Před odjezdem

Žádost o vízum

Alina

Do 180 dní pobytu není třeba žádat o vízum.

Vyřízení víza je velmi jednoduché a rychlé, telefonicky či emailem si domluvíte schůzku (https://www.google.cz/maps/place/Mexican+Embassy/@50.0801122,14.4168362,15z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x89ca5e3a4d7f5b41?sa=X&ved=0ahUKEwiK_7jP79LPAhUDWywKHUxpBL0Q_BIIfjAK) : https://embamex2.sre.gob.mx/republicacheca/index.php/es/.

Sdělí vám jaké potřebné dokumenty si máte přinést s sebou a poté vám vízum vystaví na počkání. Na ambasádě byli všichni příjemní a poskytnou vám i mapu mexika a další prospekty.

Formality na ČVUT

Vše je jednoduché. Hlavně mít v pohodě proděkana, který vám následně uznává předměty. Na to se zeptejte starších lidí co cestovali.

Očkování

Zvažte, zda-li ve volných chvílích plánujete cestovat a podle toho se naočkujte. Jižní Amerika ale fakt stojí za to :) vše vyjde přibližně na 3,5k Kč. Stačí říct u doktora kam jedete a on vám pomůže.

Určitě se nechte očkovat na břišní tyfus. Já díky němu měla lepší průběh, když jsem (i přes očkování) chytla salmonelu. Neměla jsem horečky a nebolela mě hlava. Očkujte se na vše, co půjde. Obíhání nemocnic za to následně nestojí.

Před odjezdem jsem se nechala pouze očkovat proti žloutence a břišnímu tyfu. Tyto očkování ale nejsou nutná. Jediné co Vás v Mexiku určitě bude ohrožovat je průjem, před tím neutečete. Proto bych Vám doporučila přibalit si něco na jeho zástavu a pastilky na obnovení střevní mikroflory :)

Letenka

Letenku si nekupujte do Querétara, je mnohem dražší než do Mexika. Autobusy tu fungují spolehlivě. Čím dřív si ji koupíte, tím líp.

Souhlas, kupte si letenku do Mexiko City a potom autobusem, který je mnohem levnější. Některé letenky z Německa do Cancunu se dají sehnat pod 10k Kč. Kupujte vše s předstihem, a ne jako já na poslední chvíli, vyjde to mnohlem levnějc. (nezapomeňte, že v Mexiku začíná semestr už v srpnu) O Velikonocích mají na letenky akce, takže cestování letadlem v Mexiku vyjde na stejný peníz jako autobus, který fungujou na profesionální úrovni.

Cena letenky záleží na období v kterém plánujete odletět, mě se podařilo koupit zpáteční letenku do Mexico city za 23 000 korun a to jen asi s měsíčním předstihem, protože jsem odlétala již v červnu, letenky na červenec byly minimálně o deset tisíc dražší.

Nejlevnější letenky z Prahy do Mexika byly od Iberie, ta ale umožňovala koupit zpáteční jízdenku s možností návratu do 10 měsíců od jejího zakoupení s následnou možnou změnou data odletu +2 měsíce za poplatek cca 200€. Já jsem v Mexiku strávila 12 měsíců, tudíž jsem tuhle možnost využila. Koupě dvou jednosměrných letenek totiž vycházela nepoměrně dráž.

Pojištění

První semestr jsem měl pojištění přes školu, což je asi tak dvakrát dražší, než když si ho zařídíte sami. Přes kartu (Českou Spořitelnu) mám automaticky když vycestuji, tak mám tři měsíce pojištění zdarma, takže se pak stačí pojistit jen na zbytek semestru. Když vycestujete z Mexika a vrátíte se, tak máte nové turistické vízum, takže zvažte, zda-li budete cestovat a podle toho si na ambasádě žádejte o vízum nebo ne (já bych byl ušetřil asi 46 dolarů, kdybych byl býval veděl, že vycestuji). Většinou tam na studijním jsou fajn a nedělají problémy s částkami pojištění, která každá škola vyžaduje jiný. Když víte, že jedete na celý rok, vyjde to mnohem levnejc pojištění na celý rok.

Pojisteni-pro rok 2015/16 bylo nejlevnejsi pojisteni co splnuje podminky ITESM od UNIQA

Já měla na rok za 9000 od Axa- byla nějaká sleva, že když se to zařídí na netu, tak je 50% sleva.

Nejlevnější a nejvýhodnější pojištění co se týče nabídky se mi podařilo sehnat u pojišťovny Generali, na celých šest měsíců jsem byla pojištěná u nich a vyšlo mě to asi na 6000,-.

Nenechávejte se pojistit od školy, je to dost drahé. Já bohužel paní na studijní oznámila pozdě, že chci mít své vlastní pojištění, takže poté mi již nic jiného nezbývalo. Já platila za dva semestry 11 500 pesos, což je zhruba 16 000 Kč.

Na pojištění doporučuju stránku chytryhonza.cz, přes tu jsem koupil pojištění u AXA na celý rok za 7000.

Já jsem měl pojištění ke kartě a následně přes ČPZP. Během semestru jsem měl zlomený nos. Musel jsem jít na operaci a musel jsem vše hradit z vlastní kapsy. (cca 50 000 kč). Píšu to tady pro zamyšlení nad koupí pojištění v Mexiku, kde odpadné mezikrok, že si všechno hradite sami a pak posíláte účtenky pojištovně, která vám to přeplatí.

Co s sebou - finance

Ceny v Mexiku jsou podobné jako tady, ale mnohdy se liší ceny jednotlivých prodejců a často menší obchod má lepší ceny než velký supermarket. Je dobré mít sebou vždy hotovost, kupuje se zde hodně na trhu, v maloobchodu apod. Já vybírala z české karty jednou za čas větší sumu, přímo v kampusu a neměla jsem nejmenší problém. (V campusu QRO jsou min. 3 bankomaty)

Souhlas, výběr jednoznačně z karty a to nejvíc, co jde, mám za to, že banka Bancomer vydavá nejvíce, asi 10k na naše (vyjde to v přepočtu s poplatky asi na stejno jako výměna za dolary), nebo je dobré si vzít s sebou ty dolary, jako jistotu, (hlavně pokud člověk má v plánu cestovat). A na letišti je takový trik když přiletíš a to kamkoliv, tak jít o patro níž (na odlety), kde si vyměníš za daleko lepší kurz.

Podle mě je Mexiko v něčem dražší a v něčem levnější. Nájem pokoje stál 2100-3500 pessos. Jedna jízda busem stojí 6,5 pessos. Doporučuji (ale sama jsem to neudělala) si zařídit účet u banky zde, abyste mohli platit online třeba jízdenky na autobus.

Vzhledem k tomu, že jsem přestupovala v Madridu a měla čas si projít město, měla jsem u sebe nějaká eura a embosovanou kreditní kartu Master Card od KB. S tou jsem si potom po příletu do DF na letišti vybrala hotovost (k účtu KB G2 jeden výběr měsíčně v zahraničí bez poplatků). Mexické bankomaty mají nízké limity pro výběr v hotovosti (3000-6000 Pesos).

Ano, nejlepší podle mne je si vybírat z automatu. Každý automat si účtuje jinou sumu peněz při výběru, pozor na to.

Pozor na některé bankomaty. Karta se tam vlkádá širší stranou. Jestli kartu vložite špatně, bankomat ji veme, nevrátí a zničí. (aspoň tak mi to oznámili v bance kde jsem chtěl získat kartu zpět)

Co s sebou - ostatní

Kufr si vemte plný, jen řekněte svým známým a rodině, ať vás navštíví, a oni ať si vezmou poloprázdný kufr. Vemte si jen nejzbytnejší věci. V Guadalajaře je nejlepší počasí (a nejhezčí holky :)) z celého Mexika. Věci jako ručníky a takovýhle věci, které si tam koupíte v obchodě za pár korun, nechte doma. Co se týče elektroniky, tak jelikož Mexiko je blízko USA, tak vše je levnější a budete mít větší výběr než v ČR. Léky- pokud je někdo alergický, nebo vyžaduje specialní léky, tak vzít s sebou (např. Sinupret na dutiny tam neseženete), taky tu Smectu na žaludek doporučuju. (velké balení) Pak samozřejmě záleží taky kam jedete. Adaptér taky doporučuji, ale dá se tam sehnat. Co se týče dárků, tak vždy kohokoliv potěší jakákoliv maličkost s českou tématikou, které nakoupíte v klasickém suvenýr shopu v centru Prahy. Alkohol jsem vezl Becherovku a domácí slivovici.

Vemte si s sebou tak půlku kufru a druhou půlku nechte prázdnou. Až se budete vracet, tak to oceníte. A nebo si vemte oblečení a věci, které tu na konci pobytu necháte. Hodně věcí tu nakoupíte, dostanete, vyhrajete a tyto věci se vám tu určitě nebude chtít nechávat. Všichni co znám, tu museli nechat přibližně jeden velký kufr věcí (nebo si zaplatili kufr navíc), protože věcí měli opravdu hodně. Teplého oblečení moc nepotřebujete. Já přežila zimu v bundě (kterou používám na jaře) a mikině. V noci v zimě tu zima byla, ale v prosinci už budete mít kamarády, aby vám půjčili přikrývky. Co se týká léků, tak já si jich vzala hodně, ale potřeba nebyly. Snad jen smecta na normální průjmy a to je vše. Když budete mít průjem déle jak 3 dny, tak vám stejně vaše léky nepomohou a půjdete do nemocnice. Mě léky zabraly zbytečně hodně místa v kufru. Fény a strojky se vám budou nabíjet pomaleji. Adaptér jsem ani v Sorianě ani nikde jinde nenašla. Já si přivezla jeden z domova za 150 Kč.

Převážně budete potřebovat letní oblečení, ale připravte se i na to, že v červenci či srpnu jsou např. v Querétaru vydatné a časté deště, kdy se vám bude hodit pláštěnka i holínky, protože když prší v Mexiku, tak ze silnic se stávají řeky. Od října se začínají hodně ochlazovat i noci, takže užijete i zimní bundu, hlavně teplé oblečení na doma, protože v bytech a domech bude opravdu velká kosa, noční teploty v prosinci padaly až i k nule, ale přes den se vyhouply opět na krásných 25°. Jinak co se balení týče, doporučuji vzít si s sebou opravdu jen potřebné oblečení a oblíbené věci, protože vše se tam dá velmi levně zakoupit, drogerie, léky, oblečení, boty i elektroniku není vůbec problém zakoupit až v Mexiku často levněji než u nás. Pokud povezete nějaké elektronické přístroje pohlídejte si na jaké jsou napětí, v Mex. mají v síti totiž 110 V, s počítačem či nabíječkami není problém, ale např. fén či depilační strojky ne vždy vyhovují. Doporučuji si zakoupit i adaptér až v Mexiku, tam ho koupíte v Sorianě za pouhých 9 pesos.

Bezpečnost

Ze začátku, bych všem Mexiko doporučil, obvzlášť druhé největší město Guadalajara. Co se týče bezpečnosti, doporučuji základní věci, které se týkají každého hlavního města (nebo vetšího města) a tj., že by člověk měl brát ALKOHOL s rozumem, nebrat si větší množství peněz s sebou (aneb policie v Mexiku není zrovna nejlepší a je schopná vás zastavit, prohledat, vytáhnout z kapsy peníze a odjet) a vzít si s sebou vždy jen kopii pasu. Jinak místní lidé jsou fajn a zdaleka to není tak, jak se o Mexiku povídá. Jen v noci se nezdržujte tam kde nemáte, aneb to vám řeknou místní. (lepší je se vždy držet ve větší skupince lidí) Co se týče severu, byl jsem v na výletě v Monterrey a bylo to naprosto bezpečný a super zážitek. Momentálně jsou akorát nebezpečný státy Guerrero a Michoacán, ale byl jsem tam a bylo to super i tak, takže se nebojte. Když nikomu nic neuděláte, nemáte se čeho bát.

Ať jste kdekoliv, vždy si hlídejte své věci. Mě ukradli dva telefony ve dvou týdnech ( jednou z toho bylo u mě doma na malé party, kde kamarádka pozvala kamaráda a ten potřeboval peníze na drogy). Takže na své věci si dávajte vždy pozor a nikomu nikdy nevěřte, ani mexičanům, kteří s vámi bydlí (toto mi řekli samotní mexičani).

Sever je opravdu velmi nebezpečný, dokonce samotní mexičané se stěhují ze severu směrem na jih. K dalším nebezpečným státům díky drogovým kartelům se řadí Michoacán a Sinaloa.

Já jsem byla dva semestry v Mexico City v kampusu Ciudad de México. Bydlela jsem ve stejné ulici, co škola, a domácí nám řekla, že tu jeden člověk večer začal okrádat lidi. Naštěstí se nám nic nestalo. Ale asi dva týdny potom, byla spolužačka přepadena, naštěstí dokázala uniknout a zavolala na něj policii. Mně se naštěstí během pobytu nic nestalo, ale spolubydlící mne strašila, že její dva kamarádi byli přepadeni s pistolí v ruce v ulici, kde je škola, akorát na druhé straně přes silnici. Museli mu všechno dát. Dále spolubydlící zažila přestřelku v nákupním centru, kde zabili pár lidí. Samotní Mexičani se bojí i jezdit taxíkem večer, že by je mohli přepadnout, všichni jezdí Uberem. Takže já jsem ráda, že se mi nic nestal, jinak Mexico City za bezpečné moc nepovažuji.

Puebla je spolu s Querétarem jedno z nejbezpečnějších měst v Mexiku, za celý rok jsem žádný problém nezažil, až na tři ukradené bundy na diskotéce, ale to bylo moje neopatrnost, takže pořád si hlídat věci. V Mexiku jsou nebezpečné oblasti, to ano, ale Puebla mezi ně nepatří. I když jsem měl ze začátku obavy jít v noci po ulici, postupně jsem si zvykl, a pak jsem chodil v noci i sám, i když samozřejmě lepší je být vždycky s někým.

Souhlasím, že Queretaro je velmi bezpečné město. O Mexicu City se to říct nedá. V metru v Mexicu City se krade ve velkém (asi 10 studentů bylo okradeno v tomto semestru). Zloději vypadají jako normální cestující, ale jsou to organizované pěti až sedmičlené skupinky, co si vyhlídnou turistu a jdou do mačkanice při nástupu do metra. Dva vás nechtějí pustit do metra a dalčí dva vás tlačí dovnitř. Tím, že se opravdu přetlačujete tak necítíte, že vám všechno z kapes zmizí. Jednoznačně doporučuji si dát všechny věci do kabelky, či batohu a to si dát na břicho před sebe a držet zip. V tom případě se nic nestane. Doporučuji také jezdit posledním vagonem, který je většinou prázdnější. Pro holky je vymezený první vagón.

 
mexico/itesm/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/06/25 22:44 autor: marekrysStarší verze