Úvod

Do Číny jsem jel v 1. roce magisterského studovat architekturu. Pro vízum je třeba dostat poštou dokumenty z Tongji. Je třeba vyplnit si online přihlášku, potvrdit od děkana a žádost o kolej(!). Pokud bude váznout komunikace přes email, doporučuji nabít si kredit na Skype a telefonovat.

Co se týče peněz, směnil jsem si v ČR dolary a následně na letišti juany (1 RMB = asi 3 Kč) Během pobytu jsem si pokaždé vybral z bankomatu 3000 RMB, ČSOB si účtovala poplatek cca 500 Kč za výběr.

Semestr

Ve škole všichni umí anglicky (místní studenti obvykle hodně málo). Naši profesoři často žili v USA a Německu, takže problémy s komunikací nejsou. Drtivá většina cizích studentů jsou z Německa (Mnichov, Berlín, Bauhaus, Cáchy, ..). Kolej a menzy jsou hned vedle fakulty, doporučuji jíst fastfood na ulici (i když je prý brutálně nebezpečný) a nebo různá levná ujghurská bistra, kde se člověk nají do 40 Kč.

Pokud můžu (ne)doporučit předměty, tak:

Cultural Landscape Conservation (Feng Han)

- příjemné povídání o ochraně kulturní krajiny, profesorka je komisařkou Unesco.

Architecture Design Methods (Ciao Quinsan)

- profesorka z USA učí o hlavních arch. teoriích - čtení a diskuze o významných manifestech atp. Hodně interaktivní a poutavá výuka.

Film Architectures (Ercument Gorgul)

- nejlepší předmět, oficiálně bakalářský, focení a natáčení města, exkurze, různé zajímavé digi-projekty

studio: Creative architecture (Ciao Quinsan)

- první polovina semestru byl takový „ZAN“ a pak jsme jeli na místo činu vlakem na čundr přes půl Číny do hor, kde jsme poté navrhovali hlavní projekt.

nedoporučuji: Principle of Architecture Design, Challenge and Strategy, ... (Wang Yi)

- moc práce a stresu, skupinová práce, vesměs mi přišel celý náš projekt jako velký fail. Spíše nezajímavé přednášky.

Finance? Mějte spolubydlícího na koleji a pobyt vás vyjde mnohem levněji, než v ČR. Nájem na měsíc vychází asi 3 500 Kč na koleji, 7 000 Kč na koleji bez spolubydlícího a 10 000 Kč za pokoj na bytě.

Návrat

Návrat? Ani náhodou. Neudělejte chybu jako já. Všichni ostatní se ke konci semestru rozutekli po Asii - velkoměsta, tropy, cokoliv vás napadne. Řešte tento závěr už začátkem semestru, kupte si letenky, a cestujte!

Pokud vás bude cokoliv zajímat, najděte si mě na Facebooku a napište - rád se podělím o všechno, co vím.

 
china/tu/jonaskolarik.txt · Poslední úprava: 2014/04/08 11:56 autor: kolarjonStarší verze