Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Podávají se na zahraniční oddělení rektorátu do stanoveného termínu, viz web rektorátu.

Žádost o vízum

Všechny informace o vízách do Ruska jsou na adrese http://www.czech.mid.ru, část „Konzulární oddělení“. Hodně dlouho se čeká na pozvání z univerzity (přišlo cca. v polovině prosince), poté stačilo vyplnit formulář a zajít na konzulát, do deseti dnů byla hotová. Víza nejsou bezplatná. Stojí cca 1800,- a je potřeba několik věcí - vyplněná žádost s fotkou, zvací dopis ze školy, testy na HIV (obvodní lékař zdarma za týden nebo poliklinika Budějovická za 500,- do druhého dne) a cestovní pojištění. Pozor na ruské zimní svátky, začínají na konci prosince a končí tuším 14. února, dá se to stihnout i potom, ale proč se stresovat.

Vízum se dává vždy na tři měsíce a poté se musí prodloužit. V Krasnoyarsku se vším pomohli lidé ze zahraničního oddělení a nebyly s tím žádné problémy. Moje platilo od 26. ledna do 30. června, druhé bylo vícevstupové.

Pokud se jede vlakem jsou nutná navíc i tranzitní víza.

Formality na ČVUT

Je třeba včas podat přihlášku k zahraničnímu pobytu. Po oznámení ze strany rektorátu, že jedete, se vyplňuje další přihláška, která se posílá na СибГАУ, cca. pět stran - osobní údaje, učební zaměření atd.

Cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců po návratu. Dále je třeba si na studijním fakulty vyžádat výpis studijních výsledků a donést ho na rektorát. Jeho vyhotovení trvá cca. dva týdny.

Po podepsání finanční dohody je nutné si vyřídit cestovní pojištění na celou dobu pobytu, viz pojištění níže.

Dále je třeba si vytvořit studijní plán na zahraniční univerzitě. U mě to probíhalo tak, že jsem napsal email Ирине Суровес ze zahraničního oddělení СибГАУ, se kterou jsem byl v kontaktu, kde se dají najít informace o předmětech. V té době na webu http://www.sibsau.ru/ nebylo vůbec nic. Odeslala mi cca. desetistránkový dokument, ve kterém na každém řádku bylo jedno jméno předmětu, vše v ruštině.

léto 2011 S výběrem předmětů nám pomáhala Елена Кореневская (ale nebojte Ирина Суровец se o vás po příjezdu bude také starat). Komunikovala s námi v angličtině. Poslala nám seznam asi 12ti předmětů s anotací v angličtině a z nich jsme si měli vybrat. Tady bych ale upozornil, že se může stát, že po příjezdu v onom seznamu bude pár předmětů chybět. To mě ani nenapadlo, ale příště bych požádal, aby mi poslali seznam předmětů, které se budou daný semestr opravdu vyučovat. A také doporučuji napsat, co konkrétně chcete studovat, ony tam ty předměty budou, akorát se nedají tak pěkně najít jako u nás na ČVUT.

Na základě toho jsem vyplnil formulář a nechal si ho potvrdit na Katedře počítačů FEL doc. Kubátovou. Podepsala se k předmětům ze všech kateder se slovy, že je to stejně byrokratická zbytečnost. Dále je nutné ještě podpis studijního prorektora (paní Demlová). Doporučuji si udělat několik kopií, protože na pedagogickém oddělení FEL se věci rády ztrácejí a poté se za několik měsíců, již nepotřebné, opět objevují.

Je možné mít zároveň zapsány i předměty v česku, typicky Individuální projekt před diplomovou prací, a po získání zápočtu dostat kredity. Na studijním je dále nutné si na následující semestr nechat zapsat předmět SOCRA - Socrates Erasmus, aby vás nevyřadili ze seznamu studentů. To se sice stejně stane (email z KOSu z emailové adresy uživatele Testovac Test6), protože odjíždíte před řádným zápisem a nebudete to mít oficiálně potvrzené, ale poté se dá v emailech argumentovat tím, že je to jejich chyba.

léto 2011 U nás problém se školním emailem nebyl.

Po všech těchto formalitách je možné na rektorátu podepsat s panem Požárem finanční dohodu. Stipendium přijde na účet jednorázově cca. v polovině března.

Očkování

Očkování je jednoznačně nutné a čím více, tím lépe. Hygientické podmínky nejsou v Rusku zrovna nejlepší a samotná města připomínají na většině míst smetiště, zvlášť poté co odtaje sníh. Popelnice nemají víka, takže stačí trochu větru a všechno leží na ulici, lidé háží věci spíše na zem, než do odpadkových košů, a to i v případě, že stojí metr od něj. Po odtání sněhu se občas objeví pejsci a kočičky, kteří se už ovšem ze zimního spánku v závěji bohužel neprobudí. Člověk bývá leckdy překvapen, když na něj nějaké ležící zvířátko mrkne. Mezi Čechy na toto téma vznikla hláška A co, odhnije.

Nechat se očkovat je možné na http://www.ockovacicentrum.cz/. Klíšťová encefalitida je pro Krasnoyarsk naprosto nezbytná (tři dávky, po druhé vzniká imunita, dává se měsíc po první, třetí vlétě). Pro Rusko je dále určitě vhodná žloutenka a někde jsem se dočetl i o břišním tyfu a vzteklině. Kdybych věděl do čeho jedu, tak nelituji peněz a očkuji se na všechno. Zkontrolujte si také očkování proti tetanu.

Pojištění

Pojištění na celou dobu pobytu stojí cca. 6000 Kč. Pozor, pojišťovny mohou mít různé tarify a je nutné se ptát na asijskou část ruska, která na rozdíl od evropské spadá do tarifu pro celý svět. Je dobré vědět, na co se pojištění vztahuje, rozhodně by tam mělo patřit stomatologické ošetření. Ačkoli jsem před odjezdem svého zubaře navštívil, hned v prvním měsíci pobytu se mi odlomil kousek zubu, což stojí cca. 2000 rublů (~ 1300 Kč). Není třeba se takových věcí bát, zubaři jsou v Rusku na mnohem vyšší úrovni, než u nás - respektive, ten, kde jsem byl já.

Alternativou může být čtvrtletní pojištění přes banku k platební kartě a na zbytek pobytu si vyřídit standardní pojištění od pojišťovny. S tím pomohou na mezinárodním oddělení СибГАУ. Na 68 dnů nás stálo 1 500 rublů. Dále nám doporučili, abychom si udělali pojištění proti klíšťatům za 500 rublů na rok. Klíšťata tam jsou často infikovaná.

Co s sebou

Finance

Koruny, kromě směnáren na letišti v Moskvě (kurz 1:1!), v Rusku nevyměníte, takže netřeba vozit. Zahraničním studentům se při cestě do česka doporučuje do začátku 6000 Kč, šel jsem stejnou cestou. V Praze není problém najít směnárnu, kde se dají vyměnit koruny za rubly, stačí chvilka googlování. Eura netřeba.

Co vím, v mBank jsou výběry z bankomatu v zahraničí zadarmo, jinde se platí fixní poplatek v řádu stokorun. Je dobré mít kartu Visa Classic, protože například s Visa Electron letenka zaplatit nejde.

Fotografie

Určitě je třeba spousta fotografií, 10 je spíš minimum. Na ČVUTu je jedna univerzální karta na všechno, v Krasnoyarsku je potřeba na každou blbost zvláštní průkaz.

Slovník

Původně jsem si chtěl koupit rusko-český Lingea Lexicon, ale pak jsem našel open source StarDict a hlavně spoustu dodatečných slovníků, včetně počítačových termínů.

Něco na sebe

Ač se to nezdá, protože jsou teploty mnohem nižší, v krizi se dá chodit i v našem běžném oblečení, prostě si vezmete dvě vrstvy. Obyčejná čepice plně dostačuje, klasické vlněné/pletené rukavice jsou asi nejlepší co se týká tepla a praktičnosti, nicméně doporučuji spíše palčáky než rukavice s oddělenými prsty.

Spodky jsou vyloženě nutností, ještě v Česku jsem si koupil Moira a naprostá spokojenost. Přežil jsem v nich i výlet na Stolby, šest, sedm hodin při mínus patnácti. Teplé kotníkové boty a tlusté, pletené ponožky se taky můžou hodit. Při jarním tání jsou třeba pevné nepromokavé boty! Nemají tu kanály, takže všechna voda zůstává na ulicích a trvá týden, dva, než se vypaří. Trekingové boty se osvědčily.

Teploty jsou asi takové http://www.24temp.ru/, ale spíš o pár stupňů nižší, než je vidět na grafech. Jeden týden v únoru bylo mínus 35 (ve smyslu celý týden), ale to už byl extrém i pro Rusy. Při mínus dvaceti se dá bez problémů existovat a chodit na procházky, mínus deset je už naprosto bez problémů. Nebojte se toho, vnímání teplot je tu dost posunuté, zvyknete si během pár dní.

 
russia/kska/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2015/03/18 11:02 autor: rokoskatStarší verze