Po příjezdu

  • Po příjezdu Vás po krátkém uvítání a vyplnění dokumentů vezmou do obchodu D2 (něco mezi OBI a IKEA) a to ještě předtím než Vám ukážou Váš pokoj. Do obchodu se jede hlavně proto, aby jste si koupili futon - věc na které se v Japonsku spí a vypadá jako tlustší deka. Nejlevnější futon stojí asi 3500 jenů.
  • Koleje jsou dvě, každá u jednoho kampusu - dražší v Fuchu a levnější v Koganei (obě ceny jsou ale proti místním standardům 3x -5x levnější), přiděleny vám budou bez šance si vybrat. Fuchu má o něco větší pokoj a sprchu na pokoji. Já bydlel v Koganei - pokojík s postelí skříní, stolem, sříní se stolem, židlí, záchodem a kuchyňkou o velikosti skříně. V kuchyňce je dřez se studenou vodu, vařič a lednička. V pokoji kromě spousty skříní (do kterých se nic nevejde) nic není. V některých pokojích není ani matrace (můj případ) a i když je tak je velmi proleželá, proto určitě doporučuji si futon koupit. Doporučuji rovnou koupit si hrnec na vaření, misku a příbor. Kupoval bych ale pouze minimum věcí, D2 je poměrně drahé a produkty nemá nijak úžasné. Po D2 Vás vezmou také do obchůdku s jídlem.
  • Při příjezdu kromě vyplňování pojištění (budete muset zaplatit zálohu) dostanete také obálku s pravidly, mapami, průvodci, seznamem předmětů a dalšími dokumenty. V průběhu několika dní Vás zaměstanci TUAT také vezmou na místní úřad zaregistrovat se a pokud máte JASSO scholarship nebo chcete mít účet v japonské bance, vezmou Vás také do banky. V tomto ohledu je přístup International Center obrovská výhoda, pomůžou Vám téměř se vším.
  • Než začne škole, máte dostatek dní zabydlet se ve Vašem novém pokoji. Nejlevnější věci se dají koupit ve sto jenových obchodech, hlavně v řetězci Daiso se dá koupit skoro všechno. Tyto „hjakujen shopy“ jsou skoro všude. Nakupovat se dá také v Don Chichote(ve Fuchu nebo na stanici Musashi-Kokanei v ob. domě „Mega“, kde je i velké Daiso), kde mají opravdu úplně všechno. Dále již zmíněné D2, zajímavé nádobí se dá najít v secondhand obchodech HardOff (jeden uprostřed cesty mezi Fuchu a Koganei). Pro více obchodů je nejlepší zajet pár stanic na Kichijoji nebo na druhou stranu Tachikawa, kde je i IKEA. Ceny potravin jsou různé, nejvýhodnější je asi obchod OK.
  • V minulých letech také IC organizovalo předávání starších spotřebičů, v roce 2015 to už ale nedělalo. Na TUAT ale funguje hodně komunit jednotlivých národností (vietnamci, indonésané, thajci..), kteří si spotřebiče předávají mezi sebou a často jich mají přebytek. Denně jsem používal hlavně rýžovar, el. konvici na vodu a plynový vařič (vaří lépe než elektrický).

David Kocík, FIT ČVUT, Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japonsko, 2014/15

  • V roce 2016/17 nás již do obchodu nevzali. Futon bylo možné si objednat prostřednictvím nabídky, kterou nám organizátoři zaslali emailem před příjezdem.
  • Pro rok 2017/18 nastala změna v ubytování. Původní kolej v Koganei zůstává, cena za nájem je však tentokrát 20.500 yenů (tedy dvakrát vyšší než cena v předchozím roce). Počítejte s tím, že uvedená cena je bez poplatků za energie. Kolej ve Fuchu je nahrazena sdílenými byty v Koganei, kde se cena nájmu pohybuje kolem 33.000 yenů.
  • Doporučujeme se po příjezdu přidat ke FB skupině TUAT International (Student Community), jedná se o komunitu zahraničních studentů, která na TUAT působí. Tato skupina se pravidelně schází na společné obědy. Je to příležitost se seznámit s jinými zahraničními studenty a od těch zkušenějších získat užitečné rady pro život v Japonsku.
  • Plynové vařiče jsou na koleji zakázané, přešlo se na IH (Induction Heater) plotýnky. Nádobí lze koupit např. v Seikyo, Don Quijote, Inageya21, D2 apod. Kolem stanice Musashi-Koganei jistě něco najdete.

Jan Nováček & Marcel Jogl, ČVUT, Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japonsko, 2016/17

 
japan/tuat/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/10/29 10:38 autor: novacja7Starší verze