Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Žádost o vízum

14. července 2015 mi spolu s dalšími informacemi přišlo poštou vízum. V přiložených informacích stálo, co vše si mám s sebou přivést, a co budu potřebovat k tomu, abych si zařídil různé registrace, kolik na to budu potřebovat peněz atd. Vízum není potřeba řešit s ambasádou. Stačí si ho nalepit na volnou stránku cestovního dokladu.

Pokud odlétáte na letní semestr v lednu, urgujte koordinátory na HKPU s vyřízením víza. Kvůli vánočním svátkům mi totiž málem vízum nepřišlo včas.

Formality na ČVUT

MÚVS - Zde doporučuji smluvit si schůzku přímo s koordinátorem pro zahraniční výjezdy, který vám pomůže sestavit studijní plán. Vše si ale před odjezdem dostatečně ověřte se studijním oddělením a garanty předmětů. Dejte si pozor, aby vám vyšly kredity pro postup do dalšího ročníku či ukončení studia. Mně se bohužel stalo, že mi v půlce pobytu bylo napsáno, že mi jeden předmět neuznají, i když jsem měla studijní plán předem schválený. Ověřujte tedy raději vícekrát nejen u koordinátora, garantů předmětů a studijního, je opravdu nepříjemné řešit uznávání předmětů na dálku a vyhnete se nepříjemnostem po návratu.

Očkování

Letenka, pojištění

Pojištění je nutnost a je potřeba si pohlídat, aby pokrývalo všechny náležitosti, které vám vaše PolyU koordinátorka pošle do emailu. Já jsem to vyřešil tak, že jsem se podíval na nejlevnější variantu na

http://www.chytryhonza.cz/pojisteni/cestovni-pojisteni

Vyšla mi Union pojišťovna. Šel jsem na jejich stránky a přes internet jsem během chvilky všechno vyřídil. PolyU požaduje výpis pojištění v angličtině. O to jsem si musel požádat Union pojišťovnu v extra emailu, ale byli velmi vstřícní a doklad mi obratem poslali.

Já jsem si pojištění vyřídila u VZP, kde jsem pojištěná i v ČR. Na 4 měsíce mě stálo necelých 6000 Kč. Byli ochotni mi vystavit veškeré dokumenty v angličtině a potvrzení o tom, že splňuje všechny požadované náležitosti od univerzity.

Co s sebou - finance ...

Pokud budete bydlet na koleji, ušetříte dost podstatnou částku, kterou byste jinak za ubytování na bytu dali. I přes to je Hong Kong podstatně dražší než Praha. Počítejte s vysokými cenami nejen mléčných výrobků (sýry, jogurty), ale také ovoce a zeleniny (což mě opravdu překvapilo). V Hong Kongu se totiž téměř vše dováží, lokální produkce potravin je relativně omezená. Levné je sójové mléko, banány, dragonfruit, kiwi, salát, avokáda.

Na koleji je společná kuchyň pro celé patro. Není k dispozici nádobí, takže pokud si budete vařit, je nutné si jej zakoupit. Z mé zkušenosti jsou ale ceny potravin tak vysoké, že se vám nevyplatí vařit, ale spíše se stravovat v menze či venku.

V menze stojí jídlo okolo 30 HKD - je tedy možné se najíst do 100 Kč. Je relativně dobré, ale pořád stejné, takže budete mít občas jistě nutkání jíst i venku. Jsou levnější bistra, kde se najíte za skoro stejný peníz, 30-40 HKD, dražší jídlo vás vyjde většinou do 80-100 HKD. Samostatnou kapitolou jsou evropské restaurace, kde je cena podstatně dražší.

Za týden jsem utratila průměrně 3500 Kč - za stravování v menze i „venku“, dopravu, občasné výlety po Hong Kongu a zábavu. Celkově i s kolejným bych měsíční náklady na pobyt odhadla na 20 000 Kč.

Co se týká nočního života, v HK je nespočet možností kam vyrazit, obecně však platí že alkohol v restauracích či klubech je drahý. Za pivo člověk zaplatí nejméně 60 HKD, drinky jsou dražší. Běžnou praktikou však je že se alkohol v klubech kupuje jen velmi málo, od toho jsou levné obchůdky 7-eleven jejichž koncentrace po HK je neuvěřitelná.

 
hong_kong/hkpu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/03/24 15:05 autor: drabeja2Starší verze