Zdeněk Novák, letní semestr 2011

Úvod

Když jsem si vybíral, kam pojedu na zahraniční stáž, v mých úvahách byla pouze oblast Asie. Západ mi nepřipadal příliš přitažlivý, protože až na jazyk a menší kulturní rozdíly tu nejsou žádné větší změny oproti naší společnosti. Potřeboval jsem změnu, poznání nové kultury a jiných zvyků, takže jsem nakonec skončil ve výběru mezi Jižní Koreou a Taiwanem. A protože jsem se o Koreu zajímal již od roku 2003, nakonec byla moje volba jasná.

Příjezd

Ještě před odjezdem je toho hodně co zařídit, doporučuji si přečíst samostatnou sekci na webu o Ajou. Co se týká mě, tak pár věcí jsem zařizoval na poslední chvíli, ale jinak to udělat nešlo, protože univerzita Vám pošle seznam finálních předmětů dosti pozdě. Ale jakmile jsem měl všechno zařízeno a nastoupil jsem do letadla, všechny problémy jsem hodil za hlavu a už se jen těšil na poznání Koreje. Nejdůležitější věc po příletu je asi v pořádku trefit do kampusu. Věřte mi, není to nic těžkého. Vzhledem k tomu, že zde funguje obdobná organizace ISC (international student’s club) jako u nás – s tím rozdílem, že její název je AGA (Ajou Global Ambassador) – dostat se z letiště s jejich pomocí je snadné. Ukážou Vám autobus, kterým se vydat, a po příjezdu do Suwonu Vašemu taxikáři řeknou, kam Vás má zavézt. Na koleji už jen vyfasujete klíče od pokoje, nafukovací polštář a deku. A potom už můžete jít objevovat kampus a jeho obyvatele.

Hned první den byla dobrovolná večeře s tzv. Friends club, což je jeden z mnoha klubů na univerzitě. Jeho náplní je poznávat nové lidi a pokud možno je zapojit do nějakých akcí, jako Bungee jumping, návštěva Everlandu (dalo by se říci docela rozlehlá pouť) atd. Já jsem byl z ČR jediný student na Ajou, a tak jsem se mohl spoléhat jen na svou znalost angličtiny. Upřímně řečeno byl jsem za to rád, a když jsem pak po 2 měsících angličtiny šel navštívit českou ambasádu v Seoulu, dělalo mi trochu potíže volit správně slova ve vlastním jazyce.

Dalšího dne se konal Orientation day, kde nám byl představen koordinátor Ajou pro styk se zahraničními univerzitami. Byl nám nabídnut oběd, kde jsme si mohli zkusit ochutnat spoustu věcí z korejské popřípadě asijské kuchyně. Pak následovala prohlídka kampusu v doprovodu AGA. Bylo nám vysvětleno, jak to zde chodí, kde se dá studovat (mimochodem studijní část knihovny je otevřena 24 hodin denně, strávil jsem zde nejednu noc), také kam můžeme zajít na jídlo (v kampusu je 5 jídelen=menz, každá s vlastním menu) nebo jakým činnostem se v kampusu můžeme věnovat. Po prohlídce jsme se vydali zkoumat město s novými přáteli.

Studium

Co se týká studia, tak doporučuji si přečíst opět web. Je zde spousta předmětů, které si můžete zapsat, i když jejich složení se mění v závislosti na semestru a vnitřní politice Ajou. Já osobně jsem měl zapsáno Korean language, Introduction to information security, Commputer communication, English conversation, Taekwondo a Marketing research. Obtížnost předmětů nebyla velká, protože kromě Korean language jsou předměty navrženy tak, aby je mohli studovat i korejští studenti a profesoři berou ohled na to, že se jedná o výuku v cizím jazyce.

Každý profesor má svůj způsob hodnocení, ale většinou se známkování vede podle dosaženého skóre v průběhu celého semestru. Je to vše v procentech a rozděleno do kategorií asi takto: docházka (10%), úkoly a malé testy (15%), aktivita (5%), mid-term exam (35%), final exam (35%). Veškeré testy jsou písemné. Podle mě je to výborný systém, hodnotí se Vaše studium v průběhu celého semestru, stres sice zažijete hned 2x v půlce a na konci semestru, ale zase na druhou stranu škola končí koncem semestru a pak máte volno do dalšího semestru nebo se můžete zapsat na letní nebo zimní školu a vzdělávat se dál. Podle mého názoru náš systém je dosti nefér – dostanete zápočet a tím veškerá Vaše práce v semestru je anulována, poté se drtíte na zkoušku ze skript (někdy ne jen z 1 kusu) a pak dostanete 2 ze 30 hloupých otázek, které mají vypovědět o tom, jak danému předmětu rozumíte.

Co se týká skript, tak většinu z nich seženete v angličtině. Jsou psaná zahraničními autory a zasílána ze zámoří určená pro nedomácí trh, takže cena je nižší. Kdybych to srovnal s našimi cenami, tak to zhruba vyjde nastejno s tím rozdílem, že jsou barevná :) a někdy obsahují i CD.

Aktivity

Co se týká kampusu, tak v něm najdete spoustu klubů, které často mají dlouhou tradici. Nábor nových členů se vždy koná na začátku semestru. Je zde klub Taekwondo, hra na kytaru (mimochodem klub měl svůj koncert a jsou hodně nadaní - z mého pohledu jako laika), tradiční korejský tanec, hudební skupiny, zpěv (který existuje i jako předmět a final exam je samozřejmě dosti zajímavý), astronomický klub, fotbal, snad i baseball, taneční kluby a mnoho dalších. Já jsem se přihlásil do tanečního klubu, a vzhledem k tomu že už nějakých 5 let dělám break dance, tak jsem se zúčastnil s klubem (mimochodem skvělá parta lidí) i soutěže a měli jsme vystoupení zhruba pro 1000 lidí (jako jeden ze side event, protože se konal Ajou festival a byla zde slavná korejská zpěvačka), což byl pro mě nezapomenutelný zážitek.

Co se týká města, tak se zde nachází spousta karaoke barů, nějaké bowling kluby, počítačové kluby a spousta dalších věcí, o kterých se dozvíte od korejských přátel. Jinak s AGA proběhlo několik výletů. Jeden z prvních byla prohlídka zajímavých míst v Seoulu, poté rozsáhlý (2 denní) výlet do oblasti Gyeongju, kde byl buddhistický chrám, hrobky vládců, původní sídlo vládce a další lokace. Také budete mít možnost navštívit jednu z velkých korejských společností. AGA pořádalo návštěvu právnické firmy, finanční firmy a automobilky, takže jsem se podíval do výrobního závodu Huyndai.

Jinak další aktivity, které v Koreji podniknete, je na Vás a Vašem volném čase. Doporučuji si projít brožurky, které jsou od místních institucí zdarma. Je zde popsána spousta lokací a jejich festivalů. Já jsem se zúčastnil Lampionového festivalu v Seoulu, Mezinárodního festivalu v Suwonu (kde jste mohli poznat kulturu ostatních zemí především z oblasti Asie) a také Beach festivalu v Pusanu, kde se nachází snad největší korejský přístav. Jinak na Pusan mám dosti hezké vzpomínky, rozhodně město doporučuji navštívit. Aktivit je spousty a spousty, a tak jen snad mohu doporučit sehnat dobrou partu lidí a na něčem se vždy domluvit :).

Odjezd

Odjezd byl samozřejmě dosti smutný. Navíc mé vízum končilo koncem semestru, takže po týdnu final exam a rozlučovacího večírku jsem musel Koreu opustit (ikdyž na opuštění země máte asi 10 po vypršení víza – avšak já již měl letenku). Popisovat tuhle kapitolu asi moc nemusím, každý to zná. Lidé se sice těšili na své rodiny, ale i tak se jim moc domů nechtělo. Pár šťastlivců ze západních zemí zůstalo v Koreji ještě další měsíc a cestovalo křížem krážem Asijí.

Závěr

Osobně jsem od Koreje čekal hodně, ale to co jsem zde našel, měl i tak překvapilo. Prožil jsem zde 4 nejkrásnější měsíce života, poznal báječné lidi, kulturu a odnesl spousty krásných vzpomínek. Co se týká studia, tak jsem měl dosti času si v hlavě utřídit mou budoucnost, čeho bych chtěl dále dosáhnout. Nikdy na tuto zemi nezapomenu a budu se snažit sem opět jednou vrátit, abych mohl opět vidět lidi, se kterými jsem žil.

 
south_korea/au/zdeneknovak.txt · Poslední úprava: 2011/08/03 03:01 autor: novakzd4Starší verze