Vízum

Čekejte, než dostanete zvací dopis od univerzity (v roce 2011 přišel na začátku května, pre spring semester v 2015 prišiel začiatkom prosince). Ke zvacímu dopisu je přiložen důležitý formulář DS-2019, bez kterého nemůžete o vízum žádat. Obecné instrukce, jak dál pokračovat, jsou uvedené v příloze zvacího dopisu. Konkrétní instrukce pro Českou Republiku jsou na stránkách americké ambasády.

Bude pak potřeba uhradit dalších cca $80 jako SEVIS poplatek, aneb že si vás daí do databáze přijíždějících exchange studentů (https://www.ice.gov/sevis/overview).

Pojištění

Musíte být pojištěni. Špatná zpráva je, že univerzita schvaluje jen jejich vlastní pojištění. Musíte počítat s tím, že tedy pojištění vyjde dráž než kdybyste si ho zřizovali v Čechách. Pro představu v roce 2013/2014 vyšlo pojištění na jeden semestr na $560 (zdroj). Osobně jsem doktora využil jen jednou když jsem měl chřipku. Stačí zajít do 333 East Campus Mall. Doktor vám udělá testy a předepíše léky, nic neplatíte. Dobrá zpráva také je, že už potom nepotřebujete žádné další pojištění na cestu do USA a zpět.

Při zařizování pojištění na Spring semestr se Vám může stát, že budete žádáni zaplatit za Spring+Summer. V Madisonu však po předložení dokladů o plánovaném opuštění USA (vízum, zpáteční letenka) můžete zažádat o navrácení částky za období po opuštění země. (Vzhledem k vysoké ceně pojištění je to částka poměrně vysoká.)

Pojištění má háček v tom, že plnění má plnou platnost pouze v místních nemocnicích na kampuse a v případě, že cestujete bych doporučil sjednání jakéhokoli jiného cestovního pojištění navíc. Např http://www.uniqa.cz/

Mimo Madison se spoluúčast může pohybovat i nad hranici 60% což je problém i v případě malého úrazu. Pro představu, vytažení 5 stehů na hlavě cca $200. Nebo za angínu (podívaj se do krku, vyšetřej kultury, předepíšou antibiotika) chtěli někde v Utahu na pohotovosti $700, z čehož by univerzitní pojištění pokrylo celých $80.

Dále je dobré mít dostatečnou peněžní rezervu. Pokud neuplatníte místní pojištění musíte většinou zákrok nejprve zaplatit sami a poté vám ho vaše pojišťovna proplatí.

Vadilo by, kdyby repatriace u pojisteni byla se spoluúčastí do 9000 Kč?
Tento dotaz jsem musela konzultovat se svojí předchůdkyní, a ani ona s tím neměla zkušenost. Přesto jsme se shodly na tom, že by to vadit nemělo.
V tom případě by univerzitní pojištění na University of Madison mělo být v pořádku i z pohledu repatriace na cestě do a z USA. Souhlasíte?
Tak po další konzultaci, tentokráte s Robinem:) jsme se opět shodli, že to je v pořádku:)
Hezký víkend Vám přeje
Alexandra Spurná

Mezinárodní řidičák

Opravdu se vyplatí ho mít, protože samotný český řidičák policii někdy nestačí. Chtějte vzor Ženeva, stojí 50 Kč a platí po jeden rok.

Mezinárodní řidičák vystavují pouze na dopravním inspektorátu v místě bydliště. Zastupitelské úřady mimo ČR ani úřady mimo vaše bydliště je nevydávají.

V Madisonu americké řidičáky cizincům pobývajícím v zemi méně než jeden rok nevydávají, proto je dobré mezinárodní řidičák mít.

 
usa/uw/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2016/09/12 21:38 autor: kuvalmarStarší verze