Před odjezdem

První co musíte udělat je to, že podáte přihlášku na rektorátu. Po uzávěrce vám přijde e-mail, zda vás přijali či nepřijali. V e-mailu dostanete podrobný popis co udělat. Poté co předložíte výsledek Toeflu bude vám zaslána na rektorát z Austrálie přihláška ke studiu. V rámci přihlášky si budete muset vybrat předměty, které hodláte v Australii studovat. Vybírání je to ale opravdu jen předběžné, univerzita v Adelaide na tento výběr pak ani v nejmenším nehledí. Na místě si potom vyberete předměty znovu. Pred príjezdem si rovněž vybíráte formu ubytování. Máte na výběr ze školou organizovaného ubytování nebo ubytování privátní, které si po příjezdu sami hledáte.

– 2013/2014 – TOEFL již není třeba, univerzitě stačí interní zkoušky ČVUT z angličtiny.

– 2014/2015 – Co se týče ubytování, doporučuji si ho najít sám, poté co přijedete, školou organizované ubytování je předražené. Nakonec to stejně není až tolik o místě, kde budete bydlet, ale o tom kdo budou vaši spolubydlící, které si bohužel až zas tak moc vybírat nemůžete.

– 2016/2017 – Souhlasím s názory výše. Zajišťované ubytování od školy je i na zdejší poměry drahé. Pokud to pro vás ale není problém, je to jistě další skvělá cesta jak poznat ostatní zahraniční studenty. Já jsem strávil první týden v hostelu a hledal ubytování ve městě na vlastní pěst. Jesliže se rozhodnete pro stejnou taktiku, doporučuji zůstat na začátku v hostelu inzerovaném UA (YHA), potkáte mnoho lidí ve stejné pozici a můžete si pronajmout dům spolu.

– 2016/2017 – Od roku 2017 bude údajně opět nutné mít TOEFL.

Víza

Před odjezdem je také nutné včas si zařídit australské studijní visa. Ambasáda je pro nás ve Vídni, ale od minulého roku si visum můžete zajistit i přes internet. Musíte pro něj mít potvrzení od australské školy o budoucím studiu. Čekací lhůta na visa může být po podání žádosti až 14 dní, může teoreticky nastat i nějaký problém a vídeňská ambasáda si může vyžádat vaši návštěvu Vídně. Není to ale příliš obvyklé. Já jsem na visum čekala přibližně týden.

– 2013/2014 – Vízum si rozhodně vyřiďte přes internet, mě přišlo hned druhý den a vše tím bylo vyřízeno. Stojí kolem $400.

– 2014/2015 – Přes internet, mě také přišlo hned druhý den, můžete o něj požádat až po obdržení CoE (Confirmation of Enrolment). Nyní již stojí kolem $500, přitom nezáleží, zda vyjíždíte na semestr nebo dva.

– 2016/2017 – Vízum jsem si vyřizoval přes internet o víkendu a snad ani ne za hodinu jsem ho obdržel. Nespoléhal bych ale na to, setkal jsem se tu i s lidmi, co čekali několik týdnů a museli posouvat letenky. Začnětě s vyřizování co nejdříve po obdržení CoE. Cena přibližně stejná jako výše.

– 2016/2017 – Do Austrálie jsem odjel společně s přítelkyní, žádali jsme o partnerská (dependant) víza. Proces je značně komplikovanější oproti klasickému studentskému vízu, je potřeba prokázat společné soužití trvající alespoň 1 rok (nájemní smlouva, výpisy z účtu, ..), napsat motivační dopis a společně s vyplněnou žádostí odeslat do Vídně. Využili jsme služeb agentury Information Planet, kterou mohu doporučit. Cena je zhruba dvojnásobná (cca 17 000 Kč).

Pojištění

– 2016/2017 – Podmínkou studia na UA je pojištění OSHC, například od Allianz. Jeho získáním vás univerzita na dálku provede.

– 2016/2017 – Pokud pojedete společně s partnerem potřebujete pojištění OSHC Dual Family. Stačí pouze napsat email do mezinárodní kanceláře univerzity, která následně vše vyřídí za vás.

Letenky

– 2016/2017 – Doporučuji letenky zajišťovat až po získání víza, ale čím blíže k odletu, tím jsou samozřejmě většinou dražší.

 
australia/ua/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/02/17 21:25 autor: chmelpe7Starší verze