Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

  • Nejrychlejší a zároveň nejlevnější je MHD na Square one a odtud Go bus přímo až ke škole. MHD se platí při nástupu cca $3 a Go bus v automatech na Square One, cca $15
  1. Toroto letiště ⇒ Toronto downtown
  • bus Airport Rocket na první metrostanici (Kipling)
  • metrem do centra (Spadina)

cena 3 CAD - je třeba mít přesně - nevrací se

  1. Autobusy do Waterloo jezdí často z autobus. nádraží (Greyhound, Dundas x Elizabeth st) link
  • lístek si musíte koupit předem na nadrazi (stačí tak hodinu, nebo půl hodiny) (cca 13 CAD - studentská cena - je třeba mít aspoň ISIC)
  • čeká se venku na zastávce ve fronte (na first come, first served principu)
  • autobus dorazí do Kitcheneru na Charles st Terminal link, odkud jezdí autobusy (iExpress, 7) směrem na univerzitu.
  • Monika (FA): Do Cambridge jezdí autobus Greyhound z toho samého nádraží. V Cambridge je zastávka jen uprostřed průmyslového areálu (křižovatka Langs a Industrial Rd), kam městské autobusy jezdí s přestupem. Na stránkách grt.ca jde najít spojení na Ainslie Terminal, což je malé autobusové nádraží v „centru“ Cambridge, 2min chůze od školy. Je to ale zdlouhavá a složitá cesta s kuframa a jezdí to jen asi do 10pm. Doporučuji se proto dopředu domluvit s domácími, u kterých budete bydlet, nebo s přiděleným Shadowee, aby Vás vyzvedli autem.
  • Petr: Pro prvni cestu z letiste v Torontu do Waterloo lze take vyuzit Pick-up service od univerzity, je to zdarma!:) a autobus vas doveze az na campus! O teto moznosti jsme byli informovani emailem v predstihu, bylo nutne se zaregistrovat (podotykam, ze se jednalo o zari, tedy zacatek Fall termu, jak je to jindy, to nevim).

Michal: Buddy system existuje - jmenuje se Shadow program, muzete se hlasit uz z domova a bude vam pridelen shadow. Pokud se s nim domluvite, mozna by vas i vyzvedl. V Orientation tydnu je shadow meeting pro vsechny shadows a shadowees.

Petr: Krome Shadow jeste existuje English Tutor program, ten ma slouzit ke zlepsovani urovne jazyka pri konverzaci s mistnim studentem, ktereho vam priradi, vse podstatne najdete na webu ISO: http://www.iso.uwaterloo.ca/new_students/index.html

Monika: V jarním termu Orientation Week není, byla jedna informační schůzka. School of Architecture (ačkoliv spadá pod Faculty of Engineering) má budovu v městečku Cambridge, které je vzdálené hodinu jízdy busem MHD (pro studenty zdarma) od kampusu. Ze začátku je třeba na kampus minimálně jednou zajet (pro studentskou kartičku WatCard, pro kartu pojištěnce,…). Jinak je to časově náročné a studenti architektury se do kampusu moc nedostanou.

Jan (FJFI 2014 LS): K lednovému orientation weeku: žádný není. Ale po kampusu probíhá během prvního týdne množství akcí, které když navštívíte, nebudete muset doma snídat, obědvat ani večeřet ;-).

Jan (FEL ZS 2014): Pokud jedete na podzimní semestr, sváží škola asi 3 dny před začátkem orientation autobusem zdarma. Pokud příjíždíte jindy, podívejte se do FB skupin UWridesharing, a Laaurier ridesharing - mezi Waterloo a Torrontem jezdí hodně lidí a nabízejí volná místa mnohdy levněji, než autobus a jsou ochotni Vás vyzvednout i přímo na letišti.

Jakub (FIT), Spring 2016: Toronto letiště → (lístek v autobusu cca 3 CAD - je třeba mít přesně) → Square One → (lístek koupit v automatu u zastávky za cca 15 CAD, já trochu bloudil, tak přikládám odkaz na GMaps - automat je nyní na místě té konstrukce) → Waterloo university

Ubytování

My jsme bydleli na priváte, který jsme sehnali náhodou. Privát stál $400/měsíc

  • living off-campus link (jsou tady uveřejněny i inzeráty ostatných studentů)
  • living on residences link (úrověň prej dobrá, internet a všechny služby v ceně, kromě teda meal-planu, který si musí všichni studenti koupit, kteří bydlí na kolejích!)

Michal: Off-campus je vetsinou levnejsi a mate naprostou volnost v dome :) My jsme platili 292+popl. Kolej stoji cca 2000/term + 500 depozit. Plati se vse predem! Na Village 1 je treba si zakoupit meal plan, jelikoz kolej neni vybavena kuchyni. Na V1 jsou pokoje male, vetsinou samostatne, vchod primo do pokeje z chodby. Stena mezi pokojema je z nejakeho plechu, takze je vse slyset. Pak je Collumbia Lake Village, kde jsou domky pro 4 s vybavenim (i kuchyni). Funguje zde ovsem jakasi ostraha - Don, coz je clovek, ktery po pulnoci chodi okolo a s oblibou zasahuje do pokojnych soukromych party a vyhrozuje zavolanim policie (sam totiz nema zadne pravomoci).

Jedina vyhoda koleji je blizkost skoly (jsou v kampusu) a ze tam bydli skoro vsichni zahranaci. Vyhoda privatu je vetsinou nizsi cena, volnost, bydleni v baraku se vsim co k tomu patri a znacna uspora na jidle (=vareni doma). Watwerloo je male mestecko, da se v pohode chodit pesky, na kole a jinak mate zdarma MHD.

Monika: Všichni studenti architektury bydlí mimo kampus, protože budova Školy architektury je v městečku Cambridge, hodinu jízdy busem MHD od kampusu. Na webu off campus housing je velký výběr ubytování přímo v Cambridge (většinou do 10 minut pěšky od budovy školy).

Tomáš: Bydlel jsem rovněž v privátě ($500/měsíc), který jsem sehnal na internetu asi týden před příjezdem a moc dobré zkušenosti nemám. Rozhodně doporučuji WCRI ubytování u kampusu.

Petr: Bydlel jsem off-campus, asi 10 min autobusem od skoly, cena $450/mesic. Na ubytovani si nemuzu stezovat, pokud budete chtit vedet vic, muzu dat i kontakt na pani domaci:) Jedina nevyhoda je, ze budete tak trochu odriznuti od ostatnich studentu narozdil od CLV nebo WCRI, kde zije hodne exchange i mistnich tak nejak vice pospolu:) Domky v CLV jsou pekne vybavene a prostorne, ale cena za Fall term byla dost vysoka (pres $700/mesic; za Winter term ale uz pry „jen“ $550). WCRI je o neco jednodussi, ale cenove urcite vyhodnejsi ubytovani hned vedle campusu, viz: http://www.wcri.coop/

JZ: Také jsem bydlel na privátě, cena 450 dolarů za měsíc se vším všudy, a zkušenosti mám dobré - volnost, soukromí… Výhodou kolejí je větší blízkost k barům a k ostatním studentům, kolikrát člověk z privátu přijde o takové ty sympatické akce plynoucí z náhodných setkání na kolejních chodbách… :)

Ondra (FJFI 2014): Já bydlel na koleji WCRI, dvoulůžák. Asi nejlevnější ubytování, co jsem našel (zároveň nejblžší). Platil jsem asi 314$ za měsíc (platí se vše najednou předem). Internet a ložní prádlo není v ceně. Internet si zařídíte s lidmi na buňce. Povlečení lze zakoupit od nich a nebo v jakémkoli obchodě (to vyjde levněji).

Jan (FJFI LS 2014): Byla mi nabídnuta kolej, avšak cena $800 a nemoznost mít vícedenní návštěvu mě odradily. Tak jsem hledal vlastní ubutování na privátě. To jsem našel den před odletem, 31. prosince večer, na FB. Byl to jednolůžkový pokoj s postelí a stolem v pětipokojovém bytě 15 minut od školy. Internet v ceně, celkem za $350. Čisto, blízko, klid. Byl jsem tam spokojený. Následují tipy pro hlední bydlení mimo koleje:

  • Až vám dojde dopis o přijetí, dostanete také UWaterloo emailovou adresu. S tou se můžete přihlásit do mnohých facebookových skupin, mimo jiné skupina housing. Nabídky bydlení jsou k nalezení také na kijij a craigslistu. Poslední jmenovaný bych ovšem nedoporučoval.
  • Následující tip je jen pro lidi, co jedou do Waterloo od ledna či od května: Slušná místnost pro jednoho ve Waterloo mimo koleje lze pronajmout od $500 dolaru výš na roční kontrakt. Ve Waterloo ovšem existuje tzv. co-op program, ve kterém studenti chodí na půl roku na praxi. Studenti předem neví, kam půdjou, a tak se mnoho studentům stane, že mají kontrakt na byt na rok, ale půl roku budou trávit někde ve firmě hodně daleko od Waterloo. A tak tito studenti nabízejí na FB tyto byty, nejdříve za stejnou cenu za jakou oni pronajímají. Ale s tím, jak se blíží leden a lidí, kteří začínají studium v lednu a hledají ubytování na půl roku moc není, cena postupně klesá. Na konci prosince tak lze vidět nabídky i za cca $200. V bytě, kde jsem bydlel, platili ostatní nájemnící $600, já to měl za $350.
  • Nekupujte si běžné kuchyňské vybavení v běžných obchodech. V Kitcheneru je několik „Thrift shopů“, ve kterých seženete hrnce, pánve, vydličky, skleničky a tak dál za směšně malé částky (do $10). Nemá tak cenu si tyto věci brát sebou z Čech.
  • V ceně povinného členství ve studentské unii je zdarma průkazka na autobusu na příštích x let, v mém případě do roku 2017. Takže náklady na hromadnou dopravu po Waterloo jsou nulové. Ale pokud jedete do Waterloo v zimě, počítejte s možností tuhé zimy (zima 2013/14), kdy v teplé dny je jen -20 stupňů a vy se rozhodnete že druhé kalhoty nejsou potřeba. Ve studenné dny kdy fouká vítr vám pak ani montérky přes kalhoty a jégrovky nepomůžou a dlouhý pobyt venku není vhodný pro zdraví. Pro hlednání bytů to znamená následující: Vzdálenost od školy je důležité kritérium, avšak pro reálné přežití je důležitějsí vzdálenost k nejbliží autobusové zastávce přes kterou jezdí autobus do školy (oceníte obzláště když chodníky zapadnou půl metrem sněhu).

Jan (FEL ZS 2014): Pokud budete shánět ubytování tak nejlevnější je WCRI - zároveň tam žije většina exchange a celkově mán aktivní kulturní život. pokud budete chtít pokoj off campus v soukromí, tak počítejte $400+/měsíc

David (FJFI 2016) (W+S 2016): My jsme bydleli v graduate-only rezidenci CLV North. Je to dál od kampusu a rozhodně mezi dražšími možnostmi (700$/term), ale jsou to domky po dvou lidech, takže pokud jedete ve dvou a chcete mít klid a prostor (domek je obrovský v porovnáním s jedním pokojem v WCRI), tak je to výborná volba. V rámci ubytovacího areálu je i Community Center s pingpongovým stolem, kulečníkem a fotbálkem - vše zdarma. Je to velice milé ubytování, ale pokud jedete sami, chcete ušetřit a nevadí vám bydlet s dalšími studenty z indie a číny, priváty budou určitě lepší možnost.

Tereza (FJFI), Winter & Spring 2016: CLV North je sice dražší rezidence, ale za tu dobu u nás bydlel skoro pořád někdo, kdo přijel na návštěvu a tím se nám cena rozhodně vrátila. Je hodně příjemné mít domeček jen pro dva lidi se spoustou místa.

Jakub (FIT), Spring 2016: Já sehnal privát za 410$/měsíc zde. Dům nebyl nejnovější, ale měl zahradu s veverkami, AC, obsazené jen dva pokoje z pěti a byl půl hodiny pěšky od univerzity, takže spokojenost.

Tomáš (FIT), Fall 2016: Bydlel jsem v WCRI( http://www.wcri.coop/ registrujte se včas!), rozhodně doporučuji, je to nejblíže kampusu, rozhodně jedno z nejlevnějších (cca $400 / měsíc fall term, ceny jdou dolů spring a summer term). Nejlepší pokud chcete poznat nové lidi, je zde většina exchange studentů, což bylo super, jelikož jsme spolu vařili všechna jídla, což ve více lidech vyjde levněji, a plánovali výlety a aktivity se spoustou lidí. Kvalita je na tamní poměry nízká ale oproti českým kolejím super a je to rozhodně nejblíže ke škole.

Gabriela (FIT ZS 2016): Pokud jako většina zvolíte ubytování ve WCRI, nenechte se zaskočit tím, že internet na pokoji není v ceně. Dostanete pouze papírek s kontakty na několik společností a musíte si vše vyřídit sami. Doporučuji scuknout se s více lidma v buňce (nakonec jsem platila 10 CAD měsíčně (rozdělili jsme si to v 6 lidech)). Také je potřeba zažádat o ubytování opravdu co nejdříve, o WCRI je veliký zájem.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontakty

Michal: Po prijezdu se zastavte v CPH, kde je int. office pro engineering faculty, kde Vam radi a ochotne se vsim poradi (Cindy Howe). Vse bude receno behem Orientation weeku.

Ondra (FJFI 2014): Vyzvednout kartičku pojištěnce (Needles Hall) a WatCard (Student Life Center). Mapa Waterloo se také hodí (2$, Student Life Center - Turnkey Desk).

Zápis předmětů

Michal: Predmety vam zapisou dle LA. Jelikoz jako exchange studenti si je nemuzete menit sami v Questu (IS), meni se vse pres Int.Office. Na zmenu predmetu mate 2 tydny po zacatku termu. Staci se zajit podivat na prvni hodiny vami vytipovanych kurzu a uvidite, jake jsou a jestli se na ne dostanete. Obcas byva totiz problem s mistem.

Monika: Na School of Architecture je možné vybírat jen z předmětů pro Undergraduate studenty, úroveň je ale stejná s našimi magisterskými předměty, ne-li vyšší. Oni na Master programu dělají totiž skoro jen diplomku. Studenti architektury si předměty můžou změnit po dohodě s Donnou Woolcott (Undergraduate Student Co-ordinator, dwoolcot@uwaterloo.ca).

JZ: Pokud by někdo zvažoval, zda mu změna předmětů stojí za byrokracii, tak za sebe říkám, nebojte se toho. Paní na studijním na UW jsou neuvěřitelně milé, ochotné a schopné - osobně jsem svůj studijní plán kompletně změnil měsíc před odjezdem, dokonce tak, že jsem de facto studoval na jiné fakultě, než se kterou je smlouva… :) Stačilo asi pět e-mailů a ještě jsem div nebyl pochválen, že si to zařizuji takhle předem! :)

Ondra (FJFI 2014): První týden až dva budete běhat sem a tam a psát maily všem možným lidem kvůli zápisům a změnám kurzů. Dělá to tak každý. Nezapomeňte si změnu (resp. až finální výběr najednou) nechat 'potvrdit' na domácí fakultě. Dohoda o výměně sice existuje pouze s Faculty of Engineering, ale pokud napíšete příslušným lidem (undergraduate / graduate administrative exchange coordinator za každou fakultu), lze vše domluvit. Můžete tak skončit i s předměty převážně z jiné fakulty.

Jan (FJFI 2014): Co mi řekla paní na to, zda a koli předmětů si můžu zapsat na jiné fakulte: „You are an exchange student, you can do whatever you want!“.

Jan (FEL ZS 2014): Předměty si nemůžete zapisovat sami, ale musíte přes ochotnou, ikdyž dost vytíženou koordinátorku.

David (FJFI 2016) (W+S 2016): Zapsat si jde skoro všechny online přes Quest, ale někdy to nejde, protože je kurz oficiálně „plný“ nebo vyžaduje speciální „kód“. Obojí jsme řešili domluvou s daným profesorem a oběhnutím Graduate office → vyučující → Graduate office s odpovídajícím formulářem. Vždy až na jeden případ nám vše schválili a dostali jsme se i do plných předmětů.

Gabriela (FIT 2017): Předměty si nemůžete zapisovat sami přes Quest. Musíte zažádat u vaší studijní referentky (pouze jedna na celý exchange program). Ze začátku trimestru jsou u ní šílené fronty, často tam sedíte i 3 hodiny a nedostane se na vás řada.

 
canada/uw/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/03/13 16:01 autor: hanovgabStarší verze