Doporučuji se zařizováním zahraničního pobytu začít velmi brzo. Když jsem si zjišťovala informace o jednotlivých studijních programech, informace na internetových stránkách se trochu lišily od skutečnosti. Je vhodné začít osobně komunikovat se studijním oddělením na UdeS. Všichni jsou velmi ochotní a vynasnaží se vám najít studijní program, který vám bude vyhovovat.

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Mohla jsem si vybrat tři univerzity na které jsem se chtěla hlásit. Je dobré si ale zjistit, jestli některé univerzity nevyžadují, aby byly na prvním výběrovém místě. Osobně doporučuji zjistit si podrobně všechny informace a rozhodnout se pouze pro jednu univerzitu. Napsat jim to do motivačního dopisu a ukázat tak, že o jinou univerzitu takový zájem nemáte. Co všechno má být součástí přihlášky zase můžete zkonzultovat se studijním oddělením osobně.

Žádost o vízum

Žádost o vízum proběhlo rychle a téměř bez problémů. Žádala jsem však pouze o cestovní vízum se statutem studenta, protože jsem jela do Kanady na méně než 6 měsíců. Pokud někdo plánuje strávit v Kanadě delší dobu, musí splnit náročnější podmínky a vyžádat si od Kanady povolení k pobytu. Samotné doručení takového dokumentu trvá zhruba měsíc.

Formality na ČVUT

Je vhodné s vyřizováním formalit velmi brzo. Odevzdávání různých dokumentů je téměř vždy podmíněno podepsáním nějakého předchozího a ne vždy se o té návaznosti dozvíte dopředu. Bohužel postup plnění formalit zatím není tak přehledně popsán jako u programu Erasmus. Nicméně slečna Spurná je nadmíru ochotná a ve všem mi vždy okamžitě pomohla.

Očkování

Žádné očkování před cestou do Kanady nutné není. Doporučuji však před odjezdem navštívit zubaře a očního, jejichž zákroky na místě nehradí pojištění a poplatky jsou velmi vysoké.

Pojištění si student musí zařídit jejich přes banku Desjardins. Společně s dopisem o přijetí vám však přijdou kompletní informace jak postupovat při jejich zařízení. Dříve to nemá smysl řešit.

Letenku je vhodné si zakoupit na datum těsně před začátkem výuky. Celý první týden je studijní oddělení připraveno na vyřizování všech formalit, takže jezdit napřed není potřeba. Navíc v campusu školy nikdo není, takže vám předčasný příjezd nepomůže ani v začlenění se do společnosti.

Bydlela jsem v campusu univerzity, městská doprava byla se studijní kartou zdarma a vše bylo dostupné. S penězi, které jsem dostala od ČVUT by se dalo velmi úsporným režimem vyjít. Nestačilo to ale na drobné cestování nebo večerní vyžití.

 
crepuq/us/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2012/03/01 11:57 autor: budovklaStarší verze