Volný čas a praktické

Kam v Montrealu

Určitě bych doporučil Mont-Royal, kopec uprostřed města. Je to vlastně obrovský park vhodný nejenom k procházkám ale i ke sportu. Mně osobně velmi zaujala čtvrť Plateau. Asi nejvíce ze všech vyjadřuje francouzskou tvář města.

Kam v Kanadě

Doporučil bych v zimě Quebec City a Ottawu a v létě Niagara Falls. V Quebecu je v zimě zimní karneval a v Ottawe zase 2. nejdelší zamrzlý kanál - Rideau Channel.

Kam mimo Kanadu

Rozhodně bych doporučil výlet do New Yorku. Zpáteční autobusová jízdenka vyjda na asi 120CAD.

Sport, kultura

Sportovat se dá v rámci školy podobně jako na ČVUT. Nabídka je široká, vetšina kurzů je ale placených.

Já měl štěstí, protože ve čtvrti kde jsem bydlel byla plavecká hala (25m) kde byl v odpoledních a večerních hodinách vstup zdarma.

V zimě je téměř nezbytnost mít brusle. Každá čvrť má minimálně jedno udržované, a také až do pozdního večera osvětléné, kluziště. Krásná místa k veřejnému bruslení jsou „Quays of the Old Port“ „Parc Lafontaine“ a „Beaver Lake“.

Na kopci Mont-Royal se dá v zimě i docela slušně běžkovat.

Myslím, že za zhlédnutí stojí i NHL. Lístky jsou většinou vyprodané, ale dají se sehnat před zápasem od překupníků tzv. „Scalpers“ u stadionu Bell Centre. Oficialní ceny začínají na 80CAD. Překupníci se je většinou snaží prodat za dvojnásobek, ale čím víc se blíží zahájení zápasu, tím samozřejmě cena klesá, klidně i mírně pod cenu původní.

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

Kanadský dolar (CAD) je docela pevně svázán s americkým v poměru 1,1:1. Za mého pobytu posiloval CAD z původních 16Kč až na téměř 19Kč. Je výhodné směňit vetší obnosy ve směnárnách, kde jsou ochotní Vám nabídnout při větším objemu lepší kurz. Já jsem část peněz směnil pred odjezdem. U KB ke kontu Gaudeámus mám embosovanou platební kartu, kterou jsem využíval v tamních obchodech. Skutečně všude se tam dalo platit touto kartou, jedinou vyjímkou byl dopravní podnik. Zároveň KB zavedla pro své embosované karty nové zvýhodnění a sice jeden zahraniční výběr z bankomatu zdarma. Bohužel KB nemá tak výhodné kurzy jako směnárny. Je také nutno vzít v potaz, že bankomaty v Kanadě vydávají max. 500CAD! U obchodníků byly akceptované karty MasterCard/EuroCard a VISA. Pozor na karty „Maestro“. Ty u obchodníků použít nešly, pouze v bankomatu. Žádný účet jsem si v Kanadě nezřídil.

Pozor si při nákupu dejte na cenu zboží. Cena zboží je zásadně udávána BEZ DANĚ!! A až na pokladně je k ceně přičtena daň Toto neplatí pouze pro potraviny. Celková daň na zboží v Quebecu je asi 12,7%.

Práce

Co, jak a kde koupit

Alespoň pro první nákupy bych doporučil obchody Dollarama. Dá se tam koupit spousta praktických věcí, jako např. redukce na elektro-zásuvku nebo nádobí a jíné.

Doporučil bych pořídit si kolo. Montreal je rovinaté město se slušnou sítí cyklostezek.

Spousta věcí se dá také sehnat na inzerát přes internet. Doporučil bych dva weby: montreal.craigslist.ca www.mcgill.ca/classified/

Praktické odkazy

 
crepuq/cu/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2010/04/14 21:30 autor: lacigrudStarší verze