Před odjezdem

Co po mě Univerzita chtěla:

  • Studijní výsledky v AJ nebo FJ
  • Písemné doporučení od Proděkana mojí fakulty nebo od profesora, který vás vedl
  • Motivační dopis
  • Písemné doporučení od učitele francouzštiny, že zvládnu studium v FJ, nebo certifikát potvrzující vaši úroveň
  • Seznam předmětů, které bych chtěl studovat
  • Vyplněnou přihlášku
  • Kopii pasu
  • V případě, že budete studovat architekturu, tak ještě portfolio

Přihlášky na zahraniční univerzitu

První informace o možnosti studia v Kanadě jsem se dozvěděla z webu Rektorátu ČVUT a poté z webu organizace QREPUQ, která zajišťuje tento studijní pobyt http://echanges-etudiants.crepuq.qc.ca/ Je nutné důkladně vyplnit všechny požadované podklady! Zabralo mi to tak měsíc, ale nechte si rezervu. Informace o této univerzitě naleznete na jejich home page http://www2.ulaval.ca/accueil.html. Tato univerzita je mezinárodní a hlásí se na ni studenti z celého světa. Jaké jsou limity nevím, ale prý jsou kvóty pro francouzsky mluvící země a zbytek. V rámci programu je možnost se přihlásit až na tři university. Já jsem měla v přihlášce pouze dvě, ale vzali mě na první v pořadí.

Žádost o vízum

Poté je potřeba psychicky zvládnout celý proces shánění víz, potvrzení a dalších formalit. Všechno je relativně dobře vysvětleno na stránkách příslušných úřadů. Já narazila hlavně u koupě letenky, kdy nejlevnější varianta byla přes USA, ale já neměla biometrický pas a potřebovala jsem tudíž normální vízum do USA. Naštěstí mi paní na magistrátu ochotně během 14 dnů vydala nový pas, a tak mám teď dva. Jeden s kanadským vízem, druhý s americkým a nikdo v tom problém neviděl. Mám zkušenost, že se na kanadské velvyslanectví v Praze nedá dovolat a na maily odpovídají víc než oficiálně a moc vám nikdo neporadí, ale když už tam dorazíte, rádi vám pomůžou.

Pokud jedete do Kanady na méně jak 6 měsíců, stačí vám turistické vízum, které se vyřizuje na internetu. Jestli jedete na více jak 6 měsíců, tak potřebujete studijní vízum. Musí se k tomu vyjádřit provincie Quebec, certifikat,který dostanete se jemenuje CAQ, to trvá cca 3 týdny. Pak můžete žádat imigrační oddělení o studijní povolení. Více info zde http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/electronic-services/caq-electronic/index.html

Formality na ČVUT

  • Mít potvrzený seznam předmětů, za co bude který kanadský předmět uznám u nás
  • Potvrzení o pojištění - já zasílala až z Kanady, po tom, co jsem se pojistila tam
  • Laval vyžaduje jejich vlastní pojištění, které stojí asi kolem 350 dolarů na semestr

Očkování

není třeba

Letenka, pojištění

Letenku je opravdu výhodné koupit co nejdřív. Já pořád nevěděla, kdy poletím zpět a tak jsem čekala, až si to rozmyslím a nakonec jsem stejně datum měnila. Vyšla mě na necelých 22 tis. Kč.

Pojištěná vyžaduje univerzita svoje. Je docela drahé - 332$ na semestr. Jiné jsem neměla. Pouze jsem se připojistila na cestu do NY.

Co s sebou - finance ...

Vezla jsem si s sebou hotovost, ale většinu peněz jsem měla na českém účtu u mBank. S kartou Visa, kterou k účtu mám jsem všude platila úplně bez problémů. Tam jsem si účet nezakládala.

 
crepuq/ul/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/02/20 21:50 autor: stambterStarší verze