Před odjezdem

Prvním krokem, jak vyjet do Kostariky je podat si přihlášku do kanceláře k paní Alexandře Spurné podepsanou studijním proděkanem. K tomu je nutné dodat potvrzení o znalosti španělštiny. Pak už jen počkat, jestli budete vybráni.

Pokud ale zvažujete pracovat na ITCR na diplomové práci, znalost španělštiny není podmínkou. Postačí úspěšně absolvovat anglický test a pohovor. Dále je nezbytné si nezávisle na tom, jestli budete vybráni, vyhledat školiteli na ITCR.

ZS 2012/13:

  1. Pokud ale zvažujete pracovat na ITCR na diplomové práci, znalost španělštiny není podmínkou. Postačí úspěšně absolvovat anglický test a pohovor. Dále je nezbytné si nezávisle na tom, jestli budete vybráni, vyhledat školiteli na ITCR.
  2. Studoval jsem softwarový obor a španělsky jsem moc neuměl a nebyl s tím žádný větší problém, všichni vyučující ovládali angličtinu.

LS 2012/2013: Původně mi tedy bylo řečeno, že je na Kostarice možné studium i v angličtině, vlastně proto jsem si tuto zemi vybrala, absolvovala jsem jen tedy anglický test a posléze ústní pohovor, svou znalost španělštiny jsem vůbec neprokazovala. Co se však nestalo po příjezdu na Kostariku, tam mi bylo řečeno, že v žádném případě studium v aj neexistuje, pouze v šj, takže pozor, ale nakonec jsem ráda, jelikož jsem se tak dokázala mnohem rychleji naučit španělsky. A zároven výborná zkušenost.

ZS, LS 2013/2014:

  • Vyučující sice umí anglicky, ale všechny přeměty se vykládají ve španělštině, všechny materiály jsou ve špaňelštině a všichni spolužáci na vás mluví španělsky. Umět alespoň základy je podmínka.

LS 2014

  • Ne všichni profesoři mluví anglicky! A to samé platí o spolužácích :-) Proto je třeba mít, alespoň základ španělštiny, ale i tak se vám každý snaží pomoct. Beru to jako výhodu, protože na konci pobytu budete mluvit španělsky chtě nechtě. Pro mě osobně to byl ze začátku šok, protože jsem jim zkrátka nerozumněla, ale nakonec jsem se díky super spolužákům a profesorům rozmluvila a vše bylo ok.

ZS,LS 2014/2015:

ZS, LS 2015/2016: Španělsky jsem neuměl. První semestr jsem zpracovával DP. Během toho jsem se španělštinu učil, abych se domluvil a druhý semestr jsem absolvoval pár předmětů ve španělštině.

LS 2016: i když Španělsky moc neumíte, vůbec se toho nebojte. Alespoň z mé zkušenosti jsou učitelé dost tolerantní a během prvního měsíce se do toho dá docela slušně dostat.

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Přihlášku na zahraniční univerzitu se žádná neposílá. Pokud jste vybráni, musíte napsat motivační dopis a CV ve španělštině/angličtině. V motivačním dopise se hlavně zaměřte na to, co byste chtěli v Kostarice studovat. Potom je nutné odevzdat studijní plán podepsaný vaším studijním proděkanem a několik fotek.

LS 2010/11: Poté, co jsem byla vybrána, dostala jsem seznam dokumentů na vyplnění: přihlášku a nějaké lékařské prohlášení + bylo třeba sehnat doporučující dopis od nějakého vyučujícího z fakulty a napsat motivační dopis ve španělštině i s kurzy, které chcete studovat. Výběr kurzů není nijak extra závazný, je to jen aby měli představu, co tam chcete studovat.

ZS 2012/13: Pokud hodláte psát diplomovou práci, všechny dokumenty mohou být i v angličtině.

ZS, LS 2013/2014:

  • Napsat motivační dopis je brnkačka. Na vyplnění dokumentů vám stačí selský rozum. Je potřeba od nějakého vyučujícího získat i doporučující dopis. Fotek si radši udělejte víc a vemte si je s sebou, můžou se holkám na studijním v Kostarice ztratit a pak je po vás budou chtít.
  • Pro FIŤáky, studijní plán vám bude schvalovat Balík. Doporučuí připsat ke každému kurzu i český překlad. Nechte si všechny předměty schválit jako volitelné a až se vrátíte, upravíte to podle reality (ten plán stejně nikdy nevyjde).

Žádost o vízum

rok 2012/2013: Nedoporučuji si zařizovat studentská víza, jsou to naprosto vyhozené peníze! Přečtěte si více o mé honbě za vízy: http://latinskaamerika.blogspot.cz/2013/04/studentska-viza-na-kostariku.html

Jelikož Kostarika zrušila velvyslanectví v České republice, o vízum musíte požádat v Berlíně. Údajně se to dá všechno vyřešit přes poštu, ale připadalo mi to dost složité, takže jsem jel do Kostariky bez víza. Jako občan ČR mužete pobývat v Kostarice bez víza 90 dní. Pokud poté na 3 dny vycestujete do sousedního státu a zase se vrátíte, máte nových 90 dní.

LS 2010/11: Já to řešila stejně a to z toho důvodu, že potvrzeni o přijetí na výměnný pobyt přišlo z Kostariky poněkud pozdě (14 dní před začátkem semestru). Jinak na vízum jsou třeba následující dokumenty: duplikát rodného listu (dostanete na matrice, kde jste se narodili), ten je třeba nechat potvrdit vyšším správním úřadem (v mém případě na magistrátu hl.m. Prahy) a pak na ministerstvu zahraničí (pozor! za to se platí zaoupením kolků), dalším dokumentem je výpis z rejsříku trestů (ten je zase třeba obstarat v Soudní ul.) no a pak vše nechat oficiálně přeložit a spolu s tím zvacím dopisem a s žádostí o udělení víza poslat do Berlína… Je to dost zdlouhavý proces a navíc je třeba sledovat úřední hodiny všech institucí, abyste nechodili zbytečně!!!

ZS 2012/13: Vydat se oficiální cestou - pokusit se získat studentské vízum - nedoporučuji. Stojí to velké úsilí, nervy, peníze a čas. Pokud budete v Kostarice na turistická víza, stále platí, že po 90 dnech musíte na 72 hodin opustit zemi. Doporučuji! Jediný problém, který vás v tom to případě může potkat, je na letišti, před odletem do Kostariky. Protože zpáteční letenku máte až na konec semestru, ale nakonec nás stejně vždycky pustili.

ZS 2012/13:

  1. Někdo navrhoval koupit si otevřenou zpáteční letenku (pak by neměl být problém u celníků).
  2. Vízum nedoporučuji, lidé měli problémy s místní univerzitou a nějakými formalitami, ještě v prosinci neměli víza a tudíž nemohli vyjet ze země (např. do Panamy/Nicaragui). Při odletu jsem musel vysvětlovat slečně z aerolinek, že tam nezůstanu a může mě pustit do letadla, zabralo to 10min, ale ukázal jsem zvací dopis a pak to bylo v pořádku. Imigrační úředník neřešil vůbec nic, když viděl, že jsem z Evropy.

ZS 2012/13: naprosto souhlasím, nejlépe bez víza. Jen na turistické, mít bud zpateční letenku či pouze rezervovany let zpátky, aby to odpovídalo do 90 dnů a je to..po 90 dnech návštěva jiné krásné země a vízum je opět prodlouženo.

ZS, LS 2013/2014:

  • Vízum se nevyplatí, ale když už ho máte, je to jistota. Osobně jsem vyzkoušel postup, který je popsaný výše a v pořádku jsem dostudoval. Je to sice trochu na hranici předpisů, ale platí, že pokud minimálně na tři dny opustíte Kostariku, tak při opětovném vstupu do země získáváte nové turistické vízum, čili dalších 90 dní.
  • Nejpohodlnější je cestovat letadlem, protože celníci na letišti nejsou tak přísní. Když jsem se vracel z Mexika, dostal jsem razítko bez sebemenšího zaváhání.
  • Pokud budete cestovat autobusem, rozhodně si předem vytiskněte rezervaci na letenku pryč z Kostariky. Tuhle rezervaci pak ukážete imigračnímu úředníkovi při cestě zpátky do země. Co s danou rezervací uděláte potom už záleží na vás.
  • Kdyby vše selhalo, neochvějně opakujte, že jste studenti technické univerzity v Kostarice (tedy TECu) a argumentujte tím, ať tam zavolají a promluví si s Alejandrou. Kostaričani jsou hrozně líní a radši vám to razítko dají, než aby někam volali. Rozhodně si s sebou vezměte studentský průkaz!

ZS, LS 2014/2015:

  • Podle zkušeností z loňských let jsem se rozhodl si vízum nezařizovat a nemohl jsem udělat lépe! Sice mi jednou místo 90 dní dali jen 60 (když jsem šel z Nicaraguy do Kostariky), ale stejně jsem jel do Panamy, tak to nakonec bylo jedno. Ušetříte tím spoustu peněz a nervů. A je to větší vzrůšo.
  • Tipy a triky: Opravdu na letišti je jim to celkem jedno kam letíte a jestli se vrátíte nebo ne. Cestování po zemi je v tom opravdu přísnější. Většinou jsou všude v klidu, když řeknete, že v zemi plánujete cestovat 3 měsíce a pak jet dál. Nejvíc to hrozí v Panamě, tam je lepší si udělat falešnou letenku nebo jízdenku ze země.

ZS, LS 2014/2015:

  • Na základě doporučení bývalých exchange studentů, jsem vízum nezařizovala. Problém s výjezdy nebyl, ale občas bylo třeba domluvit s učiteli absence. Studentské vízum tedy třeba není, ale není záhodno to říkat, že jej nemáte na oficiálních místech jako je studijní oddělení a podobně.

ZS, LS 2015/2016: Vízum jsem si nezařizoval a vše v pohodě. Vystačil jsem si vždy s turistickým vízem na 90 dnů, poté jsem vždy na chvíli (stačí 3 dny) někam vycestoval, vrátil jsem se a získal jsem nové vízum na 90 dní. Pro vstup do země chtěli vidět zpáteční letenku.

LS 2016: Potvrzuju, že se stále dá bez problémů navštívit země bez víz. Jen mějte vždy při přechodu hranic připravanou zpáteční letenku do Evropy. Stačí i ve photoshopu upravená verze, úředníci to vůbec nekontrolujou. Ale mít jí pro překročení hranic musíte.

Formality na ČVUT

Jak již bylo zmíněno v přihlášce na zahraniční univerzitu.

LS 2010/11: Podepsání finanční dohody u pana Požára. K tomu je třeba na rektorát donést schválený studijní plán od proděkana (formulář dostanete) a také nějaký doklad toho, že máte sjednané pojištění do zahraničí.

ZS 2012/13: Stálo mě spoustu úsilí si nechat potvrdit uznávací arch na FEL - potvrzení z Kostariky přišlo na konci května, já měl státnice a o zkouškovém nikdo nikde nebyl. Nakonec se to ale vyřešili dva dny před odjezdem.

ZS, LS 2013/2014:

  • Jakmile držíte v ruce přijímací dopis a máte vybrané kurzy, běžte to zařídit. Neodkládejte to ani o den, je nejlepší to začít řešit okamžitě, protože se vždycky na něčem zaseknete.

Očkování

Doporučuje se očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence A a B, vzteklině a případně žluté zimnici, která tam sice není, ale jedná se o rizikovou oblast s komárem, který ji přenáší. Tetanovka je samozřejmostí, tu by jste měli mít i tady. Tyfus a zimnice se dá stihnout rychle jednou injekcí. Vzteklina je vyžaduje po měsíci další aplikaci. Žloutenky vyžadují další aplikaci za měsíc a další za půl roku.

rok 2012/2013: Článek o tom co, kde a jak jsem si nechal očkovat a kolik to stálo: http://latinskaamerika.blogspot.cz/2013/04/ockovani-na-kostariku-na-kostarice.html

LS 2010/11: Očkování je vhodné začít zařizovat cca půl roku před odjezdem, zvláště jestli nejste očkovaní proti žloutenkám. Já se nechala naočkovat v ZÚ Praha, kde mi se vším poradili, sestavili očkovací plán a vůbec byli strašně milí. Měla jsem žloutenky A a B, tyfus, chřipku a zimnici (obzvlášť vhodné pro výlet do Panamy). Různé vakcíny jsou různě drahé a myslím, že se ceny mírně liší i v závislosti na očkovacím centru.

ZS 2012/13:

  1. Já jsem nebyl očkovaný proti ničemu a zabralo mi to, se naočkovat na žloutenku a další tři, asi 3 měsíce. S tím, že na třetí dávku žloutenky, jdu teď po návratu.
  2. Já jsem měl očkování na břišní tyfus a žloutenku A+B. Na tyfus je jen jedna injekce a nevadí si s žloutenkou, na žloutenky jsem měl dvě před odletem (min 2 týdny mezera, radši 3-4) a jednu dostanu teď (abych to měl na 10 let)

LS 2012/13: Keďže som sa rozhodla vyjet na Kostariku na poslednú chvíľu, nestihla som sa zaočkovať. Úroveň hygieny v Kostarike je veľmi dobrá, nie je bežné, že by miestni mali očkovanie a i napriek tomu tam je výskyt žltačky veľmi malý. Pri cestách do Nikaraguy a iných krajín, je však očkovanie proti žloutence určite vhodné.

…vše zmíněno, žlutá zimnice je vhodná, pokud chcete cestovat od Kolumbie a dál, pokud nemáte tuto vakcínu a překročíte hranice z Panamy do Kolumbie, nepustí Vás zpět přes hranice, musíte se nechat přeočkovat tam a počkat 14dní.

ZS, LS 2013/2014:

LS 2014

  • Já se nechávala očkovat v Praze v Havelské ulci v centru cestovní medicíny. Ochotně vám se vším poradí a řeknou, co je vhodné. Objednat se minimálně 6 týdnů před odletem.

ZS, LS 2014/2015

  • Měl jsem s sebou při cestování vždy očkovák a nikde ho nechtěli vidět. Zdravotně „nejpřísnější“ hranice je s Nicaraguou, kde vám měří teplotu. Nic víc.
  • Naštěstí se mi nikde nic nestalo a obešel bych se dost určitě bez očkování, ale ne všude to je ok. Doporučuji se nechat naočkovat. Vodu jsem pil všude z kohoutku a v pořádku.

ZS, LS 2015/2016: Očkování jsem si zařizoval v očkovacím centru FN Motol. Nechal jsem se očkovat na vše, co mi doporučili. Při cestě do/z Kolumbie byl po mě vyžadován mezinárodní očkovací průkaz, kde jsem měl záznam o očkování na žlutou zimnici.

LS 2016: nikdo po mně nikdy nechtěl očkovací průkaz, i tak jsem měl víceméně všechna očkování, která jsou tu již uvedena. V Kostarice, Panamě ani v Nikarague po mě nic nechtěli. Pokud jedete do Hondurasu nebo Kolumbie, potřebovat to budete. Očkoval jsem se nechal zde: http://www.zuusti.cz/ockovani-usti-nad-labem/

Letenka

rok 2012/2013: pokud letíte na rok, budete si muset koupit jednosměrnou, protože je dost problematické koupit zpáteční na tak dlouhou dobu. Navíc poletíte pravděpodobně v první půlce července, což jsou prázdninové ceny nejlevnější jsem sehnal od Condora: Praha>Frankfurt>Santo Domingo>San José za 654 EUR (cca 17 500 Kč), nebo si kupte zpáteční do Čech na Vánoce a vyjde vás to jen o malinko víc. Já však jejich prázdniny využil k cestování po Kostarice a Mexiku.

Do Čech jsem se vracel po druhé návštěvě a cestování po Mexiku s British Airways: Mexico City>Londýn>Praha za 630 USD (cca 12 500 Kč)

Letenka se dá koupit různá. Ja jsem zvolil pohodlnější cestu z Prahy přes Franktfurt přímo do San Jose, která stále okolo 27000kč. Dá se však letět přes USA, kudy to vyjde o dost levněji, ale člověk musí více hledat a tráví na cestě více času.

LS 2010/11: Letenku jsem kupovala 14 dní před odletem a cena mě mile překvapila: Zpáteční letenka Praha - Frankfurt - New York (Newark) - San José mě stála něco málo přes 20 000 Kč. Čekací doby na letištích 3-4 hod., což je pro tak velká letiště tak akorát. Při cestě přes USA je ale třeba počítat ještě s vyřízením tranzitního víza, což trvá přibližně týden. Co se týče pojištění, měla jsem od Vitalitas jako pojištěne OZP nějaké výhodné půlroční pojištění.

ZS 2012/13:

  • Letenku Praha→Miami→San Jose jsem koupil asi měsíc a půl dopředu za 26 000. Kupoval jsem to nadvakrát, protože v USA jsem se zdržel jak cestou tam tak i zpět.
  • Letenka: Mnichov > Atlanta > San Jose cca 25 000Kč s Deltou. Pro cesty pře USA stačí na internetu vyřídit „vízum“ ESTA za asi 5 USD.
  • Letenka: Barcelona > New York > San Jose > Dallas >Londyn > Viden s americanairlines.com stála 1100 $ kupovaná týždeň pred odletom.
  • Letenka: Praha- Frankfurt- San Jose jednosměrná necelých 12 000kč přes Condor. Datum cesty zpět jsem totiž ještě nevěděla a myslím si, že pokud chcete cestovat, je lepší si letenku dokoupit až později po celkovém naplánování.

ZS, LS 2013/2014:

  • Letenky bývají nejlevnější 54 dní před odletem. Jakmile dostanete potvrzení, že vás na TEC vzali, už ji hledejte.
  • Pokud jedete na rok, jako já, kupte si jednosměrnou. Obousměrná je mnohem levnější, ale tak dlouho dopředu se to prostě naplánovat nedá.
  • Pokud počítáte s tím, že si za menší poplatek posunete termín odletu, buďte velmi obezřetní, protože nakonec může být všechno jinak a budou po vás chtít skoro tolik, jako za novou letenku.

LS 2014

  • Kupovat jednosměrnou letenku, protože nikdy nevíte, jak se vám na Kostarice zalíbí a co bude za půl roku. Já osobně jsem nakonec na Kostarice zůstala až do 10. září a změna zpátečního letu mě málem stála nervy. Změna letu je drahá a může se stát, že vás bude stát mnohem víc, než tvrdí letecké společnosti.

ZS,LS 2014/2015:

  • Letenku jsem kupoval až asi necelý měsíc před odletem za 22 000 kč. Kupoval jsem zpáteční, ale měli vypsané jen lety na 10 měsíců dopředu. Připlatil jsem si tedy za možnost přebookování (už v té ceně 22k). Což jsem nakonec udělal a za 120 euro (přebookovací poplatek) + pár euro navíc (cenový rozdíl letenek) jsem letěl domů. Pozor ale, letenky mají jen přesně 1 rok platnost. Nepočítejte tedy s tím, že byste tam zůstali déle a letenku si přebookovali buhví kdy.
  • Tam jsem letěl Mnichov→Atlanta→San José
  • Zpět San José→Atlanta→Paříž→Mnichov

ZS, LS 2014/2015

  • Letenka Praha→Frankfurt→Atlanta→San José - s KLM

ZS, LS 2015/2016: Zpáteční letenku jsem neměl. Tam: Letenku jsem měl od Condoru do USA. Potom od JetBlue do San Jose - CR. Při nástupu do letadla do CR v USA po mě chtěli, abych prokázal, že mám zajištěnou cestu z Kostariky. Na letišti jsem si koupil „refundable“ letenku, při pasové kontrole v Kostarice jsem ji ukázal a poté zrušil, vše ok. Zpět: Letěl jsem z Kostariky přes Mexiko s Volarisem. Pote s Aeromexico do Miami a nakonec z Miami do Mnichova s Condorem.

LS 2016: zpáteční letenka za cca 25000 s KLM Praha - Amsterdam - Panama - SJ.

Pojištění

rok 2012/2013: Pojistka od Uniqa nejlepší poměr cena výkon(pokud chcete být opravdu pojištěni a zajímá vás co je v pojistných podmínkách) 365 dní za cca 10 000 Kč, pokud potřebujete poradit co a jak, ozvěte se.

LS 2012/2013: Poistenie 90 dní na ISIC zvyšok som si doplatila s Uniquou. Keďže som bola chorá, poistenie som využila, na mieste veľmi dobrá podpora poisťovne, volali mi, či je všetko v poriadku etc., teraz ešte uvidím, či mi preplatia lieky, ktoré som kupovala na mieste. Ale tvárili sa, že áno, ak mám na ne recept.

Pojištění od č.spořitelny k běžnému účtu, zbytek od Union.

ZS 2012/2013: Pojištění: Uniqa K3, ale je poměrně drahé. Na jeden semestr stálo asi 6000,-.

Pojištění jsem měl od České spořitelny Comfort k platební kartě, které platilona 90. Zbytek dní jsem si doplatil od Generali.

ZS, LS 2014/2015:

  • Pojištění jsem měl od ISIC (asi 1000 kč za rok). Jen si dejte pozor, aby vám platil ISIC po celou dobu vašeho pobytu, jinak ISIC nechte doma a pošlete někoho na opětovné obnovení ISICu. S sebou si vezměte kopii pojištění, budou ho nejspíš chtít.

ZS, LS 2014/2015:

  • Pojištění jsem měla od Allianz s plným krytím, vztahuje se na celý svět mimo USA. Pojištění bylo potřeba ukazovat jen jednou, když jsem měla zánět hrtanu a doktorka mi předepisovala léky. TEC má na kampusu malou kliniku určenou pro studenty, kde je možné se nechat základně ošetřit a dostat léky.

LS 2016/2017: Pojištění normálně od ISIC. Bohužel jsem ho použila, ale proplatí se to stejně až po návratu, kopie pojištění v Kostarice nic neznamená. Jinak doktor existuje i na fakultě v SJ.

Co s sebou - finance ...

S sebou hlavně dolary a platební kartu. Eura se někde dají vyměnit, ale se špatným kurzem. Skoro všude se berou platební karty a dá se na ně vybírat hotovost.

LS 2010/11: Když hotovost, tak dolary. Rozhodně není problém vybrat z bankomatu, případně platit kartou. Poplatky za příslušné transakce už záleží na vaší bance. Jenom při platbě kartou v některých obchodech zaplatíte víc, účtují si totiž za platbu kartou poplatek…

ZS 2012/13: Sebou jedině kartu a pár dolarů. Není třeba si brát kopu peněz, kartou jdou vybrat bez problému. Já měl mBank a ta měla ucházející kurz a nechce poplatky za výběr v zahraničí.

LS 2012/13: karta + dolare.

ZS, LS 2013/2014:

  • Pojištění je dobré mít i na extrémní sporty jako je surfování, hiking, canopy a podobně
  • Do letadla vám stačí 20 dolarů a peníze si pak můžete vybrat v Kostarice v bankomatech Banco Nacional, nebo Banco de Costa Rica
  • V Kostarice nikde nekoupíte peřiny a v noci jde třeba v září teplota až k 15 a domy opravdu žádnou izolací neoplývají.

LS 2014

  • Nejlepší mít s sebou pár dolarů a peníze na účtě, které si pak vyberete v tamní měně - colony. Vždy lepší platit v colonech než v dolarech a je zbytečné měnit si peníze nejdřív na dolary a potom na colony.

ZS, LS 2014/2015:

  • Když už něco chcete tahat, tak dolary. Jinak pak hned na letišti můžete vybrat colony v ATM. Občas nějaké ATM charguje ještě spešl nějakou částku, raději najděte jiné ATM. Jsou všude, i v kampusu školy jsou asi 2 nebo 3. Není třeba s sebou ty dolary vůbec tahat. Kartu ale vezměte!

ZS, LS 2015/2016: Pojištění jsem měl přes studentskou kartu ISIC. Stálo okolo třech tisíc. Bylo to úplně v pohodě. Během pobytu jsem pojištění musel bohužel využít, protože jsem měl nějaké zdravotní problémy. Ale vše ok. Doporučuji.

LS 2016: prakticky všude jsou bankomaty a i v malých obchodech a restauracích se dá platit kartou, takže žádný problém. Zjistili jsme, že se hodně vyplatí zřídit si účet u Equa banky. Vedení účtu nic nestojí a výběr ze VŠECH bankomatů stojí jen 9 Kč. Rozhodně se vyplatí, pokud při sobě nechcete nosit větší hotovost.

LS 2016/2017: karta a vybrat.

 
costa_rica/tec/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/09/08 20:09 autor: dvoraalzStarší verze