Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Nebojte se požádat o pomoc i japonskou stranu - jsou velmi ochotní a rádi pomohou s nástrahami jejich lehce nepřehledného systému přihlášek.

01. Výběrové řízení na rektorátu ČVUT - písemný test z AJ a ústní pohovor, přihlášky se odevzdávají v listopadu

02. Přijetí rektorátem, výběr semestru studia

03. Vyplnění formulářů, které dostanete z Hosei - přehledný systém, na stránkách mají dokonce Checklist, kde je seznam všeho, co máte dodat: ESOP Application Procedures

Pro architekty doporučuji připojit motivační dopis, kde uvedete Váš field of research a u kterého kantora z Graduate School of Engineering and Design, Department of Architecture, byste chtěli studovat. Já jsem připsala i předměty přímo z Dep.of A., ale to se ukázalo jako zbytečné, protože byly všechny v japonštině.

Formuláře jsou místy nejasné a spousta věcí se vůbec nevyplňuje. S formuláři vám poradí na rektorátu, takže se jich nebojte. Výběr předmětů je předběžný. Závazný výběr předmětů proběhne až v prvním týdnu v semestru. Jako „Means of financial support“ postačí potvrzení od rektorátu o výši jím poskytnutého stipendia.

Pokud jste doktorandi, nebo plánujete v Japonsku nějaký výzkumný projekt budete muset dodat navíc Research plan. Také už před odjezdem byste měli vědět kdo bude v Japonsku váš Advisor. Přijetí Reserch planu si pokud možno nechte potvrdit. Kolegové z Francie to neudělali a RP se někde po cestě ztratil a důsledkem toho, nalezení školitele trvalo dva měsíce.

04. Obdržení dokumentů z Hosei, další korespondence s International Office

05. Finanční dohoda s rektorátem

06. Vízum atd.

07. Odjezd :-)

Žádost o vízum

Vízum je pouze pokud je stáž delší než 90 dní.

Od Hosei University dostanete Certificate of Eligibility, na jehož základě vám na Ambasádě do pasu vlepí studentské vízum. Požadavky na vízum se dozvíte na webu ambasády. Na stránkách Ambasády jsou informace, pro vyplnění formuláře, které probíhá na místě, budete potřebovat mimo jiné i kontaktní údaje Vaší fakulty v ČR, kontakt na ESOP, pana Tanaku a na místo ubytování v Japonsku. Pomůže i to, když už máte koupenou letenku a přiložíte ji k žádosti. Japonská Ambasáda je velmi rychlá, vízum bylo vyřízeno do týdne. (Navíc vám do pasu našijí přečuhující papír, který se prý nesmí ohnout. Mě ho přeložili v Hotelu v Dubaji.)

Formality na ČVUT

Před odjezdem je třeba podat žádost na studijní oddělení – Žádost o povolení vykonání zahraniční stáže v rámci doktorského studia. (info platí pro FSv).

Nezapomeňte také před odjezdem podepsat finanční dohodu. Dále musíte na rektorát dodat studijní plán, nebo potvrzení, že školitel souhlasí s tím, abyste na stáži pracovali na disertační práci.

A aspoň na Fsv musíte mít i domluvený a podepsaný jakýsi studijní plán (co budete studovat a za co si to chcete nechat uznat). Přehnaně se tím nicméně nestresujte, vše jde pak v průběhu změnit a s panem Košatkou snadno domluvit.

Pre FEL je tiež potrebný študijný plán. Môžete tam uviesť čokoľvek, ale pravdepodobne budú požadovať aspoň jeden predmet ekvivalentný s jedným povinným predmetom zo študijného programu na FELe. V tomto smere môžu nastať problémy (napr. vybraný predmet sa vyučuje len po japonsky) takže odporúčam sa skúsiť skontaktovať s ľuďmi z Hosei (pán Tanaka, prípadne ho požiadať o kontakty na ďalších).

Hlavní je finanční dohoda na rektorátu podepsaná před odjezdem. Pro FA dále proděkanem pro studijní oddělení potvrzený studijní plán (lze měnit během pobytu i po něm).

Pokud jede někdo z FD, tak jen že náš proděkan pro pedagogickou činnost má vlástní formuláře obdobné těm rektorátním a chce mít vyplněné ty své.

Na FITu není s potvrzením studijního plánu žádný problém. Sám jsem si zapisoval 4 japonštiny, 2 předměty japanologického charakteru a 3 předměty informatické.

Očkování

Není třeba.

Letenka, pojištění

Důležité je mít i zpáteční letenku. Návštěva lékaře se platí, relativně nákladné, pojištění je nutné. Vzhledem k možnosti jednání převážně jen v japonštině, doporučují veškera pojištěni vyřídit předem v ČR, v závislosti na délce pobytu. Doporučuji si pojistit i zavazadla.

Roman Hujer, Hosei University, Tokio, Japonsko, 2010/2011

Už jsem měl sjednané pojištění k platební kartě. Navíc jste povinni se v Japonsku pojistit u NHI. S vyřízením pomůže pan Tanaka. Navíc můžete ještě přikoupit bonusové připojištění. (Cena v podstatě zanedbatelná, takže proč ne.) Po dobu pobytu v Japonsku můžete pozastavit pojištění v ČR. V tom případě budete po návratu potřebovat potvrzení, že jste v Japonsku byli pojištěni. (Nejlépe kopii NHI kartičky.) Letenku jsem koupil hned po té, co jsem od Tanaky dostal Letter of acceptance. Nakoupil jsem u StudentAgency. Rad bych vypíchl možnost stop-overu. Můžete se zastavit třeba na týden v místě přestupu. Máte to vlastně po cestě a tudíž neplatíte za letenku. Můžete také zpáteční letenku mít z jiného místa než vaší destinace. Takhle jsem strávil týden v Dubaji a bezmála měsíc v Číně. Zavazadla jsem pojištěná neměl a v Šanghaji mi na letišti zničili kufr. Po hodině dohadování jsem odešel s novým kufrem poloviční hodnoty.

Zdeňka Havlová, FA ČVUT, Hosei University, Tokyo, Japan, LS 2011/2012

Letenka Praha-London-Shanghai s British Airways.
Letenka Shanghai-Tokyo s China Eastern.
Letenka Tokyo-London-Praha s british Airways.

Letenky jsem koupila cca měsíc před odjezdem a cena již nebyla nejnižší. Zpáteční letenka Praha-Tokyo s přestupem např. v Londýně se na jaře 2012 pohybovala okolo 18 000 Kč. Za podobnou cenu se dá sehnat i letenka od Emirates, kdy je přestup v Dubaji.

Pojištění jsem měla k platební kartě (pozor - standardní cestovní pojištění u karet je pouze do 90 dní, je třeba si to změnit). Dále je povinné pojištění v Japonsku a dobrovolné připojištění. Ta se sjednávají s pomocí International Centre na Hosei.

Karel Krajča, FIT ČVUT, HOSEI, Tokyo, ZS 2012/2013 Měl jsem zpáteční letenku s Austrií (Praha - Vídeň - Narita) za 14.500. Pojištění svoje jen do konce orientation week, pak už jsem byl nucen mít japonské National Insurance

Tomáš Havlík, FIT ČVUT, Hosei University, Tokyo, Japan, ZS 2015/2016

Letenky jsem kupoval u Lufthansy, tam PRG-FRA-HND, zpátky v code-share s ANA (NRT-DUS-PRG). Zpáteční za 15 tisíc, povoleny jsou 2x23kg + tuším 7kg na příruční zavazadlo. Zpátky jsem vezl v každém z kufrů 22 kg, takže se to určitě vyplatilo. Zvýšený baggage allowance by měl platit pro všechny lety z Evropy do Japonska (a lety návazné na tyto) u všech členů Star Alliance (kromě LH i zmíněná ANA, LOT, SWISS). Pokud toho neplánujete vozit víc, pak se letenky dají sehnat i za méně, třeba u Turkish Airlines nebo Aeroflotu.

Anita Černá, FA ČVUT, Hosei University, Tokyo, Japan, LS 2016/2017 Vzhledem k tomu, že nám Japonská strana poslala zvací dopis až poměrně krátce před odjezdem, a bylo nám doporučeno s nákupem letenek počkat do jeho obdržení, cena zpátečních letenek se vyšplhala na cca 23 000 Kč, s Korean Air, přestupem v Seoulu a s 1 odbavovaným zavazadlem do 23 kg.

Co s sebou - finance ...

Je třeba si uvědomit, že pokud neumíte japonsky a město pobytu není metropolí, můžete mít potíže s vyzvednutím peněz v bance. Navíc běžné bankomaty jsou pro jiné typy kreditních karet než těch, které jsou používané v ČR nebo jinde v Evropě. Pouze obchody řetězce SevenEleven vlastní jiný druh bankomatů, tj. určený pro cizince. Minimální částka pro vyzvednutí ovšem činí 10 000 japonských jenů. Proto doporučuji, alespoň pro začátek, vzít peníze v hotovosti.

Dalším problémem se může stát elektrická síť poskytující pouze 110 V a tvar zásuvek. Doporučují proto si již z ČR přibalit správný konektor pro vámi běžně používané přístroje jako je kulma, fen, el.holicí stroj, apod. Nebo pokud to bude možné, tyto přístroje si zakoupit přímo na místě, protože výkon českých přístrojů je poloviční a často ani neplní svou funkci. Pro notebooky by ale měl bohatě postačit konektor. S nabíječkou do mobilu ovšem je třeba prostudovat návod, co všechno zvládne.

Roman Hujer, Hosei University, Tokio, Japonsko, 2010/2011

Rozumný finanční rozpočet je cca 100000 JPY/měsíc. Tedy pokud budete sedět na zadku a pilně studovat. Pokud chcete někam jet a něco vidět připravte se na průvan v peněžence. V Japonsku je jednoduše draho. Všechno a všude.

Co vás překvapí bude cena dopravy, MHD i meziměstské. Nutno upozornit, že JR prodává JR Pass, se kterým můžete cestovat všemi JR spoji včetně Shinkansenu. Je ho ale nutno koupit mimo Japonsko. S dopravy po Japonsku je také výhodný Willer Express. Má podobný systém s pasem pro cizince, ale pokud se připojíte přes proxy server, můžete ho koupit i z Japonska. To s JR pasem nejde.

S výběrem peněz jsem neměl problém. Peníze v hotovosti jsem do začátku neměl. Pobočky Japan Post jsou na každém rohu a přijímají mezinárodní platební karty. Neúčtují si žádný extra poplatek, ale jsou otevřené jen přes den. V noci se dá vybrat ve všudypřítomných Seven Eleven. Sem tam potkáte i Citybank a HSBC. Zapomeňte na MUFG, SMBC a ostatní tradiční japonské banky - tam proste nevyberete. Také zapomeňte na platbu kartou. V Japonsku se platí vždy hotově. Výjimkou je pouze SUICA - lítačka na MHD. Tou můžete platit na spoustě míst.

Účty budete platit v Seven Eleven (naučte se slovo Combini) a také na poště. Metodou pokus/omyl jsem došel k tomu, že když bankomat přepnete do Angličtiny, učet prostě nezaplatíte. (Což je vlastnost spousty dvojjazyčných automatů - Angličtina je pouze demoverze.) Nebojte se zavolat si pracovníka pošty, nechť vám s placením pomůže.

Dalším bonusem pro vás je, že kampus v Koganei studentům magisterských a doktorských programů zapůjčuje laptop. Takže pokud nemáte vlastní nemusíte narychlo kupovat, jako já. Já navíc dostal ještě stolní PC v laboratoři a nabídku dostat další v rámci volitelného předmětu od prof Siegenhaltera.

Neberte si s sebou světlé oblečení. V Japonsku se pere ve studené vodě, tudíž bílé prostě nevyperete. S žehlením je to podobně. Pokud rádi lyžujete, vezměmte si s sebou lyžařské oblečení, ušetříte za pronájem.

dagmar tkadlecová, Hosei University, Tokio

s kartou visa můžete vybírat jen v seven elevenech, ve family martech nebo lawsonech cizí karty neberou. za jeden výběr se platí asi 130 kč poplatek. doporučuji vzít si s sebou pár tisíc jenů na první dny, hodí se třeba na lístek z letiště nebo první jídlo.

co se týče oblečení, studovala jsem v letním semestru a zažila pravé japonské léto, ale překvapilo mě, že japonky ani v těch největších vedrech moc nenosí tílka s odhalenými rameny (mimo čtvrtí typu shibuya nebo harajuku, kde se nosí úplně všechno) a japonsko je asi jediné místo, kde i v pětatřiceti stupních uvidíte ženy v černých punčocháčích. takže na léto doporučuji spíš trička s krátkým rukávem a nepříliš jemné látky - pračky se studenou vodou a neuvěřitelně silným pracím prostředkem vám v nich můžou udělat malé „veselé“ dirky. a samozřejmě se hodí oblečení, co se nemusí moc žehlit (prát budete opravdu často a v tom vedru není žehlení nic moc). pozitivní je, že ve studené vodě se vám nic nepřebarví, takže v barvách se omezovat nemusíte. a raději si vezměte dost bot. v tokiu jsem si dokázala koupit jen žabky, a s velikostí 39 už jen v pánském oddělení.

Martin Krošlák, Hosei University, Tokio, Japonsko, 2011/2012

Ja som do Japonska prišiel s hromadou eur a šlo to zmeniť už na letisku, takže so zháňaním yenov sa doma trápiť nemusíte. Zmenárne ale chcú vopred vyplniť tlačivo ktoré je (myslím) celé po japonsky (niekde by ale mala byť ukážková vyplnená verzia v angličtine), takže prvý krát mi s tým pomáhal sprievod, ktorý ma čakal na letisku.

Rozhodne si, hneď ako to pôjde, zožeňte mesačník na metro. Zadávate na ňom počiatočnú a koncovú stanicu a môžete s ním cestovať kdekoľvek medzi nimi za jednorázový poplatok. Školu budete navštevovať každý deň, takže sa to oplatí. Ja som ale študoval okrem Ichigaya kampusu aj v Koganei, a tam by sa mi pri 3 cestách týždenne (3x tam a nazad) mesačník neoplatil, takže si najprv spočítajte, či to stojí za to. Osobne som počas semestra ľutoval, že som mesačník nepredĺžil až po stanicu Kasai. Býval som síce v internáte Nishi-kasai, ale umiestnený bol zhruba uprostred medzi stanicou Nishi-kasai a Kasai a väčšina výmenných študentov cestovala do Kasai, takže som občas zaplatil 160 yenov kvôli jednej zastávke. Ktosi ma upozorňoval, že pri vydávaní mesačníkov neradi vidia iné stanice ako tie najbližšie, ale v tomto prípade je to diskutabilné a cenový rozdiel medzi nimi skoro nieje.

Osobne som sa vo financiách vošiel približne do 80 000 yenov mesačne a to som sa nijak neuskromňoval. Hlavné výdaje tvorí v podstate jedlo a ubytovanie, takže odporúčam raňajkovať a večerať na internáte, kde je strava v cene. Ďalšou drahou záležitosťou je cestovanie a Izakaya. V oboch ohľadoch sa oplatí spoznať sa s domácimi študentmi čo vám poradia ako ušetriť.

Zdeňka Havlová, FA ČVUT, Hosei University, Tokyo, Japan, LS 2011/2012

Stipendium od ČVUT (10 000 Kč na měsíc) stačí sotva na zaplacení ubytování na koleji. Měla jsem to štěstí, že se mi podařilo získat JASSO stipendium (80 000 JPY na měsíc). Náklady na měsíc se mi včetně Pasmo (karta na MHD, obdoba Suicy) vyšplhaly v průměru na 110 000 JPY. Nejdražší je cestování, jídlo a zábava. Cestovala jsem středně, spíše málo, bohužel je to v Japonsku opravdu drahé. RailPass je extrémně výhodný způsob cestování, protože s ním můžete jezdit i těmi nejrychlejšími vlaky, ale lze jej koupit pouze k turistickému vízu, ne ke studentskému.

Mezinárodními platebními kartami se prakticky nedá platit, navíc na naprosté většině míst musíte platit v hotovosti, popř. kartou na hromadnou dopravu (Suica, Pasmo). Vybírat se dá v řetězcích 7/11. Po příjezdu lze vyměnit EUR, USD nebo GBP přímo na letišti, JPY určitě z ČR vozit nemusíte.

Adam Havel, FA ČVUT, Hosei University, Tokyo, Japan, LS 2011/2012

Jak bylo řečeno, pro začátek je dobré si vzít Eura nebo Americké dolary, které si vyměníte hned na letišti, abyste se vyhnuli zbytečným stresům.

Následně už jsem si celý semestr vybíral peníze z českého účtu skrze bankomaty potravinového řetězce 7eleven, který je tam jedem z nejrozšířenějších. Limit stanovený řetězcem 7eleven jsem nezaregistroval. Vybíral jsem jednou za delší dobu po 60 000 JPY, což byla horní hranice pro výběr hotovosti z mého účtu. Jen málokterý z jiných bankomatů je použitelný pro cizince.

Platba kartou v obchodech není běžná, ale třeba v konkurenčním potravinovém řetězci Family Mart „naše“ karty fungují . V 7eleven paradoxně ne.

Z ostatních věcí, co si s sebou přibalit, mě napadá jen rada pro kluky. Přivezte si after shave, ten se v Japonsku vůbec nevede.

Karel Krajča, FIT ČVUT, HOSEI, Tokyo, ZS 2012/2013

Doporučuji koupit nějaké české suvenýry (japonci hrozně rádi dávají dárečky a když jim dáte něco českého, tak budou celí bez sebe), dále pak deodorant… ten japonci neznají

Tomáš Havlík, FIT ČVUT, Hosei University, Tokyo, Japan, ZS 2015/2016

Z evropských karet (Visa, Mastercard) se dá vybírat ve všech pobočkách 7/11, nikdy jsem s tím neměl problém. Samozřejmě je potřeba počítat s poplatky.

 
japan/hu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/09/25 16:20 autor: cernaaniStarší verze