Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Jak popisuji výše, do Montréalu jsem přicestoval autobusem z New Yorku. Montréalské autobusové nádraží se nachází v bezprostřední blízkosti stanice metra Berri UQAM, odkud je snadné se dostat do kterékoliv části města.

Pokud do Montréalu přiletíte letadlem, z letiště pravidelně jezdí přímý autobus rovněž na centrální autobusové nádraží.

Ubytování

Univerzita zahraničním studentům ubytování nezajišťuje, ale pomáhá jim v jeho hledání. Za tímto účelem vytvořila rozsáhlou databázi bytů a pokojů k pronájmu, do které mají přístup pouze studenti. Je však dobré si uvědomit, že na UdeM každoročně přijíždí několik tisíc nových studentů, čili výhodné nabídky jsou obvykle do několika hodin od zveřejnění pryč. Proto se nespoléhejte na pomalé emaily, a jakmile uvidíte zajímavou nabídku, okamžitě pronajímateli zavolejte a domluvte si s ním schůzku pokud možno co nejdříve. Najít vyhovující ubytování v Montréalu není snadné a většinou to trvá několik dnů či dokonce týdnů. Hlavní problém je v tom, že nabídky ve většině případů neodpovídají realitě, a tak velmi slibné ubytování se na místě ukáže být zcela v rozporu s vašimi představami. Budete-li shánět k pronájmu pouze pokoj, doporučuji hledat takový, který bude již vybaven nábytkem, a kde budou všechny ceny za energie zahrnuty v ceně pronájmu. V průměru se nechá sehnat za 400 CAD/měsíc, ale hodně záleží na lokalitě. Ačkoliv UdeM není v centru města, ceny pronájmů v jejím okolí jsou přirozeně vyhnány vysokou poptávkou, zatímco o pár stanic metrem dál se obyčejně vejdete do výše uvedené částky. Poloha na metru je velice důležitá obzvlášť v zimě, neboť teploty se pohybují hluboko pod bodem mrazu a k tomu ještě fouká nepříjemný vítr. Každá minuta chůze navíc v takových podmínkách je pak „sakra“ znát… V případě, že byste ve skupině více studentů sháněli celý byt, někdo z vás bude muset podepsat tzv. „bail“. Mějte však na paměti, že je s tím spojena značná odpovědnost i riziko, protože podpisem přebíráte za byt a případně vzniklé škody plnou odpovědnost. Při hledání ubytování je lepší se nespoléhat pouze na nabídky ve školní databázi a hledat zároveň i na craigslistu, kde jsou každodenně zveřejňovány desítky nových nabídek: http://montreal.fr.craigslist.ca/

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Do Montréalu jsem přicestoval již koncem srpna, abych se mohl zúčastnit povinného orientačního týdne, během něhož se noví studenti dozvědí základní informace o studiu na Université de Montréal, získají užitečné informace o výběru a zápisu předmětů a v neposlední řadě pro ně škola zorganizuje různé kulturní akce.

Zápis předmětů

Co se týče výuky jazyků, každý student má nárok si bezplatně zapsat právě jeden jazykový kurz. Vzhledem k tomu, že univerzita nabízí kurzy psané a mluvené francouzštiny na šesti úrovních, chtěl jsem si je zapsat oba. Avšak poté, co mi bylo sděleno, že bych musel zaplatit školné za kredity jednoho z těchto kurzů, jsem pokračoval pouze v jednom z nich. Obecně jsou kurzy mluvené francouzštiny záživnější a méně náročné na přípravu. Totiž během kurzů psané francouzštiny se probírají nuance písemného projevu (zejm. ve vyšších úrovních), které jsou sice užitečné v akademickém prostředí, ale pro praktický život mnohdy zbytečné. Chcete-li si tedy zapsat jeden z jazykových kurzů, je potřeba sledovat termíny rozřazovacích testů a pohovorů, které se konají před začátkem trimestru. Alternativou k výše zmíněným možnostem je rovněž zapsání si buď kurzu obchodní francouzštiny, nebo jiného odborně zaměřeného jazykového kurzu. Spolu s jazykovým kurzem si musíte zapsat 12-18 kreditů za trimestr, abyste byli bráni jako prezenční studenti (à temps plein), což – při dotaci 3 kreditů na předmět – odpovídá 4-6 předmětům (včetně jazykového kurzu).

 
crepuq/um/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2010/02/20 14:19 autor: kloubmilStarší verze