Studium

Úroveň a forma studia

Výuka

Je zde stylem, kterým se u nás učí na SŠ. Rozvrh je rozdělen do slotů A až G (https://www.iitm.ac.in/timetable). V každém slotu můžete mít pouze jeden předmět. Zde jsou jednotlivé předměty více specifikované.

Předměty zpravidla nejsou rozdělené na přednášky a cvičení/laboratoře. Buď předmět sestává pouze z přednášek (a v jeho průběhu jsou případně zadávány projekty, které se diskutují s TA's - teaching assistants), kterých je 3-4 za týden v délce 50 minut nebo má předmět v názvu Lab a pak je zaměřen praktičtěji, zpravidla délka 2-4 hodiny jednou týdně + úkoly v semestru. Laboratorní předměty jsou často za málo kreditů a je s nimi hodně práce (nedoporučuji zejména laborky v Aerospace Department (AeroLab 2), ne že by s nimi bylo extrémně hodně práce, ale hodiny jsou pro cizince tak zmatené a nezorganizované, že jsme v podstatě za celý semestr nepochopili kdy hodina je a kdy ne, natož pak pochopit co se tam dělá).

Z podstaty organizace, jsou přednášky povinné. Institut má vůči studentům požadavek na 85% účast v hodinách - zřídka se však stane, že plnou účast vyučující nevyžaduje (já bych řekl opak, zřídka se stane, že vyučující nakonec docházku nad 85% striktně vyžaduje a to i když si dělá pečlivě docházku, prostě do konce nikdy nevíte, ale je málo pravděpodobné, že by vám kvůli tomu dělali problémy). Mnoho vyučujících očekává přehnaný respekt a místní studenti ho projevují. Vyučující také pozdně (20 min) příchozí případně vyrušující studenty někdy vykáží z hodiny.

V laboratořích (alespoň v CSE) je vyžadován vstup bos, batohy musí zůstat na chodbě spolu s botami a je zde přísný zákaz vstupu s notebooky. Až na zákaz notebooku se stejná pravidla uplatňují v knihovnách (ať už v centrální či knihovnách departmentů). (Do centrální knihovny se chodí normálně v botách.)

Učitelé tak nějak předpokládají, že ve volném čase nemáte co dělat a proto pilně studujete. Zkoušena je často i látka navíc, přednášky jsou brány jen jako přednášky a předpokládá se, že si látku soukromě procvičíte. U zkoušek či kvízů není výjimkou, že si musíte pamatovat složité vzorce a bez nich nic nenaděláte. Říká se, že projde každý, většina místních studentů ale nestojí jen o pass, ale o S, nejlepší známku. (S, A, B, C, D, E, …)

Naprostá většina vyučujících místností není klimatizovaná, jen má větráky (jen pro informaci).

Přístup k internetu

V pokojích je ethernetová zástrčka. Pro přístup k internetu je třeba vyplnit své údaje na web proxy (http://netaccess.iitm.ac.in/)

Místní infrastruktura je přetížená a zatím nic nenasvědčuje zlepšování sítě. Spíše se zde hledají způsoby jak omezit traffic. Pokud se vedení rozhodne, může zavést FUP - omezení stažených dat za den. Před pár lety byl internet na noc vypínán.

V roce 2017/2018 fungoval internet až na menší výpadky často spojené s výpadky elektřiny naprosto bez problému a rychle. Je také možné si za babku zařídit internet přes 4G data v mobilu, např. od AirTel za 509 Rs na 90 dní (1,4 GB dat a 100 SMS na den + neomezené hovory a ano, čtete to správně)

Inbox

Do mailboxu přichází docela dost pošty každý den, pro mě to byl z 90% spam. Často jsou to maily typu pozvánky na přednášku od 'serial enterpreneur' nebo mail typu 'gentle reminder' ať jde o cokoliv. Jediné co se by se vám v emailu asi mohlo hodit je dopisy od učitelů či jaký film se bude v sobotu promítat v OAT.

Vybavení kampusu, menzy,...

Autobus

Kampus je poměrné velký, proto vřele doporučuji pořízení kola (kolem 1500-2500 Rs second hand), nově se v kampusu vyskytuje i možnost půjčit si kola za nepatrnou částku, přejet někam a vrátit ho (možná bude zrušeno, nyní je to v testovacím provozu). V opačném případě můžete využít bezplatného autobusu po kampusu. Jezdí každých 15 minut, ale jen v určité době)

Posilovna

Obecně v ní naleznete vše co potřebujete. Bohužel je otevřená pouze mezi 6-8am a 4:30 a 6:30pm. Proto je většinou velmi plná. Nečekejte, že ostatní (tedy Indové) používají ručníky. Pozitivum je, že je zadarmo a od mého hostelu (Bhadra) jen cca 1min chůze. Pro dívky existují speciální časy, kdy je posilovna naopak skoro prázdná.

Fotbalové hřiště

Je zde několik antukových/hliněných hřišť a jedno travnaté na stadionu.

Volejbalové hřiště

Jsou tu dvě volejbalová hřiště hned vedle posilovny a hostelu.

Basketbalové hřiště

Dvě basketbalové hřiště hned vedle volejbalových hřišť.

Tenisové kurty

Tři betonová tenisová hřiště, také vedle basketbalových hřišť.

Ping-pong

Ping-pongové stoly jsou ve stejné budově jako je posilovna. Stolů je tam cca 5. Pálku musíte mít svoji vlastní. Nebo je ping-pongový stůl také v hostelu Bhadra a pálku je možné si půjčit od securiťáka. Stejně tak i rakety na badminton a spoustu dalšího sportovního vybavení či šachy a karom.

Plavecké bazén

Velký 50 metrový plavecký bazén + menší bazén pro neplavce. Otevírací doba 6-8 am a 4-8 pm. Cena na půl roku je 1500Rs, lze si pořídit i měsíční vstupné za poměrnou částku. K tomu, aby ho mohl člověk využívat, je potřeba zajít do kampusové nemocnice, kde vám změří tlak a dají razítko ^_^ Formulář potom spolu s přihláškou nahrajete na net a zaplatíte. Existují opět speciální časy jen pro dívky.

Další sporty

Je možno dělat i atletiku, yógu atd. Zkontrolujte LTAP pro informace co vše se aktuální semestr nabízí.

OAT (Open Air Theatre)

Každou sobotu ve 20 hodin je promítán film buď z Holywoodu nebo hindský, tamilský, … První film semestru je pro nové studenty zdarma, pak se platí cca 10 korun. Zvuk a obraz je velice dobrý, doporučuji, jen se sedí na betonu, takže doporučuji si s sebou vzít něco měkkého na sednutí.

Knihovna

Otevírací dobu si najděte na Google Maps. Je klimatizovaná, možnost studovat s vlastním počítačem nebo na poskytovaných (s Linuxem). Nevýhodou je nutnost nechat batoh u vstupu a vyndat z něj věci, co si chcete vzít s sebou dovnitř.

SAC (Student's activities centre)

Konají se zde různé události (např. i International Day), či party (např. při oslavě Diwali). Doporučuji události navštívit, vždy se jedná o příjemné odreagování a často i dobrou show.

Menzy a stravování obecně

Výhody a nevýhody bych shrnul asi následovně:

Menza: nečekáte, obzvláště obědy jsou poměrně monotónní, platíte i když tam nejdete, velice levné, jídlo je neomezené, potkáte více Indů (daleko více Indů se mnou dalo do řeči v menze), jídlo je kvalitní

Restaurace: není problém čekat i 30 minut, musíte „zápasit“ s indickými studenty o místo ve frontě, o dost dražší, než menza, může se stát, že po jídle budete mít stále hlad, jídlo může je většinou dobré kvality, ale párkrát se mi stalo, že kuře nebylo vůbec dobré

Food court: musíte opět trochu zápasit s místními, cenově něco mezi menzou a restaurací, jídla moc nedostanete, neplatíte, když jednou vynecháte, ale kupóny mají omezenou platnost (na to pozor při koupi od jiných osob)

Pálivosti se bát nemusíte, vždy je na výběr i něco nepálivého, ale šance, že by jste za celý pobyt náhodou nenarazili na něco opravdu pálivého je malá :D.

Himalaya

Budova kde jsou všechny menzy. Jsou celkem 4. Jsou vedené stylem sněz co můžeš a jídlo si nandaváte sami. Na druhou stranu jídla jsou v podstatě každý den stejná. Ke snídani palačinka s nějakou omáčkou nebo toast s máslem a jamem. Mléko, kafe a čaj. K obědu rýže (někdy chapati - placka), tři různé omáčky, zelenina. K večeři téměř to samé jako k obědu. Máte možnost si k tomu dokoupit tzv. „extras“, které se každý den trochu různí. Cena za jedno jídlo je 30Rs - teda 10kč. Karta je do menzy je vydávaná minimálně na 1 nebo 2 týdny. Po tuto dobu musíte navštěvovat pouze tu jednu vámi zvolenou.

Pokud nechcete navštěvovat každý den tu samou menzu, je také možnost zakoupit si ve stejné kanceláři tzv. tokeny. Vyjde to dráž než karta do menzy (skoro o polovinu), ale já jsem je využíval (jednak si můžete na každé jídlo vybrat jakoukoliv menzu, tudíž se nestane, že si zakoupíte mess kartu do jiné menzy, než vaši kamarádi a také mají tokeny neomezenou platnost a koupit si jich můžete kolik chcete).

Food court v Himalaya - rozdíl je v tom, že si můžete vybrat z cca 15-20 jídel a zaplatit za ně „kupony“, které se v CCW budově.

Nilgiri

Jedna menza se nachází také v přízemí této budovy, pod FC, jedná se o jiho-indickou kuchyni - Shakti kitchen (pokud se poskytovatel nezmění) - mohu doporučit, velice příjemný personál a přijde mi i více různorodá, co se jídla týče. Další výhodou je že z Bhadry a Tungy je velice blízko.

V horním patře se nachází food court, který také není špatný (kupóny doporučuji kupovat na Buy and Sell IITM na Fb se slevou)

Zaitoon

Cca 2min od Himalayi pěšky. Stejný princip jako ve food courtu, ale zde se platí opravdovými penězi (rupie). Nabídka jídel se také trochu liší - větší výběr.

Zaitoon je po delší době stravování v menze (kde je každý den v podstatě to samé jídlo) docela záchrana a je to také nejoblíbenější restaurace pro zahraniční studenty v kampusu. Z mé roční zkušenosti se po restauracích a právě nejčastěji tady stravuje asi 80% zahraničních studentů. Nedoporučuji si na začátku semestru hned dávat menzu, pokud si jí nedají i ostatní (nebo pokud nejste asociální jedinec), protože se pak může stát, že moc dalších zahraničních studentů během jídla nepotkáte. Když už je budete znát a budete vědět, že nikam v nejbližší době nebudete výletovat na delší dobu, pak si myslím, že nejlepší volbou je menza, ušetří spoustu času.

další restaurace apod.

díky mají speciální menzu (jako muž tam můřete přijít a zaplatit za jídlo, ale nemůžete tam být trvale) a food court, IRCTC/Supraaba, Gurunath, Leo Fortune, Zea a Rama tea stall (v Himalaya), Camous Cafe, Cafe coffee day (CCD) a pak spousta restaurací kolem kampusu (Bihari Dhaba, Mamas and Papas, …)

Otevírací doby bazénu, posilovny (oboje pro muže), menz a food courtů (může se liši)

Maso se tu skoro nejí. Takže rozhodně masové hody, zde nečekejte. Pokud budete chtít maso (jako kus masa) budete muset do města (pro maso (jako sado) taky pry do mesta). S tímto bych nesouhlasil, některá místa jsou pouze vegetariánská, ale maso lze jednoduše sehnat a to i v kampusu, v naprosté většině případů se jedná o kuřecí maso, dají se sehnat i ryby či i hovězí (pokud půjdete s Krishna gate pořád rovně, narazíte na restauraci s hovězím)

V kampusu je zakázána konzumace alkoholu a návykových látek a kouření. Pokud vás přistihnou, čeká vás pokuta. Po nocích hostely mohou kontrolovat takzvaní Vigilance officers (mne kontrolovali jen jednou)

Fotky: Department of Aerospace engineering

Třída, lavice/sedačky jsou většinou bohužel fixní (jsem vysoký člověk a přesto jsem to přežil)

Banka

Bazén

Oslava Diwali v SACu, místní studenti si dokážou užívat i bez alkoholu

OAT

Stadión

Záplavy během období dešťů (říjen a listopad)

Zvěř je běžnou součástí kampusu (jeleni a srny, blackbucks, opice, kočky, psi, ještěrky, hadi a šťíři (ty možná asi ani neuvidíte),…)

Mess (menza)

Food court

Zaitoon

 
india/iitm/studium.txt · Poslední úprava: 2018/04/27 09:40 autor: satkedanStarší verze