Volný čas a praktické

Na co by měl být člověk připravený: Velké množství lidí neumí anglicky. Nebo třeba umí, ale protože neumí dostatečně dobře, poplatně své povaze raději nic neřeknou.

Slečny jsou obvykle mnohem komunikativnější než kluci. Poznat je to hodně ve škole.

Klanění. Všichni se klaní a to až moc. Takže se člověk při kupování vody třeba i šestkrát ukloní a pětkrát poděkuje:) Při loučení se o půlnoci před posledním vlakem v hospodě ještě vícekrát. Tradičně se v Japonsku ruka nepodává. Při příchodu do jakéhokoliv obchodu se neklaní, ale hlasitě vítá a zdraví.

Japonci jsou neuvěřitelně vychovaní a zdvořilí, ale co se týká ‘urvání’ sedačky v metru nebo vrážení do sebe na ulicích, musíte si zvyknout, že je všech všude prostě moc.

Některá jídla Japonci vůbec nemají, naopak je na denním pořádku rýže a ryby. Ovoce je třeba hodně drahé, kromě banánů, stejně jako třeba sýry a všemožné pečivo. Jelikož se toho v Japonsku zase moc z ovoce a podobně nepěstuje, cena tomu odpovídá. Sýry a uzeniny nejsou nijak běžnou potravinou a je k dostání v minimálním množství. Za to je v supermarketech a v konbini hodně k dispozici hotové jídlo nebo krabičky s jídlem (o-bento). Součástí o-benta je často sushi a maso s rýží, potom kuře, těstoviny a saláty. Jako zákusek doporučujeme Yamazaki.

Cestování

Kam v Tokyu

Tokio je místem, ve kterém každá čtvrť působí jako samostatné jiné město. jestli milujete paříž, bude se vám líbit ginza se širokými bulváry, množstvím originálních budov a značkových obchodů. mrakodrapy se zase nejlépe prohlížejí v shinjuku; tady stojí za povšimnutí obrovský park se sakurami a několikapatrový obchod s výtvarnými potřebami, kde můžete snadno strávit celé odpoledne. z shinjuku pak vede moc pěkná procházka pořád rovně po meiji dori přes harajuku až do shibuyi. jestli vám něco říká visual kei, stane se harajuku vaší oblíbenou čtvrtí, kde můžete spatřit módu neuvěřitelných střihů a barev a prozkoumat ty nejoriginálnější obchody s oblečením a doplňky na takeshita dori. na blízkém bulváru omote-sando vlastní pobočku mobilní operátor softbank, kde zaměstnanci hovoří anglicky a je to ideální místo pro nákup místního telefonu (na kterém se mj. dá každé úterý od šesti sledovat bleach na tv tokyo). harajuku také ukrývá dva krásné parky, tradiční jingu s působivým chrámem a inovativní yoyogi, kde se o víkendu scházejí hudebníci a exhibicionisté všeho druhu. shibuya je také velice oblíbenou nákupní čtvrtí a projít se po místní známé křižovatce byste určitě neměli vynechat. pokud patříte mezi fanoušky anime, mangy a japonských videoher, vydejte se do akihabary. kromě mnohopatrových heren taito a sega tu seženete jakoukoliv elektroniku v sofmapu či yodobashi akiba, ale vždycky se ujistěte, že vám bude fungovat i s nejaponskými windows. v akihabaře také můžete nahlédnout do mnoha manga kaváren a maid café a rozhodně se podívejte do osmipatrového knihkupectví shosen book tower, kde budou rozhodně mít celou sérii vaší oblíbené mangy. a co neseženete v akihabaře, to budou rozhodně mít v jump shopu na tokyo station nebo suidobashi station. tradiční japonská kultura na vás dýchne v asakuse před chrámem senso nebo na nakamise dori, po které se k chrámu dostanete. v nedalekém ueno parku je pak mnoho muzeí, kde můžete prozkoumat japonskou i západní kulturu. císařský palác a zahrady je blízko stanice otemachi, a odtud je to kousek na kudanshitu či iidabashi, kde doporučuji prohlédnout si yasukuni shrine a přilehlý park.

Doporučuji navštívit videoherní arkády, které jsou rozesety snad ve všech koutech města (sítě Taito, Sega). Narozdíl od západu se totiž v Japonsku stále těší velké oblibě. Tamní herní tituly též mohou zaujmout, pozor však na regionální zámek u konzolí značky Nintendo. Vyzkoušejte též již zmíněné maid kavárny nebo podnik zvaný cat café. Tokyo skýtá také velké množství showroomů nejrůznějších výrobců, doporučuji společnosti Honda (robot Asimo), Panasonic, Sony, Toto (záchodová technika).

Velké město, to jsou i velké akce, veletrhy a konference. Sám jsem zde navštívil tři - herní Tokyo Game Show, kterou z důvodu velkého množství lidí nedoporučuji, veletrh spotřební elektroniky CEATEC a programátorskou konferenci PyCon Japan. Většina velkých akci se odehrává na výstavišti Makuhari Messe v prefektuře Chiba či ve čtvrti Odaiba, obě jsou v přijatelné vzdálenosti od kolejí.

Pokud si chcete vyrazit na pivo, koktejl, tak doporučuji navštívit music bary v Roppongi, kde během noci nachází spousta zahraňáků. Ačkoli je většina podniků v Roppongi předražená, tak se tam dá najít pár podníků s velice výhodnou nabídkou (zvláště oblíbené mezi tamějšími čechy a slováky, které tam občas potkáte). Patří mezi ně Jumanji 55 (1000 yen, 7pm-11pm, all you can drink (nomihoudai) from happy menu), a Greenland (1000 yen, 2h nomihoudai)

Méně známá příjemná čtvrť je Shimokitazawa, oblast typická secondhandy a bary a je to taková čtvrť pro mladší, patří spíše k levnějším. Je tu ale také hodně cizinců.

Japonská kultura je velmi spjata s náboženstvím a na každém rohu je menší či větší svatyňka, či chrám, buddhistický, či šintoistický. Pokud by vás bavilo po chrámech chodit, za malý poplatek vám do speciální malé knížečky nakreslí kaligrafii a dají razítko goshuin, které do té knížečky můžete sbírat a je to pak pěkný suvenýr.

Kam v Japonsku

Pokud se chystáte cestovat, což doporučujeme, doporučujeme cestovat po skončení školy a alespoň 3 týdny. Samozřejmě doporučujeme, jak jsme již zmínili, cestovat kdykoliv to půjde, protože jen tak se dá poznat Japonsko a potom se to dobře aplikuje i ve škole, nejen při studiu architektury. Cestování je v Japonsku drahá zálažitost kvůli vzdálenostem, které překonáváte vlakem. Čím rychleji na daném místě chcete být, tím víc si zaplatíte. Ale zážitek z jízdy Shinkansenem 300 km/h za to stojí. Nejlepší je pořídit si JR Pass, který platí na 1, 2 nebo 3 týdny. Cena je od 6 000 do 12 000 Kč. JR Pass je možné mít pouze jako turista a dá se koupit jen mimo území Japonska. Tudíž je potřeba si změnit statut studenta na statut turisty na imigračním oddělení a jako důvod v žádosti uvést důvod, proč chcete změnu statusu. Je nutné navštívit imigrační oddělení pro vyzvednutí žádosti, kdy se současně dozvíte podrobné informace, a potom žádost přinést v den, kdy chcete změnit statut. Změna trvá asi hodinu. Je ale důležité předložit letenku (kopii), jako doklad, že Japonsko opustíte. To je asi nejdůležitější věc, která je potřeba vědět. Cena dvoutýdenního JR Passu se vrátí během jednoho výletu z Tokya do Hiroshimy shinkansenem a zpět.

Za změnu statusu na turistu jsme musely zaplatit asi 4000 yenů (za provedení administrativního výkonu). Každopádně pokud někdo plánuje jít na imigrační tak včas,je tam neustále narváno a myslím, že zavírali už ve 4.

Jinak ještě pokud jde o cestování tak doporučuju celedonní pasy na autobusy nebo tramvaje, protože většinou stojí 500 yenů na den, kdežto jedna jízda je tak 200-220 yenů, takže se to určitě vyplatí, hlavně v Kyotu, kde se to nezdá a všechno vypadá dost blízko, ale je to dost daleko a chodit ve velkých japonských vedrech je dost únavný. Pokud by se vám zachtělo cestovat, pak vězte, že nejekonomičtějším způsobem cestování jsou nízkonákladové aerolinie jako je Peach nebo Vanilla. Využil jsem je při cestách do Osaky či do Fukuoky. Při návštěvě Hiroshimy se však vyplatí spojení Shinkansenem. Pozor na způsob dopravy na letiště, ranní odlety z letiště Kansai jsou cestovatelským oříškem. Na hledání spojení se mi osvědčila aplikace od Yahoo! Pokud se rozhodnete navštívit i okolní země jako je Čínská (lidová) republika, pak doporučuji spíše velké aerolinky, jako je China Airlines, na Taiwan se dá dostat komfortně za šest tisíc korun.

Co se možností ubytování týče, doporučuji hojně využívat služeb Airbnb (dokud japonská vláda neschválí patřičné regulace), dále pak alespoň jednou vyzkoušejte Ryokan, Capsule Hotel a Love Hotel.

Krátký výlet z Tokya

Doporučuji destinace:

  • Kamakura - na Jih od Tokya s obrovskou sochou Buddhy
  • Enoshima
  • Chichibu
  • Fujikawaguchiko - s pohledem na Fujisan
  • Hitachi Seaside park (podle toho co kvete, je lepší zjistit v jejich kalendáři)
  • Mt. Takao, pro denní hiking trip i možnost onsenu po výpravě
  • Nikko, přírodní park s chrámovými památkami z dob Tokugawy Ieyasu (toho jenž zakládal období Edo

Kam mimo Japonsko

Doprava

Tokyo nikdy nespí, ale doprava ano. Vlaky končí po půlnoci a začínají ráno v 5. Autobusy sice jezdí, ale není jich moc a bez znalosti japonštiny se moc nepovozíte.

Mapy v ulicích a v metru a podobně nejsou orientované na sever, ale podle toho, kam se díváte. Párkrát jsme se ztratili, než jsme to zjistili:) Nechápeme, kolik lidí muselo pracovat na tomto systému. Co místo to nova mapa…

Sport, kultura

Sportovních center stejně jako kulturních je dostatek, jedinou překážkou se může stát jazyk (převážně pouze japonština)

Kultura zde je obecně poměrně drahá, lístek do kina seženete za cca 1300Y. Je tu ale řada muzeí, galerií a když máte studentský lístek, jsou poměrně dostupné. Také doporučuji navštívit představení Kabuki, v divadle Kabukiza je například možné si po vystání fronty před představením pořídit lístek na „single act“, tedy jedno dějství, za nižší cenu. Vzhledem k tomu, že jednotlivá dějství spolu často příliš nesouvisejí, není to problém. Ale je dobré si k představění na místě zapůjčit překladač.

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

Zřídit si účet u místní banky je sice fajn, ale poplatky za převody většinou stojí tolik, že se vyplatí jednou za čas vybrat z bankomatu. Ty se nacházejí v ‘seven-eleven’ stores (japonsky konbini), které jsou otevřené 24/7 a jsou na každém rohu, nebo se dá vybírat z bankomatů na postě. Ale zde je potřeba si dát pozor, protože v této době jde vybírat v 7/11 jen s platební kartou Visa. Na poště to jde i s MasterCard, ale pošty nejsou tak časté jako 7/11. Z bankomatů bank si, což je hodně zvláštní, kartou nevyberete. Placení kartou je možné také pouze v 7/11 a v obchodech s oblečením a takových obchodech, kde se předpokládá, že utratíte vice peněz než za potraviny. Ale Japonci všeobecně hodně platí spíš cash, takže proto není přímo placení kartou takovou samozřejmostí.

V 7/11 se také provádí většina bezhotovostních transakcí. Platba nájmu, elektriky, internet a také se tam kupují některé lístky na koncerty nebo umělecké a jiné festivaly.

Poukd si budete společně s ostatními exchange studenty vyřizovat účet u Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, tak karta kterou dostanete bude fungovat jen na výběry z bankomatů UFJ a z červených bankomatů v potravinách 7-Eleven. Jinde mi nefungovala. Tento typ účtu taky nemá žádné el. bankovnictví, kde si můžete zobrazit pohyby na účtu.

Česká VISA karta mi zase fungovala jen v bankomatech, kde nefungovala ta od UFJ :).

V 7/11 is můžete vybrat peníze jen z VISA karty, výběr z MasterCard zrušily v dubnu, ale s tou vyberete úplně v pohodě na poště, jenže ta m většinou otevřeno jen do 5-6 odpoledne.

Letos (LS 2016/17) s kartou VISA nebyl nikde problém platit, a i když stále je pár míst, kde kartou vůbec platit nelze, je to již zcela běžné. Z bankomatu jsem vybírala pouze v 7/11, bez problému.

Práce

Je poměrně těžké sehnat práci pokud neumíte dobře japonsky. Pokud umíte, tak se můžete ucházet o místo ve fastfoodech jako Hotto motto, Sukia, Yoshinoya, atd. Někteří američtí a rakouští kolegové si dokázali sehnat job typu výuka/doučování jazyka i přesto, že jejich japonština byla jen základní. Pro doučování ale většinou vyžadují, abyste byli pro daný jazyk rodilý mluvčí.

Co, jak a kde koupit

Suvenýry doporučuji objednávat z japonského Amazonu, kde si lze zařídit Amazon Prime na zkoušku po dobu jednoho měsíce, poštovné pak máte zdarma. Pokud chcete nakupovat za výhodné ceny, určitě si do záložek přidejte stránku B-mobile (1GB or 1month za 3800 yenů, prodloužení platnosti přes internet pak vyjde na 3100yen/měsíc). Internet v mobilu se vám v Tokyu náramně hodí a usnadní vám zejména cestování metrem díky vyhledávači spojů na hyperdia.com. Jelikož všichni japonci mají internet v mobilu, tak nebude mít problém jim kdykoliv napsat přes FB messenger a nebo jim zavolat přes LINE, který má na mobilu snad každý.

Praktické odkazy

Japan Event callendar http://www.jnto.go.jp/eventcalendar/search_en.php

The Japan Guide - perfektni zdroj informaci pro poznavani Japonska. http://www.japan-guide.com/

Metropolis - co se deje v Tokiu http://metropolis.co.jp/listings/

Vyhledavani spojeni MHD http://www.hyperdia.com/en/

 
japan/hu/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/09/25 22:35 autor: cernaaniStarší verze