Obsah

Georgia Institute of Technology

Georgia Tech není jen výměnný pobyt, ale jedná se o kompletní několikaleté studium magisterského a případně i doktorského stupně na této prestižní americké univerzitě. Je to tedy one-way cesta a s ČVUTem už nemá pak nic společného. Proč je to tady?

ČVUT je jedna z mála evropských škol, která má možnost doporučit své studenty Naumann-Etienne Foundation (NEF). Tato nadace každý rok vybere jednoho až dva studenty, kterým poskytne full-ride scholarship pro studium vyšších stupňů Georgia Techu. Tedy poskytne jim finanční pomoc, která kompletně pokrývá školné i výdaje na život. Více informací tady.

Já (Vojta M.) jsem zatím prošel výběrem a nadace mi podmínečně poskytla toto stipendium. Podmíněné je tím, že projdu příjímacím řízením Georgia Techu. Nadace udržuje dlouholetou spolupráci s Georgia Techem a její stipendium je v očích školy ohromné plus pro studenta, který se na ní hlásí a i záruka toho, že daný člověk prošel už nějakou pečlivější selekcí. Není však záhodno přijímačky podcenit.

Jak získat NEF stipendium?

Příprava

Postup je z počátku podobný jako u ostatních dohod. Cesta začíná rektorátem - odbor mezinárodních vztahů. Je potřeba si pečlivě připravit tyto materiály:

TOEFL a GRE nemusíte řešit dokud vám NEF neudělí stipendium. Nicméně deadline přihlášek na Georgia Tech Computer Science je 1. února a NEF vám dá vědět někdy v období svátků, takže už nebude moc času na přípravu a budete mít jen jeden pokus!

První kolo

Na základě věcí výše proběhne nejdříve selekce na úrovni ČVUTu, který vybere 3 nejlepší uchazeče a ty doporučí NEFu. Se mnou se přihlásil už jen 1 další člověk (ano je to absurdní, že o tak skvělý deal mají zájem z 20 000 studentů jen 2 lidé). Takže jsem automaticky postoupil.

Druhé kolo

Budete vám domluvena schůzka s Dianou, což je zástupkyně NEFu, němka a neteř Dr. Neumanna. Schůzka bývá většinou osobní v Praze. U mě se ale nepovedl dohodnout dobrý termín a pohovor jsme udělali přes video hovor. K hovoru si musíte přivést nějakého svého mentora. Měl by to být zajímavý člověk, který vás dobře zná a podpoří vaši přihlášku. Měl jsem to štěstí, že se mnou mohla jít Senta Čermáková, kterou jsem poznal přes ČVUT mentoring. (ta stejná mentorka z HP, co mi napsala i skvělý doporučující dopis). Mentor tam bude spíše v roli posluchače a dostane maximálně 2 otázky. Senta mi občas pomohla i dotáhnout myšlenku, když jsem se zadrhnul. :)

Pohovor trval asi 20 minut. Diana je mladá, příjemná osoba, která mluví skvěle anglicky (není ani poznat, že je původem z Německa). Na co se mě ptala?

Panovala uvolněná atmosféra a bylo to celkově fajn. U pohovoru byla jen ona, já a mentor. Z otázek tak nějak plyne, že jí nezajímají jen vaše profesní zkušenosti, ale také to, zda nejste suchaři a máte nějakou fantazii a kreativní myšlení. :)

Třetí kolo

To už oficiálně není, ale demonstrujete tím vaše odhodlání. Je dobré poslat po pohovoru follow-up email, kde shrnete a doplníte proč jste nejlepším uchazečem, poděkujete za pohovor atp. Je to myslím standardem v americké kultuře (a možná už i u nás?) a pokud se na to vykašlete, tak to může být dokonce i automatické minus pro vás.

A pak už jen čekáte a doufáte. Já se to dozvěděl už někdy v půlce prosince.

Máte stipendium a co teď?

TOEFL a GRE! A začít pracovat na online přihlášce na Georgia Tech, což zabere nějaký čas. Například doporučující dopisy se posílají online a musí to udělat osobně daní lidé. Takže nepodcenit.

Více informací doplním časem, pokud mě nakonec Georgia Tech přijme a možnám přihodím i ukázku motivačního dopisu a follow-up emailu. :)

Kontakty

Vojtěch Mikšů - vojtech@miksu.cz - http://miksu.cz - http://twitter.com/vmiksu