Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

  1. prihlasky na Waterloo (udergraduate stduium) se podávají tu link
  2. linky pro předměty:
  1. kontakty:

Žádost o vízum

  1. Informace k žádosti o vízum a dokumenty ke stažení najdete na link
  2. Stahnuti žádosti ke study permit (s kterým dostanete multi-entry víza)
  3. Před podáním žádosti o study permit(vízum) třeba zaplatit částku 90e, kterou najdete v příručce, kterou můžete taky stáhnout z linku (viz. první bod).
  4. S vyplnenou žádostí + potvrzení o zaplacení + cetovným pasem třeba zajít na velvyslanectví

Petr: Pokud jedete na semestr a neplanujete cestovat nikam mimo Kanadu a USA, neni nutne Study permit!!, ale staci vam Single-entry Temporary resident visa (turisticke vizum), na ktere lze studovat a cestovat po dobu kratsi nez 6 mesicu!

Adresa: Kanada - Velvyslanectví Kanady Muchova 240/6, 160 00 Praha-Dejvice kde vám vystaví vízum a nalepí do pasu + dostanete papír se kterým na imigračím úradě na letisku v Torontě dostanete study permit (papírek do pasu)

Jarda: Jak jiz bylo mineno vyse, se single entry visa vás bez problémů pustí i přes Americké hranice a zpět - nemusíte si tedy zadat o study permit a staci zaplatit pouze 55 euro misto 90. Navic kdyz nebudete potrebovat Study permit, usetrite si jednu dlouhou frontu na letisti a jeden rozhovor s imigracnim urednikem. Na druhou stranu, se study permitem muzete pracovat na campusu a prace v ruznych fast foodech je tam dost.

Ondra (FJFI 2014): Nyní lze o vízum žádat online (http://www.cic.gc.ca/english/). V Praze se již víza nevydávají, museli byste mimo ČR (asi Vídeň). Trvá to 14 dní až měsíc. Víza nejsou potřeba, pokud v Kanadě plánujete zůstat méně než 6 měsíců (v r. 2014). Bez víz lze pouze studovat. Pracovat na kampusu lze s vízem 'study permit'. Pracovat mimo kampus lze s 'work permit' (nelze ale studovat) nebo 'international experience canada' (IEC, dříve Work and Travel Canada). Bohužel se (aspoň v r. 2014) study permit vylučuje s work permit a také s IEC. Tzn., že nelze mít zároveň více ze zmíněných víz.

Jan (FJFI LS 2014): Turistická víza již nejsou třeba, avšak pro studium delší než 6 měsíců o vízum stále žádat musíte. Vše probíhá online, načtěte si na stránách ambasády které formuláře potřebujete. Mimo jiné musíte zaslat dopis o přijetí, takže nejdříve musíte být přijati a až pak žádat o vízum. Výhoudu je že nemusíte nikam posílat svůj pas, vše probíhá elektronicky. Pokud je vízum schválené, po příjezdu do Kanady vám ho do pasu vlepí imigrační úředník. Celý proces cca do jednoho měsíce, na stránkách ambasády lze nalézt průměrná doba vyřízení.

Jan (FEL ZS 2014): Pokud jedede studovat pouze na jeden semestr (méně než 6 měsíců) není za potřebí vyřizovat pro kanadu žádné vízum, takže jenom dostanete razítko do pasu a můžete jít dál z letiště bez dlouhého vystávání na imigračním.

Tereza (FJFI), Winter & Spring 2016: Pro studium kratší než 6 měsíců je potřeba jen eTA. Pokud na déle, je potřeba vyplnit online formulář, kam se musí nahrávat přijetí od univerzity, doklad z bankovního účtu o tom, že má člověk dost peněz, fotografie, pojištění.

Gabriela (FIT ZS 2016): Na pobyt o délce 5 měsíců mi zcela stačila eTA. Stojí 7 CAD a platí na 5 let. Na letišti se mě pouze krátce zeptali na účel a plán cesty a kdy se vracím.

Formality na ČVUT

1. a/ 2 kopie prihlasky co se vyplňuje (prihlasky na Waterloo- link) b/ kopii pasu + studijni vysledky

2. Prihlasky poslu na univerzitu a v pripade, ze nenastanou zadne problemy, poslou Vam pozvani

3. Na zaklade pozvani si vyridite studentske vizum.

4. Jakmile budete mit vizum(study permit), muzete podepsat financni dohodu na stipendium od MSMT (10 000 Kc/mesic) s panem Pozarem; pozar@vc.cvut.cz, 224 35 465.

5. K podpisu prinesete cislo uctu, adresu pobocky, ve ktere je ucet zalozen, potvrzeny studijni plan (viz priloha).

6. Podpisem se zavazujete ke splneni 3 podminek: odstudovani nejm. 10 kreditu (fakulta po Vas bude urcite chtit kreditu vice), vyplneni zpravy z pobytu a odevzdani po navratu 2 dokumentu - potvrzeni doby studia a transkriptu.

7. Pred odjezdem se take jeste informujte na fakulte, co je nutne udelat, aby Vas zahranicni pobyt zapsali a pocitali s tim, ze budete v dalsim semestru studovat v zahranici.

Ondra (FJFI 2014): Mne zvací dopis poslali cca 30 dní před nástupem na školu. Syšel jsem o jeho zaslání i 14 dní před odjezdem.

Jan (FJFI LS 2014): Mě trval celý proces obvzlášť dlouho, první přihlášku jsem odeslal v září a zvací dopis jsem dostal na začátku prosince (začátek semestru na začátku ledna). Je dobré být v emailovém a telefonickém kontaktu i s koordinátorkou v Kanadě. Přihláška na stránkách UW není příliš složitá, tady je pár postřehů k celému procesu:

  • Musíte se přihlásit na ECE - Electrical and Computer engineering, non-degree
  • V systému nebyla možnost přihlásit se do zimního semestru na ECE, po domluvě s koordinátorkou jsem se mohl přihlásit do jiného semestru a ona to pak vyřídila.
  • Pokud jste po třech letech bakaláři a chcete jet v prvním roce magistra, musíte se přihlásit do undergraduate programu.
  • Před odjezdem nemá cenu řešit předmety které si chcete zapsat. Napište do přihlášky a do srovnávacího archu před odjezdem první věc co vás napadne. Do začátku semestru není jasné, co kdy bude a zda to nebude v konfliktních časech. Vymýšlet předmety před tím, než se objevíte v Kanadě, nemá vůbec smysl. Na míste pak zjístíte, že vzhledem k tomu že vaše studium je non-degree, můžete si zapsat jákýkoliv předmět z úplně celé univerzty. Já jsem si vybral předměty na místě a emailem jsem napsal vedoucímu katedry, zda mi je schvaluje. Toto zafungovalo na jednicku.

Jan (FEL ZS 2014): Tahle škola opravdu posílá zvací dopisy až dost krátce před nástupen na školu, takže pokud již máte vybavenou přihlášku a stále Vám nic nepřišlo, tak nepřemýšlejte, zda Vás vzali, nebo ne a vše si zařiďte, on nakonec přijde.

Očkování

není třeba

Letenka, pojištění

Letenku jsme rezervovali v listopadu (leteli jsme 1. ledna), s Austrian airlines z Vidne. Zpatecni let byl operovany polskym LOTem, coz vam vrele nedoporucuji :) Zpáteční letenka stála 16,500.-

Michal: Ted uz je limit jen 1 check-in zavazadlo plus prirucni, coz je velmi limitujici, hlavne v zime! Doporucuju se podivat na letenky z blizkych mest (Viden, Mnichov, ..), byvaji levnejsi. Take obcas je levnejsi letenka prestupni, konkretne do NYC s prestupem v Torontu (tam samo vystoupite a nechate druhy let propadnout), nebo do Montrealu apod. Chce to hledat :)

Pojištění: vlastní pojištění není třeba - ve Waterloo si musíte koupit jejich Health Insurance Plan na celou dobu studia link. Pojisteni se plati dopredu, nejlepe pres Travelex (navod vam prijde) Když vás vyberou, tak vám pošlou už zmínené pozvání + průvodce po škole.

Až se budete registrovat na linku (prihlasky na Waterloo), dostanete se do modulu QUEST-u, co je studentský informačný systém, jako u nás KOS. Pod záložkou Finances se dostanete do finančního modulu, kde na vás vyskočí, že školné máte za $CDN 0.00, ale budou tam položky jako pojištění a administrativní poplatek.

Petr: Za Fall semestr to byla celkova suma: pojisteni + poplatky = 388 $CAD, plati se nejlepe mezinarodnim prevodem pres Travelex, navod vam prijde, nebo viz: http://www.adm.uwaterloo.ca/infofin/students/Paying.html

Jan 2014 LS: Kupoval jsem si letenku 20. prosince s odletem 1. ledna za 17 000 Kc. 1 ledna jsou z ocekavatelnych duvodu jedny z nejlevnejsich letenek, zvlast pokud ji schanite na poslední chvíli.

Až budete ve Waterloo, navštivte office v Nedlees Hall, kde si požádáte o vystavení kartičky pojistenca.

Jan (FEL ZS 2014): Pojištění je dobré si pořídit na cestu, pokud někde přestupujete a něco by se Vám stalo, tak abyste byli krytí, po příjezdu si poté vyzvednete místní kartu pojštěnce, jelikož je povinné platit pojištění cca $400.

Při nákupu letenky projděte všechny vyhledavače - ne všechny nabízí všechny lety za stejné ceny a před opakovanou návšťevou stejného smažte cookies - občas uměle navyšují cenu pokud jdete pro stejný let, který jste již zobrazili.

Tereza (FJFI), Winter & Spring 2016: Letenku jsme kupovali hodně krátce před odletem, nejlevnější pak na Silvestra za 15000 Kč. Kvůli vízu jsme se museli pojistit na celou dobu pobytu v Čechách. UW má svoje vlastní pojištění, které je povinné a stojí cca $ 450 na trimestr. Pokud člověk nechce být pojištěný dvakrát, dá se část pojištění z univerzity zrušit a peníze z té části vám vrátí (třeba zubař).

Co s sebou - finance ...

Při podmínkách (bydlení na priváte za $400/měsíc, vaření si doma a lítačkou zadarmo) vás bude stát měsíc tak kolem $900. Když budete bydlet na koleji, tak to vychází na $550/měsíc + povinný meal plan link, co je o pár stovek drazsí (na měsíc).

Michal: Je treba mit finance na 2-3 mesice dopredu, protoze nam stypko prislo az koncem brezna. Tzn. mit min 3000 CAD k dispozici na ucte!

Ondra (FJFI 2014): Já bydlel na koleji WCRI, dvoulůžák. Asi nejlevnější ubytování, co jsem našel (zároveň nejblžší). Platil jsem asi 314$ za měsíc (platí se vše najednou předem). Internet a ložní prádlo není v ceně. Internet si zařídíte s lidmi na buňce. Povlečení lze zakoupit od nich a nebo v jakémkoli obchodě (to vyjde levněji). Dále jsem utratil cca 60$ za týden za potraviny (nic extra jídlo a spíše vaření). Zbytek už záleží na vás - hospody (6$ pivo, 8$ panák), kluby (10$ vstup), kina (6-10$), výlety atd. Vízum stojí 2500,-. Povinné univerzitní zdravotní pojištění cca 445$ na trimestr. Na vízum je třeba odevzdat potvrzení banky, že máte na účtě 2000$ (jestli si dobře vzpomínám). Takže si nechte vystavit toto potvrzení a pak až plaťte letenky atd.

Jan (FJFI LS 2014): Přijel jsem s 20 tisíci na ůčte. Při odjezdu, po tom co mi přišlo stipendium 40 000, jsem měl na účtě 10 tisíc.

Jan (FEL ZS 2014): Když se budete hodně snažit a omezíte výdaje, tak se dá s ubytováním dostat na cca $600/měsíc když si budete sami vařit. Ubytování - nejlevnější možnost je WCRI, pokud tam nestihnete termíny doporučuji přes couchsurfing najít něoho, kdo Vás veme na pár dní a pak najít něco až na místě přes kijiji.

Tomáš (FIT), Fall 2016: Bydlel jsem v WCRI, určitě jedno z nejlevnějších bydlení, blíže ke kampusu než školní koleje a nejlepší parta lidí (bydlí zde většina exchange studentů), fall term je cca $400 / měsíc sdílený pokoj, spring a summer jsou levnější. za jídlo jsem dal určitě kolem $500 / měsíc + alkohol a cestování pak hravě vyjde až na jednou tolik.

 
canada/uw/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/03/13 15:38 autor: hanovgabStarší verze