale si musíte dávat víc pozor kde co a kolik platíte, protože na rozdíl od Mexika se tu z vás budou snažit dostat co nejvíc peněz. Obecně je tu cestování trochu dražší než v Mexiku, ale na evropské poměry pořád levně. Guatemala je nádherná, trochu drsnější než Mexiko ale o to zajímavější. Více viz blog. kamarádi jezdili na Kubu, kam jsou z Yucatanu v celku levné trajekty.

Lucie: Mexico je dost velké a krásné a vaše cestovatelské touhy jistě uspokojí. Pro cesty do USA se podívejte na www.mundojoven.com. Do Las Vegas se dá letět levně s vivaaerobus. Trajekt na Kubu jsem hledala a nenašla. V discuzích se objevuje, že je to pověra a že ačkoliv si všichni cizinci myslí že existuje, žádný neexistuje.

Cesty s autobusem přes jižní hranice: www.ticabus.com

Barbora (léto 2011) My vyrazily s kamarádkou po konci školy na dva týdny do Kostariky. Po suchém Mexiku byla zeleň Kostariky naprosto odzbrojující. Kostarika je takovým Švýcarskem severní ameriky. Je znatelně dražší než Mexiko…nicméně také znatelně vyšší životní úroveň obyvatel. Doporučuji pláž Tamarindo! a zůstat několik dní, zaplatit si hodinu surf a pak se učit surfovat. Mimo toto půjčení auta a cesta po pobřeží poloostrova Nicoya, kde musíte přejíždět řeku či několik kilometrů jet jen po pláži je nezapomenutelným zážitkem. Také nevynechte nějakou tu sopku- např. nejvyšší horu Kostariky- Irazu.

Sport, kultura

Sportovní využití na Tecu je bezvadné. Zadarmo můžete chodit do posilovny nebo navštěvovat hodiny aerobicu, zumby… Taky existuje spousta kurzů, které jsou placené, a tím pádem na se konají častěji a na vyšší úrovni… například taneční hodiny, kulinářské kroužky…

Monterrey je vyhlášený ráj pro milovníky horských túr a lezení po stěně, takže se můžete zapsat do studentských klubů, které se přímo na tyto aktivity specializují.

Tec taky organizuje kulturní akce od opery, činohry až po muzikály. Na některé z těchto akcí máte jako zahraniční student s věnovanou bonusovou kartičkou (my jsme ji dostali během OW) vstup zdarma.

Kino je v Mexiku mnohem levnější než u nás a úroveň multiplexů je stejná.

Campus Guadalajara: Můžete si vybrat 2 volitelné předměty a to buď sport (plavání, tancování, jóga, capoera..) a nebo umělecké a kulturní (divadlo, bubnování, cirkusové umění, caricatura..). Nabídka je opravdu pestrá. http://academia.gda.itesm.mx/difusion. Campus má všecho potřebné sportovní vybavení (viz.sekce studium). Ve městě je divadlo, několi kgalerií umění a můžete se zajít podívat na stadion na fotbal a nebo zápasy lucha libre.

Campus Ciudad de México Na kampusu máte k dispozici bezplatně velkou posilovnu a mimo to se můžete před semestrem zapsat do mnoha sportovních a tanečních kurzů. Nevýhodou je, že každý z těchto kurzů má stejné podmínky docházky. Tzn. 4x za semestr 2hodinách týdne. Upozorňuji, že kampus nemá bohužel bazén. Pakliže jste vášnivými plavci, kampus Estado de México (což je sever Mexico City) bazén má.

Campus Puebla V kampusu najdete různá hřiště - baseballové, fotbalové, haly s basketbalovými a volejbalovými hřišti a posilovnou, menší sály přímo mezi budovami 1 a 2, kde jsou v nabídce bojové sporty, tanec, aerobik apod. Bohužel chybí bazén. Při zapsání sportů dávejte pozor na docházku - učitelé nám sice řekli, že jen jeden týden absencí, ale v systému byly tři, nevím, zda se to tedy dodržovalo. Při překročení absencí platíte pokutu 800 pesos.

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

Finanční dotace z Tecu pro české studenty jsou štědré. Na jídlo jsem dostala 16 000pesos/semestr (pokud si dobře pamatuju), což by vám minimálně na to jídlo stačit mělo. Na ubytování, pokud teda nebydlíte na koleji, přispívají asi 34 000pesos/semestr, což je taky dostatečný.

Peníze dostanete v podobě šeku, který hned můžete proměnit na peníze v bance v kampusu. Já jsem s těmi penězi pak odkráčela sama na kolej a tam je měla zamčené ve skříni. Kamarádka si založila mexický účet a pak si je chodila vybírat postupně.

Jinak v kampusu je několik bankomatů, 2 banky a směnárna přes ulici.

Jan: Jelikož se v Cuernavace se systémem stipendia který je mezi ČVUT a TECem nikdy nesetkali, bylo vše trochu komplikovanější a zdlouhavější. Peníze jsem dostal zhruba v dubnu, ale jak stojí výše, příspěvek byl štědrý. Jelikož jsem ušetřil na bydlení a jídlo je v Mexiku levné, zbylo nám ještě na dva měsíce cestování pro dva lidi. Při snaze vybrat si penize za šek jsem byl nucen založit si mexické konto kvůli problémům s transakcí na český účet. To je však už jen maličkost.

Campus Guadalajara: Je potřeba se o stipendium připomínat už od začátku semestru! Bud vám vystaví šek a nebo provedou převod na mexický účet. Založení a vedení mexického účtu je bezplatné u Bancomer a Santander. Na kampusu jsou obě banky. Od školy jsem dostala vyplaceno po odečtení ubytování na dvoulůžkovém pokoji na koleji 15700 pesos/semestr. To mi v pohodě vystačilo na jídlo, ze které jsem utratila 1500-2500 pesos za měsíc a to jsem se stravovala dobře (zelenina, ovoce, juice, občas mléko, sýr, maso, pečivo). Vařila jsem si, v menze jsem se stravovala 2-3x za měsíc. Celkově mi měsíční výdaje (i se zábavou=kafe, občas restaurave, kino..) vycházely na 3000-4000 pesos (upozorňuji, že nepiji) a když započítám i cestování (1x za měsíc) a nákupy (kosmetika, oblečení..) měsíčně je to 5000-6000 pesos. Peso se za akad.rok 2009/10 pohybovalo v rozmezi 1,3-1,6 Kč/peso.

Ivana (Toluca): Bez bankovního účtu se pravděpodobně neobejdete. Na doporučení kamarádů jsem si ho otevřela u Banamexu, ale po zkušenostech nedoporučuji, protože mi bez oznámení po měsíci účet uzavřeli a já musela vše vyřizovat znovu. Podmínky jsou všude zhruba stejné, a proto bych teď volila banku Santander, která má pobočku přímo na kampusu. Vše je jednodušší a také je po celém Mexiku, takže se nemusíte bát, že když budete cestovat, nepotkáte „svůj“ bankomat. Ohledně vyplácení stipendia, je dobré v „international office“ požádat co nejdříve, protože to chvíli trvá. Původně jsem měla dostávat šek každý měsíc, ale po přemlouvání mi vystavili celou částku ve dvou šecích, které jsem si uložila do banky.

Práce

Tak s tímhle zkušenosti nemám. Teda vlastně jsem se okrajově zapojila do sociálního projektu Výstavba domů pro chudé zaměstnance Tecu. Takových projektů určitě probíhá víc a informace o nich vám podají v international office. Místní studenti musí určitý počet hodin veřejně prospěšných prací splnit během studia povinně.

Jan: Vydělávat si v Mexiku je dost obtížné a jestli nemáte nouzi, raději využijte svůj čas poznáváním země. Např. v baru nebo kavárně si vyděláte za den cca 150 pesos + dyska. Naopak dobrovolnych prací je hlavně v Chiapasu požehnaně a stačí si jen vybrat. Základní informace se dočtete třeba v Lonely Planet.

Eva: Pracovat s vízem FM3 je poněkud obtížné. Podle informací je povoleno provádět pouze tu činnost, pro kterou bylo vízum vydané - tzn. studium. Pokud by někdo chtěl pracovat, musel by si zažádat o změnu na FM2. ( Změna stojí asi 4000 pesos a trvá přibližně 3 měsíce - během těchto 3 měsíců nemůžete oficiálně pracovat ). Tato verze víza ovšem nevyhovuje - můžete vykonávat pouze činnost, kterou vám zapíšou do víza. TZN. nelze měnit obory. Dalším problémem je, že v době žádosti o změnu víza musíte již doložit, že máte zaměstnání, na které nastoupíte.

Co, jak a kde koupit

Pokud chcete trochu ušetřit, tak se vyplatí vařit si občas sám. Potraviny se dají koupit ve velkém supermarketu Soriana, který se nachází asi 5min jízdy autobusem od kampusu. Pokud nesháníte nic speciálního, tak já jsem si víc oblíbila supermarket Roma u parku za kolejí číslo 15 (ve které budete pravděpodobně bydlet), protože tam můžete dojít pěšky.

Jinak pro rychlé nákupy až do pozdních hodin slouží obchůdky jako Oxxo, 7 eleven…

Co mi chybělo v mexických obchodech:

  • černý čaj (mají jenom heřmánkový nebo nějaký pochybný citrónový)
  • kmín (nemůžu prostě bez kmínu na bramborách žít :-)
  • slyšela jsem, že úroveň dámských hygienických potřeb je špatná, tak jsem to ani nezkoušela a dovezla si na celou dobu
  • Kari, zelený čaj

Jan: Cuernavaca má jako ostatní města několik tržišť, kde seženete vše co potřebujete. Nakupování zde je mnohem zábavnější a dostanete zde nesrovnatelně lepší kvalitu (alespoň co se týče ovoce, zeleniny, ryb, tortil …) než v supermarketech. Další věc je, že nakupováním na tržnici podporujete chudé Mexičany namísto mezinárodnch obchodních řetězců. Důležité je především s taxikáři smlouvat a nebát se nechat jednoho nebo dva odjet. Pokud vidí cizince automaticky se snaží ho natáhnout, po čase však zjistíte kolik to kam stojí. Nejlepší je nechat jednat o ceně své mexické kamarády.

Guadalajara:

Je tu několik velkých nákupních center, které nabídnou úplně vše. Z těch největších je to: Plaza Galerías, La Gran plaza, Plaza Patria a Plaza del Sol.

Supermarkety jsou podle ceny seřazeny Wall Mart, Chedraui, Soriana, Superama. V Superamě najdete hodně bio výrobků a mnoho druhů tropického ovoce.

Čaje jsou tu o něco dražší než u nás a prodavá se tu hodně bylinkových. Sehnat se ale dá za slušnou cenu i černý (Yellow label) a zelený.

Ohledně dámských potřeb: vložky tu seženete bez problémů, tampóny jsou běžně k sehnání, ale nejsou tak dobré kvality jako u nás.

  • Pokud chcete nakoupit levně oblečení, nejlepší místo je Medrano (hlavně ženské oblečení). Na ulici Av.Revolución je několik sportovních outletů. Na výpadovce na Manzanillo se nachází nákupní centrum jen s outletovými obchody.
  • Domácí výbavu vyrobenou místními umělci nakoupíte velmi levně ve čtvrti Tonalá.
  • Umělecká řemesla (artesanías) nakoupíte levně ve čtvrti Tlaquepaque a každou sobotu se pořádají tianguis (trhy) cultural před parkem Agua azul.
  • Kosmetiku nakoupíte v supermarketu a drahé značky v nákupních centrech. Dobrá je „přírodní“ kosmetika Natural scents a levně v Mexiku vyjde kosmetika Mary Kay (jen přes Mary Kay lady). e trošku problém sehnat šampón pro oběm, protože mexičani mají vlasů až až.
  • Jídlo, ovoce a zelenina se nejlevněji nakoupí na trzích - největší je mercado Abastos. Ve městě existuje i několik bio obchůdků.
  • Mořské plody se prodávají levně v Mercado del mar (připravené i syrové).

Ivana (Toluca): V Mexiku budete určitě potřebovat mobil. Já si ho koupila hned první den v krámku v centru, jinak je běžně prodávají i ve Wal-Martu. Původně jsem si chtěla koupit pouze SIM kartu, ale nakonec nejlevnější mobil i s kartou stál 300 pesos s nabitým kreditem (100 pesos), koupila jsem tedy celý set (Amigo Telcel).

Poblíž TECu nejsou žádné rozumné potraviny, nedaleko je pouze kiosek, kde se dají koupit například chipsy, cola, sladkosti, někdy chleba, ale jinak nic. Ještě o kousek dál je stánek s čerstvým ovocem a zeleninou. Kvalita je tu lepší než např. ve Wal-Martu, takže ovoce a zeleninu doporučuji kupovat tady, ale jinak se neobejdete bez cest do větších nákupních center, jako Wal-Mart, Commerciana Mexicana, případně Soriana. K Wal-Martu nejblíže TECu nejezdí přímo autobus, taxi stojí 30 pesos. Stejnou částku zaplatíte i za cestu do Commerciana Mexicana, ale sem můžete už jet i autobusem za 7 pesos. Od školy se můžete v podstatě dostat pouze na dvě strany. Jeden autobus jezdí právě kolem Commerciana Mexicana (ten, který má na předním okně napsáno „Centro“ a „Zapata“) a dále pokračuje do centra. Ten, který odbočuje na kruhovém objezdu doprava a říká „Terminal“ nebo „Wal-Mart“ projíždí kolem autobusového nádraží a pokračuje k druhému Wal-Martu, jen počítejte zhruba s hodinovou cestou, záleží na dopravě. Abyste se dostali zpět, musíte počkat na autobus, který má na skle cedule „C. Cultural“ (Centro Cultural).

Martina (Puebla, 2014/15) Opravdu mi chyběl zelený a černý čaj a kupodivu čokoláda. Ještě rada pro dámy ohledně hygienických potřeb - vložky seženete bez problému, ale dovezte si tampony do zásoby, prý ty mexické jsou jiné. Vždy jsem nakupovala zeleninu a sýry v malých obchůdcích (tiendas) blízko bydliště, opravdu levné a vynikající. V Cholule je potom trh v San Pedru, v Pueble je jich taky několik. Na větší nákupy všechno obstaráte v obchodu La Gran Bodega v Momoxpanu, ještě větší pak ve Walmartu, ale proč podporovat obrovský americký řetězec? Problém může nastat s nákupy masa, zde bych byla opatrnější. Sice jsem ho tam nikdy nekupovala, ale v řeznictvích většinou nebylo chlazené a lítaly kolem mouchy, takže tady bych spíš doporučovala nějaký supermarket. V nočních hodinách tu pak vždy je Oxxo. Platí heslo, že Oxxo najdete kdekoli, kde je aspoň nějaká civilizace, sortiment jako na našich benzinkách, samozřejmě s nižšími cenami. Alkohol zde ale neprodávají po desáté hodině. Pokud se chystáte něco kupovat na trhu, je lepší zjistit si ceny od mexických kamarádů a pak smlouvat. Často vám to totiž nabídnou s přirážkou. Stejně to platí s taxíky.

Jídlo

Myslím, že si ho zamilujete jako já. V kampusu budete mít spoustu bufetů a možná záruku vyšší bezpečnosti stravy, ale v blízkém okolí se nachází spousta typických stánků s rychlým občerstvením alá Mexiko (velice populární jsou Tacos Manolo, gorditas Doña Tota).

Jídlo v základu opravdu není ostré, salsu si přidáváte podle vlastního uvážení. Nutno dodat, že i přes pálivost mají salsy úžasné chuti každá je jiná. Základními ingrediencemi mexické stravy je kukuřice (kukuřičné tortily mi ze začátku nevoněli a v závěru jsem se mohla umlátit), chili papričky, fazole, limetky, avokádo, cibule, hodně oleje, všechny druhy masa…

Vegetariáni to budou mít v Mexiku trochu těžší. Vegetariánské restaurace najdete na stránce www.happycow.net/north_america/mexico. Taky se rozlučte s českým chlebem, bílé bagetky se v supermarketu koupit dají. Tmavý chleba se tu dá koupit jen ve formě toustového, který je překvapivě sladký. Pokud máte rádi sladké pečivo, tak budete ve svém živlu.

Základem skoro všech jídel je kukuřičná tortila, která se používá ve všech formách. Pražená tortila se prodává jako tostadas a podává se obložená a nebo se přikusuje k jídlu. Ze smažené a načtvrtěné tortily se vyrábí totopos, které se podávají s fazolemi a dávají se do polévky.

Chilaquiles jsou totopos zamíchané s fazolemi, masem a chili omáčkou.

Enchiladas jsou tortily plněné masem a zalité chili omáčkou. Na stejný způsob se vyrábí i enmoladas s omáčkou mole a entomatadas s rajčatovou omáčkou.

Pro jih jsou vyhlášené tacos, které nejsou tak mastné, jako na ve středu a na jihu. Tacos jsou kousky smaženého masa se salsou (dle vašeho uvážení) zabalené v kukuřičné nebo pšeničné tortile. Nejlepší tacos a pocházejí ze státu Sinaloa. Podávají se tu obložené zeleninou. Odtud jsou také ty nejlepší a nejlevnější mariscos (mořské plody). Ochutnejte ceviche, což jsou kousky ryby (nebo krevet) marinované v citrónové šťávě s kousky nakrájené čerstvé zeleniny a cibule. Ryba je syrová a „uvaří se“ kontaktem s citrónovou šťávou.

Výborná salsa je guacamole vyrobená z rozmixovaného avokáda s cibulí a chili papričkou.

Mole je omáčka sladké chuti asi z 50ti tajných ingrediencí, kterou vynalezly jeptišky v klášteře v Pueble. Zde je podle mého názoru mole nejlepší. V Oaxace mají svůj typ mole. Existuje mole rojo a mole verde. Podává se s kuřetem a rýží.

Další typické jídlo pocházející z Puebly jsou chiles en nogada. Tohle určitě musíte ochutnat, stalo se to mým oblíbeným jídlem. Jsou to plněné papriky směsí masa s ananasem a hruškami, zalité v omáčce ze smetany a mletých pekanových ořechů, posypané jadérky granátového jablka.

Další plněné papriky se prodávají jako chiles rellenos a jsou plněné sýrem, obalené a smažené.

Typické jídlo z Guadalajary je torta ahogada. Je to bageta plněná kuřecím masem „utopená“ v rajské omáčce. Místní jsou na tuto specialitu hrdí. V dobré restauraci chutná opravdu dobře.

Typickým dezertem je mléčná rýže „arroz de leche“ a nebo puding ze žloutků „flan“.

Z pití určitě vyzkoušejte tradiční horchatu, která je naproti té španělské z rýže, tamarindo, což je hnědá takutina vyroběná z tamarindu a také agua de jamaica, což je červený kyselý nápoj vyrobený z květů Jamaiky.

Velké doporučení dávám ovocný šťávám aguas frescas, které jsou vyrobené z čerstvého ovoce a dají se koupit v zmrzlinářstvích Michoacana na rohu.

Na trzích se prodává tejuino, což je nápoj zajímavé chuti z fermentované kukuřice a také tekutý teplý pudink z kukuřičného škrobu atole nebo pozol. (Oproti tomu pozole je červená polévka s masem a velkými zrny kukuřice.)

Led do pití si klidně dejte, pokud nejste vyplašení nad průměr. Většinou se dováží v pytlích do prodejen i restaurací. Voda z kohoutku se nepije! Ale v kampusu i na koleji mají speciální pítka na vodu.

Guadalajara: Na každém rohu najdete stánky, které prodávají porcované ovoce a zeleninu v kelímku a méně často taky stánky s kokosy, kde vám dají i kokosovou vodu (kokosy mají vodu. Kokosové mléko je jen myslná představa čechů/evropanů). Pozor! Tady se jí všechno s chili, solí a citrónem (prodává se oblíbené koření tohoto složení tajín). To se dává i na ovoce.

Puebla O jídle už tady bylo spousty skvělých příspěvků, takže jen ohledně „comida poblana“: typické pro tento region jsou právě mole poblano, chiles en nogada(typické i pro celé Mexiko, jelikož jednotlivé barvy jídla jsou jako barvy na vlajce - zelená paprika plněná mixem masa, ovoce a koření, bílá omáčka z ořechů- nogada, posypáno červenými zrníčky z granátového jablka - seženete v srpnu a září, někdy i říjnu), dále cemitas a tortas (takový mexický hamburger),molotes (jinde empanadas)… Mexičani mají rádi sladké - v centru Puebly seženete výborné churros, tortitas a spoustu jiných, vždycky se ptejte :). Potom ještě chci upozornit na pivo - můžete si je dát samotné (Corona, Bohemia, Indio,…), nebo zkuste chelada pivo se solí a limetkou /michelada (+ chilli). Jen pozor, vždy se radši ptejte, jestli v tom je chilli nebo ne, názvy se často zaměňují.

Z kuchyně na Yucatánu doporučuju panuchos, papatzules, queso relleno - ideálně v Meridě, centrum gastronomie na polostrově, není tak turistická, takže je i mnohem levnější.

Další praktické info

Něco málo o bezpečnosti na ulicích. Dávejte na sebe určitě větší pozor než doma. Jako cizinec budete na ulici zářit už z dálky, obzvlášť jako blondýnka :-) Ale v tomto případě není zase problém požádat kamarády o doprovod domů, Mexičani jsou gentlemani a rádi to pro vás udělají. Z kampusu celou noc vyjíždí do nejbližšího okolí připravená pro noční studenty a jejich bezpečnou přepravu domů. Nemyslím, že by pro vás byla reálná hrozba zapletení se s drogovými překupníky, ale na okradení nebo znásilnění si dejte trochu větší pozor než doma.

Hromadná doprava v Mexiku je džungle. V Monterrey můžete použít autobusy, ale musíte dopředu vědět jakou linku použít, nikde se to nepíše. Zastávky ani jíždní řády neexistují, ale zase si můžete nastoupit a vystoupit, kde chcete. Proto spousta lidí preferuje levné taxíky.

Prát prádlo můžete ve veřejných prádelnách, které dle informací z doslechu vám prádlo vrátí i vyžehlené a čisté. Na koleji jsou pračky trochu horší, ale dá se. Za jedno praní dáte asi 10-20pesos, záleží, jestli budete i sušit.

Český mobilní telefon vám bude fungovat, pokud umí frekvenci 1900 MHz. Musí být tedy triband (již skoro každý trochu novější). V opačném případě nebude tak drahé koupit si ten nejjednodušší mobil na místě. Na začátku si koupíte simku od Telcelu (obchod kousek od kruhového objezdu před vchodem do kampusu) a pak už si jen můžete dobíjet na pokladně v každém obchůdku (např. Farmacia Guadalajara, Oxxo, 7 eleven..).

Autostop v bezpečných částech Mexika funguje bezproblémově. Dejte si akorát pozor z jakých čtvrtí se chystáte vyrazit. Některé čtvrtí nejsou nejbezpečnější. Kempování je naprosto pohodlné, avšak na hezkých místech často zpoplatněné. Doporučuji si koupit jednovrstvý stan.

Praktické odkazy

 
mexico/itesm/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/06/25 22:58 autor: marekrysStarší verze