Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Před odletem je dobré domluvit se na odvozu z letiště po vašem příletu do Adelaide. Obyčejně se vás sami dotáží, zda-li si žádáte odvoz do vašeho ubytování, někdy si ale o tuto službu musíte zažádat. Je to velice praktické. Škola tuto službu poskytuje zdarma. Na letišti na vás čeká adelaidský student, který vám dá všechny informace o nadcházejících událostech.

– 2014/2015 – Vřele doporučuji objednat odvoz z letiště, který je zdarma a je to velmi luxusní zážitek :)

– 2016/2017 – Pokud se rozhodnete jet z letiště na vlastní pěst, tak přímo před letištní halou je zastávka autobusu, který vás doveze přímo do centra. Jízdenky se dají koupit v automatu na zastávce (lze platit kartou) nebo přímo u řidiče.

Ubytování

Na doporučení kolegyně co byla v Adelaide rok přede mnou, jsem se přihlásil na St. Mark's college. Již přihláška byla poměrně složitá, musel jsem sepsat motivační dopis a mít doporučení od dvou profesorů. I vzhledem k obtížnosti přihlášky a především pak vzhledem k ceně ubytování a doporučení (zhruba $10000 semestr) jsem si od toho hodně sliboval. Po příjezdu mě čekalo, ale velké zklamání. St. Mark's college komplex sice zvenku vypadá moc pěkně, ale vybavení pokojů se moc neliší od obyčejné české koleje. Jedinou výhodou na St. Mark's je, že v ceně je již jídlo, které není špatné. Jinak akce, které jsou studenty tam žíjícími pořádány stojí každá nemalé peníze. Ne vždy máte čas si na jídlo dojít a po čase vám přijde, že je to stále to samé. Já jsem bydlel za $450 týdně, ostatní zahraniční studenti bydleli daleko laciněji ($150) v shared house, měli hezký pokoj a náklady na jídlo a na dopravu nejsou natolik vysoké, aby dorovnali cenu koleje (přesto jsou o dost vyšší než v ČR). Jednoznačně doporučuji přijet do Adelaide, udělat si svůj obrázek, na týden si zamluvit hostel a pak zajít do Accomodation Service Office, která je ve škole, kde Vám velice pomohou s nalezením vlastního ubytování. Není to nic složitého. College je asi to nejhorší co můžete udělat.

– 2014/2015 – Souhlasím s tím, co je napsáno v předešlém odstavci. Jedinou výhodou ubytování na college, v Urbanestu apod. je množství lidí, které potkáte, ale záleží, jestli vám to stojí za to platit 2x až 3x více peněz. Pokud budete hledat samostatné ubytování, vřele doporučuji trvat si na konci kontraktu na dobu, kdy končí zkoušky, pak můžete cestovat a nemusíte platit za ubytování v Adelaide (hledání náhradníků je složité, nedoporučuji). Já osobně jsem platil za ubytování cca $135 (Forestville) týdně během prvního semestru a poté jen $105 týdně (Westbourne Park)(ceny zahrnují vodu, apod.), ale k tomu jsem se dostal velkou náhodou. Doporučuji toho obejít co nejvíc a pak se rozhodnout. Hledat se dá na stránkách UofA (Accommodation service nebo tak něco), gumtree.com.au anebo jinde, nejlepší nabídky se většinou nikde neinzerují, ale hledají přes kamarády (což se vám bude dělat těžko, když budete ve městě noví).

– 2016/2017 – Souhlasím s názory výše. Zajišťované ubytování od školy je velmi drahé. Pokud to pro vás ale není problém, je to jistě další skvělá cesta jak poznat ostatní zahraniční studenty. Já jsem strávil první týden v hostelu a hledal ubytování ve městě na vlastní pěst a nakonec skončil se třemi dalšími studenty v rodinném domku. Vlastní pokoj ve čtrvti Thebarton kousek od centra za $150/týden, na místní poměry dobrá cena. Univerzita ma vlastní kancelář, kde vám pomůžou s hledáním bydlení, pokud budete mít zájem. Na webu pak funguje docela dobře gumtree.com.au a flatmates.com.au. Velmi doporučuji hledat ubytování jen na dobu, kterou plánujete v Adelaide strávit. Ačkoli kvůli tomu možná budete hledat o den déle, ušetříte si starosti s hledáním náhrady za sebe na konci semestru. Navazujte kontakty ve škole a v hostelu, natrefíte třeba na své budoucí spolubydlící :)

Školou organizované ubytování

Ze školou organizovaného ubytování máte na výběr mezi několika collages a villages. Obě formy ubytování jsou velmi předražené.

  • Villages - Osobně si myslím, že ubytování ve villages nemá příliš výhod, ačkoliv mnoho lidí tam bylo spokojeno. Předností villages je, že máte ubytování hned po příjezdu a bydlíte v jednom areálu s mnoha studenty, napůl Australany, napůl mezinárodními, takže není problém se rychle seznámit. Villages jsou ale bez stravování a cenově neodpovídají ostatním možnostem ubytovánín v Adelaide.
  • Collages - Nejlepší z collages je pravděpodobně St. Mark´s collage a Lumley collage. St Mark´s collage je takové party místo, hezká kolej, údajně hezké pokoje a příjemné prostředí. Chtěla jsem zde bydlet, ale nepřijali mne. Jestliže chcete bydlet na kterékoliv z kolejí, musíte podat přihlášku s odůvodněním proč právě vás by měli přijmout atd. s alespoň dvěmi doporučeními. Není radno brát tuto přihlášku na lehkou váhu, pokud byste chtěli v ST Mark´s bydlet, a doporučení si opravdu pořídit. Obyvatelé St. Mark´s college jsou z 95% Australané a většinou ti nastupující do prvních ročníků, takže okolo 18-ti let. Kolej je v blízkosti školy, asi 15 minut pěšky do Campusu a do centra města. K.Lumley Collage je opraoti St. Mark´s takové mírumilovní tiché místo. Je to magisterská kolej, pokud jste stále na bakaláři, na K. Lumley vás nepřijmou. Je to kolej také nedaleko campusu, umístěná v krásném prostředí, místo dvora vás tu čeká jehličnatý les. Ačkoliv je to opravdu hezké místo, na můj vkus bylo až příliš mírumilovné a klidné, proto jsem si nakonec hledala ubytování na privátu.

Privát

Pokud se chystáte najít si ubytování na privátu, počkejte s hledáním až budete na místě. Škola vám na první týden pobytu zajistí místo v některém z místních hostelů, pravděpodobně v Hospital Hostelu, který je hned vedle University. Hospital Hostel je opravdu nehezké místo, je tu ale sposta nově příchozích studentů, kteří hledají ubytování stejně jako vy, a tak je jednoduché najít si spoluhledající pro společný pronájem. Škola vám s hledáním pomůže. Má kancelář specializovanou přímo pro hledání ubytování. Zde si v internetovém systému můžete každý den vyhledávat nové možnosti ubytování. Pokud se neobjeví nic v prvních dnech, neklesejte na mysli… hledání může trvat třeba i 14 dní, ale co vím, každý si za tu dobu našel něco s čím byl spokojen. Rozumná cena za ubytování je mezi 120-160 dolary za týden.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Registrace

– 2016/2017 – Po příjezdu zajděte do mezinárodní kanceláře, kde vás zaevidují a vybaví všemi podstatnými informacemi. Dále si zajděte do univerzitního HUBu kde vám vystaví studentskou kartu, se kterou máte levnější jízdné MHD a slevy na vstupy (ISIC téměř nikde neuznávají).

Zápis předmětů

Zápis předmětů provádíte v informačním systému univerzity znovu. Ne všechny předměty, které jste si předběžně zapsali budete stoprocentně moct studovat. Můžete mít štěstí, že nebude naplněná kapacita a nebudou se Vám krýt, ale také ho mít nemusíte. Přesto to není problém, protože výběr na škole je opravdu pestrý. Sám bych doporučil vzít si jeden z předmětů školou nabízených, kde se dozvíte více věcí o Austrálii. Předmět Australia and the Asia Pacific mi přišel velice zajímavý a rozhodně to není „flákačka“ jako u nás humanitní předměty, naopak se vyžaduje poctivá příprava.

– 2014/2015 – Pokud budete mít v rozvrhu kolizi, tak si jí většinou můžete nechat přepsat, protože docházka se většinou nevyžaduje.

– 2016/2017 – Výběrem předmětů se dopředu nestresujte. Po příjezdu můžete zjistit, že máte kolizi v rozvrhu (to většinou zas tak nevadí, přednášky jsou nahrávány a dostupné online), či že na předmět nestačíte. Ještě asi měsíc po zahájení výuky si můžete předměty jednoduše měnit.

 
australia/ua/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/02/17 21:27 autor: chmelpe7Starší verze