Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Z montrealského mezinárodního letiště Trudeau jezdi za 16CAD autobus přímo do centra na stanici Berri-UQAM. Tam je zároveň i největší přestupní stanice metra. Od dvou a více lidí stojí také za zvážení TAXI, tady vyjde jedna cesta do centra na 40CAD.

Ubytování

O ubytování byste se měli zajímat převážně před odjezdem, pokud nechcete bydlet několik dní v hotelu a pak obíhat. Nezapomeňte, že vše se dá změnit! Nekupujte si bydlení na celou dobu Vašeho pobytu, ale řekněme na měsíc, prodloužit jde vždy!

Já jsem před odjezdem trávil relativně hodně času na stránkách

Snažte se vybrat bydlení poblíž metra, v zimě to oceníte. Velmi dobrá část města k bydlení se jmenuje Plateau - ulice Mont-royal. Na Concordia University to pak máte pěšky cca 40minut, poblíž spousta parků. Na druhou stranu se nejedná o nejlevnější část města, takže počítejte s cenou okolo 500 CAD na měsíc a budete mít i spolubydlícího. Od mých kolegů jsem zjistil, že platí okolo 300-500CAD za celý byt, někdo za jeden pokoj. Obecně se ceny za ubytování různí podle lokace a kvality domu. Když se Vám podaří najít ubytování do 500CAD se vším všudy, navíc v pěkné lokalitě, můžete si pogratulovat. Snažte se nebydlet s cizinci, ale spíše s místními - jsou slušnější a nemusíte se tolik bát štěnic :D (studenti jsou různí, jako bychom to neznali, tím netvrdím, že jsou štěnice standard)


Já jsem se na prvních několik nocí ubytoval v hostelu „HI Montreal“, dá se snadno najít na googlu. Je na okraji centra asi 3 minuty chůze ze zastávky metra „Lucien-l´Allier“. Do campusu Concordie v centru se odsud dá příjít pěšky za 5 až 10 minut.

Doporučil bych do Montrealu přijet v létě (červenec a srpen). To probíhá největší stěhovací vlna, která vrcholí zhruba v půlce srpna. Školní koleje jsou velice drahé a já osobně na ně ani snad neměl nárok. Standart je bydlet v podnájmu. Standart také je mít svůj vlastní pokoj a případně sdílet pouze kuchyň, jídelni či obývací pokoj. Ceny se pohybují od 250 do 500 CAD na měsíc. Záleží samozřejmě na velikosti pokoje a dostupných součástí bytu ale také na čtvrti. Já bohužel kvůli povinnostem na ČVUT mohl přijet až v půlce září, asi jeden týden po začátku semestru, a to už bylo nabídek velmi málo. S hledáním mi pomohly weby: www.craigslist.ca, www.mcgill.ca/classified/, www.easyroommate.com (nutnost registrace a příp. i zaplaceni poplatku). Dále mi pomohla studentska unie undergrad studentů na Concordii, mají kancelář v H-budově v centru. V budevě H v 7. patře se také náchází telefonní přístroje, ze kterých je možno volat po Montrealu zadarmo. Poslouží především k obvolávání inzerátů s bydlením.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Univerzita má hlavní sídlo v centru. Celý campus tvoří komplex asi 6 vetších budov, kde se dá za jedno dopoledne vyřídit univerzitní kartička, vstupy do laboratoří, školní síťový účet nebo i účet pro univerzitní wi-fi síť. Jelikož můj oficiální status nebyl „Student“ ale „Research Intern.“ nemusel jsem se registrovat na žádném úřadě, ani platit poplatky spojené se studiem.

Zápis předmětů

I přesto, že mou jedinou náplní měla být práce na projektu, bylo mi mými školiteli doporučeno navštěvovat jejich kurzy, které se týkali mého projektu.

Předměty si nemůžete zapsat sami. Ani rozvrh si sami jako studenti bakalářského programu nepostavíte. To vše za vás udělá studijní referent, který vás přihlásí na konkrétní kurzy. POZOR: co nemáte v tom předběžném studijním plánu, a potvrzené fakultou doma, to vám nezapíše a musíte se pak složitě domlouvat a shánět souhlas se zapsáním a tak podobně. Proto je dobré zahrnout do předběžného studijního plánu co nejvíce kurzů!

 
crepuq/cu/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2014/10/06 16:59 autor: ruzicj22Starší verze