Před odjezdem

Po přijetí rektorátem je nutné vyplnit několikastránkovou přihlášku na RMIT, obsahující mimo jiné doporučení od vyučujícího a potvrzení od lékaře. Nejdéle trvá výběr předmětů, ale doporučuji vybírat velice pečlivě a prostudovat všechny možnosti ze stránek RMIT, předměty za mě byly ta nejdůležitější část přihlášky. Dále je nutné se co nejdříve přihlásit na TOEFL test, který univerzita vyžaduje (tuším minimum je 100). Doporučuji se na test aspoň trochu připravit, kvůli časové tísni se nestíhá více pokusů a samozřejmě test není úplně levná záležitost. Já přišla na test bez jakékoliv přípravy a pak toho docela litovala vzhledem k tomu, že jsem rozhodně neodcházela s nejlepším pocitem.

2019 update: doporučení od vyučujícího ani od lékaře není potřeba (alespoň pro architekty, asi záleží co studujete)

RMIT požaduje prokázání určité úrovně angličtiny a uznává celou řadu jazykových certifikátů - IELTS, TOEFL, CAE - u všech má stanovenou minimální bodovou hranici a certifikát nesmí být starší než 2 roky. Certifikát se přikládá do přihlášky, ale pokud ho ještě v momentě podávání přihlášky nemáte, nevadí to, dá se později poslat emailem prostřednictvím zahraničního koordinátora.

Bezpečnost

Během Orientation Week jsou studenti poučeni o různých úskalích života v Austrálii, především tedy co se týká jedovatého hmyzu, žraloků, medúz a jiných tvorů.

2019 update: v Melbourne žádní žraloci ani medúzy nejsou

Žádost o vízum

O vízum můžete zažádat až na základě obdržení Confirmation of Enrolment, viz níže. Já osobně se dostala docela do stresu, vzhledem k tomu, že CoE jsem dostala tak pozdě, že mi hrozil odjezd do Austrálie bez víza. Nakonec se ale ukázalo, že Australany pravděpodobně zajímá jenom to, zda jste zaplatili poplatek za vízum (cca 400E) a vízum dostanete bez problémů. Po vyplnění několikastránkového formuláře na internetu a zaplacení mi bylo uděleno vízum do 15 minut:) Vše je možné zařídit elektronicky, což práci velice usnadnuje. Platnost víza končí vždy měsíc po oficiálním ukončení semestru.

Očkování

Netřeba nic speciálního.

Pojištění

Před zažádáním o vízum je potřeba mít zajištěné a zaplacené pojištění. RMIT nabízí zajištění studentského pojištění - OSHC (Overseas Student Health Cover), což je nejsnadnější varianta. Vychází zhruba na 10 000,- Asi se dá sehnat i levněji nějak zvlášť, ale s tím od RMIT je to pak bez starostí.

Co s sebou - finance

Je dobré si s sebou vzít nějakou hotovost, doporučuje se 500 AUD. Poté byste měli mít dostatek peněz i na platební kartě. Připravte se také na placení kauce a prvního nájmu za privát (tahle částka rozhodně nebude méně než 1100 AUD).

Co s sebou - ostatní

V Melbourne jsem strávil zimní semestr a rozhodně doporučuji vzít si s sebou teplé oblečení jako na zimu u nás. Tamní počasí se mění i třikrát denně, bývá hodně větrno a teploty kolem 5°C nebyly vyjímkou.

Zimu v Melbourne není dobré podceňovat, idkyž samozřejmě není taková jako v Čechách. Nejméně bývá kolem 3-5 stupňů, což není tak hrozné, ale problém je, že australeské domy nebývají izolované, takže uvnitř bývá podobná zima jako venku. Obzvlášť v noci to člověk pocítí, ale dá se celkem levně koupit buď teplá deka (ikea) nebo zahřívací lahev..

 
australia/rmit/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2020/02/02 19:03 autor: jerabiv1Starší verze