Volný čas a praktické

Kam v Singapůru

Singapur je velmi nepříznivý pro turistu chodce - centrum je prakticky bez chodníků nebo s chodníky tak úzkými a provozem tak hustým, že se dva lidé vedle sebe nevejdou. Mají krásně upravené parky, jeden z největších a nejhezčích podle mého soudu je Kent Ridge park - lze tam jít asi 2hodinovou procházku i po zajímavé Henderson wave.

Největší atrakcí v Singapuru je nakupování, proto doporučuji vyzkoušet Vivo city na stanici Harbour front /cca 20 min metrem od kampusu/. Odtud je také možné se dostat na uměle vytvořený ostrov Sentosa s pláží, Universal studiem /doporučuji!!!/ a mnoha dalšími atrakcemi. Z Vivo city je také krásný výhled na Condors - nejdražší bydlení v SG /arch. Liebeskind/.

Pěkná je také kulturní rozmanitost v Singapuru - návštěvou různých čtvrtí se dostanete vrámci jednoho města mezi jiné kultury. V čínské čtvrti je navíc Pinacle Duxton mrakodrap. Podesta v 50. patře je přístupná na EZlink kartu za poplatek 5 SGD na hodinu. Dále se metrem lze dostat do indické čtvrti a taky na Kampong Glum - tam si budete připadat zase jako v Evropě.

Na zastávce metra Woodlands je možné přesednout na autobus na Johor Bahru - což je v Malajsii. Když si vezmete pořádnou obuv a uděláte si čas celý den, tak si můžete dát trek džunglí - pozor na opice, jakmile vytáhnete jídlo tak jsou docela nebezpečné.

Marina Sands Bay komplex je povinností a na tomto místě se taky konají oslavy nového čínského roku a podobné velké akce. Na Singapurské řece se konají závody dračích lodí a vůbec tato končina je fajn.

Singapurská ZOO určitě stojí za pozornost.

Na zastávce Raffles place a City hall je možné zajít do nějakého toho večerního zařízení. Je to ale velmi drahá záležitost. Třetina piva kolem 15 SGD a všude do klubů jsou vstupy. Pro Dívky se koná každou středu Ladies night, kdy mají vše zadarmo ;)

Kam mimo Singapůr

Nejbližší destinací je Malajsie. Dostanete se tam autobusem přímo ze Singapuru - stanice Woodlands a pak přes celnici na Johor Bahru. Toto město je vlastně velkým nádražím, kde vás hned začnou nahánět na nejznámější destinace po Malajsii. Mezi nejznámější patří: Melaka - velice evropsky vyhlížející město; Cameron Highlands - čajové plantáže; Kuala Lumpur - hlavní město Malajsie, televizní věž, Petronas towers, Batu caves; ostrov Tioman; ostrov Perthentian - nádherné potápění se žraloky; Taman negara nejstarší prales na světě.

V rámci programu pro výměnné studenty jsme dostávali nabídky na cestování po okolních ostrovech, které ještě patří Singapuru nebo které patří do Indonésie.

Cestování po Jávě: Jakarta; YogaJakarta - Prambanan chrám a Borobudur chrám; Bromo - národní park s výletem na sopku a po Bali: Selang resort a potápění; Kuta; Nusa Lembogan - ostrov

Cesta po Filipínách: ostrov Palawan - El Nido nádherné útesy; Kalibo - Boracay největší party ostrov na Filipínách, Cebu a ostrov Bohol a ubytování v pralese v Nuts Huts

Myslím, že míst je mnoho. Singapur je výborných výchozím bodem. Jako průvodce vřele doporučuji Lonely Planet.

Sport, kultura

Sportovního vyžití je dost v Kampusu NUS a navíc je to tam zadarmo. Několik volejbalových a tenisových kurtů, fotbalových a rugbyových hřišť, plavecký bazén 50m, posilovna, možnost navštěvovat také sporty vypsané oddělením pro sport. Ale moc toho nenatrénujete - škola je náročná ;)

V Singapuru se děje spousta kulturních akcí. Největší byl asi čínský nový rok a závod Formule 1. Dále jsou tu také operní a divadelní představení.

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

V Singapuru platí Singapurský dolar, který se pohybuje kolem 13-15 Korun českých. Nejlevnější je v SG jídlo - v kampusu kolem 4 SGD; venku kolem 12 SGD. Doprava je asi nejdražší protože platíte za jednotlivé cesty a nelze koupit časovou jízdenku. Byla jsem v SG 4,5 měsíce a utratila jsem něco kolem 250 SGD za dopravu - platí zde kartička EZ link /dobíjí se téměř na každé stanici metra a v Central Library/ a nezáleží na tom jestli jste student. Měsíční jízdenka stojí 100 SGD na metro i bus, ale to se nevyplatí, protože v kampusu je autobus zdarma a za víkendy 100 SGD neprojezdíte. Levnější je cestování autobusem, ale v SG nemají fixní autobusový řád a je trochu složitější najít cestu (nenašla jsem něco jako idos, hledala jsem zastávky pomocí map v googlu).

Tisk je k dispozici přímo ve škole a pohybuje se kolem 0,5 SGD za černobílý, barevný je velice drahý - kolem 2 SGD.

Já jsem si nezařizovala účet v SGD, ale někdo to tak dělal. Vybírala jsem si vždycky velké částky /kolem 10.000 Kč/ a zamykala si je to šuplíku na koleji. Bankomaty na každém kroku, tedy na každém kroku mimo kampus.

Práce

V rámci student pass se zavazujete, že nebudete pracovat anebo max myslím 16 hodin týdně. Je třeba si pročíst podmínky, které podepisujete.

Po skončení semestru v rámci FA byla možnost nějakého internship v ateliéru.

Co, jak a kde koupit

Než si nakoupíte všechny věci na kolej, poptejte se studenti si většinou zařízení neodváží domů (polštáře, lampy, odpadkové koše), Ikea a Mustafa centre to jistí.

Nejlevněji se věci dají pořídit přímo na kolejích v obchodech, v Mustafa centre vše vyjde dráž. Doporučuji obchoďák Giants nebo malé obchůdky v Little India.

Vyplatí se koupit si simku, k nákupu je třeba vzít s sebou pas.

Praktické odkazy

 
singapore/nus/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/03/28 18:35 autor: kopriba2Starší verze