Akademický rok 2016/2017 - zimní semestr

Zhejiang University

Zhejiang University je třetí nejlepší univerzita v Číně. Pokud se Vás někdo zeptá, kde studujete, na Zhejiang University je většina reakcí wow či projev uznání. Pravděpodobně budete studovat na jednom ze dvou kampusů - Yuquan nebo Zijingang. Druhý zmíněný je největším kampusem univerzity. Nachází se na severozápadě města, přesně na druhé straně od letiště, kam přiletíte. Zároveň se zde nachází College of Civil Engineering & Architecture. Je to krásný kampus se spoustou přírodních ploch. Přímo v kampusu se nachází velká menza, univerzitní nemocnice, malé markety, prádelny, kavárny, opravna kol ad. Přímo vedle kampusu je ulička plná restaurací, která je hojně studenty navštěvována. Přímo za hranicí kampusu je také ulice plná kaváren s celonoční otevírací dobou.

Yuquan je kampus, kde probíhá prvotní registrace a zároveň je zde ubytovaná většina mezinárodních studentů, z Evropy nejvíce Němců, kteří by mohli teoreticky vytvořit vlastní komunitu. :D Yuquan campus se nachází blíže centru, na západ od veleznámého West Lake, UNESCO dominanty Hangzhou, kvůli kterému do města každý rok přijíždí miliony Číňanů. Kampusy jsou od sebe vzdáleny cca 45 minut hromadnou dopravou. Mezi kampusy se dá pohybovat univerzitními shuttle busy, které jedou většinou přímo a tedy kratší dobu.

Doprava

Zvolili jsme Hainan Airlines kvůli ceně a možnosti vzít do letadla dvě odbavovaná zavazadla, každé musí mít max 23 kg. Letenka vyšla výhodněji do Hangzhou přes Peking než letět přímým spojem do Shanghaie. Na přestup v Pekingu doporučujeme více než dvě hodiny, protože musíte se znovu odbavit a přesunout se na druhý terminál, který není blízko. :D Z letistě v Hangzhou nás vzalo taxi přímo před kolej v kampusu za cca 190 juanů. Pokud se chcete po Hangzhou pohybovat na kole, lze si zařídit kartičku na MHD a využít systému půjčování kol po celém městě.

Ohledně cestování po Číně, na větší vzdálenosti se vyplatí koupit letenku. V kratších (a časově delších) vzdálenostech je možné koupit jízdenku v nočních vlacích. Doporučujeme soft sleeper, kde jsou čtyři lůžka v kupé narozdíl od hard sleeperu, kde jsou neuzavřená kupé pro šest cestujících. Možností je i autobus pro nejkratší vzdálenosti.

Ubytování

Kvůli plným kolejím v Zijingang campusu bylo pro asi sto studentů včetně nás zařízeno ubytování v Hanting hotelu umístěném hned vedle kampusu. Dvoulůžkové pokoje, cena 720 juanů/měsíc (levnější než koleje :D), 2x týdně pokojový servis, hezké, čisté.

Cestování

Hangzhou leží hodinu rychlovlakem na jihozápad od Shanghaie, cca 200 km. Do Pekingu rychlovlakem je to cca 6 hodin. V okolí Hangzhou doporučujeme výlety do Yellow Mountains (vyberte den bez mlhy), Suzhou [rádoby čínské Benátky (jako hodně vesnic v té oblasti)], Shanghai (kdo by to byl řekl :D), ostrov Putuoshan, čajové vísky poblíž West Lake a Ningbo (ulice plná západních barů). Ze vzdálenějších destinací nesmíte minout Great Wall of China, Beijing a jeho tradiční Hutong, pandy v ChengDu, divočinu v Jiuzhaigou a Huanglong, UNESCO rybářské městečko FengHuang, svět Avatara v Zhangjiajie a megabuddhu ve městě LeShan.

Náklady

Počítejte s náklady 20 000,- Kč/měsíc, pokud si chcete Čínu naplno užít. Samozřejmě s low budgetem se dá vyjít s mnohem nižší částkou. Vyplatí se zařídit si zároveň i štědré stipendium od čínské vlády, tzv. Chinese Government Scholarship. Aktuální info pro každý akademický rok na stránkách www.dzs.cz. Přihlášky se uzavírají obvykle během ledna.

Jazyk & kultura

Základní čínské fráze se určitě hodí, anglicky v Číně umí málokdo. Na univerzitě není možné navštěvovat kurzy čínštiny pro exchange studenty. Doporučujeme výuku čínštiny na fakultě stavební u magistry Martincové, popř. samostudiem na místě. Plivání, chrochtání, chrchlání, krkání a srkání je u starších běžné. Počítejte se spoustou kulturních odlišností.

 
china/zu/tereza_trefilova_matous_holy.txt · Poslední úprava: 2017/02/22 19:39 autor: holymatoStarší verze