Toto je starší verze dokumentu!


Čínština na Zhejiang University

Podle mě nejzajímavější, co Zhejiang University nabízí, jsou intenzivní kurzy čínského jazyka. V prváku každý týden 20 nekompromisních 45minutových hodin gramatiky (12), poslechu (4) a konverzace (4). Od pondělí do pátku tak na vás čeká 2 x 1,5h blok složený obvykle z gramatiky + poslech nebo konverzace.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se za jeden semestr můžete naučit čínsky tak, že vám pak nebude dělat potíže základní komunikace s domorodci, jejichž jazyková výbava je většinou omezená na jejich mateřský jazyk, o orientaci ve městě a při cestování nemluvě. Navíc se pak nebudete cítit jako úplný cizinec. Ono stačí vědět, že vám Číňan říká, že to a to stojí 1,50Y a hned je vám líp :-)

Ke kurzům čínštiny je možné si zvolit kurzy „čínské kultury“, což je vzletný název pro volitelné předměty jako kaligrafie, čínská malba nebo taiji. Ty se odbývají během týdne většinou odpoledne. Kaligrafie a čínská malba bývala v pátek a kaligrafii můžu vřele doporučit :-) I když máte, stejně jako já, nulový výtvarnický talent, učitel kaligrafie je naprosto pohodový a píše opravu skvěle. Můžete si pak od něj nechat něco napsat na památku :-) Taiji se cvičívá přes International College k veselí všech, co zrovna lelkují kolem a posedávají na schodech :-)

Na konci prváku byste měli ovládat asi 500 znaků, po druhém semestru cca 1.500, s čímž si už můžete troufnout na nadpisy v novinách a jednodušší krátké články nebo nižší stupně HSK (státní zkouška z čínštiny), kterou můžete složit v Hangzhou nebo třeba až v Praze. Druhý semestr je pro vážné zájemce o jazyk velice důležitý, protože se v něm prakticky dobere celá čínská gramatika, a pak už je mnohem snažší pokračovat s učením na vlastní pěst.

Podle vyjádření sinologů znalých poměrů odpovídá jeden semestr na Zhejiangu dvěma semestrům na sinologii v Čechách.

Jak je to s anglickými předměty, netuším, ani při jednom pobytu jsem žádný neabsolvoval, ale podle zvěstí to asi nebude valné. Jako doktorand jsem konzultoval svoji disertačku s profesorem ze School of Management v novém kampusu, kam jsem každé pondělí večer jezdil na sraz profesora s jeho doktorandy, což samo o sobě byl nezapomenutelný zážitek :-)

Letní semestr (na Zhejiangu se náš letní semester skládá z jarního + letního semestru) obvykle začíná na konci února a končí první nebo druhý týden v červenci, zimní (tam podzimní + zimní) začíná cca druhý týden v září a končí druhý týden v lednu.

Během semestru se obvykle každý týden píšou diktáty. Jakmile vybřednete z úplných základů jazyka, berou se tak dvě lekce týdně, což díky slovíčkům a spol. bohatě stačí… Na konci podzimního semestru je pololetní test z gramatiky, který bude tvořit asi třetinu výsledného hodnocení (z gramatiky). O necelé další třetině rozhoduje docházka (!), odevzdávání domácích úloh, které jsou zadávány každý den (na den následující) a klasická aktivita v hodině :-) Poslední větší třetinu tvoří testík závěrečný, tentokrát nejen z gramatiky, ale ze všech předmětů (kromě volitelných z „čínské kultury“.

Na konci podzimního semestru po pololetním tesu vás za odběmu čeká jednodenní školní výlet :-) Za symbolickou částku (kolem 20Y) se máte jedinečnou příležitost zúčastnít mamutí akce, kdy asi deset busů Zhejiang University se zahraničními studenty vyjede na čtyřhodinovou cestu směr Konfuciova vila, oběd v hotelu a šílené jeskyni v šíleném zábavním parku :-) nebo, varianta dvě, do Shaoxingu 绍兴 [:šao šing:], kde se narodil básník Lu Xun 鲁迅 [:lu šun:]. V lednu po závěrečném testu se jezdívá na pár dní na tropický ostrov Hainan 海南 [:haj nan:]. Tato legrace přijde na asi 1.000Y, v ceně je ubytování, jídlo a letenka, tedy opět cenová bomba. Školní výlety jsou ..školní výlety. Na Hainanu jsem nebyl, ale jednodenní trip za Konfuciem byla celkem legrace (alespoň z odstupu :-) bufetový oběd byl skvělý), navíc bylo možné zblízka pozorovat pár našich severokorejských spolužáků :-)

 
fd.1237802528.txt.gz · Poslední úprava: 2009/03/23 11:02 autor: xhorak@fdStarší verze