Proč jet studovat na Polytechniku?

École Polytechnique spadá pod montrealskou univerzitu (Université de Montréal - UdeM) spolu se školou HEC Montréal, nacházejí se také ve stejném areálu. UdeM patří mezi velice prestižní univerzity, umisťuje se mezi prvními 100 ve světě. Co se týče výzkumné činnosti, je Polytechnika na prvním místě v rámci celé Kanady. Výuka je velice kvalitní, důraz je kladen na praktické procvičení získaných znalostí (cvičení, skupinové práce a projekty, …), škola má moderní vybavení a spoustu počítačových učeben s nejnovějšími programy.

Samotná Polytechnika má kolem 7 000 studentů, je to tedy velká škola, nabízí jak bakalářské, tak magisterské studium a spoustu technických oborů. Na předmětech určených pro magisterské studium/vyšší ročníky bakalářského studia nebývá tolik studentů, je tam tedy více „rodinná“ atmosféra. Polytechnika patří mezi francouzské školy (na rozdíl od McGillu neb Concordie, kde se dá studovat anglicky), všechny přednášky jsou tedy francouzsky. Občas je však možné vyjednat s profesorem výjimku a mít přednášky anglicky (sama jsem to nezkoušela, informace mám od pár jiných kolegů), případně se s nimi domluvit a vypracovávat alespoň cvičení, prezentace a testy anglicky (profesoři bývají velice přívětiví a nemají s tím problém). Všeobecně když člověk něco potřebuje zařídit v angličtině, nebývají s tím komplikace.

Studium na Polytechnice rozhodně prohloubí znalosti francouzštiny a schopnost práce a kooperace v týmu (skoro všechna cvičení zde probíhají minimálně ve dvojicích). Škola se nachází v bilingvním Montrealu, takže je to ideální na procvičení obou jazyků. (Francouzština však hodně převažuje!) Je to hodně „multikulti“ město, hodně ovlivněné evropskými městy, člověk se tu nikdy nenudí, každé roční období tu mají spoustu festivalů, které rozhodně stojí za to zažít. Hlavně od konce dubna je město plné života. Lidi jsou tu velice přátelští a milí. Z Montrealu je to blízko do některých velkých národních parků v rámci provincie Québec, také do hlavního města Kanady – Ottawy nebo Ameriky (NY, Boston, Jersey Shore, …).

Na škole je spousta zájmových klubů a kroužků, pro to, aby člověk zapadl je však vhodné umět alespoň něco francouzsky. Pro zahraniční studenty je to organizace Polyexplore. V roce 2015 už studentský klub COPEC, o kterém píší předchozí studenti, žádnou aktivitu nevyvíjel. Ke sportování je možné využít bazén nebo bruslení na stadionu (pro studenty zdarma, pro stážisty za zaměstnaneckou cenu) a nejrůznější další aktivity v rámci školního sportovního areálu (některé jsou placené, studenti mají ale vždy slevu, pořádají se zde i kurzy během celého semestru, např. krasobruslení, více na http://www.cepsum.umontreal.ca/).

Obecně bych Montreal doporučil pro milovníky hokeje, který je všudypřítomný, a pro ty, kteří alespoň trochu umí francouzsky - integrace mezi místní je o dost snazší.

Kdo se ale rozhodne vyjet na výzkumnou stáž, určitě „přežije“ i pouze s angličtinou. Já osobně jsem neuměla francouzsky pomalu ani pozdravit. Ale asi hodně záleží, na koho narazíte.

 
canada/epm/proc_jet_studovat_prave_na_tuto_univerzitu.txt · Poslední úprava: 2015/09/06 23:32 autor: scheilenStarší verze