Volný čas a praktické

Kam v Hong Kongu

Projeďte si co nejvíce ostrovů, každý má unikátní atmosféru a nádhernou přírodu. Doporučuji Lantau Island, Lamma Island, Peng Chau, Cheng Chau.

Nádherný je přírodní park Sai Kung.

Kam mimo Hong Kong

Hodně se mi líbilo na Taiwanu. Dají se tam sehnat poměrně levné letenky. Doporučuji jak hlavní město Taipei, tak okolní národní parky a přírodu.

Za návštěvu stojí rozhodně samotná Čína- ale pozor, je nutné si vyřídit s předstihem vízum. Jako cizinci si můžete napoprvé koupit pouze one entry nebo double entry visa, multiple entries jdou koupit až pokud žádáte podruhé. Musíte doložit přesné info o vašem pobytu v Číně - kam pojedete, kdy, kde budete ubytování. Často chtějí detailní itinerář a také potvrzení o zakoupení ubytování. Je to dost otravné, ale pokud žádáte o vízum z Česka, není to o nic jednodušší.

Rozhodně nežádejte o vízum přes travel agencies - pěkně se vám to prodraží. Jděte přímo do administrativní budovy kousek od Wan Chai a vyšetřete si na proces cca 2 hodinky času.

Shanghai a Peking jsou „must see“, podívat se můžete vlakem třeba do Kantonu, který je kousek od Hong Kongu. Nádhernou oblastí je Guilin a Yangshuo, ale zde počítejte, že se s angličtinou moc nedomluvíte. Je dobré tedy jet s někým, kdo mluví mandarínsky, nebo se vyzbrojit nekonečnou trpělivostí. :) Informujte se o výletech, které nabízí přímo škola - jsou sice organizované, a tak se často v daných místech nedostanete přímo tam, kam chcete, ale výhodou je jejich velmi nízká cena. Škola výlety totiž dotuje.

Sport, kultura

Přímo na koleji je bazén (který je ale v provozu snad jen od května do listopadu), fitko, ping pongové stoly, vedle v budově jsou tenisové a fotbalové kurty, snad i basketball. Možnosti sportovního vyžití jsou opravdu velké. Nesmím zapomenout ani na oblíbený hiking - Hong Kong je pro pěší turistiku ráj. Má spoustu skvěle značených „hiking trails“, a tak není moc prvaděpodobné, že byste se ztratili :)

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

HKD - hongkongský dolar, 1 HKD = cca 3,20 Kč

bankomaty jsou v areálu školy i kousek od kolejí. Často se nedá v obchodech a restauracích platit kartou. Před odjezdem si tedy zkuste dohodnout co nejvýhodnější sazbu za výběry v zahraničí.

ˇUčet si tuším můžete založit pouze ve chvíli, kdy zůstáváte dva semestry.

Práce

Nezažila jsem, že by někdo u studia v Hong Kongu pracoval, není to snad ani dovoleno. Spousta studentů si ale po skončení pobytu našla stáž a prodlužovala vízum.

Co, jak a kde koupit

Po příjezdu si budete muset koupit polštář, peřinu, povlečení, kuchyňské náčiní, pokud si chcete vařit. Jsou to nemalé výdaje, na které se připravte. Vše se dá koupit kousek od koleje nebo v IKEA, která je asi tři zastávky metrem od kolejí v Hung Hom.

Připravte se na velmi, velmi tvrdou matraci totožnou s našimi žíněnkami z dob tělocviku. Mě bolely měsíc záda, než jsem si na ni zvykla. Spoustu studentů si kupovalo kvůli tomu matrace své.

Učebnice

Pokud budete nějaké potřebovat, zakoupíte je přímo v univerzitním knihkupectví.

Praktické odkazy

Zdravotní péče

Na škole je lékařské pracoviště, kde vás ošetří za velmi symbolický poplatek 10 HKD. Tím, že se jednalo o tak malou částku, jsem ani nežádala po pojišťovně proplacení. Léky vám pak následně předepíší a nadávkují přesně dle potřeby - zdarma.

Všem doporučuji vyzbrojit se dopředu přípravky proti bolesti v krku - klimatizace v Hong Kongu je často nastavena na 17 stupňů, nehledě na počasí venku. Kdo není na klimatizaci zvyklý, odskáče to často angínou jako já.

Příroda

Ač to mnoho lidí překvapí, tak Hong Kong má opravdu hodně krásných a rozlehlých národních parků. Město jako takové je docela malé, ale přírody je zde víc než dost. Trasy pro hiking jsou dobře značené a všechny informace jsou dostupné na

http://www.christl.hk/Hiking/Country%20Trails/

Počasí

Počasí v těchto měsících je opravdu horké, dusné a deštivé. Průměrně prší 16 dní v měsíci, ale deště jsou velmi prudké, rychle začnou a stejně rychle skončí. Někdy stačí jen chvíli počkat pod střechou. Od října pomalu začala ustupovat vlhkost, méně pršelo a začalo být opravdu příjemně. Koncem listopadu už byla potřeba mikina od 11. prosince lehká bunda. Nicméně cca půlka prosince byla stejně na tričko až mikinu a na silvestra jsem se potil i v triku. Po mém odjezdu 2. ledna prý začalo pršet a bylo kolem 15 °C. Minima dosahují 10 °C, ale ty jsem v zimním semestru nezažil.

V Hong Konu jsem byla na letní semestr, tj leden-květen. Ačkoli se nejnižší teploty mají pohybovat okolo 17 stupňů, neměla jsem moc štěstí a zažila jsem nejhorší zimu za posledních 70 let, kdy teplota klesla až k nule. Nenechte se tedy uchlácholit průměrnými teplotami a určitě si s sebou vezměte i teplejší oblečení.

 
hong_kong/hkpu/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2016/07/29 16:09 autor: kajabmarStarší verze