Finance

Rektorát vám převede na účet stipendium ve výši 10000 za měsíc. Tato částka v žádném případě na přežití v Adelaide nestačí. Já jsem měla velmi levné ubytování, ale i tak jsem za něj utratila přibližně 8000 za měsíc. Austrálie není celkově levná. Škola nemá menzu, přes obědy se můžete stravovat v universitní kavárně, která podává fast food jídla. Vedle university je rovněž oblíbený foodcourt, v kterém je sposuta různých rychlorestaurací za dobré ceny. Levné večeře ve městě pravděpodobně neseženete. Nejdražší položkou je každopádně cestování.

- 2014/2015 -

  • ubytování - pokud budete velké štěstí, tak se dá sehnat za $100-120 na týden (cena s účty), normální cena cca $160 (můj odhad) ve vnitřních předměstích Adelaide, více v CBD
  • doprava - doporučuji pořídit si kolo, pro mě se tady ježdění na kole stalo doslova vášní, město je téměř rovina, na většině silnic jsou pruhy pro cyklisty a řidiči jsou ohleduplní, většinou je to také nejrychlejší dopravní prostředek, snadné parkování apod. Autobusy a tramvaj jsou pomalé a o víkendech a svátcích velice nespolehlivé. Celkově doporučuji, zejména pokud nebudete bydlet v CBD, pořídit si kolo nebo auto. Hromadná doprava celkově zas až tak drahá není, jedna cesta stojí $1.67 nebo $0.89 (mimo špičku)
  • jídlo - pokud budete vařit sami doma a jídlo si nosit do školy (k dispozici jsou mikrovlnky a toustovače), tak se dá vyžít i s cca 1500 CZK na týden, pravděpodobně to ale bude o něco více. Výdajem navíc je jídlo kupované ve městě, pokud bude pod $10, tak je to dobrá cena (tj. $8 nebo $9) - v okolí školy například Renaissance foodcourt. Pivo v barech apod. stojí okolo $7 za pintu (425 ml), v obchodech se dá sehnat i mezi $1-2 za lahev při koupi balení 24. Ovoce a zelenina za dobrou cenu se dá sehnat na Central Marketu v sobotu kolem druhé hodiny, nebo můžete zkusit dumpster diving :)
  • jednorázové výdaje - letenky do Austrálie (jedna cesta se dá sehnat od cca 10000), OSHC pojištění 12700, vízum 10500
  • ostatní…

Pro mne, konečná odhadovaná cena za 15 měsíců v zahraničí bude 370 000 korun zahrnují vše. Z toho 120 000 dostanete od ČR, zbytek tj. kolem čtvrt milionu musíte zaplatit ze svého, ať už penězi od rodičů, úsporami nebo penězi vydělanými prací v Austrálii.

– 2016/2017 – Přidám své postřehy:

  • Nepotkal jsem nikoho, kdo by bydlel pod $140/týden. Pokud chcete bydlet blíže centru nebo s ostatními studenty, cena často šplhá alespoň k $200. Ušetřit se dá sdíleným pokojem či bydlením na okraji města, kde ale musíte počítat s dopravou.
  • Normální jídlo na ulici kolem $9. Pokud jíte hodně $12. V restauracích ceny cca od $25.
  • Vaření tak pro mě byla jasná volba. Nakupoval jsem v Colesu, nejlevnější je Aldi, ale těch není tolik. Plechovka tuňáka za $0.80 mě provázela po celou dobu :) Krásné ovoce a zelenina lze velmi dobře koupit na Central Market.
  • Nejlevnější pivo na baru je vždy za $5 za pintu, drinky mnohonásobně výše.

– 2016/2017 – Pro představu přidávám přibližný rozpočet na jednu osobu:

  • pojištění + vízum + zpáteční letenka = cca 50 000 Kč
  • 5 měsíců v Adelaide = cca 95 000 Kč (bydlel jsem společně s přítelkyní za $200/týden, hodně jsme vařili a jezdili na kole)
  • 5 denní výlet (Alice Springs, Uluru, King's Canyon) = cca 12 000 Kč
  • 24 dnů cestování Austrálie = cca 35 000 Kč
  • 18 dnů cestování Nový Zéland = cca 35 000 Kč
  • 30 dnů cestování Indonésie = cca 30 000 Kč

Práce

Najít si práci není v Adelaide nic lehkého, se studijním visem k tomu máte ale povolení. Sama jsem si po dlouhé době hledání našla 3 práce. Pokud nemáte zkušenosti v pohostinství – barman/servírka, bude pro vás hledání práce obtížné. Dobré je mít k dispozici dalších alespoň 50000 kromě stipendia, protože nikdy není jasné zda-li a za jak dlouho si práci najdete.

– 2013/2014 – Potvrzuji, že najít práci v Adelaide je opravdu složitější, než by se mohlo zdát, ale není to nic nemožného. Přesto nám ve škole říkali, že na první semestr se pracovat nedoporučuje, což potvrzuji. Lepší je se nejprve rozhlédnout, škola je časově poměrně dost náročná. Samozřejmě také záleží jaké předměty studujete. Rozhodně se připravte, ale na vysoké náklady na život, ubytování a cestování v Austrálii. Dle mé zkušenosti to pod 200000 za semestr není realizovatelné. Já jsem se vším cestováním a ubytováním na St. Mark's College za semestr utratil zhruba dvojnásobek.

– 2016/2017 – Práci vám nikdo nabízet nebude, ale pokud chcete, vždy nějakou najdete. Minimální mzda je v Austrálii necelým $18, pak jsou zde ty ceny již pochopitelné. Navrhuji počkat, jak se vyvine studium na UA a podle toho se zařídit.

– 2016/2017 – Najít práci v Adelaide skutečně není žádná sranda, vaše předešlé zkušenosti z ČR v Austrálii skoro nikoho nezajímají. V podstatě jediná dostupná a rozumná možnost je práce v restauraci/baru/kavárně. Přítelkyně rozdala zhruba 30 životopisů než sehnala práci baristy v kavárně.

Cestování

Cestování po Austrálii je nákladné ale úžasné. Nejčastěji se cestuje auty, ať už půjčenými nebo levně koupenými, či letadlem. Autobusová a vlaková doprava není příliš rozvinuta. Po příjezdu určitě potkáte spoustu lidí, kteří budou mít zájem o cestování. Poblíž Adelaide je Kangaroo Island, který si nemůžete nechat ujít a Great Ocean road vedoucí z Adelaide do Melbourne. Tasmanie, outback a východní pobřeží je výletem na delší dobu, bez diskuze za to ale stojí. Letenky z Australie na Nový Zéland nejsou nikterak předražené, proto jestli vám vyzbydou peníze a čas, určitě tuhle cetu podnikněte.

- 2014/2015 - Dovolil bych si nesouhlasit s ostatními v tom, že cestování je nákladné. Náklady se dají snížit i tak, že cestování vyjde levněji, než život v Adelaide. Obecně platí, méně času=vyšší cena a naopak. Proto si myslím, že je lepší vyjet na rok a ne jenom na semestr - pak budete mít 3 měsíce prázdnin během léta (prosinec - únor) a znovu v zimě (červenec - září). Já osobně jsem cestoval stopem (zatím jen v SA, VIC, TAS, NSW a na Novém Zélandu) a spal volně ve stanu, nebo u lidí (buď se dá ptát lidí, zda si u nich na zahradě můžete postavit stan nebo se dá použít třeba couchsurfing.com, popřípadě mnoho lidí vám nabídne možnost přespat u nich už během stopování). Při stopování jsem potkal spoustu úžasných lidí a také jsem si procvičil svojí angličtinu :) neustálým konverzováním. Určitě doporučuji zaletět i na Nový Zéland, zatím jsem byl v něco přes třiceti zemích, ale tahle bude nejspíš navždy má nejoblíbenější (kromě ČR) :) Pokud se tam vypravíte, tak doporučuji v létě (i tak jsem měl tu možnost vidět sníh a zažít teploty v noci jen lehce nad nulou). I s letenkami (SYD-CHC a AKL-MEL) mě 2 měsíce na Novém Zélandu vyšli na necelých 40000 korun, z toho cca 8000 letenky, mezi největší výdaje patří trajekty, vstupy a atrakce. Vstupy, jak na Zélandu, tak v Austrálii se nejčastěji pohybují mezi $20-40, občas i více a to i se studentskou slevou. Dále 40 dní cestování v Austrálii mě přišlo na necelých 16000. Co vidět v okolí Adelaide: pláže, Mount Lofty, Morialta, Victor Harbour, Kangaroo Island (drahý trajekt, ale i tak to stojí za to), Flinders Ranges, (Naracoorte, Mount Gambier), Granpiens, Great Ocean Road, Melbourne, …

– 2016/2017 – Austrálie je překrásná země a pokud máte alespoň trochu možnost, cestujte co to jde! Stopování jsem osobně v Austrálii viděl jen jednou a prý se to tu moc nenosí. Ale očividně to jde! Platí, že čím víc lidí cestuje dohromady, tím nižší jsou náklady. V auto půjčovnách se dají najít zajímavé omezené nabídky, například převoz auta z jednoho místa na druhé za $1/den + benzín. Z Adelaide se dá podniknout několik krásných víkendových výletů. Ptejte se místních na tipy, rádi vám toho spoustu ukáží. V půlce semestru máte dva týdny volna a tříměsíční prázdniny od prosince do března. Na facebooku je několik skupin plných cestovatelů po Austrálii, kde se můžete domluvit na společné cestě a získat konkrétní tipy. Kultura backpackingu je tu opravdu silná a o její překvapení vás nebudu dopředu připravovat :)

Hlavně to moc neřešte, nechte všechna očekávání doma a žijte tu naplno! Austrálie neboli Oz je úžasná země a jak říkaj aussies: 'She'll right, mate!' ;)

– 2016/2017 – Určitě dobře zvažte své finanční možnosti, cestování po Austrálii a Novém Zélandu je krásné, ale drahé. Snažili jsme se co nejvíce využívat relocation dealů (převoz vozidla z místa A do místa B pouze za cenu benzínu), spali jsme v nejlevnějších hostelech nebo často i v autě. I přes výše zmíněné nás jeden den na cestě vyšel přibližně na 1500 Kč. Pokud přijedete na letní semestr (v ČR zimní), tak na vás po zkouškách čekají více jak dva měsíce volna než se budete muset vrátit zpět do ČR, které je ideální využít na cestování. Kdybych jel do Austrálie znovu tak bych zvážil koupi vlastního vozidla s úpravou na spaní, pak je možné cestovat prakticky pouze za benzín a jídlo a výrazně tak ušetřit (nejdražší položkou při cestování je půjčení auta a ubytování).

 
australia/ua/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/02/17 22:39 autor: chmelpe7Starší verze