Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Lidé v zahraniční kanceláři na Tecnologicu jsou velice přijemní. Stačí se s nimi domluvit a přijede vás na letiště vyzvednout jejich řidič. Nesmíte však přiletět o víkendu, to asi řidič nepracuje. Jinak se dá jet taxíkem, což je dost drahé až do Cartaga. Také se dá je autobusem, což je hodně levný, ale složitý, pokud to tam neznáte.

LS 2010/11: Tak já přiletěla v neděli kolem desáté večer kostarického času a na letišti pro mě přijel řidič ze školy a dovezl mě do místa mého bydliště. Na řidiče je dobré zeptat předem v kostarické zahraniční kanceláři.

ZS 2012/13:

  1. Řidič stále funguje. Autobusem to je složitější, ale taky se dá a vyjde to levně. Nejdříve se dostanete do San Jose a pak se musíte taxíkem přesunout na Lumacu a odtud do Cartaga.
  2. Já měl štěstí, že student kterého mi přidělili jako „průvodce“, byl schopný a krom jiného mi sehnal odvoz z letiště.

LS 2012/13:

  1. Řidič funguje.

ZS, LS 2013/2014:

  • Domluvte se s zahraniční kanceláří na datumu a pak jde vše jak po másle. Řidič na vás počká na letišti a odveze vás až před váš nový byt. Je dobré mít kontak na domácí, aby ji mohl řidič zavolat.

LS 2016: Stále funguje transfer z letiště zajištěný školou. Pokud přiletíte v jimi navržené dny samozřejmě.

LS 2016/2017: Nevím, nepoužila jsem. Jela jsem Interbusem.

Ubytování

LS 2010/11: V jedné z těch přihlášek se vyplňuje, jak byste chtěli na Kostarice bydlet: v rodině, s jinými studenty, nebo na koleji. Já bydlela v rodině a bylo to super! Ne každému to může vyhovovat a v případě, že nejste s ubytováním spokojeni, v kanceláři vám rádi najdou náhradu.

ZS 2012/13:

  1. Existuje mnoho možností. ITCR vás nejspíše bude chtít dát do rodiny. My jsme nakonec byli ubytováni v malém rodinném domku, ale museli jsme si sami vařit a prát. V rodině se nemusíte starat o nic.
  2. Ubytování záleží na štěstí. Nic jako koleje nemají. Pokud vám slibují jídlo, buďte obezřetní, například já jedl suchou rýži a fazole půl roku. Radši bych dostal víc peněz a vařil si sám, jako ostatní češi. Jinak pokud se vám ubytování nelíbí, často je to s domluvou na dlouhé lokte, univerzita nemá moc vůli něco řešit.

LS 2012/13:

  1. Možnosti sú v zásade dve: bývať v rodine alebo si sám nájsť podnájom s ostatnými študentami. Koleje pre nás nemajú. Ja som mala skvelú rodinu, ktorá hovorila len španielsky a výborne varila, takže som bola nakoniec rada, že som nebývala na koleji ako som chcela. Platila som 150 000 colonov za ubytovanie a jedlo. Moja domáca sa volala Amelia Calderon.
  2. Další doporučení na rodinu: Carlos Picado (100 000 colonů pouze se snídaní), jsou sice v centru, ale mě půjčili kolo na dojíždění do školy
  3. Já jsem byla u rodiny a ze začátku jsem moc štěstí neměla, žila jsem u matky(Rosa) s dcerou. Moc jsme si nesedly a hlavně žila opravdu jen z těchto peněź, které dostávala od studentů za nájem, bylo to tedy 350 dolarů na měsíc, což je poměrně dost na to co za to bylo. Když jsem chtěla ubytování změnit, bylo to v podstatě jen na mě. Musela jsem si najít něco sama, ale naštěstí jsem náhodou našla užásnou rodinu, která normálně exchange studenty nemá a ani nebere po špatných zkušenostech, ale měla jsem štěstí.

ZS, LS 2013/2014:

  • Mezi čechy se předává jeden byt ve čtvrti Gonzalo Angulo primera etapa. Momentálně ho má Marek, tak mu kdyžtak napište.

LS 2014

  • Nejlepší sehnat si po příjezdu byt s ostatními studenty. Stačí se zkusit ptát po okolí kolem TECu a nebo poprosit buddyho. Z čech se bydlení shání špatně, jediná možnost je kontaktovat buddyho nebo ostatní čechy co v Kostarice už jsou.

ZS 2014:

  • Bydleli jsme u paní Damaris v Casa de la Mama Coita za 200 dolaru na mesic se snidani, mamča nás pak ještě dost zkásla na jídle co nám vařila. Dalo by se najít o dost levnější ubytování.

LS 2016: Bohužel s mým odjezdem zaniká i byt, který se tu předával z generace na generaci. Doporučuju pro hledání bytu FB stránku https://www.facebook.com/groups/apartamentostec/?fref=ts Také ve škole jsou nástěnky se spoustou inzerátů. Ubytování je dostatek, nebojte se toho, že nic neseženete. Každopádně očekávejte jiný „standart“, než v ČR.

LS 2016/2017: Bydlela jsem ve studentském bytě se svým buddym, bylo to fajn, ale trošku dobrodružné. Sehnat bydlení v Cartágu není problém, stačí se poptat mezi známými ve škole. Platila jsem cca 3500 Kč na měsíc. Poslední měsíc se mi stěhovala kamarádka a nechala mně svůj megapokoj v SJ, ten byl za 5000, ale to je spíš výjimka, v San Jose je to docela drahé. I s dojížděním na fakultu se vyplatilo víc bydlet v Cartagu.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

LS 2010/11: Bydlela jsem v rodině, která mě první den ukázala cestu do školy a do zahraniční kanceláře. Tam už si mě převzali a vyřídili všechny potřebné dokumenty.

ZS 2012/13: Mě hodně pomohl místní student, kterého mi přidělili na počáteční formality.

LS 2012/13: Krom formalit pro školu je dobré požádat buddíka at Vám pomůže koupit sim kartu

ZS, LS 2013/2014:

  • První den s vaším buddym je dobré vyřídit SIM-kartu. Pokud bydlíte na vlastní pěst, zjistěte si nejbližší pobočku banky, do které můžete chodit platit nájem.

LS 2016/2017: Spoléhejte na buddyho, nebo se zeptejte na info schůzce.

Zápis předmětů

LS 2010/11: Předměty, které jsem napsala do svého životopisu a měla je i ve schváleném studijním plánu, se už neučili (změnili studijní plány, ale k aktualizaci na webu nedošlo). Zapsala jsem si tedy to, co jsem uvážila za vhodné vzhledem k mému studijnímu plánu v Praze. Po týdnu jsem ještě jeden předmět změnila a nebyl s tím žádný problém.

LS 2012/13:

  1. Věnoval jsme se pouze psaní diplomové práce.
  2. Sice všechny předměty co mi potvrdili se otevřeli, ale kolidovali spolu a mohl jsem chodit jen na tři ze čtyř. Nebyl žádný problém si výběr změnit, případně si něco přidat.
  3. Písala som diplomovú prácu, vedúceho mi našli až na mieste, lebo ten, ktorého som mala prisľúbeného ešte pred odjazdom vyučoval len v San Jose. Nájsť nového vedúceho stálo trocha opakovaného apelovania na príslušnú fakultu, nakoniec mi pomohlo zahraničné oddelenie.
  1. Zápis předmětů byl celkem v pohodě, až na jeden předmět „Logistika“. U tohotu předmětu mi vyučující sdělil, že mě nemůže přijmout z důvodu nedostatečné znalosti španělštiny, jelikož je předmět příliš složitý. Poté jsem musela předmět změnit na jiný, což bylo pro kstarické papírování 3 měsíční záležitostí.

ZS, LS 2013/2014:

  • Nikdo vám negaratuje, že předměty, které si vyberete doma v čechách vám zapíší, proto si do zásoby schovejte tak dva, tři další předměty.
  • FIŤákům doporučuji Investigación de operaciones, Estructuras de datos, Programación orientada a objetos a Analisis de Algoritmos. Buďte ovšem opatrní a dejte si třeba jen tři 4 kreditové předměty na semestr a doplňte to jedním lehčím dvoukreditovým.

LS 2016/2017: Předměty jsem měla všechny, co jsem si vybrala. Doporučuji Teoría e historia del urbanismo s Davidem Porrasem, je super, nadšený a nápomocný, a Dibujo Manual s Mauriciem Ordoňezem, zábavné, poučné a navíc super relax! Ateliér je dvakrát týdně a chodit tam je povinné, je to docela náročné - hlavně časově. Urbanismus je lepší na zvládnutí, ale já jsem byla nakonec ráda, že jsem měla ateliér, dost jsem se toho naučila. Taller 7 doporučuji, nicméně pro větší flákárnu radši Taller 5(:

 
costa_rica/tec/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/09/08 20:23 autor: dvoraalzStarší verze