Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

- Určitě bych před cestou do Mexika doporučila nainstalovat Uber. Je to asi nejbezpečnější a nejlevnější (kromě hromadné dopravy) způsob, jak se kamkoli dostat i pokud místo ještě tolik neznáte.

Určitě se vyplatí doletět přesně stanovený den, protože na vás bude čekat studentská delegace na letišti a odvezou vás zadarmo do kampusu. Taxík by vás jinak vyšel mezi 200-300 pesos.

Nebo přijet o pár dní dřív a poslat kamarády ještě dřív, aby vás vyzvedli na letišti, díky Aleši :-) a postarali se už o taxik. V Querétaru vás možná bude čekat hostitelská rodina, jinak však maximálně zabookovaný hotel.

Cuernavaca

Můj příezd byl trochu divoký, protože jsem se nemohl zkontaktovat s paní u které jsem bydlel. V každém případě jakýkoli taxikář vás odveze do hotelu nebo hostelu dle vašich představ.

Guadalajara

Na letišti se musíte dopravit na terminal terrestre - doprava mezi terminaly autobusem zdarma - a tam nastoupit na autobus Chapala, ktery vas za 10 pesos doveze do mesta - autobusovy terminal nedaleko parku agua azul.

Toluca

Z letiště v Mexiko City jezdí autobus přímo do Tolucy, nyní stojí jízdenka 135 pesos. Vyměnit peníze na letišti není problém, kterákoli směnárna nabízí poměrně rozumné kurzy. Po příjezdu do Tolucy na terminál si můžete vzít „registrované taxi“ přímo do hotelu, kde vás pravděpodobně vyzvedne vedoucí „international office“, záleží na domluvě.

Ciudad de México

Po příletu na letiště si vezměte letištní taxík, který bude účtovat podle zóny paušální poplatek. V žádném případě nesedejte se všema věcma do taxíku z ulice. Za taxi z letiště budete sice platit dvakrát tolik ale je to bezpečné.

Z letiště jsem normálně jel metrem. Jen jsem třeba přejet letištním vláčkem na správný terminál. Bacha, většina stanic metra nemá ani výtah ani eskalátor.

Je možné se domluvit s domácí, jestli by vás nevyzvedl/a, případně jet Uberem.

Querétaro

Já jsem přiletěla již v červnu na letní kurz tudíž mě vyzvedl přímo na letišti v Mexico city student, který vypomáhal jako primo (u nás něco jako buddy). Ale i tak, kdyby na vás neměl nikdo čekat vůbec se není čeho bát, přímo z letiště existují autobusová spojení do dalších měst, např. do Querétara jsou to necelé tři hodiny a v Qru zase bez obav pokračujte taxíkem z autobusového nádraží. Jízdenky na autobus se dají platit i platební kartou přímo na terminálu.

Puebla Z letiště v Mexico City jezdí v každou denní hodinu autobusy přímo do Puebly (společnosti Estrella Roja a ADO), cesta zabere cca 2 a půl hodiny a stojí kolem 300 pesos. Z autobusáku v Pueble pak taxíkem nebo Uberem.

Ubytování

Záleží na tom, o jaký typ ubytování jste si požádali v přihlášce, následné změny jsou dost komplikované, hlavně kvůli financování.

  • Kolej: na začátku vás budou strašit všemi možnými pravidly, ale ve finále to není tak strašný… akorát návštěvu opačného pohlaví si na pokoj fakt vzít nemůžete… ale pozdní příchody jako zahraniční student máte povolené.

Dovezte si peřinu a polštář nebo spacák, popřípadě můžete dokoupit v supermarketu, ale kromě matrace vás v pokoji nic nečeká! Taky se doporučuje zamykat skříně zámkem, protože do pokoje bude mít přístup uklízečka i různí opraváři.

Výhody kolejí: jsou blízko u školy/v kampusu, vyšší bezpečnost, větší možnost seznámení a taky se na nich pořádají různé akce (např. kurz salsy) + bude pro vás připravena hned od příjezdu

Nevýhoda: nedostanete peníze za ubytování na ruku, běžně se mi ztrácely potraviny ze společné ledničky, bydlí na nich hlavně prváci

  • Privát: hlavní výhodu jsem viděla v tom, že kamarádka dostala peníze na ubytování a byla to taková částka, že pohodlně bydlela a navíc jí zbylo na cestování. Pak taky máte koupelnu a kuchyni pro menší počet lidí, ale na druhou stranu si musíte sami uklízet :-)
  • Ubytování v rodině: Výhodou je konverzace ve španělštině, ochutnávka jiného života a domácí kuchyně. Většinou na vás čeká zařízený pokoj (s peřinou atd.), jídlo třikrát denně, úklid, pračka (spodní prádlo si musí každý prát sám, jinak pere pani, někomu i žehlila) a s trochou štěstí vřelé přijetí do rodiny. Tzn. oběd s širokým příbuzenstvem (strašná nuda), možná nějaký výlet, ale také dost možná hlídání tetičky nebo vnoučat. Kvůli ochutnání jídla to stojí za to. Přizpůsobení rodině však bylo náročné i pro mě, a to si myslím, že jsem přizpůsobivá a čekala jsem totálně jiný život. Některé základní věci mi ale prostě nedošly, protože se to u nás dělá totálně jinak. Rodiny jsou buď bohaté s odrostlými a vyvdanými dětmi, nebo rodiny, které ty peníze potřebují, aby vyšli. Tzn. vyšší a střední vrstva.

Rizikem je samozřejmě vztah s rodinou. TEC sice porovnává profily a představy studentů s profily rodin, ale Evropany mají za přizpůsobivější než Američany, tak s námi víc riskují. Rodinu lze během semestru opustit, nevim ale jak je to s penězi. Hlavně mi vadil systém jídla. Jídlo jsem měla doma, pokud jsem šla jíst ven, byl to můj problém. Jíst se musí, když kuchařka zavelí.

Campus Guadalajara: Zde je bydlení na koleji podmínka, v opačném případě nedostanete od školy žádné peníze (takto vám platí kolej a vyplatí vám peníze na jídlo). Na výběr jsou dvě koleje - mixed a feminina. Mixed je přímo uvnitř kampusu, feminina asi 400 metrů dál. Mixed znamená, že na ní bydlí holky i kluci, ovšem každé pohlaví má svou půlku budovy s oddělenými výtahy. Kolej je moc pěkná a moderní, má dvoulůžkové (převaha) a jednolůžkové pokoje, kinový sál, kuchyň, prádelnu (i se sušičkami), počítačovou místnost, studovnu a společenskou místnost s kulečníkem, ping pongem a stolním fotbálkem. Do pokojů vždy mixují zahraniční studenty s mexickými, takže si procvičíte španělštinu. Většina studentů je mladých, 17-20 let, ale na svůj věk už jsou rozumní. Pokoje jsou velké, mají spoustu úložního místa, vlastní umyvadlo, koupelnu se záchodem, bezdrátový internet, kabelovou televizi (bez televize), telefon pro místní hovory zadarmo a klimatizaci (nezbytné). Ve výbavě není lednička (ani ve společné kuchyni), ale většina studentů jí má a nebo se domluvíte a koupíte si jednu napůl. Je běžné mít na pokoji vařič a občas mají studenti i mikrovlku nebo dokonce minitroubu. Na chodbě je k dispozici čištěná voda, což je velká výhoda, protože v Mexiku se voda z kohoutku nepije a za balenou vodu utratíte spoustu peněz (velké barely jsou výhodné). Každý den kromě neděle vám uklízí (a ustílá, čehož skoro všichni mexičani využívají) uklízečka v hodinu, kterou si zvolíte (avšak časový rozvrh mnohdy nedodržují). Na kolej si můžete vzít jakéhokoliv kamaráda, na pokoj však opačné pohlaví nesmí a přespat může jen rodina (a pouze stejné pohlaví). Od půlnoci se zapisují všechny příchody a hlídači vám můžou kdykoli provést alkoholový test. Mě za rok zkontrolovali asi 4x, pak už mě znali a věděli, že nepiju. Pokud by vás přistihli s větším promilem, byl by to problém. TEC je na alkohol a drogy dost přísný. Jednou za semestr příjdou do třídy a náhodně (losem) vyberou několik studentů, kterým nechají provést antidopingové testy.

V Guadalajaře je opravdu výhoda bydlet na kampusu, protože kampus je celkem daleko na kraji města a věřejná doprava je hodně špatná (nepříjemná, přeplněná, drncající, pomalá a nebo naopak na některých linkách smrtelně rychlá, s pasažéry nižších sociálních tříd) a většinou musíte přestupovat. Z kolejí jste ve třídě chůzí za 10-15 minut. Navíc na kampusu máte všechno, co potřebujete - viz. sekce studium. Hned u kampusu je supermarket Soriana, kde seženete úplně všechno. Je to středně drahý řetězec (ceny nejsou kvůli TECu předražené, jak jsem se obávala). Kousek od kampusu je několik restaurací a obchodů. Z kolejí se dá do centra dostat jedním přímým autobusem za 45 min (+15-20min chůze do centra).

Na kolej je nutné si přivést vlastní polštář, pěřinu a povlečení. Vše se dá koupit v místním supermarketu. Pozor při kupování povlečení - zde se spí pod ozdobným přehozem, který se nepovléká, ale spíte pod prostěradlem a přehozem.

Co se týče bydlení v rodinách, spolužáci z USA byli spokojení. Já však vím, že mexická mentalita je dost odlišná od naší a podmínky v rodině mohou být trochu přísnější (záleží na štěstí). Rodiny většinou vaří moc dobře.

Jan (Cuernavaca): Nevýhodou ubytování od TECu je, jak jsem pochopil z informací od spolužáků, že v podstatě nemáte možnost změnit ubytování, resp. máte, ale nikdo Vám nevrátí peníze. Domácí většinou nepovolují přespávání kamarádů a kamarádek :), nastavují si vcelku nesmyslná pravidla a spolužáci měli vesměs se svým domácími špatné zkušenosti. Z těchto důvodů jsem ubytování od TECu odmítl a hledal na http://www.compartodepa.com.mx/ , až jsem našel. Cenově vycházelo ubytování od TECu cca na 3000 pesos. Během šesti měsíců jsem bydlel ve 4 bytech lišících se diametrálně komfortem i cenou. První 3 měsíce jsem bydlel v pokoji za 1500 pesos, z důvodu dlouhého dojíždění jsem se posléze přestěhoval do rodiny, která poskytovala ubytování studentům TECu , avšak zde se ukázalo, že majitelka spíše než na dobro studentů myslí na peníze a zahlcovala mne internátními zákazy, čili jsme si s australskou kamarádkou pronajali půlku dvojdomku za 3300 pesos pro oba. Po čase jsem šel bydlet s mexickými kamarády do sklepního bytu za 400 pesos měsíčně a ve finále jsem bydlel s dalšími mexickými kamarády v jejich ateliéru polosquatu zadarmo, což byla nejzábavnější a nejlepší možnost. Jinak musím podotknout, že ve všech bytech byli švábi, kterých v období deště hojně přibývá. Jedinou nevýhodou toho, že jsem hledal bydlení sám bylo to, že jsem nebyl v tak velkém kontaktu se spolužáky. O to více jsem však byl nucen hledat kamarády mexické.

Ivana (Toluca): V Toluce nejsou žádné studentské koleje, proto vám vedoucí „international office“ nabídne různé možnosti bydlení. Já jsem se rozhodla pro bydlení v kolonii „Real del Bosque“, která se nachází velmi blízko školy. Asi deset minut pěšky. Stačí jen obejít sportovní stadion. Tyto domky jsou vždy pro tři studenty, každý má svůj pokoj a dole je kuchyň spojená s obývacím pokojem. Jedinou nevýhodou této varianty je, že domky jsou uvnitř velmi hlučné. Vše je slyšet, dokonce i když soused ve vedlejším domě jde po schodech nahoru. Dále je třeba mít štěstí na spolubydlící, které dopředu neznáte.

Ještě drobné varování, pokud se také rozhodnete pro Tolucu, připravte se na pořádnou zimu. Představa, že letím do Mexika, rovná se do tepla, byla hodně naivní. Toluca leží ve výšce 2600 metrů nad mořem, a proto je tam v lednu pořádná zima. Mikina a bunda běžná věc. A hlavně si nezapomeňte deštník, jako já :-) Prší hodně. V noci je často pod nulou a topení nejsou běžnou součástí pokojů. Doporučuji buď teplý spacák, nebo si na místě ve Wal-Martu koupit teplou deku či rovnou maličké přenosné topení.

havliluc 2010/05/17 01:49

Libor (Ciudad de México): Ke shánění ubytování toho příliš moc nemohu říct protože jsem „zdědil“ pokoj po Alešovi, který tu studoval v zimním semestru. Snad všichni zahraniční studenti, kteří na začátku neměli ubytování ho za pár dní s pomocí školy našli. Je však nutné zvážit jestli chcete bydlet blízko u školy(10 min pěšky) a na druhou stranu to mít daleko do centra města, protože škola je hodně na jihu u vnějšího městského okruhu(Periférico) a nebo bydlet jako já tak na půli cesty mezi školou a centrem města. Poté co jsem objevil kudy jezdí místní mikrobusy jsem jezdil každý den do školy něco mezi 30 a 40 minutami, ale na druhou stranu jsem bydlel kousek od stanice metra a cesta do centra města mi trvala 25 minut.

Roman (Ciudad de México aka DF, 2011/12): Nabídku bydlet u Mexické rodiny jsem nějak propásl a nakonec jsem za to byl rád. Když jsem navečer přiletěl do DF, ještě jsem netušil kde budu bydlet. S nalezením bydlení mi pomohli Mexičtí studenti. V okolí TECu nabídka silně převyšovala poptávku. Pokud by jste ale chtěli bydlet v okolí Tasqeňy, či v Coyoacánu, musíte hledat ubytování předem. Já bydlel na privátu s Finem, Chilanem, Moldavankou a Němcem. Platil jsem 3000 pesos měsíčně za vlastní pokoj a měl jsem naprostou svobodu (zmiňované návštěvy, alkoholové testy, pozdní příchody). Chvílemi byly problémy s teplou vodou nebo s internetem, ale majitelka jakýkoli problém okamžitě řešila. Topení nemají nikde. Celkově jsem s bydlením byl více než spokojen.

Martin (Ciudad de México, D.F., 2011/12):

Od mementu když jsem přiletěl do Mexika, jsem začal hledat apartmán. Metrem jsem se dostal blízko kampusu kde jsem náhodně potkal neznámého taxikáře, který mi prozradil že čeká na vyzvednutí nějaké studentky ITESM. Počkal jsem teda s ním a když neznáma studentka přišla dali jsme se do řeči. Když jsem ji prozradil, že právě jsem přišel z letiště a hledám apartmán, nabídla mi jeden pokoj na místě kde bydlí ona (5 min pěšky od kampusu). Já jsem ho ještě hned ten den zkontroloval a o pár dní pochopil, že je to vlastně nejlepší volba pro bydlení. Byla to hotová náhoda, ale mohl jsem ji věřit protože byla ze stejné školy. Jinému náhodnému člověku na ulici bych věřit nedoporučoval. — michama5 2012/01/31 16:42

  1. Dokumenty zaslané studenty a koordinátory ITESM pro pomoc při hledání apartmá.
  2. Mexico city rooms & shares stránka pro vyhledávání apartmá.

Marketa (Querétaro, 2012/2013) První měsíc jsem strávila v hostitelské rodině což byla nezapomenutelná zkušensot, měla jsem na rodinu opravdu štěstí, paní u které jsem bydlela byla moc milá a přívětivá a starala se o mne jako o vlastní, do ted jsme stále v kontaktu. Jelikož jsem, ale zvyklá bydlet samostatně a kvůli většímu soukromí jsem již před odletem měla v plánu si po měsíci najít podnájem, to také nebylo tak obtížné, v okolí campusu je nabídka spousty bytů či domů k podnájmu, nejlepší je ptát se ve škole, v mezinárodní kanceláři a hlavně na facebooku, již před odletem budete možná přidáni do skupiny všech zahraničních studentů co s vámi budou studovat, takže je fajn se s nimi nakontaktovat a dohodnout si třeba nějakého spolubydlícího, hodně studentů po příletu pár dní bydlelo v hostelu a brzy si našli podnájem. Já jsem bydlela s mexickými studenty, byli jsme na bytě 3, já měla vlastní pokoj s koupelnou a platila jsem 2000 pesos za nájem plus cca 200-300 pesos internet s poplatky.

Anna (Ciudad de México, 2015/2016) V hlavním městě Ciudad de México nejsou koleje, je na výběr tedy bydlení v rodině nebo ve studentském bytě. Za 5000 pesos (cca 7000 Kč) se dá sehnat byt s vlastním záchodem a sprchou. První semestr jsem za byt platila 3500 pesos (cca 4900 Kč), měla jsem vlastní pokoj a kuchyň, záchod a sprchu s dalšími 3 lidmi. Druhý semestr jsem platila 3000 pesos (cca 4200 Kč). Domácí minulý semestr slíbila, jak byt dodělá. Avšak asi týden jsem neměla lednici a mikrovlnku. S bytem byly stále problémy. Když hodně pršelo, tekla voda ze střechy do kuchyně. Byt byl dost nezařízený. Ani žádný stůl se židlemi v kuchyni jsme neměli. Museli jsme jíst na kuchyňské desce a najít nějaké rozpadlé židle v bytě, kde domácí měla bordel dost. Domácí a její dcera každý den několikrát procházeli bytem, dost otravné, a když pršelo, nosili nám špínu do bytu. Domácí také slíbila, že nechá uklidit byt, protože byl stále špinavý z prací, které ještě probíhaly několik prvních týdnů, avšak to se nikdy nestalo. Také byly problémy s WiFi na bytě, které domácí (která nepracovala) nebyla během 3 měsíců schopna nechat nijak opravit. Jinak tekla voda z trubek, na dvou místech jsme museli mít nádoby na vodu, než to bylo nějak opraveno. A měli jsme velkou plíseň na stěně, kterou domácí po třech měsících nechala zamalovat, takže pod omítkou stále byla.

Jakub (Puebla, 2015/2016) Bydlení jsem si sehnal přes internet po příjezdu, po třech dnech už jsem bydlel, nabídek je poměrně dost. Celkem jsem navštívil 7 pokojů, nakonec jsem našel pokoj za 2200 pesos měsíčně v domě se čtyřmi Mexičany, zařízený, dvě sdílené koupelny, internet bez problémů. Akorát v kuchyni byl neustále bordel, protože spolubydlící prostě po sobě neuměli uklízet. Občas se tam objevila i uklízečka, celkově s bydlením spokojenost. Do školy jsem to měl 15 minut na kole. V Pueble jsou nájmy nižší než třeba v DF, počítejte mezi 2500 a 3500 pesos.

Julie (Puebla, 2016/2017) Bydlení jsem si sehnala předem přes internet. Jednalo se o pokoj v domě přímo pro exchange studenty. Bylo nás tam asi dvacet a byl to obrovský dům se zahradou, tři minuty autobusem od školy (15 minut pěšky). Cena byla 3000 pesos, obsahovala všechny poplatky, uklízečku, internet, Netflix atd. Tuhle variantu bych doporučila pouze lidem, kteří mají skutečně zájem o sociální život. Dům fungoval jako taková náhradní rodina, pořádali se různé výlety, párty atp.

Ryszard (Queretaro, 2016/2017) Bydlení jsem si sehnal přes internet. Každý měl vlastní pokoj, já nejmenší za 2500 pesos. Byli jsme na bytě 4. Byt byl 10min od školy. Uplně ideální jestli chcete mít trochu soukromí. Za kolej se platí 5000 pesos za sdílený pokoj a navíc musíte dodržovat všechny pravidla.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Během Orientation Week (OW) se seznámíte se studijním systémem, všemi pravidly a možnostmi, které vyplývají ze studia. Představí se vám všechny možné sportovní kluby a opravdu je z čeho vybírat. Taky dostanete slevovou kartičku na kulturní akce pořádané Tecem. Taky se dozvíte, kam a kdy se dostavit, abyste se zapsali na předměty, dostali studentskou kartičku…

Registrace víz je asi ta nejnáročnější věc pobytu, ale když to vezmete s nadhledem, tak je to zábava :-) I když už jste přijeli z Čech s vízy v pasu a zelenou knížečkou FM3 musí se na místním migračním úřadě zaregistrovat (670 pesos).

Podrobný návod dostanete od Tecu v informačních brožurách nebo na adrese http://www.inm.gob.mx. Vyplatí se začít co nejdřív shánět všechny potřebné papíry, protože registrační proces je nutno začít do měsíce od příjezdu do Mexika. Pak byste museli platit ještě víc, tak si to pohlídejte. Je dobré domluvit se s ostatními zahraničními studenty a vyřizovat registraci spolu. Budete mít větší kontrolu, co vám ještě chybí, a hlavně můžete jezdit spolu taxíkem do kanceláře. Připravte se minimálně na 4 cesty a asi 3 měsíce, než všechno klapne. V Querétaru TEC zaměstnává vlastního právníka, který to všechno řeší, akorát se mu vše odevzdá, a až to je připravené, dá vám vědět, že je čas zajet dát otisky.

Dobrá rada: ani pokud bude venku 40°C, nechoďte bez dlouhých kalhot a zavřených bot…vyhnete se zbytečnému dohadování, jestli vás vůbec pustí do budovy :-)

Na začátku vám budou podsouvat i najmutí právnické firmy, která by pro vás registraci vyřídila. Ale nebojte, opravdu to jde zvládnout po vlastní ose a ušetříte. Taky jsem slyšela, že se občas registrace protáhne i pod taktovkou této firmy.

Capmus Guadalajara: Kolem migračního úřadu je několik míst, kde vám pořídí fotky podle předepsaných požadavků (za předu a ze strany, bez šperků atd.) na počkání a za příplatek vám pomůžou vyplnit formuláře (což může být trochu oříšek). Celková cena 120 pesos. Registraci jsem zvládla na 2 návštěvy - 1: odevzdání formulářů a knížečky, 2. vyzvednutí knížečky a poskytnutí otisků. I když si vízum musíte vzřídit sami, international office vám pomůže s jakýmikoliv dotazy.

Ivana (Toluca): Návštěvou Mexické ambasády v Praze vše nestačí, anabáze s imigračním procesem pokračuje i v Mexiku. Připravte si pevné nervy a nečekejte naivně jako já, že do téhle kanceláře půjdete jenom jednou. Po příletu máte asi 30 dní (teď si nejsem úplně jistá, ale v „international office“ vám poradí), do kdy se musíte dostavit na imigrační. Budete potřebovat FM3, které máte z Prahy a dále musíte vyplnit žádost o FM1. Pozor, tuhle žádost musíte vytisknout na speciální formát papíru určený pro oficiální dokumenty, požádejte ve škole, budou vědět. Potom potřebujete 6 černobílých fotek, tři zepředu, tři z profilu. Nechávala jsem se fotit ve studiu v centru, přímo v „Portales“. Dále musíte vyplnit ještě jednu žádost (také tisk na oficiální formát) a zaplatit v bance poplatek za vyřízení a přinést potvrzení z „international office“ o tom, že jste student TECu. Tohle musí být na papíře s hlavičkou a s razítkem, ať vás nehoní znovu jako mě, že to mám na obyčejném papíře bez razítka. Obecně nám ohledně imigrace ve škole řekli žalostně málo, hodně se ptejte, co všechno a přesně potřebujete, ať nejste na imigračním „jako doma“ :-)

Roman (Ciudad de México aka DF, 2011/12): Orientation week je chaos. Připravte se, že je vlastně celý ve Španělštině. Strávíte ho tím, že čekáte na Sandru a nevíte proč. Všechny informace jsem měl z druhé ruky. V podstatě máte tři úkoly: Vízum, pojištění a zápis předmětů.

Pro získání víza jsem využil služeb právníka. Do Mexika jsem totiž přicestoval jako turista. Získání víza prostřednictvím právníka trvalo neuvěřitelné tři měsíce. A to jsem ho musel popohánět. Pokud máte studentské vízum z Prahy, možná to zvládnete sami. To ale nebyl můj případ.

Martin (Ciudad de México, D.F., 2011/12):

  1. Seznam všech předmětů je možno najít pro aktuální semestr na stránce Ofertas académicas disponibles podle toho na jaký semestr / trimestr se hlásíte a kdy
  2. Všeobecné plány studia pro jednotlivé programy je možno najít pro programy bakalářské Carreras de profesional a pro programy inženýrské podle zaměření Posgrado. Kliknutím na konkrétní předmět je možno vidět popis a cíle každého předmětu.
  3. Před přijetím na program Vám studijní koordinátorka zašle list s aktuálně otevřenými předměty pro Váš semestr; může vypadat třeba takle: List předmětů ZS 2011.
  4. Všechny materiály kurzů s Vámi budu profesoři komunikovat přes Blackboard, kde se však dostanete až po oficiální registraci po příjezdu a vystavení identifikačního čísla studenta.
  5. Informace o kulturních aktivitách a studentských klubech je na Difusión Cultural
  6. Informace o sportovních aktivitách a kurzech je možné nahlédnout v souboru ze stránke ITESM CCM talleresdc2011.pdf

michama5 2012/01/31 17:30

Zápis předmětů

Během OW si půjdete potvrdit předem vybrané předměty. Nebojte se, všechno se dá ještě libovolně upravovat, pokud mají v kurzech místo.

Ještě první týden určitě můžete požádat o nějaký ten předmět navíc. Taky se konají rozřazovací testy jazyků. Na mezinárodním studijním oddělení jsou strašně milí a udělají vše, co bude v jejich silách (jedna z věcí, co si na Mexičanech opravdu zamilujete). Výhodná je taky možnost do 1 měsíce po zahájení semestru předmět pustit, takže se pak ani neobjeví v reportu, že jste ho vůbec zkoušeli.

Místní studenti si normálně zapisují asi 6 předmětů po 8 místních kreditech.

Campus Guadalajara: Během OW se pořádají španělské pohovory, kde určí level vaší španělštiny. Pro zápis španělských předmětů musíte být min. středně pokročilý 2. Taky musíte podstoupit TOEFL test(zadarmo). Test je písemný s poslechovými cvičeními. Musíte dosáhnout ohodnocení min.550 ze 700. Pro mě byl test celkem těžký, získala jsem 517 bodů a naštěstí mi nechali zapsat předměty v angličtině (španělsky jsem skoro neuměla). S angličtinou jsem v předmětech neměla problémy.

Maximálně si můžete zapsat 48 místních „units“, což je 6 předmětů, ale španělština je za dva předměty, protože je 4x týdně. Jeden předmět je 5 ECTS.

Libor (Ciudad de México): Dejte pozor na změnu předmětů první týden školy, není to jako u nás že si bez problémů změníte předměty. Tady jde měnit jenom předmět za předmět o stejném počtu kreditů. Taky pokud nevíte, je lepší si zapsat všech 48 místních kreditů a potom jeden předmět pustit nebo vyměnit pokud se vám nelíbí.

Roman (Ciudad de México aka DF, 2011/12): Můžete studovat jen předměty vypsané pro vaší etapu studia. Tudíž já jako doktorand jsem nemohl studovat téměř nic. Za Španělštinu jsem musel platit 7000 pesos. Tady se právě projevuje komerční povaha TECu. Vstupní test ze Španělštiny jsem musel absolvovat i když jsem jim explicitně vysvětlil, že moje znalost Španělštiny je nulová. Časem zjistíte, že v Mexiku se nemluví Španělsky, ale Mexicky :-)

Libovolné předměty si nezapíšete, protože mají plno. Přehled předmětů na webu se liší oproti seznamu, který vám pošle Sandra. A jestli chcete něco změnit, připravte se na několikahodinové čekání.

Pokud se chcete naučit Salsu, nezapisujte si jí ve škole. Je to ztráta času. Raději se přihlaste na soukromé lekce - jsou za babku.

Marketa (Querétaro, 2012/2013) Já mám velmi dobrou zkušenost s pracovníky z mezinárodní kanceláře, vždy se vše potřebné dozvíte v čas a s jakýmkoliv dotazem se na ně můžete obrátit, takže když budete číst informativní emaily, tak nic neprošvihnete. Všechny potřebné informace co se týče předmětů a pravidel s tím spojených se dozvíte na orientation week a opět vše dostanete zaslané emailem nebo v brožuře, protože toho na vás bude z prvu moc informací je dobré, že to máte vždy kde nalistovat.

Jakub (Puebla, 2015/2016) Se zapsáním předmětů nebyl žádný problém, pokud chcete v angličtině, žádný test po vás nechtějí, stejné je to s předměty ve španělštině. Nabídka je pestrá, kromě normálních předmětů si můžete zapsat sportovní a umělecké předměty, je to opravdu na vás jak si to sestavíte, jediné omezení je 48 units (zhruba 6 předmětů), víc vás zapsat nenechají. V kanceláři jsou velmi ochotní a vždy se snaží vyjít vstříc.

Julie (Puebla, 2016/2017) Studijní oddělení velice nápomocné a vstřícné. Během prvního týdne nebyl problém dělat změny v rozvrhu, takže se nemusíte zbytečně stresovat rozvrhem před příjezdem, všechno se upraví a sladí. Určitě doporučuji volitelné předměty! Měla jsem jógu, malbu a fotografii, sice na ČVUT za 0 kreditů, ale stály za to :)

 
mexico/itesm/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/06/25 22:53 autor: marekrysStarší verze