Volný čas a praktické

Kam v Cartagu

LS 2010/11: V Kartágu si můžete prohlédnout baziliku, ruiny a zajít na trh. Volný čas se dá trávit v kampusu - buď relaxačně, nebo sportovně. Také není problém provozovat sport v nějakém školním družstvu. V zahraniční kanceláři vám rádi seženou na někoho kontakt.

ZS 2012/2013:

  1. Kartágo je velice klidné město.
  2. V Cartagu nic moc zajímavé není.

LS 2012/13: Nad Cartagem je sopka Irazů, kde je nutné mít štěstí na počasí.

LS 2016: Cartago je upřímně docela díra. Pokud si někdo zvyknul na pražský život, moc od tohoto města nečekejte. Nicméně se dá zajet na večer do San Jose, kde je to podstatně lepší. Určitě souhlasim i se sportovnim vyžitím ve škole, kurzů všeho druhu je tam požehnaně, posilovna pro studenty zdarma, atletický ovál, zkrátka všechno.

LS 2016/2017: V Cartágu jsou asi nejzajímavější bazilika a ruiny. Noční život tam úplně není. Nicméně doporučuji vyjet na některou z okolních hor (třeba bus do Tierra Blanca - je to kousek a stojí to tak 30 Kč) - dostanete se úplně do jiného světa, jsou tam jen louky, mraky a krávy, a když na chvíli odpluje mlha, máte celé údolí jako na dlani(:

Kam na Kostarice

LS 2010/11: Největším lákadlem jsou asi pláže v Karibiku a nejen tam. Kostarika má pláží víc než dost, také doporučuji navštívit nějakou sopku (Poás, Irazú, Arenal) - ale to musíte mít štěstí na počasí. Na Kostarice všeobecně najdete spousty národní parků, tropických deštných pralesů apod. Stačí si vzít turistickou příručku (nejlépe od Lonely Planet) a vyrazit na cestu. ZS 2012/13: Za přírodou! Kostarika má nádhernou přírodu. Od nádherných pláží v Karibiku a Pacifiku, kde obě pobřeží jsou dost jiná, přes aktivní vulkány až po výlety džunglí a na téměř čtyř tisícové hory.

LS 2012/2013: Kostarika toho má spousty k vidění, na Karibské straně příliš pláží není, za to stojí za to (Puerto Viejo), za to strana Pacifiku je pokrytá nádhernými plážemi (Playa Blanca, Santa Teresa, Tamarindo..). Národních párků je víc než dost, doporučuji Manuel Antonio, Tortuguero, Cahuita a Corcovado( což jsem nestihla, ale všichni doporučují).

LS 2016: ať vyrazíte, kam vyrazíte, nebudete litovat. Příroda je tu fascinující. Jen počítejte, že v období dešťů prší (květen až cca listopad/prosinec). Kupodivu. Příhody z výletů na blogu: http://buzerantsezmrdofotakem.org/

LS 2016/2017: Všechno! Portoviejo a Manzanillo, Uvita, Dominical, Sámara, národní park Tortuguero…lenochodi v Cariari:D V podstatě se nedá šlápnout vedle. Kupodivu doporučuji i SJ, průvodce ho většinou opomíjejí, ale jsou zde místa, co mají fakt atmosféru! Top favorit je Barrio Amón, kde je i naše fakulta. Spoustu kulturních akcí, koncerty, trhy, festival Amon Cultural, festival FIA - je toho spoustu! Super jídlo mají v Cafe Rojo nebo v cafe 1330, nejlepší pizza v Coma Verde.

Kam mimo Kostariku

LS 2010/11: Já byla v Panamě a v Nickaraguy. Cestování autobusem je trochu časově náročné a ne příliš pohodlné, ale asi nejlevnější. V Panamě stojí za to navštívit Bocas del Toro a Panama City s panamským průplavem. Nikaragua má krásnou přírodu, sopky a jezera, ale není úplně bezpečná. Rozhodně doporučuji jet s někým!

ZS 2012/2013: Velice doporučuji již zmíněné Bocas del Toro. My jsme se ještě vydali na výlet do Mexica, kde je ve srovnání s Kostarikou opravdu levno.

LS 2012/2013: V Nicarague doporučuji Isla Ometepe na jezeře, kde se nachází 2 sopky, krásná příroda. Zmíněné Bocas del Toro, Panama City (v Panamě je levnější půjčit si auto, ale žádný stát vás nepustí přes hranice jiného státu s půjčeným autem). Dále určitě doporučuji Guatemalu-nádherná příroda- Semuc Champey, říká se, že je to nejhezčí místo v Guatemale a potvrzuji. A určitě Mexiko stojí za to.

Popis naší cesty Nikaragua: http://latinskaamerika.blogspot.cz/2013/05/13-nicaragua.html

Panama - Bocas del Toro: http://latinskaamerika.blogspot.cz/2013/05/15-panama-bocas-del-toro.html

ZS, LS 2014/2015: Doporučuji procestovat celou Střední Ameriku. Obzvlášť doporučuji Nicaraguu a Guatemalu. Levné a nádherné země. http://yahoodka.cz/wordpress/category/cestovani/

LS 2016: Nikaragua je super a podstatně levnější než Kostarika. Na víc jsem bohužel neměl čas a peníze. Příhody z cest a fotky na blogu: http://buzerantsezmrdofotakem.org/

LS 2016/2017: Byla jsem v Nikarague a Panamě a oboje bylo levnější než Kostarika - a oboje rozhodně stojí za to. Je to nádherný. Na Nikarague hlavně Ometepe a celkově Lago Nicaragua, na koloniální architekturu Granada. Panama City má překvapivě krásné staré město, má to fakt atmosféru! Jinak je to trochu jiný svět, jako ocitnout se najednou ve Spojených Státech. nejvíc doporučuji Bocas del Toro, byl to ráj a mrzí mě, že jsem si na to nenechala víc času! Cestovala jsem pouze autobusy, je to levné a celkem spolehlivé, jen bacha na zácpy (hlavně na konci Semana Santa je to horor).

Sport, kultura

LS 2010/11: Za kulturou asi budete muset spíš do hlavního města (San José). Já na kulturu moc nejsem, ale byla jsem se spolubydlící v Národním divadle na představení Carmen a bylo to vcelku fajn. Sportovní vyžití najdete ve škole. I když úroveň není všeobecně příliš vysoká, ale poznáte spousty místních a určitě s nimi strávíte pěkné chvíle volného času (na konkrétní sporty se můžete informovat v zahraniční kanceláři).

ZS 2012/2013 Za kulturou jedině do San José. Se sportem to je celkem dobré na univerzitě, stačí se optat a je možné se zapojit do univerzitních sportovních týmů (spíš zájmových kroužků)

LS 2012/13: Bez problému jsem se přidal k univerzitnímu výběru na volejbal se super úrovní, je mnoho možností jak si zdarma zasportovat!

LS 2016: trénoval jsem s místnim basketbalovym týmem a dvakrát týdně chodil na hodiny jógy. Plus posilovna zdarma a ještě ve škole vyrostlo solidní streetworkoutový hřiště. I díky tomu, že ve městě neni moc co dělat, jsem se dostal do super formy. Můžete to tu pojmout jako menší soustředění ;-)

LS 2016/2017: Na sport moc nejsem, akorát jsem hodně chodila(: Na kulturu San Jose, tak jednou za měsíc se tu odehrává něšjaký větší festival. Nejlepší a největší je FIA (začátek července)- jsou tu super koncerty, výstavy, trhy designu, představení divadla nebo i cirkus - několik dní a většina zadarmo! Víc impro zábava jede na Plaza de Democracia, kde se většinu nocí odehrává koncert nějakého pouličního umělce, standup comedy nebo třeba rapbattle:D Má to atmosféru! Do baru se chodí jedině do Californie, ale kluby tam nejsou moc můj styl, dostkrát jsem byla jen v Kaktusu, který je víc rockový. Jo a jinak je tam super bioezoněco market:D

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

LS 2010/11: Přivezla jsem si asi 500$. Ty se dají vyměnit v bance a nebo s nimi můžete platit při cestách. Na většině míst, kde se objevují turisté, se dá platit v dolarech. A třeba v Panamě je měna dolarizována. Výběr z bankomatu je relativně bezpečný a většinou není problém platit kartou v obchodech.

LS, ZS 2014/2015: Peníze od TECu pokryjí vaše náklady, pokud nejezdíte na pláž, jíte v menze/vaříte si, nechodíte na párty a celkově nic moc neděláte. I když zbožňuji kostarickou kuchyni a jedl jsem fazole každý den, tak jsem byl rád, že jsem si s penězmi vystačil. Spousta věcí je tu mnohem dražší než v ČR. Kupovat si tu pravidelně pečivo či snad šunkový salám nepřipadá v úvahu. I mléko, jako spousta věcí, je tam 4x dražší než v ČR. Kostarika opravdu není levná země. Oproti tomu Nicaragua je mnohonásobně levnější, ve všem.

LS, ZS 2015/2016: Na Kostarice jsem vždy raději platil v colonech. Stipendium dostáváte ve škole v colonech. Není nutné mít velké množství dolarů. Všude s USD není rozhodně možné platit. Na druhou stranu mít alespoň nějaké dolary se hodí vždycky. S dolarama je možné platit všude v turistických oblastech. Ale dolary jsem si vždy raději šetřil na cestování mimo Kostariku. Před odletem jsem si založil bankovní účet u equabank (výběr z bankomatu v zahraničí 9 Kč).

LS 2016: S penězma je to tu těžký. Kostarika je strašně drahá (až o 50% víc než ČR). Určitě dopadnete tak, že budete jíst 2-3x denně v menze, která je dost levná, ale taky dost jednotvárná. Jak někdo už psal, pokud chcete jíst jídlo, na který jste zvyklí z ČR (pečivo, mléčné výrobky), připravte se na pořádné výdaje. O cenách alkoholu lepší nemluvit (0,33 pivo za 50 CZK v supermarketu). Pokud chcete taky trochu cestovat po zemi (a vystačit ze stipendia), tak si budete muset dost utáhnout opasek. Navíc, všechny turistický destinace jsou přizpůsobený americkým turistum, takže ceny jsou ještě vyšší než v Cartagu. Obyčejný výlet k moři na dvě noci, kde si chcete i trochu užít (dát si pivo a bydlet v hostelu), snad ani nejde udržet pod 60 dolarama. Ale záleží asi i na osobě. Kamarádka tu žije prakticky jen z ovoce a dokáže si ze stipendia i našetřit. Já sportuju co to jde a tím mi roste spotřeba jídla a tedy i výdaje. Doporučuji se podívat na zdejší porovnání: http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Czech+Republic&country2=Costa+Rica

LS 2016/2017 jo, Kostarika je dražší. Ale jak co. Ovoce i zelenina je spíš levnější a je skvělý. Hodně drahý mléčný výrobky, maso. Ale pokud nejste náročný, vyžít se z toho dá(: Na cestování couchsurfing, airbnb, a taky to jde. Jinak ůčet jsem měla svůj od Mbank, žádný zvláštní poplatky tam nebyly.

Práce

LS 2010/11: Nevím, nesháněla jsem.

ZS 2012/13: Nebyl jsem v tomto úspěšný. Existují tu ale možnosti pracovat pro universitu.

rok 2012/2013: bez víza legálně pracovat nemůžete! pokud nebudete pracovat v nějaké nadnarodní korporaci, plat bude dost mizernej cca 2 usd na hodinu, takže se to spíš nevyplatí…užijte si pláže a cestování a na práci se tam fakt vykašlete…

LS 2016: Pokud už jste na Kostarice, užijte si jí!

Co, jak a kde koupit

LS 2010/11: Spolužáci, případně zaměstnanci kanceláře vám vždy rádi poradí :)

ZS 2012/13: Jídlo - V kampusu se dá najíst za 1000 colónu = 40 Kč (levnější jídelna); 2000 colónů = 80 kč. V restauracích jídelnách ve městě - nejlevněji plato del día okolo 2000 colónů. Walmart - poblíž kampusu. Jedná se o velké potraviny.

Kde nejlevněji nakoupit je asi Walmart nebo Pali, ovoce a zelenina samozřejmě na velkém trhu.

ZS, LS 2015/2016: Před odletem mi bylo doporučeno si s sebou vzít drogerii a opalovací krém. V Kostarice vše dražší. Když budete mít v kufru místo a volnou váhu, tak doporučuji.

LS 2016/2017 Určitě s sebou veškerou hygienu, je to hodně drahý a je to zbytečný výdaj(: Jinak Palí je hodně levný, ale s nic moc výběrem, ještě docela jde Masxmenos a Walmart. Automercado je nejdražší, ale zase nabízí nejširší a nejkvalitnější sortiment. No a samozřejmě trhy a menší prodejny s ovocem a zeleninou.

Praktické odkazy

ZS 2012/13 Věci jako idos.cz, grafický design a usability k nim ještě bohužel nedorazili.

LS 2012/13: To není až tak pravda - http://thebusschedule.com/cr/index.php Zahrnuje tak 95% autobusů, které opravdu jezdí (a nestalo, že by autobus, který byl na internetu ve skutečnosti nejel). Jsou tu i busy pro další země střední ameriky!

http://drozd.mzv.cz - Varovné sms o výjimečných stavech všude po světě - oceníte hlavně při cestování (mě třeba přišla sms, že v Guatemale je stav ohrožení v těch a těch provinciích!)

ZS, LS 2014/2015: Na autobusy doporučuji http://www.visitcostarica.com/ict/paginas/LEYES/pdf/ItinerarioBuses_en.pdf Ale nejsou aktualizované, v Kostarice se to pořád mění a nejezdí načas. Nejen že jezdí pozdě, někdy ale i vyjedou dříve. Na tohle jsou kostaričani hrozní.

LS 2016: googlete. Vše se dá dohledat. Často i třeba na stránkách hostelů (jak se kam dostat atd.). A nevěřte prvnímu zdrojí, který najdete, vždy se ujistěte. Někdy jsou zdroje neaktuální. Nějaký rady a poznatky mam i na blogu http://buzerantsezmrdofotakem.org/

 
costa_rica/tec/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/09/08 23:43 autor: dvoraalzStarší verze