Studium

Informace pro studenty jednotlivých fakult (v případě, že takoví už na univerzitě studovali):

Čínština

Máte možnost volit mezi dvěma kurzy. 4h týdně či 20h týdně. Volil jsem 20h a nemůžu si ho vynachválit. Studoval jsem od pondělka do pátka každý den od 8-12am. Měl jsem štěstí na velikost skupiny. Byla nás cca 11. V jiných třídách se počty pohybovaly okolo 18lidí(20 max). Některé učitelky neumí anglicky, takže začátky jsou celkem náročné, většinou však zabavné. Ve škole panavala uvolněná atmosféra, moc rád jsem tam chodil. 20h kurz je dotovaný. Jakožto exchange studenti platíte za celý semestr 400RMB namísto nějakých 8000RMB. Čekají vás 2 testy – midterm, final. Pokud budete score mít nad 60%, dostanete certifát. Sice nemá mezinárodní platnost, ale i tak je to fajn. V okoli Beihang je mnoho škol vyučujích pouze čínštinu. 1,5h stojí 30RMB, ve skupině je vás max 6. Tyto školy se náchází v nedaleké čtvrti 五道口.

Marek ZS 2014/2015: Čínština byla můj nejoblíbenější předmět, měl jsem však pouze čtyřhodinovou variantu. Učili jsme se hlavně to, co jsme potřebovali nejvíce a mohli jsme si to potom ihned vyzkoušet. Místní studenti také rádi pomohli.

Jana LS 2016/17: Čínština byl také můj nejoblíbenější předmět. Zvolit jsem si kvůli ostatním předmětům musela pouze 6 hodinovou variantu - 3 dny v týdnu 2 hodiny v době obědové pauzy, tato varianta je bezplatná. Varianta s 20 hodinami týdně je zpoplatněna.

Katka LS 2016/17: V Číně se ani se studenty univerzit nedomluvíte anglicky, natož s ostatními lidmi. Hodiny čínštiny jsou tedy užitečné a navíc i zábavné. Naučíte se domluvit v základních situacích a psát základní znaky. Během cestování po Číně jsem získanou znalost čínštiny denně využívala. Učitelky mluví dobře anglicky. Varianta 3x týdně 2 hodiny je zadarmo. Intenzivní kurz čínštiny 5x týdně 4 hodiny vyjde na cca 25 000 Kč.

Běžné předměty

Můžete si navolit předměty ze všech fakult, kterých tu je požehnaně. Úroven angličtiny účitelů je různá. Hodně z nich studovalo v zahraničí, takže na vyjímky není problém rozumět. Jsou tu ovšem i takoví, kterým je problém rozumnět. Oni si to uvědomují, proto využívají ppt prezentace a snaží se tam vtěsnat vše důležité. Když to shrnu, úroven angličtiny učitelů je tu na dostačující úrovni. Ve třídě je cca 10-20 studentů. Na zkoušky je většinou dovoleno brát si vlastní materiály včetně laptopů, takže se nebojte, že byste se museli něco biflovat na zpaměť, jak to dělají místní.

Diplomová práce

Terka LS 16/17: Osobně nedoporučuji psát na Beihangu diplomovou práci. Předem jsem se domlouvala, kterého profesora mám se svou prací oslovit. Byl mi doporučen ten, kterého jsem si sama našla podle blízkého zaměření na jejich stránkách. Napsala jsem mu mail se svým záměrem a tématem práce a on mi potvrdil, že mi práci v Číně povede. Na naší první schůzce jsem ale zjistila, že o tématu vůbec nic neví, takže jsem se mu ho snažila vysvětlit a napodruhé už ho snad pochopil. Celý rok jsem mu každou polovinu měsíce musela posílat report, který obsahoval, co jsem na práci udělala nového. Měla jsem úvodní a závěrečnou prezentaci na meetingu, které se konaly vždy víkendu a účastnili se jí studenti, kterém můj vedoucí také vedl práce. Tyto schůzky byly moc zajímavé vzhledem k tématům ostatních prací a poznání lidí ze všech koutů světa. Celkově ale s vedením spokojená nejsem, protože jsem si práci psala podle vlastních představ a neměla jsem možnost se s nikým poradit. Složité je i získávání podkladů po práci, protože připojení k internetu je v kampusu hodně špatné, takže jsem byla ráda, že jsem většinu referencí již měla z ČR. Teď bude informace užitečná pouze pro studenty FD. Pokud píšete na Beihangu diplomovou práci a potřebujete uznat i tento předmět, váš český vedoucí bude muset potvrdit známku, kterou jste získali od vedoucího v Číně, i když jste tam práci nedokončili. Takže pak můžou vzniknout problémy, protože z Číny se práce špatně konzultuje s českým vedoucím, a když si ji píšete jen podle vašeho uvážení a nemáte k ní jiný názor, není to úplně snadné.

Vybavení - kampusy, menzy

Ubytování je v naprosto úžasnym kampusu, kde se nachází skvělé zázemí pro volnočasové aktivity. Je tu posilovna, cca 15 basketbalových hřišť, běžecký stadion, 3 menší fotbalové hřiště, bazén, spoustu ping pongových stolů, hřiště na kriket… Pak jsou tu samozřejmě různé kavárny, restaurace, obchody, banka, pošta, knihovna (do knihovny přístup máte, ale bohužel si nemůžete nic půjčit). V kampusu se nachází cca 7 menz. Já chodím do té největší, menzy číslo 1. Nachází se naprosto FSD. Hojnou porci dostanete za cca 12RMB. Jídel je tu požehnaně. Jídla jsou hodně mastná oproti našim, někteří exchange měli žaludeční problémy, tak si ze začátku dávejte pozor. Za jídlo se platí studentskou kartou, kterou si v přízemí nabijete u okýnka nebo v automatu.

Terka LS 16/17: Pokud budete chtít chodit do bazénu a plavat v hloubce, musíte si udělat speciální kartičku. Požádejte buddyho, který s vámi zajde do nemocnice, kde vám změří tlak a udělají EKG, poté vám na bazénu vystaví kartičku a nemusíte se plácat na mělčině.

 
china/bu/studium.txt · Poslední úprava: 2017/08/15 20:25 autor: topkoterStarší verze