Před odjezdem

  • prosinec/leden

V první řadě je potřeba sledovat, zda je již vypsané výběrové řízení pro příslušný rok. Bývá to většinou začátkem ledna. Deadline pro odevzdání přihlášky vychází na začátek března, kdy musí přihláška fyzicky doputovat do Japonska.

  • leden - březen

Pak je potřeba se přihlásit na rektorátu, vyplnit přihlášku a dát dohromady všechny potřebné přílohy. Certifikát znalostí angličtiny stačí stejný jako pro Erasmus, tedy ten z rektorátu. Předměty si vyberte dle uvážení a domluvy s proděkanem (Doc. Ing. Jan Řezníček, CSc.), se kterým vyberete i adekvátní předměty na ČVUT kvůli uznání kreditů. Pro Japonsko mi stačilo 15 kreditů na semestr. Se zdravotním certifikátem musíte k obvodnímu lékaři a na rentgen hrudníku. Určitě také vyplňte žádost o stipendium JASSO. Pak už jen všechno zabalit, poslat a doufat. Pokud přihláška dorazí jak má, dostanete mailem potvrzení ;-)

  • březen/duben

Zhruba po měsíci (u mě 29.3.) jsou předběžné výsledky. To znamená, že pokud jste přijati, dostanete mail od koordinátorky projektu - Prof. Yoshiko Kawabata. Na tento mail je potřeba odpovědět OKAMŽITĚ! Tedy do druhého dne, ale radši hned. Musíte potvrdit, že máte opravdu zájem se programu účastnit. Také se dozvíte, zda jste dostali stipendium nebo ne. Pokud ano, výborně. Pokud ne, budete muset podepsat finanční dohodu na rektorátu.

  • květen/červen

Po dlouhém čekání se dočkáte oficiálního dopisu o přijetí. Jeden přijde na rektorát a druhý k vám domů (4.6.). Na konci června bude také vhodné se zapsat do dalšího semestru na studijním oddělení vaší fakulty. Trochu mě to překvapilo, ale musíte mít v indexu zapsaný alespoň jeden volitelný předmět, aby vás vaše referentka v září viděla v systému a neukončila vám studium. To by mohlo být dost nepříjemné…

  • červen/červenec

Po dalším čekání (26.6.) se dočkáte dalších informací, konečně se začnou řešit věci jako vizum a letenky. Musíte potvrdit adresu, na kterou chcete zaslat Certificate of Eligibility a další dokumenty, které budete potřebovat později. Po nějaké době vám bude oznámeno jejich odeslání (18.7.) a krátce na to je můžete čekat na poště. Pak stačí zajít na velvyslanectví se všemi dokumenty a do týdne dostanete svoje vizum :-) Do pasu vám k němu připnou CoE, který dost kouká ven. Nesmíte ho ale oddělit a imigrační úředníci na letišti prý neradi vidí, když ho přehnete dovnitř. Takže opatrně.

Letenky je dobré zarezervovat co nejdříve, ale musíte samozřejmě počkat, až se dozvíte, kdy máte přiletět. Při nákupu narazíte na problém, že zpáteční let nepůjde nastavit dál než asi na půl roku po odletu. Takže je rozumné si zajistit, aby se zpáteční let dal přebookovat. Já si letenky kupoval přímo u Swissu a stály 19000Kč, + 120EUR za přebookování. O moc levněji se nedaly sehnat ani na různých portálech typu letuška.cz, kde navíc přebookování nejde provést přes internet.

  • srpen

Pokud jste dostali JASSO, dostanete mailem žádost o vyplnění a zaslání zmocnění k výběru první částky, aby vám ji mohli po příletu dát do ruky v hotovosti.

Jako novinku pro rok 2013/14 zařídil TUAT asistenci s dopravou z letiště. Takže budete muset osobě, kterou vám určí, zaslat plán příletu, aby na vás na letišti mohla počkat. Snad to tak bude i v letech příštích.

No a to je před odletem z administrativy asi vše. Není toho moc, ale táhne se to… Tak pevné nervy :-)

Tomáš Kozák, Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japonsko, 2013/14

 
japan/tuat/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/10/23 15:36 autor: joglmarcStarší verze