Studium

  • Předměty které jste si vypsali do přihlášky je možné změnit, jejich volba závisí na vaší dohodě s odpovědnou osobou na vaší domovské fakultě (akademický proděkan), na rozvrhu daného roku (může docházet ke kolizím některých předmětů) a na tom, co se vám bude líbit
  • Na TUAT kontrolují pouze splnění jejich podmínek (viz Course Calendar), takže si sami pohlídejte, aby vám kredity stačily i na doma
  • Během prvního týdnu výuky si můžete dojít na všechny předměty a podle prvních hodin se rozhodnout, co si zapsat (po případné konzultaci s ČVUT)
  • Nad rámec předmětů z nabídky STEP je možné si po konzultaci s koordinátorem programu zapsat předměty standardně vyučované v angličtině (v japonštině pouze při dostatečné jazykové vybavenosti :-)), kredity za ně se ale nepočítají do STEPu a dostanete na ně případně zvláštní certifikát pro uznání na ČVUT
  • Důležitá věc je, jak jste si ale asi už všimli v nabídce předmětů, že nejsou příliš kompatibilní se studijními plány ČVUT, tudíž je třeba skutečně počítat s prodloužením studia minimálně o semestr, spíše o celý rok
  • Stěžejní předmět celého studia, tedy alespoň z profesní stránky, je Independent Study v letním semestru. Znamená to účast na nějakém projektu v laboratoři dle vašeho výběru a strávíte na tom většinu semestru. Proto je dobré si zapsat co nejvíc předmětů do semestru zimního, abyste pak měli dost času, ale to vám ještě několikrát zdůrazní po příjezdu. Pro magistranty je to povinné, pro ostatní velmi doporučitelné. Je to prakticky jediná šance dostat se do skoro čistě japonského kolektivu.
  • Co se týče ostatních předmětů, většina z nich je zajímavá a vcelku nenáročná. Z popisů v prospektu je celkem zřejmé, o co se jedná. Jen bych celkem doporučil předmět Farm A, kde se sklízí všechno možné a většinou si můžete něco odnést a je to celkem sranda při práci venku na vzduchu. Business Creation je předmět vyučovaný o několika sobotách, ale pokud je člověk obětuje, dostane se na přednášky manažerů několika velkých japonských firem.

Tomáš Kozák, Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japonsko, 2013/14

  • Nejfrekventovanějším předmětem je Japonština, která se vyučuje 5x týdně. Navíc s ní souvisí i další předměty jako japonská kultura nebo historie. Tyto předměty výrazným způsobem ovlivní Vaše vnímání Japonska a naučí Vás jak se chovat v běžných situacích.
  • Profesně Vám nejvíce dá předmět indenpendent study v druhém semestru. Stanete se řádným členem kolektivu laboratoře Vámi vybraného profesora a budete zde pracovat na vlastním výzkumu. Pro Japonce je tento kolektiv a výzkum nejdůležitější částí studia na VŠ. TUAT má veliký zájem o mezinárodní studenty a chce aby se STEP studenti vraceli do regulérních programů právě přes tento výzkum. I kdyby jste ale neměli vůbec žádný zájem o návrat do Japonska (nikdo na Vás tlačit nebude), stále platí že independent study je nejlepší součást STEP.

David Kocík, FIT ČVUT, Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japonsko, 2014/15

  • Programu jsem se účastnil jako speciální výzkumný student (doktorand). Předměty pro mě byly zcela dobrovolné a pro jejich zapsání bylo potřeba schválení mého TUAT školitele. V mém případě nebylo zapotřebí získat kredity. Hlavním účelem pobytu byla výzkumná činnost, potvrzená školitelem na konci programu.

Marcel Jogl, STEP, Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japonsko, 2016/17

  • Japonština - Nejvíce hodin týdne, na začátku píšete rozřazovací test, úrovně Elementary a Intermediate nejsou obtížné. Dostat se do úrovně Intermediate by měla stačit látka z učebnice Minna no Nihongo I a část učebnice Japonština od LEDA.
  • Bakalářské předměty - za zmínku stojí Independent Study - vyberete si profesora a děláte na svém/přiřazeném výzkumu. Kolektiv labu je obvykle příjemný, byť anglicky moc často nikdo neumí/bojí se mluvit. Dále předmět Farm A/B - „pracujete“ na farmě, což je víceméně o sklízení kiwi, kaki apod. a občas i vaření ze sklizeného. Často si můžete něco vzít domů, což při cenách ovoce/zeleniny v Japonsku oceníte. Ostatní Bc. předměty jsou víceméně o docházce na přednášky, psaní reportů a občasné exkurze. Nejsou nikterak obtížné a alespoň se můžete vidět s kolegy z programu.
  • Magisterské předměty - pro Mgr. studenta povinné 4 kredity, lehce časově náročnější než Bc. předměty, já absolvoval Visual Computing - hodně témat z počítačové grafiky/infografiky, trocha matematiky a kreslení. 2 testy a 5 úkolů. Druhý předmět byl Parallel Processing and Networking - využití paralelizace v programech, problém související s cache a dalšími sdílenými prostředky. Report z každé hodiny a semestrální práce.
  • Sportovní vybavení kampusu Koganei - posilovna, tenisové kurty, malá a velká sportovní hala. Bazén zde nenajdete, musíte do jednoho z blízkých parků - za zmínku stojí hlavně Koganei park, který nabízí dost možností ke sportu.

Jan Nováček, STEP, Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japonsko, 2016/17

 
japan/tuat/studium.txt · Poslední úprava: 2017/10/29 10:56 autor: novacja7Starší verze