Cesta tam a zpět

Procedůra na hranicích - co mít u sebe

  1. Matyáš (FIT 2015/16): V letadle vyplníte tento formulář (http://www.cbsa-asfc.gc.ca/publications/forms-formulaires/e311-eng.pdf) - z druhé strany je jeho francouzská verze a je jen na Vás, jakou variantu se rozhodnete vyplnit (samozřejmě stačí vyplnit jen jedna strana). Vyplníte tam, co si s sebou vezete a jak dlouho budete v Kanadě. (Doporučuji do „Duration of stay in Canada“ napsat trochu větší číslo, než je Váš skutečný záměr.)

Michal: Papir davaji na letisti, pokud ho v letadle zaspite :) Jarda: Ač to na první pohled vypadá, že papír je z jedné strany anglický a z druhé francouzký je nutné vyplnit obě strany, jinak vás čeká nepříjemná prohlídka zavazadel.

Ondra (FJFI 2014): Já vyplnil pouze anglickou část a vše ok. Žádná prohlídka zavazadel. Do země nesmíte vézt uzeniny. Sýr i alkohol jsou nějak omezené. Ale dokud vám neprohlédnou tašku, nic nezjistí :-) (nevím o nikom, komu by se to stalo).

Jan (FEL ZS 2014): Já také vyplnil pouze anglický a bez problémů (možná to bylo tím, že v 2 ráno nechtěli nic řešit, obzvlášť, když bylo letiště skoro prázdnéú.

  1. Matyáš (FIT 2015/16): Pokud jedete do Kanady na celý rok (déle než 6 měsíců), budete potřebovat vízum (study permit) o to si můžete požádat online (http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/getting-started.asp) a tak do 14 dní by Vám mělo přijít rozhodnutí. Pokud Vám vízum schválí, tak si ho po příletu do Kanady vyzvednete na letišti v Torontu na imigračním oddělení. (Jsou tam docela dlouhé fronty a zabere to klidně 2 hodiny, takže s tím počítejte při plánovaní dalších cest v ten samý den.) Z letiště do Waterloo je asi nejlepší jet MHD na Square One a odtamtud jezdí Go Bus do Waterloo každou hodinu asi až 1 hodiny v noci.

Na hranicích (na imigračním úřadě na lětišti v Torrontu) budete u sebe mít pas (s nalepeným vízem) + pozvání. To jim bude stačit a nebudou se nic ptát. Michal: Pro Cechy vede cesta pres imigracniho urednika, ktery na zaklade pozvanky a viza z Ambasady nacvakne do pasu Study permit. A vyptava se :) Viza snad brzy zase zrusi, tak vam tyto taskarice snad odpadnou.

Jarda: Jak jsem zminoval vyse, pokud Study permit nepotrebujete, tato nepříjemnost odpadá. Pokud tam ale půjdete, připravte si adresu, kde bude v Kanadě bydlet - i když zatím žádnou nemáte, tak si něco prostě vymyslete.

Jan (FEL ZS 2014): Pokud nemáte study permit, nedávejte jako důvod návštěy studium, ale běžný příjezd, dosrtanete razítko na půl roku a odpadne vám jedna fronta k přepážce. Do papírů je nutné dát adresu, kde budete. Pokud zatím nevíte, adresa školy taky prošla.

  1. Matyáš (FIT 2015/16): Cestou zpátky se většinou nic nekontroluje a i bezpečnostní prohlídka v Torontu na letišti není moc důkladná (narozdíl třeba od Heathrow v Londýně). Dokonce mi vzali i zavadlo, co vážilo 26 kg(23 kg byl limit), bez poplatku. (Ale to asi záleží na lidech, které potkáte.)

Na cestě zpátky vás nikde nekontrolujou, samozřejme pro jistou si neberte sebou krabice nakoupených notebooků a elektroniky, jinak by to mělo být v pohodě. Michal: Zadny strach, i krabice by prosla, ale kdo by se s ni tahal :)

Ondra (FJFI 2014): Nic mi nekontrolovali, ani již prošlý study permit.

Jan (FEL ZS 2014): Na cestě zpět vás nikdo kontrolovat nebude, ale na letišti mě donutili zvážit příruční zavazadlo, pak ho ale pustili, přestože bylo cca 3 kg nad limit.

Tereza (FJFI), Winter & Spring 2016: Na cestě tam jsem měla vízum a tak jsem si počkala ve frontě cca hodinu a pak jsem cca 15 min dostávala nejrůznější dotazy. Na cestě zpět ale nikdo nic nekontroluje.

Jakub (FIT), Spring 2016: Pas, ETA, pozvání od univerzity, vyplněný formulář který obdržíte v letadle, zodpovězení pár otázek a bylo to. Jak píše Matyáš, pak MHD na Square One a GoBusem do Waterloo.

Nečekané změny

 
canada/uw/cesta_tam_a_zpet.txt · Poslední úprava: 2016/10/14 17:58 autor: wallejakStarší verze