Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Veškeré informace pro podání přihlášky na univerzitu dostupné zde:

http://www.oir.iitm.ac.in/incoming-procedure/

Přihláška a všechny požadované dokumenty byly na zahraniční univerzitu odeslány rektorátem.

Později byly na rektorát doručeny zvací dopisy pro jednotlivé studenty.

Asi hned do dvou týdnů po odeslání dokumentů rektorátem na IITM mi přišel scan zvacího dopisu, kdyby byl náhodou k něčemu potřeba. Do 10 dnů pak přišel originál poštou na adresu rektorátu.

Žádost o vízum

Na adrese indického velvyslanectví

Milady Horákové 93

https://mapy.cz/zakladni?x=14.4087012&y=50.0973812&z=17&source=firm&id=355923

Potřebné dokumenty:

  • Vytištěný vyplněný formulář žádosti o vízum s fotkou odpovídajících rozměrů (https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html - Regular Visa Application)
  • Zvací dopis (invitation letter) - přijde poštou na rektorát ČVUT z IITM
  • Letter of Approval - vystaví rektorát ČVUT
  • kopie letenky (pokud jedete na rok, stačí jednosměrná)
  • pas do nějž bude vízum vystaveno
  • hotovost na zaplacení (2050,- včetně administrativního poplatku [edit červenec 2017]), platební karty nepřijímají, doporučuji přinést co nejpřesněji.
  • doklad o dostatečných finančních prostředcích - e.g. výpis z bankovního účtu (stačí to co chodí na mail)
  • Potvrzení o studiu na ČVUT

Na ambasádě jsou moc fajn a vstřícní lidé. O vízum jsem žádala s velkým předstihem, protože jsem před odletem neplánovala být v Praze. Sami od sebe mi nabídli posunutí data žádosti, abych přišla o co nejméně dnů z požadovaných 12 měsíců (vízum platí od data podání žádosti) :). Po podání žádosti bylo vízum hotovo do 2 dnů! (nikdo vám ale nedá vědět, musíte sledovat visa status na webu ambasády). Každopádně doporučuji na rychlost nespoléhat a nechat jim cca 7 dnů. Žádala jsem o multiple entry, ale nakonec mi bylo přiděleno triple (multiple studentům nedávají).

Lidé jsou opravdu milí. I moje vízum bylo hotovo do 2 dnů, pokud máte málo času do letu, není to problém, méně dní bych asi neriskoval. Poprosil jsem o multiple entry a dostal jsem ho (je nutné se o tom zmínit při žádosti, jinak vám to automaticky změní na triple), řekněte, že chcete hodně cestovat do okolních států (zatím jsem do Indie vstoupil 4x, takže jsem za multiple rád). Samozřejmě nic není zaručené a i když ho dostanete, tak bude záležet i na imigračním v Chennaii, zda vám počet vstupů či délku víza nezkrátí (nejpravděpodobněji záleží na tom co je napsáno ve zvacím dopise co se týče délky víza))

Formality na ČVUT

    • Doplnění karty studenta
  • Studijní plán před odjezdem
  • Kopie pojištění na celou dobu pobytu
  • Informovat studijní oddělení své fakulty (nutnost se zapsat do dalšího semestru, jinak vám nepůjde sepsat finanční dohoda)
  • dodání potvrzení o studiu
  • sepsání finanční dohody a doručení v papírové formě na rektorát

Očkování

Po porade u ockovaciho centra Aveniers jsem dostal tyto rady.

Zakladni ockovani

  • tetanus
  • zloutenky a+b
  • brisni tyfus (890,-)

Dalsi doporucene

  • meningokok a+c (zejmena nam studentum, kteri budeme ve meste a na kampusu, proste mezi lidmi) (1854,- po slevě)
  • Vzteklina (tri vakciny na tri tydny, kazda za cca 500)
  • Cholera (zrychlena verze: dve vakciny podane pitim nejakeho pripravku, kazda cca za 750)
  • Japonska encefalitida

Vzteklina a cholera asi neni to nejdulezitejsi, ale pro cestovani a na dlouhy pobyt by se to pry hodit mohlo. Japonska encefalitida je pak pro delsi pobyty, kdyz by se napriklad hodne navstevoval venkov - zdalo se mi, ze tomuto prikladaji nejmensi vahu.

Očkování proti vzteklině je možné nejspíše i zdarma získat v nemocnici na IITM (a když ne zdarma tak skoro zdarma :D ). Já se nechával jen po roce přeočkovat (booster) a bylo to zdarma. Očkování proti Japonské encefalitidě je možné získat např. v Apollo Cradle, celková cena (2 dávky) vyjde na 850 korun se vším všudy. Pokud se budete nechávat očkovat v Indii, doporučuji místní lékaře zkontrolovat, či vědět, že máte dostat dvě dávky po 28 dnech apod. Cholera dle mého názoru zbytečná. Voda obecně se dá bez problému koupit balená, pil jsem i vodu v restauracích a nikdy mi nic vážného nebylo (v Indii), párkrát průjem, na který rychle zabralo Imodium, ale to bylo spíš z jídla. Doporučoval bych po vlastních zkušenostech z Bangladéše a Vietnamu, pokud budete cestovat dále od nemocnic mít i antibiotika na průjem (Normix) a vědět, kdy je použít.

Na očkování jsem chodila do centra Avenier (mají slevu na ISIC 7%, doporučuji využít). Žloutenku A+B už jsem měla, jako první očkování už někdy v březnu jsem tedy plánovala břišní tyfus, po konzultaci v centru mi byl ale naočkován meningokok A+C, který je doživotní a na břišní tyfus jsem šla až těsně před odletem. Centrum mohu doporučit, bohužel ale i tady jde o to, co nejvíce nabídnout a hlavně prodat. Takže jsem se po návštěvě cítila, jako bych tady měla potom umřít, pokud si nekoupím vše, co mi bylo nabídnuto. Pokud jste nikdy moc necestovali a máte strach, můžete přidat ještě nápoje proti choleře (mají i něco navíc proti akutním průjmům - jestli to funguje ale netuším). Do čeho bych doporučila investovat je SOS filtrační lahev (měla jsem ji z Avenier za 1355,-, ale hned při cestě do Indie jsem si ztratila a koupila novou přímo zde za asi 950Rs..cca 350,- a je snad i lepší než ta česká).

Letenka, pojištění

Letenka

Letenku mam koupenou na trasu Praha - New Delhi a zpet. Cestovani do samotneho Chennai planujeme ve dvojici zkusit vlakem. Jestli prezijeme, podame hlaseni :).

Docela dobrou letenku nam nasli i asi jen mesic a pul pred odletem na GoTravelu. Je to kancelar na Vaclavskem namesti a zadarmo vam vyhledaji, co existuje za moznosti. Tez myslim vidi do databazi, do kterych takovy Skyscanner nevidi a obcas to tedy vyjde lepe. Jsou schopni zarezervovat letenku vetsinou do pristiho dne.

Doporučuji se skamarádit s Indy co jsou na výměně u nás. Tady v Indii si nekoupíte ani jízdenku na vlak, když nemáte místní mobil. Takže nám jízdenky kupovali Indové (asi 2 měsíce dopředu).

Letenku jsem měla přes Dubai, kde jsem si udělala týdenní zastávku. Potom Dubai - Colombo - Chennai. Koupeno asi měsíc dopředu (kvůli dalšímu vyřizování, abych měla doklad o koupi). Cena celkem cca 10000,- (Aeroflot, Sri Lankan Airlines)

Letěl jsem nejprve s WizzAir z Budapešti do Astany a s Air Astana z Almaty do Delhi po asi dvou týdnech v Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Cena byla OK, kolem 10 000, ale určitě se dá sehnat i levnější, např. přes onu Dubaj. Vyhledávat doporučuji na Skyscanner, Kiwi (nejlepší cenu nedostanete, ale můžete si udělat obrázek o možných spojeních) a u jednotlivých aerolinek, nejlepší ceny nejspíš dosáhnete tím, že někde, např. v Dubaji strávíte pár dní.

Pojisteni

Asi nejlepe vyslo od ISIC na rok. Zakladni verze je na rok (ode dne koupe pojistky, dopredu to nejde) a do sveta za 2700. Prikupoval jsem si dalsi asi 60 dni pote, kvuli cestovani, a opet na Vaclavaku v pobocce Letusky (v podchodu metra Mustek) mi pomohli najit neco „jen“ za cca 400 (coz beru jako dobrou cenu). Musel jsem to ale poridit zaroven s tim rocnim ISICem, bez nej by mi myslim nemohli nabidnout tuto. Ma rada: bezte se k nim poradit :).

Pojištění jsem sjednala těsně před odletem online od ISIC (základ za 2700,- na 365 dnů), připojistila jsem se navíc proti poškození zavazadel, krádeži, ublížení na zdraví, majetku apod. …nikdy nevíte, co se může stát a hlavně to nebyla závratná částka. ⇐ tuto možnost doporučuji i já (i nebezpečné sporty, pokud chcete dělat třeba vysokohorskou turistiku)

Co s sebou - finance ...

Je tu velmi teplo každý den a to i v noci. Teploty neklesají pod 25°C a od dubna do září v podstatě pod 30°C a to i v noci. LS2017: Od března do května jsou denní teploty okolo 40°C LS2018: Záleží na konkrétním roce, od začátku semestru cca po 3 měsíce bylo perfektní počasí

Proto si sebou sbalte adekvátní oblečení. Přesto doporučuji sebou mít alespoň jedny dlouhé kalhoty, protože vstup do hospod a klubů je většinou podmíněný právě dlouhými kalhotami a zavřenými botami.

Někteří profesoři (aerospace+mechanical) vyžadují nosit do školy dlouhé kalhoty, takže si pro jistotu něco takového vezměte. Jinak netahejte žádné zbytečnosti, vše se zde dá hodně levně koupit (oblečení, hygienické potřeby, věci do školy…apod.) Co se dá koupit velice těžko: deodorant do bot.

V zimním semestru se hodí deštník nebo pláštěnka, v letním je naprosto zbytečná.

Finance

Na začátku 8000Rs nájem na celý semestr. Cca 5000Rs na nákup vybavení pokoje.

Měsíčně 3000Rs za jídlo, pokud chodíte do menzy (LS2017: pokud ne, tak cca 5000Rs). 2017/2018 I když jsem chodil do menzy, tak jíst 3x denně pro mne bylo málo (jídlo v menze je neomezené, ale jen v určitých časech), takže mne to vyšlo tak na 100+100 Rs na den v průměru jako přibližné minimum (tj. cca 6000 Rs na měsíc) a naopak při chození do restaurací bych denní náklady odhadoval tak kolem 400 Rs, tj. 12000 za měsíc (5000 Rs se mi zdá naprosto nereálné, pokud člověk trochu jí).

Pak už je záleží na vás jak moc utrácíte, cestujete, jíte. Ale myslím, že do 5000-10000Rs za měsíc se určitě vlezete.

Cestovat se dá bez problémů do 1500 Rs na den (ne letadlem!). Vlaky jsou extrémně levné a navíc můžete ušetřit za ubytování.

 
india/iitm/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2018/04/25 16:57 autor: satkedanStarší verze